Na pivo s českým hospodským rockem (1.)


Hospodský rock je tuzemským fenoménem posledních dvaceti let. Hlásí se k němu, nebo do něj bývá řazeno množství kapel, z nichž řada z nich patří k těm vůbec nejpopulárnějším na domácí hudební scéně. Přesto neexistuje ucelenější profil tohoto stylu-nestylu. V následujícím miniseriálu jsme se proto pokusili tento specifický subžánr zmapovat poněkud podrobněji – z hlediska jeho historie, vývoje, hlavních milníků i nejvýznamnějších zástupců.


Nejprve zkusme definovat, co to vlastně hospodský rock je a podle čeho do něj budeme řadit jednotlivé interprety. Za uvedeným účelem jsme vybrali pět následujících parametrů.


Prvním z nich je hudební styl. Jedná se o jednoduchý, melodický, energický rock vzniklý promícháním hardrocku, punku, rock´n´rollu a popu často využívající sborové chorály v refrénech. Typické nástroje jsou jedna až dvě kytary, baskytara a bicí, občas, hlavně u skupin využívajících prvky ska, přibývá i saxofon, klávesy či trubky. Velké oblibě se těší také akordeon.
Alkehol – Piju jako duha. Dvakrát kytara, jednou basa a bicí, i nástrojovým obsazením je Alkehol rocková kapela jako křen.

Jasná je také tématika textů, která se dá zjednodušit do tří slov: chlast, ženský, rock´n´roll. Popisuje prostě radosti života podané pokud možno s nadsázkou, jednoduchou, humornou až vulgární formou. Časté jsou popkulturní odkazy, parodie, používání jmen kamarádů a známých, narážky na různé konkrétní, obecně známé události. Politika a sociální témata dostávají na druhou stranu minimální prostor. Jde přece o to bavit se. To už se více objevují vypůjčená témata z nejrůznějších (hlavně scifi a hororových) filmů, literatury či jiných písní.
Doctor PP – Já mám vztek. Texty plné odkazů a jmen známých umělců, to je přesně to, v čem si pubrock libuje.

Kde pubrock nejčastěji uslyšíme? V dnešním provázaném, multikulturním, zkomercializovaném světě těžko najdeme nějak specifická místa vystupování ožraleckých band. Koncertují ve vesnických kulturácích, na tancovačkách, v rockových klubech, hospodách, samozřejmě na festivalech. Prostě všude tam, kde teče pivo a najde se pár fanoušků ochotných je poslouchat.
Walda Gang – Svařák. Některé skupiny jsou poslouchatelné snad jen naživo s kelímkem zlatavého moku v ruce.

Dalším měřítkem příslušnosti do společenství hospodských kapel je soukromý životní styl jejich členů. Téměř vždy zpívají o tom, co prožívají: chlast, ženský, tvrdá hudba. Často to bývají hospodské party, tedy žádní profesionální muzikanti, kteří se rozhodli hrát a prostě je to baví. Je jasné, že u takových seskupení převažuje nadšení nad muzikantskými dovednostmi, ale řada z nich se během dlouhé doby fungování přeci jen vyhraje a sehraje, takže pro běžného posluchače nepůsobí nijak amatérsky.
Morčata na útěku – Planeta prasat. Nadšení a radost ze hry na prvním místě. To ostatní až potom.

A jak dlouho by měla taková pubrocková partička fungovat? Hodně z nich totiž nahraje třeba pouhou jednu píseň odpovídající výše uvedeným charakteristikám nebo se jedná o krátkodobou epizodu v jejich kariéře. Z tohoto důvodu budeme za splnění kritérií považovat vydání alespoň jedné desky, jenž se v rámci definice pohybuje. Do elitní společnosti hospodského rocku budeme dále řadit pouze ty interprety, kteří někdy během své kariéry splnili úvodní dva parametry, tedy hudební styl a tématiku textů. Kapel, které někdy nazpívaly píseň o našem národním sportu, čili o chlastání a pivu, je totiž celá řada a k pubrocku je rozhodně neřadíme.
Uhlíř & Svěrák – Ta naše hospoda (z filmu S čerty nejsou žerty). O chlastu to je, ale hospodský rock to určitě není.

Jak to ovšem bylo v minulosti, které kapely jako první splnily definici pubrocku, které vlastně subžánr definovaly a jaké jsou vůbec jeho kořeny a historie? Na to se podíváme příště ve druhé části našeho miniseriálu.

Související obsah:

» Alkehol dvacetiletý   (Joe Stramr, 11. 01. 2012)
» Lochneska, to je deska dobrá a hezká   (Joe Stramr, 12. 06. 2012)
» Z garáže - recenze   (Joe Stramr, 28. 12. 2011)
» Tři sestry v létě dražily a už začínají připravovat nové album   (Joe Stramr, 20. 09. 2012)
» Harlej zrenovoval web   (Joe Stramr, 10. 12. 2010)
» Teleskopický tele v rozpacích   (Joe Stramr, 27. 05. 2012)
» Na pivo s českým hospodským rockem (2.)   (Joe Stramr, 27. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem
28.11.

Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem

Indiepopová skladba Dream Your Life Away se vymyká dosavadní tvorbě písničkáře Thoma Artwaye. Chytlavou melodii s ironickým...


Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek
28.11.

Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek

Legenda naší písničkářské scény Vladimír Merta oslaví 20. ledna 2021 pětasedmdesáté narozeniny....


Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ozveny lazov
29.11.

Ozveny lazov

» Hmlisto

Ozveny lazov obsahují jedenáct nových písní rodinného dua Hmlisto,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru