Tak Poletíme? Určitě, díky, rádi!

Recenze alba : Turbošansón

Interpret: Poletíme?
Celkový čas: 00:42:43
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Hledáte v současném sychravém počasí lék, který by vám vrátil dobrou náladu? Nové album brněnské kapely Poletíme? s názvem Turbošansón funguje spolehlivě. Hned po prvních taktech skladby Hadi nasadíte blažený úsměv, který nezmizí ani se závěrečnou písní Běž dál. A když si celou desku několikrát zopakujete, vydrží vám pozitivní energie na celou zimu.


Bohatýrské písně s vtipnými texty

Kapela Poletíme? je uragán, smršť, neřízená střela, Vesuv v dobách své největší slávy. Má pro to všechny předpoklady, neboť sedmička muzikantů ovládá více než desítku nástrojů a dalších sedm si přizvala v rolích hostů. Navíc všichni rádi a hlasitě zpívají. A když s tímto arzenálem spustí své bohatýrské písničky, opepřené velice vtipnými texty, posluchači mají pocit, že brzy poletí také.  

Celé to velkolepé show plné rocku, punku, country, swingu, folku i jazzu nakousnou již úvodní, v infinitivech napsaní Hadi. Mimochodem začíná jako folková písnička, ale nenechte se nachytat, s dalšími nástroji se zvrhne v rychlou skladbu s krásným refrénem. Ty jsi má je svérázným milostným vyznáním, ale žádné vzdychání a cukrování nečekejte. „Do vlasů si vetři bramborovou kaši/a tepláky vytáhni po prsa/do pytle vod brambor se zašij/a přesto budu zpívat, že jsi má." A navíc ten punkový refrén.Maluju přináší díky klavíru relativní hudební i textové zklidnění, které však hned odpálí následný Džeksn. „Chci bejt vožralej a na stole tancovat nahej...," křičí do světa za zběsilého hudebního doprovodu hlavní zpěvák Rudolf Brančovský. A takhle je to po většinu CD, jeden temperamentní, skočný hit za druhým, šťavnaté melodie, chytlavé refrény, uvolněná, místy hodně rozpustilá nálada.

Není pořád legrace

Jako country vypalovačka Pět schodů, a capella song Holky to umí líp, šramlovitý turbošansón (to jsou vlastně všechny) Postel, do pochodového rytmu zabalený Strach, výchovná Černá Hana nebo country odrhovačka Moje poslední vůle. Ale skupina umí i zvážnět, třeba v písni Flašinety, odehrávající se po první světové válce a popisující chlapy bez nohy nebo ruky, kteří „přežili svůj život". Nebo v křehké, něžné Veverce či jemné motivační písni Běž dál s nezapomenutelným rýmem: „Běž dál, za každou zatáčkou můžeš potkat knedlík s omáčkou".  I když je na nahrávce zastoupeno hodně nástrojů, každý je naprosto funkčně zapojený a lehce rozpoznatelný, což svědčí o nápadité práci s aranžemi. Album tak zní velice celistvě, zároveň však i pestře a barevně. Muzikanti hrají s obrovskou chutí a nasazením a to platí i o živelném Rudolfově zpěvu, který navíc svými vokály podporují i další členové kapely. Takže i v tomto ohledu, stejně jako v úderných, hodně vtipných a nenásilně chytrých textech z normálního života, je to fakt divoká jízda.

Není příliš kapel, které by dokázaly energii ze svých divokých koncertů přenést na CD. Poletíme? se to naštěstí podařilo, proto bude letošní zima v pohodě.
Foto: Tara Tuka
DISKOGRAFIE

RECENZE
Poletíme? se hitovostí svých skladeb rozhodně trápit nemusí

Poletíme? se hitovostí svých skladeb rozhodně trápit nemusí

Po albech Kroskántry a Turbošansón si tentokrát multižánrová kapela Poletíme? nedala do názvu...GALERIE

Související obsah:

» Poletíme? brzy vyrazí se svým Turbošansónem   (Karel Souček, 17. 08. 2014)
» Letos si Poletíme? na festivalech moc nezachlastají   (Karel Souček, 02. 07. 2013)
» Vyhrajte vstupenky na koncerty kapely Poletíme?   (Jiří Klecan, 19. 10. 2014)
» Proč sedět doma, když může bejt párty? – rozhovor s leaderem skupiny Poletíme?   (Jitka Fialková, 29. 09. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rapper Brother Ali už ve středu ve Futuru
22.03.

Rapper Brother Ali už ve středu ve Futuru

27. března přijíždí do Futurum Music Baru na svůj první klubový koncert v zemi mikrofon champion: Brother Ali. Výrazný...


Vstupy na koncerty kapely Dope D.O.D. vyhrávají Michal a Katka
22.03.

Vstupy na koncerty kapely Dope D.O.D. vyhrávají Michal a Katka

O holandské partě s názvem Dope D.O.D. se začíná v kruzích undergroundového hip hopu mluvit...


Kačeři vítají jaro klubovou tour festivalu Mácháč
21.03.

Kačeři vítají jaro klubovou tour festivalu Mácháč

Festival Kačeři tradičně přivítá jaro tanečním mejdanem. Již 30. března do Březnice zavítá klubová tour festivalu...


Kafka Band jsou zpět s albem Amerika
21.03.

Kafka Band jsou zpět s albem Amerika

Kafka Band představuje novinku nazvanou Amerika. Sedmičlenná kapela s frontmany spisovatelem Jaroslavem Rudišem a Jaromírem...


Legendární Garbage po 20 letech předvedou v Praze svoji show ve stejné sestavě
20.03.

Legendární Garbage po 20 letech předvedou v Praze svoji show ve stejné sestavě

Vystupovali ve více než třiceti pěti zemích a prodali více jak 17 miliónů alb po celém světě! Kapela Garbage,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ticho nad pekáčem
19.03.

Ticho nad pekáčem

» Trautenberk

Nepočítáme-li EP Tady je Trautenberkovo, pak Ticho nad pekáčem je třetím albem klatovské...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru