Nebeská kapela 4. díl: Country

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů. Díky internetu a různým službám a aplikacím se během několika minut můžeme seznámit s úplně novou kapelou z druhého konce světa. Stejně tak se během několika hodin můžeme dozvědět o novinkách prakticky všech kapel, bohužel včetně zpráv o úmrtí. Tyto zprávy přichází znenadání a dotknout se může kdykoliv a kohokoliv. Ztráta oblíbeného muzikanta bolí někdy stejně, jako ztráta rodinného příslušníka. Jejich hudba však bude žít navěky.


V tomto seriálu bychom chtěli ze zesnulých muzikantů vytvořit nejlepší hvězdnou kapelu na onom světě napříč různými žánry. Tyto kapely budeme zveřejňovat chronologicky podle příslušných žánrů od 30. let minulého století až po současnost, včetně krátké charakteristiky daného žánru. Pokud se konkrétní muzikant neobjeví v tomto výběru, pochopitelně to neznamená, že není skvělý ve svém oboru. V každém článku vytvoříme jednu kapelu z mnoha stovek skvělých muzikantů, a tak se na mnoho z nich bohužel nedostane.


Country / Honky Tonk


Country před čtyřicátými lety minulého století mělo trochu mnohočetnou poruchu osobnosti. Zatímco jedna část se vyvinula jako bláznivá, zábavná taneční hudba, druhá část šla opačným směrem. To se vyvinulo v introvertní hudbu vracející se ke kořenům, která nebyla vůbec veselá a často zahrnoval tragické balady známé jako Honky Tonk. Většina Honky-Tonkových písní se zabývá problematikou vztahů, zneužívání alkoholu, finančními problémy a jiným osobním neštěstím. Tento žánr se nehrál ve velkých stodolách, nýbrž v intimnějších barech na jihu USA, které se nazývaly „honky-tonks". Nicméně, honky tonk byl stále dost významný žánr, aby donutil umělce implementovat elektrické hudební nástroje, aby přehlušil křičící dav. Honky Tonk také představil stabilní rytmus pro country muziku, který žánr odklonil od tradičního folku. Honky Tonk umělci často zpívali výrazným jižanským dialektem. V kombinaci s kovbojským kloboukem, botami a kostýmy byla karikatura tradičního country zpěváka kompletní. Honky Tonk zůstává důležitým samostatným proudem v historii country hudby, který je někdy označováno jako hardcore country.


Tzv. „Hillbilly country” ("Hillbilly” je termín (často hanlivý) pro bílé lidi, kteří bydlí ve venkovských, hornatých oblastech ve Spojených státech) se ve čtyřicátých letech vyvinulo v něco úplně jiného. Velký důraz byl kladen na strunné nástroje, na které se hrálo velmi energicky a zuřivě, aby vytvořily další typ klasického country, nazvaný Bluegrass. Bluegrass adoptoval své jméno od jedné z prvních fungujících skupin: Bill Monroe and the Bluegrass Boys, kteří použili tento termín podle státu Kentucky, tzv. „Země Bluegrass”. Bluegrass je to typické, atmosférické, energické a pronikavé country, které většina lidí zná. Housle, mandolíny, kytary a banjo jsou pro tento žánr charakteristické. Ačkoliv Bluegrass nezní příliš vážně, je to ve skutečnosti velmi reakcionářská a seriózní hudba, vystupující proti autoritám. Bluegrass je horlivější než jiné typy country muziky, šíří revoluční postoje a vysoce náboženské poselství. Bluegrass vynechává elektrické nástroje a je vždy úplně akustický, stejně jako folk. Improvizace a jistý volný průběh písní je klíčovým prvkem Bluegrass.


Technická specifikace


Country se vyvinulo z klasické americké folkové muziky a kořeny tohoto žánru sahají i do blues. Jedná se o balady i písně s jednoduchým tanečním rytmem. Nejčastějšími nástroji byly banjo, akustické i elektrické kytary, housle a harmonika.



Elektrická kytara


Les Paul



Lester William Polsfuss známý jako Les Paul, byl americký jazzový, country a bluesový kytarista, skladatel a inovátor. Byl jeden z průkopníků pevné elektrické kytary a jeho techniky sloužily jako inspirace pro Gibson Les Paul. Paul se učil na kytaru jako samouk a zatímco je hlavně známý pro svůj přínos pro jazz a populární hudbu, na začátku kariéry výrazně ovlivnil i country hudbu. Přestože není autorem, je považován za průkopníka mnoha inovací pro nahrávací proces jako kupříkladu zpožďování efektů, fázování nebo multitracking.


Jeho inovativní talent ovlivnilo a inspirovalo mnoho kytaristů současnosti. Se svou ženou, zpěvačkou a kytaristkou Mary Fordovou společně nahrávali a v padesátých letech prodali miliony desek. Les Paul je jedním z mála umělců s trvalým samostatným exponátem v Rock and Rollové Síni slávy. Je považován za proroka a „architekta” rock and rollu a jako jediný člověk je členem v Síni slávy Rock and Rollu i Síně slávy pro inovátory muziky.


Les Paul zemřel 12. srpna 2009 ve věku 94 let na zápal plic.



Buck Owens



Alvis Edgar Owens Jr., profesionálně známý jak Buck Owens, byl americký hudebník, zpěvák, skladatel a kytarista, který složil a nahrál 21 top hitů v country žebříčku Billboard s jeho kapelou Buckaroos. Ti zpropagovali tzv. „Bakersfield zvuk”, pojmenovaný podle města Bakersfield v Kalifornii, kde se Owens narodil a žil.


Owens v 70. letech začínal jako houslista a hráč na pedálovou kytaru. Jeho charakteristickým stylem se nakonec stala jednoduchá a nakažlivá hra na elektrickou kytaru. Owens je členem Síně slávy country hudby a Síně slávy skladatelů v Nashvillu.


Buck Owens zemřel 25. března 2006 po selhání srdce ve věku 76 let.



Waylon Jennings



Waylon Arnold Jennings byl americký zpěvák, skladatel a kytarista. V roce 1958 si ho jako baskytaristu najal Buddy Holly. O rok později se vzdal místa v letadle, které havarovalo v den známý jako Den, kdy zemřela hudba. 


Jennings začal hrát na kytaru v osmi letech a později se živil jako DJ a performer v rádiích. Úspěchu se dočkal až s manažerem Neilem Reshenem, který mu zajišťoval vystoupení a nahrávání ve studiích. Jeho alba se stala velmi úspěšná, Jennings byl velmi uznávaný a v roce 1976 nahrál první platinovou desku „Wanted! The Outlaws”. Na začátku 80. let bojoval se závislostí na kokainu, kterou přemohl a později se přidal k super-skupině Johnnyho Cashe. V roce 2001 byl uveden do Síně slávy country hudby a posmrtně získal i cenu akademie country hudby.


Waylon Jennings zemřel 13. února 2002 ve věku 64 let po problémech s cukrovkou.





Akustická kytara


Glen Campbell



Glen Travis Campbell byl americký zpěvák, kytarista, skladatel, televizní hostitel a herec. Největší popularitu získal v 60. a 70. letech díky sérii hitových písní a díky komediálnímu pořadu na televizi CBS. Během 50 let vydal více než 70 desek a prodal přes 45 milionů kopií. Čtyři jeho desky se staly platinové, jedna dokonce dvakrát a k tomu měl 12 desek zlatých.


Campbell začal svou profesionální kariéru jako studiový muzikant v Los Angeles. Poté, co se stal sólovým umělcem, nahrál celkem 80 různých písní buď na žebříček Billboard Country Chart, Billboard Hot 100, nebo Adult Contemporary Chart, z nichž 29 se dostalo do top 10 a z nichž devět dosáhlo čísla jedna na alespoň jednom z těchto žebříčků. V roce 1967 vyhrál Campbell čtyři ceny Grammy v kategorii country a pop. Tři jeho hity se později dostaly do Síně slávy cen Grammy a sám Campbell dostal Grammy za celoživotní dílo v roce 2012. Vlastnil i trofeje pro zpěváka roku od Hudební Asociace country a Akademie country hudby.


Glen Campbell zemřel 8. srpna 2017 ve věku 81 na Alzheimerovu chorobu.



Lefty Frizzell



William Orville "Lefty” Frizzell, byl americký country zpěvák, písničkář a kytarista. Popularitu si zajistil v roce 1950 po vydání dvou zásadních hitů a po zbytek dekády byl velmi oblíbeným umělcem. Frizzell je jediným country zpěvákem, který měl v žebříčku Billboard country v jednom roce hned čtyři skladby na prvním místě.


Frizzell ovlivňoval mnoho jiných country zpěváků. Byl uveden do Síně slávy country v roce 1982. Po smrti Hanka Williamse v roce 1953 vydal mnoho písní, které se umístily v top 10 žebříčku Hot Country Songs. Byl jedním z nejúspěšnějších a nejvlivnějších country umělců a také skvělým zpěvákem honky tonk, kdy při zpěvu protahoval slabiky. Díky tomu se jeho muzika dostala do mainstreamu, aniž by musel přizpůsobovat svou tvorbu střednímu proudu.


Lefty Frizzell zemřel 19. Července 1975 po problémech se závislostí na alkoholu. Dožil se 47 let.





Zpěv


Hank Williams



Hiram King "Hank” Williams byl americký zpěvák, skladatel a hudebník. Je považovaný za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších amerických zpěváků a skladatelů 20. století. Williams nahrál 35 singlů (pět vydaných posmrtně), které dosáhly Top 10 v žebříčku Billboard Country & Western Best Sellers, včetně 11 na prvním místě (tři posmrtně).


Williams začínal v Alabamě, kde se setkal s Rufusem Paynem, který mu poskytl lekce kytary výměnou za jídlo nebo peníze. Payne měl hlavní vliv na Williamsův pozdnější hudební styl. Hudební kariéru zahájil v Montgomery roku 1937, kdy ho producenti z rozhlasové stanice WSFA najali, aby vystoupil a hostil 15-ti minutový program. Jeho manažerem téměř deset let byla jeho manželka Audrey Sheppard a po problémech s alkoholem podepsal smlouvu s MGM Records a vydal dvě velmi úspěšné desky.


Jeho kariéra končila opět s lahví v ruce. Trpěl bolestmi zad, rozvedl se a vyhodili ho z jeho pořadu v rádiu. I přesto je Williams považovaný za jednoho z nejvlivnějších a nejpopulárnějších hudebníků 20. století, především v country muzice. Jako svůj vliv ho uvádí Elvis Presley, Johnny Cash, Chuck Berry, Bob Dylan nebo Rolling Stones. Williams byl uveden do Síně slávy country, skladatelské Síně slávy a Rock and Rollové Síně slávy. Porota Pulitzerovy ceny v roce 2010 posmrtně uvedla: „Jeho skladatelské umění, kterým vyjadřoval obecné pocity s hbitou jednoduchostí, hrál klíčovou roli v transformaci country hudby do každodenní hudební a kulturní součásti amerického života”.


Hank Williams zemřel 1. ledna 1953 ve věku 29 let po problémech s alkoholem a drogami.



Johnny Cash



Johnny Cash byl americký zpěvák, skladatel, kytarista a herec. Je jedním z komerčně nejúspěšnějších hudebních umělců všech dob, kdy prodal více než 90 milionů studiových desek. Ačkoliv je primárně považován za ikonu country hudby, jeho žánr přesahoval do rock and rollu, rockabilly, blues nebo folku. Jeho unikátní hudební variabilita mu zajistila místo v Síních slávy pro country, rock and roll i gospel.


Cash byl známý pro svůj hluboký, klidný bas-barytonový hlas a výrazný zvuk jeho doprovodné skupiny Tennessee Three, jenž byl charakterizován jako supění projíždějícího vlaku. Jeho vzpurnost, chmurné a pokorné vystupování, pořádání koncertů ve vězení zdarma a charakteristické černé oblečení mu vyneslo přezdívku „Muž v černém”. I přesto, že byl nesmírně populární, každý koncert se představil.


Mnoho písní Johnnyho Cashe obsahovaly témata zármutku, mravního strasti a vykoupení, obzvláště v pozdějších stádiích jeho kariéry. Nahrál ale i několik humorných skladeb, včetně duetů se svou manželkou June Carter. Během poslední fáze jeho kariéry, Cash přezpíval písně několika rockových umělců pozdních 20. let jako například "Hurt” od Nine Inch Nails a "Rusty Cage” od Soundgarden.


Johnny Cage zemřel 12. září 2003 na cukrovku. Bylo mu 71 let.



Patsy Cline



Patsy Cline byla americká country zpěvačka hudby a součástí kultovní Nashvillské hudební scény pozdních padesátých lét a raných šedesátých let. Úspěšně překročila žánr country k populární hudbě a byla jedním z nejvlivnějších, úspěšných a uznávaných umělců 20. století.


Cline byla známá svým bohatým tónem, emocionálně expresivním a odvážným hlasem. Byla ženskou průkopnicí country hudby. Spolu s Kitty Wellsovou pomohla vydláždit cestu pro ženy jako sólové umělce v country hudbě. Překonala chudobu, vážnou automobilovou nehodu i významné profesní překážky a je uváděna jako inspirace pro moderní country zpěvačky jako Reba McEntire, LeAnn Rimes a další umělce v různých stylech. Knihy, filmy, dokumenty a divadelní hry dokumentují její život a kariéru.


Její hity začaly v roce 1957. Vytvořila rekord, když její jméno figurovalo v žebříčcích country hudby ve Spojených státech nepřetržitě 251 týdnů. Miliony jejích desek se prodalo i po její smrti. Získala mnoho ocenění a vyznamenání, čímž si získala status ikony na úrovni Jima Reevese, Johnny Cashe nebo Elvise Presleyho. Stala se prvním ženským sólovým umělcem, který byl uveden do Síně slávy country hudby v roce 1973, deset let po její smrti. V roce 1999 byla zvolena televizí VH1 na 11. místě 100 nejvýznamnějších žen v rock and rollu. V roce 2002 byla zvolena číslem jedna na country hudební televizi, která sestavila žebříček 40 nejvýznamnějších žen country hudby a v seznamu 100 největších zpěváků všech dob časopisu Rolling Stone jí patří 46. příčka. Na její plaketě v Síni slávy country stojí: „Její dědictví nestárnoucích nahrávek svědčí o její umělecké kapacitě."


Patsy Cline zemřela 5. března 1963 ve věku 30ti let při nehodě jejího soukromého letadla.



Kitty Wells



Ellen Muriel Deason známá jako Kitty Wellsová, byla americká zpěvačka a průkopnice country hudby. V roce 1952 zbořila bariéru stereotypů v country hitovým singlem „It Wasn't God Who Made Honky Tonk Angels", který se dostal na první místo country hitparády v zemi. Wellsová byla první žena, které se to povedlo a stala se první ženskou country hvězdou. Wellsová je jedinou ženou, která získala 14 ocenění za nejlepší vokalistku v řadě. Její hitové písně vznikaly až do poloviny šedesátých let, což inspirovalo dlouhý seznam dalších country zpěvaček, které se dostaly do popředí v šedesátých letech.


Wells se řadí na šestou pozici mezi zpěvačkami v historii žebříčku Billboard country. V roce 1976 se dostala do Síně slávy pro country a v roce 1991 byla teprve třetím country vokálním umělcem a osmou ženou, která dostala cenu Grammy za celoživotní dílo. Pro její úspěchy se jí začalo přezdívat „Královna country hudby”.


Kitty Wells zemřela po mozkové mrtvici 16. července 2012. Bylo jí 92 let.



George Jones



George Glenn Jones byl americký hudebník, zpěvák a skladatel. Dosáhl mezinárodní slávy díky dlouhému seznamu hitových nahrávek, včetně jeho nejznámější písně „He Stopped Loving Her Today", stejně tak pro jeho výrazný hlas a frázování. Během posledních dvaceti let jeho života, byl Jones často označován jako nejvýznamnější žijící country zpěvák. Country kritik Bill Malone píše: „Během písně se Jones ponořuje do svých textů tak, že se posluchač může sotva vyhnout tomu, aby pocitově souzněl s autorem". Kytarista Waylon Jennings vyjádřil podobný názor ve své písni "It's Alright": „Kdybychom všichni mohli znít přesně tak, jako bychom chtěli, všichni bychom zněli jako George Jones."


Jones se narodil v Texasu, kde poprvé slyšel country hudbu, když mu bylo sedm a v devíti letech dostal první kytaru. V roce 1959 Jones nahrál skladbu „White Lightning", čímž odstartoval svou kariéru. V roce 1969 se podruhé oženil s další veleúspěšnou country zpěvačkou Tammy Wynetteovou. Roky alkoholismu komplikovaly jeho zdraví a vedly k mnoha absencím na vlastních koncertech. Závislosti na alkoholu se zbavil až v roce 1999 při svém čtvrtém manželství. Během své kariéry Jones nahrál více než 150 hitů jako sólový umělec i jako host. 


George Jones zemřel 26. Dubna 2013 po selhání plic. Dožil se 81 let.





Mandolína


Bill Monroe



William Smith Monroe byl americký mandolinista, zpěvák a skladatel, který pomáhal vytvořit styl hudby známé jako bluegrass. Pro své zásluhy byl označován jako otec Bluegrass. Tento specifický žánr byl pojmenován podle jeho skupiny Blue Grass Boys, který byl převzat z přídomku pro stát Kentucky. Monroeova kariéra trvala téměř 70 let a jako zpěvák, skladatel a hudebník se podílel na mnoha zásadních skladbách žánru.


V roce 1970 byl uveden do Síně slávy country, o rok později do Nashvillské Síně slávy skladatelů a v roce 1997 i do Rock and Rollové Síně slávy, pro raný vliv na tento nově vznikající žánr.


Bill Monroe zmřel 9. září 1996 ve věku 84 let na mozkovou mrtvici.


Banjo


Ralph Stanley



Ralph Edmund Stanley, také známý jako Dr. Ralph Stanley, byl americký bluegrassový umělec, známý svým výrazným zpěvem a hrou na banjo. Stanley začal na banjo v roce 1946, původně s jeho starším bratrem Carterem Stanleym jako součást Stanley Brothers a nejčastěji jako frontman jeho skupiny The Clinch Mountain Boys. Byl součástí první generace bluegrassových hudebníků a je členem mezinárodní Bluegrassové Síně slávy. 


Ralph Stanley zemřel 23. Června 2016 ve věku 89 let na rakovinu.



Eddy Arnold



Richard Edward "Eddy” Arnold byl americký country zpěvák a hráč na banjo, který aktivně působil více než 60 let. Byl zásadní postavou Nashvillského country zvuku a hudební inovátor pozdních padesátých let. Nahrál téměř 150 skladeb, které se umístili na žebříčku Billboard country. Více jich měl jen zpěvák George Jones. Prodal více než 85 milionů desek, v roce 1966 se stal členem Síně slávy country a country hudební televize ho umístila na 22. místo v žebříčku 40 nejvýznamnějších mužů country hudby. 


Eddy Arnold zemřel přirozenou smrtí 8. května 2008 ve věku 89 let.





Baskytara


Henry Strzelecki


Henry Pershing Strzelecki byl americký basový kytarista, který během své dlouholeté kariéry hrál s umělci jako Chet Atkins, Waylon Jennings, Willie Nelson, Eddy Arnold, Bob Dylan, Johnny Cash, Ronnie Milsap nebo Merle Haggard.


Strzelecki se narodil v Birminghamu v Alabamě a začal vlastní country tvorbu ještě jako teenager. Napsal píseň „Long Tall Texan", která byla hitem pro The Beach Boys. S Chet Atkinsem pracoval mnoho let, jak ve studiu, tak i na turné. Byl považován za primárního člena tzv „Nashvillského A týmu”, kdy pracoval s téměř každou vycházející country hvězdou v Nashvillu v šedesátých až osmdesátých letech


Henry Strzelecki zemřel 30. prosince 2014 po automobilové nehodě ve věku 75 let.


Bicí


Kenny Buttrey



Aaron Kenneth Buttrey byl americký bubeník a aranžér. Podle televize CMT byl „jeden z nejvlivnějších studiových hudebníků historii Nashvillské scény”.


Buttrey pochází přímo z Nashvillu, stal se profesionálním hudebníkem v 11ti letech a ve svých 14ti letech začal hrát s Chet Atkinsem. Založil dvě kapely Barefoot Jerry a Area Code 615, se kterou nahrál hit „Stone Fox Chase”, který se stal soundtrackem hudebního programu BBC. Nejvíce se však prosadil jako sezónní muzikant, který pracoval např. s Elvisem Presleym, Bobem Dylanem, Neilem Youngem nebo Chuckem Berrym.


Kenny Buttrey zemřel 12. září 2004 ve věku 59 let na rakovinu.


Housle


Merle Haggard



Merle Ronald Haggard byl americký country zpěvák, skladatel, kytarista a houslista. Haggard se narodil v Kalifornii během Velké hospodářské krize. Několikrát byl ve vězení a po propuštění v roce 1960 se dokázal prosadil v country hudbě. Popularitu získal díky svým skladbám především o dělnické třídě a proti válce ve Vietnamu. Mezi šedesátými a osmdesátými léty měl 38 hitů na prvním místě žebříčku Haggard vydával úspěšná alba až do raných let 21. století. 


V roce 2006 získal cenu Grammy za celoživotní dílo a je členem mimo jiné Síně slávy country a Nashvillské Síně slávy pro skladatele.


Merle Haggard zemřel 6. dubna 2016 ve věku 79 let na selhání plic.



Roger Miller



Roger Dean Miller byl americký zpěvák, skladatel, hudebník a houslista. Byl známý pro svůj přínos pro honky tonk a country, včetně populárních hitů v polovině 60. let, kdy byl na vrcholu své kariéry. Jeho kariéra trvala až do pozdních 90. let a složil skladby např. pro Jima Reevese nebo Raye Prince. V roce 1985 složil skladbu pro Broadway muzikál Big River, který získal cenu Tony a kde si i zahrál. V roce 1995 byl uveden do Síně slávy country a získal celkem 11 cen Grammy.


Roger Miller zemřel 25. října 1992 na rakovinu hrdla a plic. Dožil se věku 56 let.





<<< Nebeská kapela 3. díl: Blues
                                                                                            Nebeská kapela 5. díl: Rock and Roll >>>

Související obsah:

» Nebeská kapela 1. díl: Jazz   (David Malý, 18. 01. 2021)
» Nebeská kapela 3. díl: Blues   (David Malý, 23. 01. 2021)
» Nebeská kapela 2. díl: Swing   (David Malý, 20. 01. 2021)
» Nebeská kapela 5. díl: Rock and Roll   (David Malý, 28. 01. 2021)
» Nebeská kapela 6. díl: Soul   (David Malý, 02. 02. 2021)
» Nebeská kapela 7. díl: Britská Invaze   (David Malý, 09. 02. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem
18.04.

Na konci dubna přiletí mimozemšťané s britským přízvukem

V pátek 26. dubna v pražském klubu Bike Jesus a o den později v brněnském Kabinetu Múz budeme moci sledovat...


Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí
18.04.

Hudba a tanec opět zaplní pražské ulice a náměstí

Více než dvě desítky veřejných prostranství v centru i přilehlém okolí hlavního města opět po roce...


Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou
18.04.

Chorobopop na novince nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou

Pod Radhoštěm stále vznikají jedny z nejzajímavějších nahrávek domácí nezávislé scény. Jedním z důkazů je...


První Máj je lásky čas. A mou láskou je core
18.04.

První Máj je lásky čas. A mou láskou je core

Do Prahy přijíždění Francouzi. Vytáhněte bílé vlajky a všechny kroasánty, kvíče a eklíry. Když si to tak vezmeme,...


Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café
17.04.

Samu Haber bude mít svou českou premiéru v pražském Rock Café

Sedmačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Samu Haber je mistrem poprockových balad, někdejším frontmanem úspěšné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru