Na pivo s českým hospodským rockem (1.)


Hospodský rock je tuzemským fenoménem posledních dvaceti let. Hlásí se k němu, nebo do něj bývá řazeno množství kapel, z nichž řada z nich patří k těm vůbec nejpopulárnějším na domácí hudební scéně. Přesto neexistuje ucelenější profil tohoto stylu-nestylu. V následujícím miniseriálu jsme se proto pokusili tento specifický subžánr zmapovat poněkud podrobněji – z hlediska jeho historie, vývoje, hlavních milníků i nejvýznamnějších zástupců.


Nejprve zkusme definovat, co to vlastně hospodský rock je a podle čeho do něj budeme řadit jednotlivé interprety. Za uvedeným účelem jsme vybrali pět následujících parametrů.


Prvním z nich je hudební styl. Jedná se o jednoduchý, melodický, energický rock vzniklý promícháním hardrocku, punku, rock´n´rollu a popu často využívající sborové chorály v refrénech. Typické nástroje jsou jedna až dvě kytary, baskytara a bicí, občas, hlavně u skupin využívajících prvky ska, přibývá i saxofon, klávesy či trubky. Velké oblibě se těší také akordeon.
Alkehol – Piju jako duha. Dvakrát kytara, jednou basa a bicí, i nástrojovým obsazením je Alkehol rocková kapela jako křen.

Jasná je také tématika textů, která se dá zjednodušit do tří slov: chlast, ženský, rock´n´roll. Popisuje prostě radosti života podané pokud možno s nadsázkou, jednoduchou, humornou až vulgární formou. Časté jsou popkulturní odkazy, parodie, používání jmen kamarádů a známých, narážky na různé konkrétní, obecně známé události. Politika a sociální témata dostávají na druhou stranu minimální prostor. Jde přece o to bavit se. To už se více objevují vypůjčená témata z nejrůznějších (hlavně scifi a hororových) filmů, literatury či jiných písní.
Doctor PP – Já mám vztek. Texty plné odkazů a jmen známých umělců, to je přesně to, v čem si pubrock libuje.

Kde pubrock nejčastěji uslyšíme? V dnešním provázaném, multikulturním, zkomercializovaném světě těžko najdeme nějak specifická místa vystupování ožraleckých band. Koncertují ve vesnických kulturácích, na tancovačkách, v rockových klubech, hospodách, samozřejmě na festivalech. Prostě všude tam, kde teče pivo a najde se pár fanoušků ochotných je poslouchat.
Walda Gang – Svařák. Některé skupiny jsou poslouchatelné snad jen naživo s kelímkem zlatavého moku v ruce.

Dalším měřítkem příslušnosti do společenství hospodských kapel je soukromý životní styl jejich členů. Téměř vždy zpívají o tom, co prožívají: chlast, ženský, tvrdá hudba. Často to bývají hospodské party, tedy žádní profesionální muzikanti, kteří se rozhodli hrát a prostě je to baví. Je jasné, že u takových seskupení převažuje nadšení nad muzikantskými dovednostmi, ale řada z nich se během dlouhé doby fungování přeci jen vyhraje a sehraje, takže pro běžného posluchače nepůsobí nijak amatérsky.
Morčata na útěku – Planeta prasat. Nadšení a radost ze hry na prvním místě. To ostatní až potom.

A jak dlouho by měla taková pubrocková partička fungovat? Hodně z nich totiž nahraje třeba pouhou jednu píseň odpovídající výše uvedeným charakteristikám nebo se jedná o krátkodobou epizodu v jejich kariéře. Z tohoto důvodu budeme za splnění kritérií považovat vydání alespoň jedné desky, jenž se v rámci definice pohybuje. Do elitní společnosti hospodského rocku budeme dále řadit pouze ty interprety, kteří někdy během své kariéry splnili úvodní dva parametry, tedy hudební styl a tématiku textů. Kapel, které někdy nazpívaly píseň o našem národním sportu, čili o chlastání a pivu, je totiž celá řada a k pubrocku je rozhodně neřadíme.
Uhlíř & Svěrák – Ta naše hospoda (z filmu S čerty nejsou žerty). O chlastu to je, ale hospodský rock to určitě není.

Jak to ovšem bylo v minulosti, které kapely jako první splnily definici pubrocku, které vlastně subžánr definovaly a jaké jsou vůbec jeho kořeny a historie? Na to se podíváme příště ve druhé části našeho miniseriálu.

Související obsah:

» Alkehol dvacetiletý   (Joe Stramr, 11. 01. 2012)
» Lochneska, to je deska dobrá a hezká   (Joe Stramr, 12. 06. 2012)
» Z garáže - recenze   (Joe Stramr, 28. 12. 2011)
» Tři sestry v létě dražily a už začínají připravovat nové album   (Joe Stramr, 20. 09. 2012)
» Harlej zrenovoval web   (Joe Stramr, 10. 12. 2010)
» Teleskopický tele v rozpacích   (Joe Stramr, 27. 05. 2012)
» Na pivo s českým hospodským rockem (2.)   (Joe Stramr, 27. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy
18.09.

Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy

Zpěvák a skladatel Miro Žbirka se vydal na exkluzivní Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 ve vybraných kinosálech sítě CineStar....


Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program
17.09.

Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program

Napříč nepříznivé covidové situaci pořadatelé v čele s manželi Leichtovými, podpořené...


Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze
17.09.

Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze

Extravagantní vousatá zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize,...


Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné
17.09.

Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné

V recenzi na nové album Vypsané fiXy Kvalita jsme psali: „Měla krátkou ofinu představuje křehčí melodickou,...


Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin
16.09.

Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin

Co byste dělali, kdyby vám osud nadělil kromě radosti ze života také celoživotní zdravotní handicap? Hrdinové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru