I zastydlý hipík Old Shootterhand (alias Dan Šustr) může být inspirativní

Recenze alba : Old Shootterhand

Interpret: Šustr Dan
Celkový čas: 00:38:43
Vydavatel: Pop Dissident Records
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Sólové a zároveň debutové album Dana Šustra, frontmana Tiché dohody, s názvem Old Shootterhand je míněno jako pocta hudbě 60. a 70. let. Nemyslím si ale, že tato poctivá deska zaujme pouze padesátníky, kteří na této muzice vyrůstali. Tato hudba je jednak nadčasová, a pak Dan ji přináší s takovým nasazením, nadšením a zápalem (kvalita je u něj samozřejmostí), že může oslovit i mladší posluchače. Alespoň tedy ty, kteří hledají opravdovou hudbu.

Svojí náladou a emocemi je všech deset autorských písní skutečně inspirováno 60. a 70. lety. Tedy dřevním blues, nově se rodícím rockem, folkem a tehdy populárním country. Dobou, kdy byla muzika spontánní, syrová, opravdová, upřímná, dělaná srdcem, bez kalkulu a podbízení se. A přesně takový je Old Shootterhand, kterého Dan Šustr dělal opravdu srdcem. Ten je autorem nejen všech skladeb, ale také si ve vlastním studiu nahrál desítku nástrojů a jen občas využil spřízněné muzikanty a zpěvačky.Silná, ale uvěřitelná nálada dominuje skladbě Blues ze 60. let. Opravdu dřevní blues, kde kromě syrovosti nechybí ani jemná nostalgie. „Chtěl bych se vrátit zpět…", už jen pro ten pocit, kdy Old Shootterhand (alias Dan Šustr) poprvé slyšel zvuk elektrické kytary. Pohlazení pro všechny milovníky Šabachových knih přináší Requiem pro Petra Šabacha. Upřímný, dojemný melodický song, do něhož jsou vhodně zakomponovány názvy Petrových knih i hlášky z Pelíšků. Kdo po předčasné spisovatelově smrti nezažil stejný pocit?

Tvoje hospoda představuje temperamentní rockovou pecku, která má drive a skvěle šlape. Dynamická a odlehčená oslava té správné (tedy Tvé) hospody. Ke country a folku směřuje Poslední skaut, pozitivní písnička o těch správných hodnotách – stát za pravdou, ctít zákony, dodržet slovo, bojovat proti bezpráví. Tyto pravdy dokáže Dan podat bez frází, klišé a moralizování. Název Inzerát na zemi, ve který bych chtěl zase žít přesně vystihuje vyznění této syrové, folkové a zároveň bluesrockové písně. Co je nejdůležitější? Mít kolem sebe dobré lidi.

Stranu B na pomyslném LP otevírá melodické, vzdušné a svérázné milostné vyznání Tyvole miláčku se skvostným refrénem. Vygradovaný Půlnoční anděl je návrat k blues-rocku vyzdobený zpěvem Viktorie Horákové a violoncellem Jany Gabrielové. Název Špinavý blues opět věrně vystihuje skladbu, která je nejen špinavá a syrová, ale také velice pestrá, často mění tempo, náladu, rytmus. A také nechybí nadhled.Hudba skladby Woodstock 69 přesně (i díky výrazné foukací harmonice a dobovým zprávám) navozuje atmosféru tohoto slavného festivalu, ale text je posunut do současnosti, kdy OS nezadržitelně stárne. Dalším bonusem je pak výborný zpěv  hostující Zuzany Vintrové z Tiché dohody. Kytara a violoncello folkově otevírá závěrečný Plán B, ale postupně s přibývajícími nástroji píseň rozkvétá a graduje do rockových sfér. Výrazná píseň o síle přátelství a nutnosti nevzdávat to je výbornou tečkou za touto sevřenou, a přesto velice pestrou nahrávkou. Ta dokazuje, že i zastydlý hipík Old Shootterhand, tento pohodový chlapík a kumpán, může být stále inspirativní.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Dan Šustr vzdává hold Petru Šabachovi a chystá sólové album   (Karel Souček, 04. 02. 2019)
» Tichá dohoda představuje jistotu poctivého kytarového rock'n'rollu   (Karel Souček, 20. 11. 2017)
» Achtung, Achtung – Tichá dohoda je zpátky   (Karel Souček, 20. 09. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Festival Okoř se v sobotu uskuteční již podevatenácté
20.08.

Festival Okoř se v sobotu uskuteční již podevatenácté

Romantický hrad Okoř bude 24. srpna dějištěm již 19. ročníku rodinného open-air festivalu Okoř. Ten se těší...


Barevný festival - Brod 1995 – 2019
20.08.

Barevný festival - Brod 1995 – 2019

V sobotu 17.srpna 2019 se do areálu Na Kutilce v Českém Brodě vrátila hudba, konkrétně další vzpomínka na prvopočátky...


Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí
20.08.

Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí

Skladba Hometown je předzvěstí druhého studiového alba Zpěváka Miraie Navrátila k napsání skladby inspiroval...


Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly
19.08.

Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly

Rappeři Cavalier a Abde, oba pod hlavičkou Championship Music, vydávají nové signly. Abde Trochu lásky a Cavalier...


Plexis vydává legendární TO na vinylu
19.08.

Plexis vydává legendární TO na vinylu

Pražská punková legenda Plexis, která hraje v aktuálním složení Petr Hošek, Dušan Lébl, Martin Švec a Eda Fröhlich, brzy...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru