Lidé chtějí navzájem sdílet energii a zážitky z živé kultury

I když koronavirová opatření polevila, pandemie přinesla změny, které nastaly a nastanou mimo jiné i v přesunech hudebních vystoupení, koncertů a také festivalů. Dva z nich, které patří republikově k těm nejvetším, termín zachovaly, dokonce jeden přidal další termín konání ještě na podzim. Změnila koronavirová situace dramaturgii a koncepci těchto festivalů jak v letošním roce tak do budoucna nebo bude zachována a jaké změny přinesla hudebním skupinám?

O tom a dalším jsem si povídala s Vaškem Müllerem a Pavlem Barnášem, promotéry festivalů Hradecký slunovrat a Okolo Třeboně, dále s Davidem Burdou ze souboru Hradišťan a Pavlem Zajícem ze skupiny Nezmaři. 

Vašek Müller - Hradecký slunovrat 

"Koronavirová doba změnila spíše můj pohled na postavení mě a ostatních coby svobodných občanů v této společnosti, ale to je na jiné vyprávění.
Dramaturgie Hradeckého slunovratu se díky pandemii ani teď či do budoucna nijak nezmění. Akce se nám rozrostla na dva plnohodnotné festivaly v červnu a v říjnu (navíc za jednu vstupenku), což je dáno vývojem situace. 
Díky omezením nás obohatil program on - line debat a přednášek a ten by jednoznačně bez krizové situace nevznikl. Streamů bylo nakonec dvacet a povídali jsme si s velkými osobnostmi, např. s hercem Ivanem Trojanem, publicistkou Alexandrou Alvarovou, novinářem Bohumilem Pečinkou, Michalem Prokopem nebo armádním generálem Petrem Pavlem. Řekl bych, že pro skvělé publikum Hradeckého slunovratu je příznačná sledovanost streamů s nejnáročnějším obsahem. Rád bych zmínil debatu s onkologem z hospicu O věcech, o nichž se obvykle nemluví, Průmysl lži o dezinformacích nebo třeba Umění v dobách moru. V on - line rozhovorech budeme pokračovat i v době budoucí, byť samozřejmě v menší míře. To je asi největší změna či zásah koronakrize do obsahové skladby Hradeckého slunovratu.

Hlavním důvodem dvou termínů, v červnu a v říjnu, je naprostá nejistota toho, co a v jakém rozsahu se dá vlastně v kulturní sféře organizovat. A proč nepřesunout celý festival na říjen? Kromě toho, že by nám chyběla opojná atmosféra letního Hradce nad Moravicí je dalším důvodem představení Dejvického divadla. Najít jakýkoli další termín, v němž by mohly všechny hvězdy tohoto souboru vystoupit, je prakticky nemožné. Dále je to věnování letošního červnového festivalu Miladě Horákové a dalším zavražděným komunistickým režimem, červnová festivalová sobota vychází přesně na datum její brutální popravy. 

Máme nasmlouvaný opravdu velmi zajímavý program, včetně jedné z největších hvězd africké hudby Habiba Koité a při vývoji situace nám bylo jasné, že v červnu k nám bojovníci proti viru zahraniční umělce nepustí. Proto tedy další konání v říjnu. Platí to i pro vybrané kapely konkurzu Welcome scény, což je jedna z věcí, které dávají našemu festivalu smysl. Část této přehlídky proběhne už v červnu a zúčastní se jí převážně české skupiny. Uspěly i skupiny z Polska, Slovenska, Švýcarska nebo Maďarska a ty mohou přijet zahrát až v říjnu. Adekvátní vyústění konkurzu, do něhož se přihlásilo 216 skupin, je pro nás velmi podstatné. Také vydáváme CD s nahrávkami těchto kapel, domlouváme jim  koncerty a další věci a celou tu celoroční návaznost nechceme potopit."Pavel Barnáš  Okolo Třeboně

"Já věřím, že změny budou jen malé. Třeba tak, že festival bude komornější . A to nevnímám vůbec špatně. Mě se celá doba zdála v posledních letech velice hektická a celkové zpomalení světa vnímám velmi pozitivně. Jak to všechno opravdu je a co nás vlastně ohrožuje přesně nevíme . Ale víme, že lidé chtějí navzájem sdílet energii určitě v živé kultuře a na to se těšíme. Dnes je myslím ještě předčasné vyhodnocovat, dramaturgie se vlastně mění stále, pokud by se neměnila, tak to nejde nijak dopředu. Stále hledám zajímavé kombinace, jak udělat lidem radost hlavně živou kulturou. Ale koronavirová situace v mém případě vnímání dramaturgie či koncepce festivalu Okolo Třeboně nezměnila.

Ani letos ani do budoucna.  Co se změnilo určitě je  to, že koncerty nejsou tolik  prokombinované žánrově. Raději děláme více koncertů, kde si každý vychutná to své. Já jsem si tak jednotlivé zážitky z koncertů konaných v rámci Okolo začal více vychutnávat a také si je chci více užít . Mnoho festivalů je pro mě dnes takový supermarket, kde je všechno. Vnímám to tak i jako muzikant. Mnoho kapel, které  mám rád, nechtějí hrát na festivalu, kde se střídá jedna kapela za druhou a to i žánrově. A díky tomu se také pojetí festivalu začalo měnit."David Burda Hradišťan

"Není asi třeba pochybovat o tom, že koronavirová doba ovlivnila drtivou většinu lidí po celém světě. Pokud pominu zdravotní hledisko, tak v ČR má tato situace asi nejtěžší existenční dopady právě v oblasti kultury a navazujících profesí (muzikanti, herci, zvukaři, pomocníci, agentury atd.) a to zejména u OSVČ. Velké festivaly jsou a doufám, že i nadále budou nedílnou součástí našich životů. Je to specifická forma zábavy, která s sebou ale zároveň nese i jisté zvýšené riziko. 

Chtěl bych věřit, že po této pandemii začnou lidé k životu přistupovat zodpovědněji. A snad i proto doufám, že zásadních změn v podobě či počtu velkých festivalů nebude do budoucna  potřeba. Stejně tak doufám, že se zásadním způsobem nezmění ani chod Hradišťanu. Nesmíme však zapomínat, že nástrah všude kolem číhá spousta. A stačí tak málo, aby se komukoliv z nás ve vteřině změnil život změnil. Ale naději, že budeme opět žít normálně a těšit se mimo jiné z živé hudby, tu máme všichni."Pavel Zajíc Nezmaři 

"Náš pohled na konání festivalů se nemění, i když je koronáč  záležitost hodně vybočující z normálu. Myslím, že koncepce festivalů tak, jak probíhaly, byla lety vypracovaná téměř k dokonalosti a drobné nuance ohledně pořadatelské vstřícnosti a kvalitě, např. zázemí pro muzikanty, jsou záležitosti kvalitou odpovídající kvalitě pořadatele samotného. A pohled z  hlediska pandemie na to nemá žádný vliv.
Jelikož nás koronavirová situace zdravotně nijak nezasáhla, budoucí fungování skupiny je ohroženo pouze tím, že se nám doma líbilo a nechce se nám hrát. Ale to nás, jak nás znám, brzo přejde"


GALERIE

Související obsah:

» Na Hradecký slunovrat za hudbou i vypiplanou gastroscénou   (Karel Souček, 23. 06. 2019)
» Hradecký slunovrat žánrové hranice v hudbě neuznává   (Karel Souček, 27. 01. 2019)
» Hradecký slunovrat se ve stavu nouze přesouvá na internet   (Karel Souček, 10. 04. 2020)
» Cirkus bude! V Hradci nad Moravicí! Hned dvakrát!   (Karel Souček, 19. 05. 2020)
» Prázdniny zase začnou v Třeboni   (Karel Souček, 21. 03. 2013)
» Křehkému albu dodal Hradišťan silné vyznění   (Karel Souček, 21. 07. 2014)
» Platinový Hradišťan přichází s novým videoklipem   (Karel Souček, 18. 02. 2015)
» Slovutní Hudci přivandrují do Prahy   (Karel Souček, 06. 04. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Malá scéna v Nepomuku premiérově pohostila plzeňský Katr
06.07.

Malá scéna v Nepomuku premiérově pohostila plzeňský Katr

Letní kulturní akce pořádané městem Nepomuk na Malé scéně Městského muzea dostaly pátečním...


Dobré zprávy od organizátorů festivalu Rock for People. Green Day i Fall Out Boy budou!
06.07.

Dobré zprávy od organizátorů festivalu Rock for People. Green Day i Fall Out Boy budou!

V rámci festivalu Rock for People Home, letošní zmenšené verze jednoho z nejstarších a největších tuzemských...


Kultovní Vader nakonec zahrají v září v Bratislavě a Košicích
06.07.

Kultovní Vader nakonec zahrají v září v Bratislavě a Košicích

Po zrušených jarních koncertech se kapele Vader konečně otevřely hranice a výsledkem je nové podzimní turné...


Aneta Langerová a Korben Dallas vyrážejí se společným EP na turné
06.07.

Aneta Langerová a Korben Dallas vyrážejí se společným EP na turné

Rozhodnutia, Čekám, Hlína, Konečně, Chladná a Smej sa. To jsou názvy písniček, které Aneta Langerová a skupina...


Dorota Nvotová sa s otcovou smrťou vyrovnáva novou pesničkou
05.07.

Dorota Nvotová sa s otcovou smrťou vyrovnáva novou pesničkou

Písalo sa toho veľa - podrezané žily po smrti Jara Filipa, absencia Jarovej otcovskej ruky v detstve. Túto pieseň...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Světlo do tmy
06.07.

Světlo do tmy

» Hrůza Michal

Strach těchto dnů přirovnává známý zpěvák a textař Michal Hrůza ke tmě,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru