Zajímavý rozhovor nejen o začátcích festivalu The Legends Rock Fest

Povídání o oblíbeném festivalu, který se kvapem blíží....

Hořický festival The Legends Rock Fest letos oslaví své první půl kulatiny. K této příležitosti jsem oslovila hlavního organizátora Zdeňka Lhotu, který nejen zavzpomíná na začátky hudebního festivalu, ale podělí se s námi i o pocity a proměny, které tuto akci provázejí.

HK: Zdeňku, co vás motivovalo ke vzniku festivalu, a jaké byly jeho začátky?

„Myslím, že s celou rodinou dokážeme žít poměrně aktivní a pestrý způsob života, a to i co se týká pracovního nasazení. Není proto divu, že při dosažení profesních vrcholů zažívám i spousty radostných okamžiků. Ovšem nic není nekonečné, proto vždy hledám cestu k novým výzvám. Možná větším, než byly ty předchozí. V roce 2010 jsem ukončil jednu životní kapitolu a byl čas si položit otázku, co dál? Mám rád aktivity související s organizací různých sportovních, společenských či obdobných akcí. Ve svém dosavadním životě jsem v tomto směru, získal mnoho cenných zkušeností. Organizace takových akcí je příležitostí k obrovské tvůrčí seberealizaci. Navíc jsem vždy miloval rockovou muziku. Začal jsem uvažovat o tom, že by nebylo špatné uspořádat rockový festival u nás v Hořicích v Podkrkonoší. No a pak již následovala krok za krokem realizace prvotní myšlenky. Hned zpočátku jsem si byl vědom toho, že organizace festivalu je něco, kdy není nikdy nic hotovo, neexistuje žádný vrcholový bod, stále se dá něco rozvíjet a vylepšovat. Vše začalo doslova od píky napsáním názvu na čistý papír „The Legends Rock Fest". Žádný začátek není snadný. Nebyl snadný ani v tomto případě."

 HK: Měl jste ihned jasno, v jakém duchu festival povedete? Souvisí to nějak s jeho názvem?

 „Ano, souvisí. Zažil jsem totiž ještě dobu, kdy byla naše země obehnaná jako jedna veliká klec ostnatými dráty. I když si i ptáček někdy přivykne na svou klec, neboť je jeho život možná snadnější, nesvobodnou společnost vnímám lidsky jako velmi špatnou dobu. Muzika sedmdesátých a osmdesátých let byla tehdy něco jako blesk z čistého nebe. Já sám jsem tehdy jako …náctiletý vymetl snad každou zábavu. Tato doba představovala celosvětově, zlatou hudební éru". Po roce 1989, když se otevřely hranice, se domácí scéna dostala tak nějak do ústraní. Hlad po zahraničních kapelách byl velký, v jistém smyslu to bylo pochopitelné. Ale přitom u nás byla spousta opravdu skvělých kapel. Řekl jsem si, že by bylo škoda, abychom na to dobré v přemíře zahraniční produkce jaksi pozapomněli. Proto také v každém programu hořického festivalu najdete vždy několik rockových legend. Berte to jako návrat ke starým dobrým hudebním kořenům. Stejně tak, ale jsou zde důležité i mladší a mladé talentované kapely, protože jenom tak může zlatá éra českého rocku dosahovat skutečného třpytu, který jí po právu náleží. Proto také název festivalu The Legends Rock Fest. A kdoví, třeba se náš festival sám jednou stane věčně živou legendou."

HK: Nemáte strach z konkurence? Vždyť každoročně stále přibývají místa, kde se podobné akce odehrávají.

„Podíváme-li se na řadu úspěšných festivalů, které mají již mezi fanoušky pevné místo, zjistíme, že většina z nich vznikala zhruba před dvaceti lety. Tehdy nastal v těchto aktivitách doslova boom. Od té doby vznikají v celé republice každoročně možná stovky podobných akcí. Obvykle se podaří uskutečnit jeden, dva až tři ročníky, než pořadatele zmůže náročná organizace včetně ekonomického zajištění. Obvykle počáteční nadšení skončí velkým zklamáním a nemalými finančními ztrátami. Takže, jak velké množství akcí rychle vzniklo, tak rychle i zaniká. A konkurence? Tu jsem vždy vnímal ryze pozitivně. Konkurence je v principu veskrze kladná, pomáhá vždy posouvat se vpřed. Kde chybí konkurence, nebo kde ji ignorují, tam si kopou vlastní hrob. Když u nějaké aktivity zaznamenám pozitivní podnět, nechám se rád inspirovat. Máme ale svoji vlastní cestu a tou jdeme."

HK: Nebojíte se, že časem nastane tvůrčí krize a dojdou nápady?

 "Jak jsem předeslal v první otázce, organizovat festival přináší obrovskou příležitost k tvůrčí seberealizaci. Nikdy nenastane žádný konečný stav, vždy je stále co vylepšovat a posouvat. Jak přicházíte snovými nápady, hned vás napadne příliv několika dalších, co vše by se dalo ještě vylepšit. Takže po pravdě otázka by neměla znít, jestli bych měl mít obavu z nedostatku tvůrčích nápadů, ale naopak, jak to udělat, abychom krůček po krůčku dokázali alespoň část z nich zrealizovat. Jsem v tomto směru rád, že na The Legends Rock Fest jeho účastníci neustále nacházejí určité přednosti, se kterými se na jiných, třeba i tzv. zavedených, festech nesetkají."

 HK: Každoroční přípravy festivalu přinášejí určitě spoustu zařizování a dalších aktivit. Je ve vašem okolí dost ochotných lidí?

„Nebýt skvělých a úžasných lidí kolem vás, kteří popsanému úsilí pomáhají a podporují jej, nebylo by možné o něčem podobném vůbec uvažovat. Vše začíná realizačním týmem. Od prvopočátku, tak jako u kterékoli jiné aktivity, jsem samozřejmě natrefil na desítky jednotlivců, podle kterých by z fleku mohla být natočena postava Vocilky zdivadelní hry Strakonický dudák. Přijdou se slovy, jak jim na vás záleží, jak vám chtějí nezištně pomoci. Na něčem se dohodnete, pak se ale ukáže, že více než pomoc, jsou očekávaná zlatá vejce. Když však zjistí, že festival není žádný zlatý důl, „spolupráce" skončí dříve, než mohla začít. Stejně tak, ale každý rok netrefíte na opravdové, jedinečné a nenahraditelné srdcaře. Ne jinak je tomu s desítkami partnerů, kteří vám nezištně pomohou. Bez nich by se náklady festivalu šplhaly do neufinancovatelné výše. Nešlo by to ani bez mnoha finančních podporovatelů, kteří nám pomáhají zvyšovat nejen programovou laťku, ale i celkovou úroveň festivalu. Je mi potěšením, že tato partnerství jsou stále více vnímána jako věc prestiže. A konečně musím zmínit i jedinečné fanoušky. Co se týká propagace, jenom letáků tiskneme každý rok 12000 kusů. Osobně se je snažím distribuovat na různé akce a rozdávám je mezi lidmi. Právě v této propagaci mi nejvíce pomáhají již zmínění fanoušci. Všem za to patří veliký dík, je to senzační."

HK: Tento rockový festival musí být určitě pro město Hořice velkým přínosem. Vychází vám jeho představitelé   trochu vstříc?

 Pominu-li to hlavní, tedy propagaci města a významné rozšíření kulturní nabídky v Hořicích v Podkrkonoší, tak mohu potvrdit, že ubytovací kapacity hořických kempů i v blízkém okolí jsou před každým festivalem již předem z nemalé části obsazené. Při hezkém počasí zažívá nedaleké koupaliště Dachova či rozhledna Masarykova věž samostatnosti rekordní návštěvnost. A úplně stejně je tomu ve městě u všech služeb, které mohou účastníci akce využívat. Celoroční propagace akce samozřejmě přináší užitek i městu a povědomí o něm. Jenom u rádia BEAT máme na letošní ročník pozvánku v počtu 180 spotů, podobnou spolupráci máme s prestižními hudebními magazíny a desítkami dalších médií, které svým způsobem již jen završují desetitisíce vlastních propagačních materiálů. Je jasné, že propagace festivalu i samotného města se nemůže uskutečnit jinak než sdruženými prostředky. Vážím si v tomto směru každé pomoci. Bohužel však zpočátku o velké vstřícnosti města k festivalu se hovořit nedá. S příchodem nového zastupitelstva se stal novým starostou Aleš Svoboda a sním došlo i ke změně přístupu k naší akci. Město se tak letos poprvé stává významným partnerem The Legends Rock Fest. V kontextu popsaného se osobně domnívám, že by se město mělo připojit v rozsahu hlavního partnera. Je to jedno k druhému, společně bychom pak jistě dokázali víc."

 HK: Tato otázka je tak trošku i za fanoušky, kteří se chystají právě do Hořic. Bude tento ročník něčím ojedinělý?

„Již tradičně chci upozornit na soutěž o divácky NEJ úspěšnější kapelu, která si odveze prestižní cenu pro vítěze, symbol festivalu vyrobený speciálně pro tuto příležitost na SPŠ Kamenické a sochařské. Stejně zajímavá bude soutěž o NEJ originálnější Fans klub a připomínám také osobité autogramiády. Účastníci se mohou těšit i na mnoho novinek. Pro letošní rok jsme vyjednali pro držitele vstupenek z předprodeje řadu slev. Jsou mezi nimi slevy na vstupné do blízkých rekreačních zařízení, historických objektů a turistických zajímavostí. Dále na nákup Hořických trubiček a další. Nadále pracujeme na stylové image místa konání. Letos bude nová kulisa u pódia, ale třeba také pětimetrový obelisk s orlem na jeho vrcholu. Tento sloup bude lemován vlajkami účinkujících kapel, ty by měly zdůrazňovat význam soutěže o NEJ kapelu. Jinak vše včetně kulis v sobě ponese určitou symboliku, a to význam kamene. Nacházíme se totiž v regionu sochařů – v městě kamenné krásy. Těch novinek bud mnohem více, stejně tak jako tento magazín, který bude účastníkům poskytnut zdarma a skrze který jim chceme zajistit co nejlepší informace a servis, aby se zde cítili dobře a vše si co nejvíce užili. Každým rokem se snažíme navázat na vše dobré - program, catering, sociální zázemí, veškeré služby a servis, dobrá dopravní obslužnost. Co se osvědčilo, vtom pokračujeme, a současně se snažíme vše vylepšovat o další náměty. A zda bude letošní ročník ojedinělý? Myslím, že nám snad ani nejde o to, hledat nějakou ojedinělost, která by svými titulky v bulvárních listech přilákala čtenáře. Za ojedinělost považujeme výběr kapel, doprovodný program a souběh všech pečlivě a trvale připravovaných služeb."

HK: Jaké jsou reakce na výběr kapel a která z nich je podle vás tahákem festivalu?

„Zde bych rád zmínil, že novou významnou posilou pro sestavení programu je Jana Hejčová z Liberce, která je rockerkou tělem i duší. Říká se, že dobrý manager se pozná tak, že když není k dispozici, vše funguje bez problémů i bez něj. Takhle daleko bohužel ještě nejsme. Co ale platí od samého začátku, že při dělbě organizačních aktivit se snažím každému členovi realizačního týmu svěřit okruh úkolů, se kterými se musí poprat sám. Takže k reakcím na výběr kapel: Je mi fakt velikým potěšením, že s letošním programem (mimochodem výběr skupin na rok 2017 se připravuje již s dvouletým předstihem) jsou všichni spokojeni a těší se na jejich koncerty. Rád to Janě přetlumočím! A tahák festivalu? I pro letošní program platí, že nám jde o to, aby se při něm mohli účastníci bavit od začátku až do konce. Aby si tu každý našel tu svoji srdcovku a při tom všem si poslechl i nové doposud třeba nepoznané kapely. Určitě stojí za to, aby se o nich příznivci dobré muziky dozvěděli. Věřím, že celý program bude pro účastníky festu jeden veliký tahák."

HK: Máte radost z návštěvnosti minulých ročníků a věříte, že se The Legends Rock Fest stane tradicí spojenou s Hořicemi?

"Výborná otázka, obzvlášť vzpomenu-li si na chvíli, kdy byl před šesti lety poprvé vysloven název festivalu. Od té doby si našli cestu na náš festival účastníci doslova ze všech koutů České republiky. Na hudební víkend k nám přijíždějí nejen jednotliví fanoušci, ale i celé rodiny. Naše počáteční přání se tak změnilo ve skutečnost. A zda se stane tradicí, spojenou s Hořicemi? Kdysi jsem vyjádřil přání být osobně u 20. ročníku. Mezitím vytvořit tým lidí, kteří tento fest dokáží organizovat, jak jsem již uvedl, i beze mne. Věřím, že pro trvalou tradici dnes již máme všechny předpoklady. A co týká spojení této akce s Hořicemi, ve všem, co jsem v průběhu rozhovoru uvedl, byl jistě znát silný patriotismus. Bude-li v tomto směru existovat vyvážená součinnost s městem Hořice, jsem si zcela jistý, že je možné s tím počítat. Na závěr bych chtěl jako každý rok poprosit všechny účastníky, aby s sebou do Hořic v Podkrkonoší „přivezli" nejen dobrou náladu, ale také příjemné počasí. O technickou stránku festivalu se ze všech sil postaráme, ale to ostatní je na samotných lidech, to neovlivníme. Mohou se totiž dobře bavit za každého počasí.

Přeji všem návštěvníkům, aby si letošní jubilejní pátý ročník The Legends Rock Fest co nejvíce užili a rádi se k nám opět vraceli. Ještě jednou děkuji za veškerou pomoc, které se nám při hudebního festivalu dostává, a všem přeji co nejvíce hezkých zážitků."

Děkuji za vaše odpovědi na tyto všetečné otázky a přeji za celý tým Hudební knihovny ať se festivalu stále jen daří a jeho fanouškům příjemný zážitek!  

GALERIE

Související obsah:

» The Legends Rock Fest provází soutěž o Nejúspěšnější kapelu   (Jana Kleinbauerová, 30. 06. 2015)
» 5. ročník The Legends Rock Fest 2016   (Jana Kleinbauerová, 18. 01. 2016)
» 3.ročník The Legends Rock Fest 2014   (Jana Kleinbauerová, 21. 07. 2014)
» Stručné ohlédnutí za The Legends rock fest ještě jednou a trošku jinak   (Kateřina Ondová, 23. 07. 2015)
» Rockové legendy míří do Hořic v Podkrkonoší   (Karel Souček, 01. 07. 2014)
» 4. ročník festivalu The Legends Rock Fest klepe na dveře   (Jana Kleinbauerová, 18. 05. 2015)
» The Legends Rock Fest provází divácká soutěž o Nejúspěšnější kapelu   (Jana Kleinbauerová, 30. 06. 2015)
» 3. ročník The Legends Rock Fest 2014   (Jana Kleinbauerová, 20. 07. 2014)
» The Legends Rock Fest připravil pro fanoušky dárkový set!   (Jana Kleinbauerová, 02. 12. 2015)
» The Legends Rock Fest zve do Hořic již potřetí   (Karel Souček, 10. 02. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru