Poletíme? se hitovostí svých skladeb rozhodně trápit nemusí

Recenze alba : Chce to hit!

Interpret: Poletíme?
Celkový čas: 00:56:17
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2018
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Po albech Kroskántry a Turbošansón si tentokrát multižánrová kapela Poletíme? nedala do názvu své nové desky žádný pseudožánr, ale jemné dávce ironie zůstala věrná. Novinka nese název Chce to hit, což je v případě rozverné brněnské partičky nošením dříví do lesa, vznešeněji řečeno sov do Athén. Poletíme? mají hitů minimálně na dvě best offky a novinka jejich počet ještě výrazně zvyšuje.

Také na novém albu staví Poletíme? na všech pozitivech, které z nich udělaly hvězdu koncertů a tahák festivalů. Početný, osmičlenný band náležitě a nápaditě využívá bohatého nástrojového potenciálu, takže jednou písně pohání či jen zdobí housle, jindy banjo, trubka, piano, saxofon nebo příčná flétna. Frontman Rudolf Brančovský navíc umí složit jak chytlavou, přímočarou, roztančenou hitovku, tak jemnější, lyričtější, melancholičtější skladbu. Dalšími klady skupiny je prakticky všudypřítomný humor v různých podobách, ironií počínaje a sarkasmem konče, vždy však milý, inteligentní a neurážející. Dále pak Brančovského hravé slovní hříčky a vůbec práce s jazykem a také radost i energie, kterou kapela vyzařuje i na CD nosiči. O koncertech nemluvě. A v neposlední řadě strhující charisma zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře Rudolfa Brančovského, tomu věříte úplně všechno. 

Hned titulní píseň naznačuje, že to bude opravdu jízda. Nečekaně rocková, na baskytaře vystavěná vypalovačka se zpěvným refrénem, notnou dávkou ironie a přesahy do country a popu. K folku směřuje lyrická balada Pojď se mnou, lásko má, jejíž milostné vyznění shazuje několik veršů, mimo jiné „a hlavně umím vobejmout, ale nechci tě zbytečně dojmout." Pochodový rytmus udržuje Pochod žížal, který housle, trumpeta a nápaditá práce s gradací posouvají kamsi na Balkán. Poetické Kameny jsou společně s písní Dřevěný, železný, kamenný jedinými skladbami, v nichž jsem nenašel humor, což rozhodně není na škodu, protože i tato poloha Poletíme? velice sluší.

Kontrast přináší skočná a šťavnatá country punkovka Tři kámošky psycholožky, o nymfomance vypráví svérázná úprava Dajány, vtipnou bajku nabízejí energické Drápy s lehce zapamatovatelným refrénem. Změnu poetiky představuje vážná, dospělá (po textové i hudební stránce) skladba Dřevěný, železný, kamenný. Country Upír vegetarián i swingová Nahá paní jsou zase veselé, rozpustilé, hravé písně, při nichž se kapela náležitě vyblbne.Pseudofolklórní Moje mama představuje vrchol černého humoru. „Není ženy krásnější/hrbatější/šedější. Mama je plná výhod/měsíčně chodí důchod." Svoji jazzovou polohu nabízí kapela v Létajícím koberci, popovou pak v refrénu Čokoládové víly. Jemná balada, chtělo by se říci o Písni o plynu. To byste ovšem nesměli vnímat text. Novou vlnu připomíná skupina v undergroundovější skladbě White Trash, kde prokáže i svoji angličtinu. Závěrečné zklidnění přináší rozlučková melodická lahůdka Auto, co veze ovci, kde pobaví všechna ta protivná klišé, která kapely běžně používají. „Byli jste úžasní, bylo to osvěžující/my vám moc děkujem, že jste nás doposlouchali až sem/navštivte naše facebookové stránky..."

Poletíme? se tedy otázkou hitovosti svých skladeb rozhodně nemusí trápit. A je dobře, že se stejnou lehkostí a přirozeností umí napsat i vážnější skladbu, což novince, ve spojení se stylovou barevností, zajišťuje velkou pestrost. Příjemná záležitost nejen na léto.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Tak Poletíme? Určitě, díky, rádi!

Tak Poletíme? Určitě, díky, rádi!

Hledáte v současném sychravém počasí lék, který by vám vrátil dobrou...Související obsah:

» Tak Poletíme? Určitě, díky, rádi!   (Karel Souček, 26. 11. 2014)
» Poletíme? si skladby na chystané album prověří na koncertech   (Karel Souček, 25. 09. 2017)
» Proč sedět doma, když může bejt párty? – rozhovor s leaderem skupiny Poletíme?   (Jitka Fialková, 29. 09. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kdo projde na Letné kádrovými přehrávkami labelu Tranzistor?
21.08.

Kdo projde na Letné kádrovými přehrávkami labelu Tranzistor?

V rámci divadelního festivalu Letní Letná pořádá tradičně tuzemský nezávislý label Tranzistor revue, kde v neotřelém...


Bejbypankáči z celého Česka míří na Kefír
20.08.

Bejbypankáči z celého Česka míří na Kefír

Zahrada zámku Kačina u Kutné Hory se v sobotu 1. září promění v bejbypankové království. Na šestém ročníku...


Třídenní FestiWall uctí mimo jiné českou kytaru
20.08.

Třídenní FestiWall uctí mimo jiné českou kytaru

Velké množství hudebních lahůdek nabídne Music FestiWallu 2018, který se odehraje od 7. do 9. září v modřanském...


Amen Dunes zahraje v září poprvé v MeetFactory
19.08.

Amen Dunes zahraje v září poprvé v MeetFactory

S každým dalším albem se Damon McMahon proměnil, s tím současným je jeho skok nejvýraznější, což dosvědčují...


NAŠE TÉMA: Sziget ve znamení rekordů
19.08.

NAŠE TÉMA: Sziget ve znamení rekordů

Přes půl miliónu návštěvníků, více než tisícovka různých vystoupení, šedesát scén. To jsou základní charakteristiky...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rise to Glory
16.08.

Rise to Glory

» Loudness

Japonská metalová formace Loudness se hlásí s novou, v pořadí sedmadvacátou...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru