Schodiště ukazuje svoji veselou i posmutnělou tvář
Recenze alba : poloKruh
Úvodní Pod vobraz žádný úkrok nepřináší. Klasické Schodiště. Veselá, propracovaná, barevná hudba kontrastující s posmutnělým, ze života přesně odpozorovaným textem. Rytmika si skvěle rozumí s melodickými kytarami a dechovými nástroji, nezaměnitelný je opět Klímův akordeon, výrazný Doktorův zpěv nebo nápaditá práce s dynamikou a gradací. Tentokrát si chlapci pohráli i se závěrem písničky a opět nechybí nezapomenutelné rýmy typu: „Držím si svou starou lebku, dám si velký pivo a malou depku..." Třeba tenhle by mohl klidně zlidovět.
První úkrok přináší syrovější, temnější, tvrdší skladba 7. září. Na tu se na koncertech moc pařit nebude, protože postrádá onu typickou schodišťovskou rozjuchanost a hudební rozpustilost. Ale na druhou stranu ukazuje, že repertoár kapely je hodně pestrý. Opakem jsou Lízátka, hitovka na první dobrou. Lehký, vzdušný, skočný, ale přitom pestrý a promyšlený song ve skáčkovém tempu. Melodie, aranžmá, rytmus, atmosféra, procítěný Doktorův vokál – vše jako celek vyvolává úsměv a zlepšuje náladu.
A máme tu další odbočku v podobě poetické, klidné, místy až baladické písničce Víla. Posmutnělé, jemně melodické skladbě o víle, která už dlouho netančila. I v této melancholické náladě se však najdou vtipné verše jako: „Zatím co bořím hráze v kouři hospody, úporný ve snaze trefit se na pánský záchody..."
Mňága a Žďorp a Schodiště k sobě měly vždycky blízko, především kontrastem mezi veselou hudbou a smutnými, i když velice chytrými texty. Závěrečná píseň Mňága na Schodišti, která se nějakým nedopatřením (protože je skvělá) nevešla na Mňágovskou kompilací coverů Dáreček, je toho nejlepším důkazem. Schodiště semlelo dvě písně Mňágy (Nevzpomínám, Co zbývá mi ještě) se svojí klasikou Karty jsou rozdaný do jedné a výsledný tvar upravilo k obrazu svému. Zrychlilo původní verze, dodalo energii, další nástroje a ženský vokál, přitom poetika zůstala zachována. Tomu se říká tvůrčí přístup.
EP poloKruh navnadilo fanoušky, kteří by mohli zatlačit, aby se sedmičlenná formace soustředila na nové plnohodnotné album. Bude zajímavé sledovat, zda aktuální tvorba Schodiště bude mít blíž k písním Pod vobraz a Lízátka nebo k 7. září a Víle. Ideální by, podle mého, bylo, kdyby si uchovalo obě tváře.
- 1983 - 1993 (1993) 00:47:10
- Ukazovák nasliněnej (1997) 00:47:01
- Svinska pržola (2001) 00:52:31
- Album první (2002) 01:02:51
- Mokrý prádlo (2005) 01:00:27
- Tanec! (2007) 00:44:32
- Roztoky (2011) 00:46:18
- Roztoky (2011) 00:46:18
- Kupředu! (2020) 00:43:07
Schodiště vyráží Kupředu!, ale staré dobré jistoty zůstávají
„Není čas se ani sejít, tak si píšem esemesky, není čas na studio, točíme polodesky," zpívá...
Schodiště stoupá nahoru, Roztoky se povedly
Je spousta skupin hrajících docela nenápadnou muziku, která ovšem při bližším poslechu rozkvete...
Související obsah:
» Schodiště stoupá nahoru, Roztoky se povedly (Joe Stramr, 06. 03. 2013)» Fotoreportáž z jubilejního koncertu třicetiletého Schodiště (Jana Kleinbauerová, 19. 10. 2013)
» Na pumpě "Schodiště" se tento čtvrtek tankovalo za třicet (Petr Škrabánek, 18. 10. 2013)
» „Čím je publikum vstřícnější, tím rychleji hrajeme,“ shoduje se Schodiště (Karel Souček, 07. 03. 2013)
» Schodiště slaví třicet let, pojďte zdarma na koncert (Jiří Klecan, 15. 10. 2013)
» Hravé Schodiště natočilo hravý videoklip (Karel Souček, 14. 06. 2013)
» Naše téma: Třicet let Schodiště (Joe Stramr, 12. 03. 2013)
» Na narozeninovém turné se Schodiště pohrouží do historie (Karel Souček, 23. 02. 2013)
» Deskografie Schodiště - jistota veselá (Karel Souček, 08. 03. 2013)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
VOJTAANO: Na otcovství se nedá připravit, o to víc mě to sejmulo
Šťastnej je název čtvrtého studiového alba písničkáře, herce a stand-up komika Vojtěcha Záveského,...
Yellow Days rozzářili Rock Café: večer plný indie, soulu i psychedelie
V pražském Rock Café se 28.4.2026 rozezněly tóny na pomezí indie, soulu, jazzu a psychedelie v podání kapely...
Brutal Assault zahájil prodej jednodenních vstupenek
Festival Brutal Assault dokončuje odhalování programu pro rok 2026 a přidává další jména napříč extrémní...
Akustická elektronika v podání GoGo Penguin opět účastníkem JazzFestu
GoGo Penguin v Brně vystoupili již potřetí a opět pod vlajkou JazzFestu Brno. Uskupení z Manchesteru, které...
Festival jako únik z reality: proč potřebujeme Bludfest víc než kdy dřív
V době, kdy se svět často zdá rozdělený, tlak na výkon se stává normou a vztahy se často rozpadají do rychlých,...
» zobrazit více...
RECENZE
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» Svět není v pořádku, ale pořád krásný...
» Těžké si představit, že by se The Neighbourhood...
» Legendární Kreator na novince (melodicky)...
» Roll with Punches je čirý rockový klenot...
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
bbno$ se vrací do Prahy s novým albem
Kanadský hudebník bbno$ se v roce 2026 znovu představí českému publiku....
Yellow Days rozzářili Rock Café: večer plný indie, soulu i psychedelie
V pražském Rock Café se 28.4.2026 rozezněly tóny na pomezí indie,...
Chunta
» Kyšperský-Pilgr-Doubrava-NiklČtyři výrazné osobnosti české hudební scény – Martin Kyšperský...
Brutal Assault zahájil prodej jednodenních vstupenek
Festival Brutal Assault dokončuje odhalování programu pro rok 2026 a přidává...
VOJTAANO: Na otcovství se nedá připravit, o to víc mě to sejmulo
Šťastnej je název čtvrtého studiového alba písničkáře, herce...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Byt číslo 4 vydávají klip k novému singlu
Šumperská sestava Byt číslo 4, která si za čtyři roky kariéry získala...
Vstupenky na koncert WYFE vyhrávají Martin a Jonáš
Kapela WIFE, s níž jsme nedávno přinesli rozhovor, pokřtí své...
Nová krev na scéně: The Scrambles a Jinany živě v Brně
Bar U Kouřícího králíka, známý jako místo s tradicí kvalitní živé...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #29: Humor v hudbě
V aktuálním díle se pobavíme o kapelách, které ve své tvorbě...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:















