„Fanouškům chceme dopřát neopakovatelné večery,“ shodují se Voxel, UDG a Xindl X.

Už za necelý měsíc odstartuje v Olomouci Společné turné UDG, Xindla X a Voxela. Do poloviny dubna nabídne sedmnáct koncertů v šestnácti českých a moravských městech. Především o turné si Hudební knihovna povídala s Ondřejem Ládkem (Xindl X), Václavem Lebedou (Voxel) a kytaristou UDG Tomášem „Voltem" Vohradským.    

Hudební knihovna: Máte před sebou celkem 17 koncertů. Je nějaké město, kam se z celého turné těšíte nejvíce?
Voxel:
„Kdybych řekl jedno místo, shodil bych tím všechna ostatní, nedá se říct, že někam se těším, někam ne. Vždycky ale první koncerty z každého turné bývají nejtěžší, jelikož se hraje nový playlist, na druhou stranu je to největší výzva!"
UDG: "Nedá se říct, které místo máme nejraději, těšíme se na celé turné. Aktuálně se těšíme na koncerty nejbližší, takže hned na ty první v Olomouci a Brně. Tour je rozházené po celé republice, každý koncert má svoje. Jsou tam i místa, kde jsme delší dobu nehráli."
Xindl X: „Není důležité, v jakém městě ani v jakém klubu hrajeme. Důležité je, jaká skvadra lidí se sejde pod podiem. Dobrý koncert dělá dobré publikum. A věřím, že to se najde v každém z klubů, kam letos hodláme jet."

HK: A je tam nějaké město, kde jste ještě nikdy nehráli?
Xindl X:
„Viz předchozí otázka."
Voxel: „Asi tak v polovině míst jsem nehrál, tak se těším, až si do své mapy ČR, co mám doma ve zkušebně, zaznačím tato nová místa."
UDG: „To asi ne, to se nám už moc nestává. Při tempu zhruba 100 koncertů ročně se za pár let ta naše malá republika projezdí křížem krážem, že pak zjistíš, že jsi už hrál prakticky všude (smích). V každém městě jsme už někdy hráli, spíš se najdou nějaké změny v místech koncertů, že třeba jsme tam někdy byli v klubu a teď nás čeká kulturák."HK: Jaký je to pocit, když hrajete v dosud pro vás neznámém klubu?
UDG:
„To je vždycky jedna velká neznámá. Nevíš, jaký je tam zvuk, nevíš, jací lidé tam jsou zvyklí chodit, jenom čekáš, co přijde. Naštěstí ve většině případů to dopadne dobře. Náš basák Pavlík je navíc ještě nervózní, protože neví, jestli v šatně mají gauč. Většinou před koncertem totiž spí (smích)."
Voxel: „Na nový prostor jsem vždycky zvědavý. Je to na rozdíl od klubu, kde jsem byl vícekrát, adroš... A ten je třeba!"

HK: Myslíte si, že společné turné může ovlivnit složení fanoušků pod pódiem a každý interpret tím získá nové příznivce?  UDG: „Určitě! Poznali jsme to takhle vloni. Přišlo spoustu společných fanoušků, ale zároveň i dost lidí, kteří dorazili přímo na nás, nebo zase na Xindla X. Koncept Společného turné je vlastně tak myšlen. Ukázat se novým lidem a rozšířit fanouškovskou základu. Myslíme, že to funguje."
Voxel: „Je to jeden z hlavních důvodů, proč se taková propojení dělají, čili věřím, že se TO stane, uděláme pro to co se dá."
Xindl X: „Určitě přijde jiné složení lidí, než kdybychom jeli společně s nějakou jinou kapelou, ale získávání nových příznivců není cílem tohoto turné. Spíš chceme těm stávajícím příznivcům dopřát neopakovatelný večer, na který jen tak nezapomenou."

HK: Už víte pořadí, v jakém budete na koncertech společného turné vystupovat? A budete ho měnit?
Voxel:
„Já budu nejspíše začínat a na závěr se zase sejdeme všichni na podiu. Jestli budeme pořadí měnit, uvidíme podle toho, jak to bude fungovat. Za běhu se toho stejně vždycky pořeší nejvíce."
Xindl X: „Startovat bude Voxel, potom budou hrát UDG, pak já s kapelou a nakonec přijde zlatý hřeb večera a všechny tři formace se sejdou na podiu společně."
UDG: „Minulý rok jsme se střídali a na konci zahráli společně. Letos jsme na turné přibrali kamaráda Voxela, tak se koncert ještě o jeho set protáhne. Hrát budeme v pořadí Voxel, UDG, Xindl X. Technicky to takhle vychází nejlíp."HK: Jakou píseň z repertoáru vašich kolegů máte nejraději a proč?
Xindl X:
„Od UDG mám nejradši Marion, od Voxela Trip. Těžko říct proč... vyvolávají prostě silné emoce – a to mám na hudbě rád."
UDG: „To se neustále střídá. Osobně se mi z poslední desky Xindla líbí písnička Naše parta. Jsem zvědavý, s čím novým Ondra s kapelou přijdou na dalším cédéčku. Od Voxela mám nejraději V čase zpátky a úplně nejradši ještě s původním textem, kde se místo „ Chci se vrátit v čase zpátky"  zpívalo „Chci se vrátit do ponávky"
Voxel: „Od UDG mám nejradši Kurtizánu, hlavně kvůli kytarovému partu kytaristy Volta, pokaždé čekám, jestli nepodělá intro (smích). Od Ondry/Xindla miluji song Hollywood, dokonce jsem jej hrával  a zpíval u klavíru v době, kdy jsem si přivydělával hraním po krčmách, hospodách... Snad zazní i na tour, to by mi udělalo radost."

HK: A už víte, jakou píseň od kolegů zahrajete?
Xindl X: „Víme, ale nepovíme... pokud to teda nepráskne někdo z kolegů. (smích)"
Voxel: „Vím, ale nepovím, to by nebylo přeci žádné překvápko!"
UDG: „To nemůžeme prozradit, chyběl by pak přeci moment překvapení."

HK: Jak a kde bude probíhat společná zkouška před turné? A bude jen jedna?
Voxel:
„Ta nejspíše proběhne v KD v Čelákovicích, kde zkoušíme vždycky. A jestli stačí jedna, nebo bude potřeba vše vypilovat na více zkouškách... To uvidíme na té první."
UDG: „Zkouška proběhne. A asi i na první akci přijedeme mnohem dříve než normálně a zkoušet budeme přímo tam." Xindl X: „Zkouška? Co to je? Zkouší se do osmnácti!"

HK: Co dělají ostatní dvě kapely v době, kdy svůj set hraje ta třetí?
UDG:
„Čekání na koncert tráví každý po svém. My většinou žvaníme o nesmyslech a děláme si ze všeho srandu. Dobrá nálada je v šatně základ! Nebo taky diskutujeme o kapelních plánech do budoucna. Ondra alias Xindl X si vozí sebou takový ten skákaní míč, a tak si na něm jen tak sedí a hopsá z rohu do rohu. Občas do toho nutí i nás (smích). Muzikanti z jeho kapely si hlavně šeptají (myslíme si, že nás pomlouvají hehe). Voxel medituje, zapaluje vonné svíčky a dělá si selfíčka."
Voxel: „Nechtějte vědět! Né, většinou se kouká na „tu třetí", drbe, někteří se dostávají pomalu do „herního módu". Já to mám tak, že se snažím trošku sžít s místem, kde jsem, ať se v něm cítím co nejlépe, aby se to poté podepsalo na výkonu na podiu."
Xindl X: „Tipnul bych, že když hrajeme, tak UDG vedou konverzaci s panem Danielsem a Voxel medituje. A když hrajou oni, tak Dalík s Jendou se pokoušejí po telefonu řídit svoji hospodu, Emil s Lukášem rozebírají nějakou konspirační teorii a mně z toho jde hlava kolem."HK: Kdy se po koncertu dostáváte do postele a případně v jakém stavu?
Xindl X:
„Obvykle to bývá mezi druhou a pátou ranní – podle toho, jak daleko od domova hrajeme. Co si budeme povídat, už tou dobou býváme trochu unavení, ale když je předtím dobrý koncert, tak člověk tu únavu neřeší (smích)."
Voxel: „To záleží podle vzdálenosti od domova, snad vždy je to po půlnoci, často kolem čtvrté ranní. Bohužel, ať chci nebo ne, vstávám kolem osmé, takže se moc nevyspím.. Po koncertě si nejradši užívám klidu a vstřebávám zážitek, který proběhl, takže žádné večírky a kalení do rána, ač to často kolegům připadá divné..."
UDG: „Co se týče spaní po koncertech, tak je pravda, že často probíhá až dost pozdě. Buďto se ještě vracíme domů, a než se člověk dostane do postele, bývá skoro ráno. Nebo někdy se taky zasekneme, popíjíme supercloumáky a spát chodíme stejně tak. Značný rozdíl je pak v těch ránech (smích)."
Foto: Dalibor Konopáč
GALERIE

Související obsah:

» Na RfP se loni pilo míň, takže společné turné UDG a Xindla X konečně vyšlo   (Karel Souček, 03. 02. 2015)
» Do rozjetého vlaku UDG a Xindla X nově naskočí Voxel   (Karel Souček, 12. 01. 2016)
» „Pracovitá, invenční a taky skromná. Taková je kapela UDG,“ říká se smíchem bubeník Jugi.   (Karel Souček, 03. 04. 2013)
» Kapela UDG sešla z vyšlapaných cestiček   (Karel Souček, 12. 01. 2013)
» Prijďte si sednout a poslouchat, zve Xindl X do divadel   (Hana Poláchová, 08. 11. 2015)
» Klipografie Xindla X   (David Malý, 10. 10. 2012)
» Na písničkářských koncertech mám rád intimitu s publikem, tvrdí Xindl X   (Karel Souček, 20. 03. 2013)
» Písničkář Xindl X nám pěkně rozkvetl   (Karel Souček, 14. 05. 2014)
» Dnes začíná Voxelovo a Radečkovo společné turné   (Karel Souček, 27. 02. 2015)
» Zpěvák Voxel vydal nové album. Originality však moc nepřináší.   (Nikola Halmová, 22. 09. 2014)
»  „Kromě zpívání chci být ještě terapeutem.“   (Jitka Fialková, 25. 10. 2015)
» Voxel finišuje s deskou a na červen chystá 27 vystoupení   (Karel Souček, 21. 05. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory
08.07.

Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory

Spolek Hlasohled, který založila zpěvačka, skladatelka a lektorka Ridina Ahmedová, přiváží do Slavonic ve dnech 15. - 22. srpna...


Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny
08.07.

Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny

Fanoušci amerických vokalistů Pentatonix nemusí smutnit. Přestože jejich beznadějně vyprodaný koncert zhatila pandemie,...


Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti
08.07.

Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti

Druhý víkend v září bude patřit multižánrovému hudebnímu festivalu United Islands of Prague. Ten se letos...


Plektrum v Řesanicích představilo nové album s názvem 2020
08.07.

Plektrum v Řesanicích představilo nové album s názvem 2020

Na venkovním parketu uprostřed obce Řesanice vypuklo to pravé hard rockové šílenství. Po roce se sem vrátila skupina...


Duo Larkin Poe natočilo klip ke čtvrtému singlu z aktuální desky Self Made Man
07.07.

Duo Larkin Poe natočilo klip ke čtvrtému singlu z aktuální desky Self Made Man

Americké sesterské duo Larkin Poe vydalo před měsícem nové studiové album Self Made Man. Nyní představují...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Světlo do tmy
06.07.

Světlo do tmy

» Hrůza Michal

Strach těchto dnů přirovnává známý zpěvák a textař Michal Hrůza ke tmě,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru