Klipografie Xindla X

Populární český písničkář Ondřej Ládek, známý spíše pod pseudonymem Xindl X, působí na tuzemské scéně už pátým rokem a má na kontě několik velkých hitů, které okupovaly rádia mnoho měsíců. Xindl X však není pouze muzikantem, má na svědomí i dvě divadelní hry, před startem hudební kariéry režíroval film Restart, napsal knihu a ke svým písním natočil řadu hudebních klipů. Je jich na české poměry opravdu hodně, většinou jsou celkem netradiční a my si teď na nich zdokumentujeme Xindlovu kariéru.

Mimo mísu

Vůbec první klip Xindla X vznikl k písni, kterou napsal s Tomášem Polákem pro filmovou komedii Martina Kotíka Vy nám taky, šéfe! z roku 2008, a která se nenachází na žádném řadovém albu. Xindl je tu proto pouze pasivním účastníkem, doplňující z televizních obrazovek a billboardů ukázky z filmu. Video sestříhal Karel Coma.

Anděl

Muzikantův první velký hit. Singl je pilotní písní na debutovém albu Návod ke čtení manuálu (2008) a úspěšně s ním zasáhl širokou hudební veřejnost. Videoklip je už čistě hraný a kromě Xindla se v něm objevují i herečky Simona Babčáková, Táňa Pauhofová a Marie Doležalová. Ty v klipu ztvárňují rozličné role - tanečnice, saxofonistky, barový personál nebo členy kapely. Režie se ujal Jakub Sommer.

Dysgrafik

Xindl X - Návod na čtení manuálu (2008)Druhou klipovou podobu z debutového alba dostala píseň Dysgrafik. Xindl opět přišel s originálním a hravým zpracováním, které se celou dobu odehrává na rozčtvrcené obrazovce. Kromě Xindla se v klipu roztančil Martin Dejdar, Matouš Ruml a Jakub Žáček. Video je plné synchronních tanečních kreací, které reagují na právě zpívaný text. V této činnosti se všichni protagonisté pravidelně střídají. Dílku se sice nevedlo tak suverénně jako předchozímu Andělovi, přesto se Dysgrafik setkal se zaslouženou vlnu zájmu. Režíroval opět Jakub Sommer.

Láska v housce

Prvního klipu z druhého alba Praxe Relativity (2010) se dočkala skladba Láska v housce. Ani zde nechybí zajímavý host, jedná se totiž o duet Xindla s jeho tehdejší přítelkyní Olgou Lounovou, která v klipu kromě role servírky a tanečnice samozřejmě také zpívá. Dvojice si tady bere na paškál megalomanské potravinové obchodní řetězce a s nadsázkou tyto společnosti kritizuje. Klip se odehrává v pouštním prostředí a nepřímo tak upozorňuje na situaci na Blízkém Východě a v zemích třetího světa. Režie se tentokráte ujal Jaroslav Fuit.

Chemie

Druhý klip dostal pilotní singl Chemie, který Xindl X křtil na svém tehdejším podzimním turné. Tady se hereckých výkonů ujal čistě jen muzikant a podstoupil kvůli nim mnoho vizážních změn. Od běžných procedur jako holení či mnohonásobné změny účesů, přes drastičtější změny typu vyholení hlavy, až po natáčení v rozličných kostýmech a interiérových ateliérech. Xindl se během klipu dopuje všemožnými prášky, které mu způsobují různé účinky. Hlavním scénáristou klipu a zároveň režisérem je Adrian Kukal.

Řiditel autobusu

Dílčí hereckou roli si Xindl X střihl v klipu Řiditel autobusu. Tato píseň se na žádné album nedostala a Xindl ji napsal a složil pro skupinu The Tap Tap. Svůj part si kromě autora odzpívala řada interpretů. Mezi nimi jsou Vojta Dyk, Dan Bárta, Marek Valenta, Petra Nesvačilová, Martin Dvořák, Oldřich Lomecký, Roman Strejček, Šimon Ornest a skupina The Tap Tap. Klip se odehrává v improvizovaném autobusu a v/na několika dalších dopravních prostředcích.Celou taškařici režíroval Radovan Síbrt.

Digihrách

Další Xindlův duet má název Digihrách. Opět se nejedná o píseň z jeho alba, nýbrž o split song s Richardem Krajčem. Skladbu najdete na desce Jeviště skupiny Kryštof. V klipu děti hrají videohry a oba zpěváci se v nich objevují jako protagonisti. Jezdí v autech, bojuji mezi sebou a jejich obličeje se objevují na nejrůznějších figurkách. V polovině klipu se hráči stanou oni sami. Klip ani píseň však mnoho úspěchu neposbírala…

Nejlepší kuchař

Xindl X - Praxe relativity (2010)Další skladbou, která se z Praxe relativity dočkala zfilmování je Nejlepší kuchař. Xindlova punkově stylizovaná kapela zde začíná hrát v historickém prostředí pochybného baru a v průběhu videa sledujeme mladý pár, který při svých alkoholových radovánkách cestuje časem a různými nálevnami. Nebezpečí, které nadměrná konzumace alkoholu představuje, ztvárnila policejní jednotka i samotní herci. V klipu se mimo jiné objevuje Viktor Preiss, Michal Dlouhý, Jan Dolanský, Jana Pidrmanová, Jakub Žáček, Jana Stryková nebo Ondřej Gabriel. Režie se opět ujal Jakub Sommer.

Elita

Xindl se drží tradičního vzorce a v dalším klipu k písni Elita se spřáhl s kapelou Eddie Stoilow. Objevuje se však jen jako host a v klipu si zahraje movitou celebritu. Video se odehrává v prostředí talentových soutěží, bulváru, boxu a vysoké smetánky. S tím souvisí i velmi hvězdné herecké obsazení. Uvidíme mj. Jitku Asterovou, Mahulenu Bočanovou, Terezu Brodskou, Kateřinu Brožovou, Ivu Pazderkovou, Pavla Celnara, Michaela Fleischmanna, Tomáše Hanáka, Patrika Hezuckého, Leoše Mareše, Boba Klepla nebo Michala Malátného. I přes plejádu celebrit se klip stal, co se sledovanosti týče, propadákem (necelých 74 000 shlédnutí na Youtube.com je zoufale málo). Xindl X má ale s tímto dílem jen pramálo společného.

Zlato

Prvním klipem z nového alba Lá$ka se stala píseň Zlato. Se zpěvákem v klipu účinkuje Renáta Hostinská, Daniela Lebedová, Linda Fernandez Saez a Peter Dolinajec. Xindl se v tomto klipu stal loutkovou postavičkou a celý klip je v porovnání s jeho předcházející plejádou originality poměrně mdlý a bez náboje. Výroby se ujala agentura Pink Productions, režie Radovan Síbrt.

Štědrý večer nastal

Xindl X - Láska (2012)Štědrý večer nastal je druhý klip z alba Lá$ka a jedná se o netradiční vánoční koledu. Xindl zde ztvárnil Santu Klause na dovolené a v klipu vidíme nešťastnou rodinku, která se stůj co stůj snaží vytvořit vánoční atmosféru, i když se jí tato přetvářka očividně příčí. Antivánoční text reflektuje Xindlovu ideologii, že tyto svátky jdou spokojeně přežít pouze za podpory alkoholu a omamných látek. Jedná se o horkou novinku, ale vzhledem k tématu a jeho kontroverznímu zpracování se dá očekávat velká popularita. Jako hosté se představili Marek Taclík a Iva Pazderková, režíroval Jaroslav Fuit.

Související obsah:

» Užít si skutečnost. Zn. Praxe relativity   (Joe Stramr, 05. 10. 2012)
» Lá$ka Xindla X   (David Malý, 10. 10. 2012)
» Minireport z Xpěvníkového miniturné Xindla X   (Joe Stramr, 28. 09. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings
22.09.

Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings

Dvě osobnosti současné české popové scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – se spojili, aby nazpívali...


Odložené třetí kolo Múzy 2020
22.09.

Odložené třetí kolo Múzy 2020

V Divadle Pod lampou se po několika měsících opět soutěžilo. Odsunuté třetí postupové kolo mělo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru