„Světlo na konci tunelu je čím dál tím blíž,“ tvrdí o chystaném debutu IAN.

Myslím, že dnes u nás není začínající kapela, která by toho za tak krátkou dobu tolik stihla. Dvoučlenná skupina IAN zvítězila v letošním ročníku YouTube Festu, v létě vystoupila v rámci zřejmě největšího středoevropského festivalu Sziget, natočila dva klipy, chystá se na turné po Itálii a Německu a do konce roku chce stihnout vydání debutového alba. Dost důvodů k tomu, aby Hudební knihovna brněnské duo dvou Janů vyzpovídala.


YouTube Fest nás posunul o kus dál

HK: S jakými ambicemi jste se hlásili do YouTube Festu?
IAN:„Šlo vlastně o test. Už jsme pár měsíců hráli a zajímal nás názor více lidí. Navíc, když jsme si přečetli, že je možné poslat i věc zpívanou anglicky, rozhodnutí bylo vcelku jasné. Nepočítali jsme s tím, že vyhrajeme, ale už to, že jsme byli v první pětce, bylo pro nás důkazem, že "stačí” píseň. Popravdě řečeno, v soutěži bylo ale po technické stránce hodně lepších klipů."

HK: Co už vám vítězství v této soutěži přineslo a co od něj očekáváte v budoucnosti?
IAN:„Kromě velmi dobrých akcí nám to přineslo hned ze začátku možnost konzultovat naše další kroky s profesionály. Tím, že debutovou desku teprve dohráváme, tak máme možnost do tvorby a přípravy celého toho balíku zahrnout i názory a možnosti, které jsme před vítězstvím neměli. Ačkoliv jsme měli už hodně věci dost připravených, díky lidem z championchipgoogleyoutubeinstitutu moderní hudby máme možnost tu naši snahu posunout zas o kus dál. Zatím se jeví vcelku reálně i naše budoucí spolupráce, tak nezbývá než pracovat dál."


HK: Jak se vám hrálo v Maďarsku na Szigetu?
IAN:„Popravdě, asi nic zcela nového a neočekávaného co by nám nedaly tuzemské festivaly. Ale v zásadě to bylo velmi pozitivní, protože i přes zvukové problémy se nám podařilo lidi zaujmout a v rámci možností s nimi i komunikovat, což asi byl náš hlavní cíl (smích)."

 

Sziget je odlišný formát festivalu

HK: Jaké zajímavé kapely jste si v Maďarsku vyslechli?
IAN:"Bohužel jsme nestihli skoro nic. Ten den měli údajně hrát Woven Hand, které bychom si rádi poslechli, ale museli jsme odjet s technikou. A Biffy Clyro hráli v době, kdy jsme už kempovali v ČR ve studiu. Spíš jsme si Sziget užili jako akci. Je to odlišný formát festivalu než máme u nás. Lidi se na těch deset dní na festival doslova stěhují. Takže když jste po dvou dnech viděli člověka, jak táhne gauč, tak vás to ani moc nepřekvapilo. O stanech 50 metrů od hlavní stage a o stromech, na kterých místo klasického osvětlení byly lampiony nebo ledkové řetězy, ani nemluvím. Relax."

HK: V jakém stádiu je příprava debutu a můžete prozradit nějaké podrobnosti?
IAN:„Předpokládáme, že album vyjde do konce roku. Prozradíme to, že si rádi hrajeme s akustickým zvukem, takže na desce budou písně bohatší a posluchač bude mít příležitost se do písní více zaposlouchat. A pokud bude chtít, tak objevovat další linky. Na desce budou i ryze akustické jednoduché songy. Těšíme se, až to bude hotové. Dost často věci doděláváme přímo hraním ve studiu, takže se to trochu natahuje, ale tím, že už máme většinu materiálu hotového, tak to světlo na konci tunelu je čím dál tím blíž (smích)."

HK: Jak se vám podařilo zorganizovat turné po Itálii a Německu?
IAN:"Podařilo a nepodařilo. Za tu dobu, co jsme hráli s našimi dřívějšími kapelami Model Bazaar a Hyperionem, máme po Evropě pár hudebních známých. Takže se spolu prostě bavíme a první nabídky přišly víceméně od nich, protože se jim naše hudba líbila. Ale samozřejmě to je pouze začátek. Nejvíce máme předjednanou Itálii a Německo. Oboje jsme chtěli odjet do konce roku, ale tím, že Jan musí na měsíc na služební cestu do Británie a deska se nám trochu protáhla, jsme domluveni na příští rok. Nejdřív nás to dost štvalo, ale teď víme, že to tak bude jedině lepší. Chceme lidi venku i u nás zaujmout tím nejlepším, co umíme a věříme, že v další sezóně to lepší bude. Přece jen se toho teď dost událo a samotná organizace desetidenního výletu zabere dost času už před tím výletem.... tak trojnásobek (smích). Deska a klipy jsou teď pro nás větší prioritou. "

GALERIE

Související obsah:

» IAN   (Karel Souček, 01. 10. 2013)
» Vítězové letošního Youtube festu IAN zahrají na Szigetu   (Kristina Kratochvílová, 25. 07. 2013)
» Vítěz YouTube festu si zahraje vedle Cavea či Blur   (Karel Souček, 19. 07. 2013)
» Na Szigetu zahrají i mladí, talentovaní muzikanti   (Karel Souček, 27. 01. 2013)
» Budapešťský Sziget se teprve začíná rozjíždět   (Karel Souček, 07. 08. 2013)
» Známe vítěze YouTube Festu   (David Malý, 18. 06. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory
25.11.

Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory

Pop-punk-rockoví COVERS for Lovers letos slaví desáté narozeniny. Výroční listopadový koncert v pražském...


Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0
24.11.

Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0

Po pěti letech přicházejí Tata Bojs s novým albem. Řadovka s pořadovým číslem 10 dostala název Jedna nula,...


Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení
23.11.

Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení

Pražská pop-rocková parta Mig 21 se i v této omezené době stále dobře baví. Důkazem je nový videoklip...


Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie
22.11.

Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie

Slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová ve spolupráci se zahraničními umělci připravuje nové album. Projekt...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru