Wasting Light

Recenze alba : Wasting Light

Interpret: Foo Fighters
Celkový čas: 00:52:02
Vydavatel: RCA Records
Rok vydání: 2011
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Přes rok stará deska rockových veteránů Foo Fighters jim přinesla nadšené reakce a dokonce (i když nikoliv poprvé) ocenění Grammy. Na téhle kapele něco prostě je. Dříve jsem znal hlavně vybrané klipovky, především mou oblíbenou Best Of You či All My Life, ale nikdy jsem se nedostal k poslechu celé řadovky. Po poslechu Wasting Light se jim ale asi budu muset podívat víc na zoubek.

FF předpokládám není potřeba příliš představovat, mezi rockovými fanoušky nebude asi příliš těch, kdo by se o ně neotřeli. Pokud byste tápali, stačí vzpomenou jméno zpěváka, kytarista, hlavního skladatele a tahouna kapely Davea Grohla. Že stále nevíte? Možná vám ještě víc napoví jméno kapely Nirvana, ve které bubnoval. Na bicí samozřejmě nezanevřel, protože si na ně dodnes zahraje se spřátelenými kapelami či ve svém vlastním projektu Probot.

Zbytek kapely tvoří schopní muzikanti, ale upřímně je jasné, komu je hlavně věnována pozornost. Na této desce se podílí navrátivší kytarista Pat Smear (mimochodem také personální spojení s Nirvanou), a tím odkazy k domovské kapele pána principála nekončí, protože desku produkoval Butch Vig, co by producent veleslavného alba Nevermind. A postaral se o naprosto excelentní zvuk, který musí být laskominou pro každého milovníka klasického rockového zvuku. Kapela se tentokrát obešla bez okázalých nahrávacích sekvencí a vše nadrtila postaru analogově.

Ovšem tím nejvýraznějším pojítkem s Nirvanou je hostování bývalého kolegy v nejmelancholičtější skladbě alba pod názvem I Should Have Know, ve které si zahrál na basu a akordeon Krist Novoselic a mám pocit, že zde Grohl dává hudebně najevo svůj obdiv ke starým kapelám typu Led Zeppelin a v textu s největší pravděpodobností naráží na sebevraždu Kurta Cobaina. Celá deska je ostatně prodchnutá melancholickou náladou a lze cítit všeprostupující nostalgii.

Jediné výjimky tvoří na kost ohlodaná, až v HC stylu (samozřejmě s rukopisem FF) odehraná řvanice White Limo. Druhou výjimkou je příjemná klipovka Walk, kterou se podařilo naplnit velmi pozitivní energií a podpořit ji vtipným klipem. Výborná tečka za celou temnější deskou. Třetím pozitivním bodem je bonusovka (z japonské edice) Better Off, což je vyloženě party song se skočným riffem a Grohlovým zpěvem. Zbytek desky tvoří vyrovnané, nápaditě vystavěné, melodicky rockové skladby. Každé dominuje výrazný refrén, v některých případech dokáže zmást i povedeným bridgem (A Matter of Time, Bridge Burning), který se dá pomalu už považovat za refrén, ale pak skladba najednou exploduje ve své plné síle. Je celkem těžké vypichovat nějakou skladbu, protože jde o skutečně skvělou kolekci moderního rocku bez výrazného klopýtnutí. Pokud bych ale měl vypíchnout aspoň tři, tak určitě Walk, A Matter of Time, jejíž refrén se zaryje od hlavy okamžitě. Do třetice bych doporučil zbytek desky :-).  Dá se to poslouchat soustředěně a přemýšlet u toho, dá se u toho skotačit, dá se u toho uklízet. V podstatě deska do každé domácnosti.

Foo Fighters nahráli perfektní kolekci rockových skladeb, která pobaví každého posluchače, ať už se věnuje výhradně rockové muzice, čí popu. Věřím, že naživo v Praze půjde o unikátní zážitek a velice mě mrzí, že tam nebudu. Bravo eFFka, jen tak dál!

DISKOGRAFIE

RECENZE
Foo Fighters natočili poctivou rockovou desku, Concrete And Gold dokáže překvapit, vrcholem kapely však nebude

Foo Fighters natočili poctivou rockovou desku, Concrete And Gold dokáže překvapit, vrcholem kapely však nebude

Foo Fighters jsou zpět s devátým studiovým materiálem Concrete And Gold. Deska, kterou s kapelou...


Foo Fighters posílají milostný dopis americkému rocku

Foo Fighters posílají milostný dopis americkému rocku

Nezadržitelně se blíží 20. výročí amerických Foo Fighters a v rámci těchto oslav si kapela...


Reportáž z koncertu Foo Fighters aneb návrat ztracených synů

Reportáž z koncertu Foo Fighters aneb návrat ztracených synů

Sedmnáct dlouhých let tuzemští fanoušci čekali na návštěvu jedné z nejzářivějších...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show
26.11.

Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show

Hvězda skupiny J.A.R. a rádia i televize 90. let Vrtulník Michael V. oslaví letos 40 let na scéně natočením nové...


Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru