Desítka zajímavých tuzemských alb, která nás loni potěšila

Hudební knihovna nemá příliš ráda žebříčky sestavující pořadí nejlepších kapel, desek, koncertů nebo písniček. Hudba není Intersportturné a co jednomu posluchači přijde dokonalé, druhý vypne po prvních akordech. Přesto jsme pro vás vybrali deset tuzemských nahrávek loňského roku, které mají ambice oslovit širší posluchačkou obec a rozhodně stojí za vložení do přehrávače. Nechceme si hrát na arbitry a hlasatele vkusu, proto jsou alba řazena podle abecedy jejich tvůrců.  

Carloff Boris – MorphosisI když to nemusí být na první poslech úplně patrné, nová deska Borise Carloffa s názvem Morphosis je plná písniček. Jen trochu jiných, než na jaké jsou u nás posluchači zvyklí. Nebo spíše jinak uchopených, zpracovaných, zaranžovaných. Borisovi totiž nejde v první řadě o přímočarou melodii či refrén, ale o náladu, kterou ve své hudbě dokáže vystihnout dokonale. Jeho skladby se tak mění v magické, absolutně svobodné koláže, které mají hodně vrstev a tím i chutí, vůní a barev.  

Hradišťan – Vteřiny křehkéHojivý lék na choroby duše přináší nové album Hradišťanu. V dnešním uspěchaném a ukřičeném světě je desek, jakou pod názvem Vteřiny křehké natočil Hradišťan se svým primášem Pavlicou, moc a moc třeba. Jemná, křehká, baladická nahrávka, která však silou svého vyznění nutí k zastavení a zamyšlení.    

Irglová Markéta – MunaKřehkost, jemnost a citlivost jsou typické i pro hudbu Markéty Irglové. Novému albu Muna navíc dodala nový nádech, v němž se posluchači mohou nechat unášet pod vlivem etnické hudby. Markéta na něm skladatelsky, textařsky i aranžérsky vyzrála a kromě ústředního klavíru další větší prostor i smyčcům, varhanám nebo akustické kytaře.  

Langerová Aneta - Na RadostLetošní rok byl spíše ve znamení žen (Irglová, Dusilová, Kirschner, Radůza...), což potvrzuje Aneta Langerová a její novinka Na Radosti. Zpěvačka se neustále vyvíjí a to se odráží ve stále nápaditější hudbě, poetičtějších textech a sebevědomějším zpěvu. Deska vznikala na Šumavě v místě, kde se zastavil čas a čas se zastaví i při poslechu jemných odstínů Anetina hlasu. 

Poletíme? – TurbošansónBrněnská kapela Poletíme? pořád zrychluje, jsem zvědav, kde se to zastaví. Už teď je to uragán, smršť, neřízená střela. Má pro to všechny předpoklady, neboť sedmička muzikantů ovládá více než desítku nástrojů a dalších sedm si na novou desku Turbošansón přizvala v rolích hostů. Navíc všichni rádi a hlasitě zpívají. A když s tímto arzenálem spustí své bohatýrské písničky, opepřené velice vtipnými texty, posluchači mají pocit, že brzy poletí také.    

Radůza – GaiaOproti předešlým albům působí Gaia zemitěji, koncepčněji, celistvěji. Opět je to zřejmě dáno aktuálními životními pocity a duševním rozpoložením písničkářky a možná i tím, že vůbec poprvé psala Radůza písničky přímo pro kapelu. Navíc má mimořádný talent nadchnout jak lidi, kteří hudbu chtějí hlavně poslouchat, tak ty, kteří o ní přemýšlí a hledají v ní něco více.  

Stromboli – Fiat LuxStromboli si počkali na svůj comeback příhodně až na třicáté výročí svého vzniku. A i když nové písničky na CD Fiat Lux nedosahují emocionální síly starších skladeb, stále je co poslouchat. Výjimečnému spojení muzikantských postupů, melancholických nálad a jedinečného hlasu Báry Basikové lze podlehnout i dnes, navíc na nahrávce se podepsala i obrovská zkušenost Michala Pavlíčka. Díky tomu vznikl hudební klenot výrazně čnící na českém rockové scéně.  

Traband – VlnobeatTraband si do svého již tak bohatého nástrojového inventáře přizval ještě banjo a nová deska Vlnobeat získala na větší barevnosti. Každá ze čtrnácti písní má sílu posluchače zasáhnout. Lahodnou melodií, nakažlivým rytmem, barevnými aranžemi, gradací, atmosférou, slovními obraty, zpěvem Jardy Svobody, náladou, poselstvím. Skladby to jsou nejen krásné, ale i pozitivní, i když se zpěvák umí i náležitě rozčílit. Přesto klíčovými slovy celého alba  zůstávají láska a radost.  

Znouzectnost - Beat Simplicitas     Minulým deskám Znouzectnosti kdekdo vyčítal, že kapela vyměkla a že už nedělá syrovou muziku z 80. let. Teď ticho po pěšině. Navíc minimálně polovinu nových songů hraje Znouze na koncertech a fungují skvěle. Album Beat Simplicitas se prostě povedlo. Trojice Golda, Déma a Caine přináší další várku chytrých, melodicky i rytmicky nápaditých písniček s texty o něčem.  

Zrní – Následuj kojotaPoslouchat novou desku kapely Zrní s názvem Následuj kojota je velké, dechberoucí dobrodružství. Při prvním poslechu se vyloženě těšíte, jak bude znít další písnička, čím vás kladenská skupina zase překvapí. Při opakovaných pak objevujete další zvuky, nápady, rytmické či aranžérské vychytávky a dosud skryté významy a souvislosti. Každá z dvanácti skladeb je vybroušeným, do všech detailů dotaženým klenotem. Po skladatelské, aranžérské, instrumentální, pěvecké, zvukové i textové stránce.

A jaké další loňské desky českých interpretů a kapel byste neměli přeslechnout? Lenka Dusilová & Baromantika - V hodině smrti , Michal Horáček & František Segrado – Segrado, Tomáš Klus – Proměnamě , Kieslowski - Mezi lopatky , Calm Season – Symboly , Xindl X - Čecháček Made , Wabi & Ďáblovo stádo - Příběhy písní, Václav Neckář - Mezi svými , Ondřej Ruml - Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha , Vypsaná fiXa - Krásný smutný den , Bratři Ebenové - Čas holin, Sarah & The Adams - Thank You, Tara Fuki – Winna, Zuby nehty – Kusy.....
GALERIE

Související obsah:

» Tak trochu jiné písničky Borise Carloffa   (Karel Souček, 09. 11. 2014)
» Křehkému albu dodal Hradišťan silné vyznění   (Karel Souček, 21. 07. 2014)
» Muna zpěvačky Irglové je dotekem orientu   (Nikola Halmová, 05. 11. 2014)
» Aneta Langerová vypráví příběhy o křehkých, ale odvážných ženách   (Karel Souček, 25. 11. 2014)
» Tak Poletíme? Určitě, díky, rádi!   (Karel Souček, 26. 11. 2014)
» Jak se z písničkářky Radůzy stala frontmanka plnohodnotné kapely   (Karel Souček, 30. 03. 2014)
» Hudba z alba Fiat Lux se rozlévá jako láva ze sopky Stromboli   (Petr Škrabánek, 30. 12. 2014)
» Traband na Vlnobeatu hlásá lásku a radost   (Karel Souček, 04. 01. 2015)
» Ze všech světů nejlepší máš, vzkazuje Znouzectnost   (Karel Souček, 26. 08. 2014)
» Tak tohle zavytí Kojota nejde přeslechnout   (Karel Souček, 09. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí
20.08.

Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí

Skladba Hometown je předzvěstí druhého studiového alba Zpěváka Miraie Navrátila k napsání skladby inspiroval...


Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly
19.08.

Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly

Rappeři Cavalier a Abde, oba pod hlavičkou Championship Music, vydávají nové signly. Abde Trochu lásky a Cavalier...


Plexis vydává legendární TO na vinylu
19.08.

Plexis vydává legendární TO na vinylu

Pražská punková legenda Plexis, která hraje v aktuálním složení Petr Hošek, Dušan Lébl, Martin Švec a Eda Fröhlich, brzy...


Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků
18.08.

Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků

V areálu zasazeném do lesnatého podhradí zříceniny Vlčtejn našlo dočasný azyl několik stovek příznivců...


Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru