Prijďte si sednout a poslouchat, zve Xindl X do divadel

HK: Potkali jsme se na „křtinách" alba Sociální síť (Horáček, Müller, Pavlíček), připadáš si v této době chytrých telefonů, facebooku a podobně jako retro?

Xindl X: "No, já myslím, že je to takové opačné retro, že už zase lidi mají tendenci volit komunisty a říkat si, že ti diktátoři nejsou vlastně tak špatní a je to to retro, do kterýho bych se fakt  hodně nerad vracel. Ale ti lidi si to nějak neuvědomují, tak máme na Hradě Zemana, ve vládě Babiše a lidi, kteří mají až příliš pevný vztah k autoritářským režimům."

HK: A když zpíváš s Mirkou Miškechovou „Cudzinka v tvojej zemi" připadáš si tady jako cizinec?

Xindl X: "V Čechách si jako cizinec nepřipadám, žejo.!"

HK: Ani mezi těmi, kdo mají jiný názor na politiku a podobně?

Xindl X: "Tak samozřejmě, občas si připadám spíš jako Marťan nebo jakoby z Marsu spadli ti ostatní, ale na to si člověk zvykne celkem brzo, že mezi lidma je velký procento blbců, na druhou stranu ne zas tak velké, jak se snaží politici tvářit."


HK: Teď se chystáš na divadelní tour… Chodil jsi jako dítě rád do divadla?

Xindl X: "No, určitě. To byl takový krásný svět sám pro sebe.  Já jsem to měl ještě z druhé strany, protože hodně lidí z rodiny se kolem toho pohybovalo, babička učila zpívat na DAMU, druhá babička dělala korepetitorku v Národním, takže já divadla znám spíš v zákulisích. Potkával jsem herce a říkal jim, že až vyrostu, budu taky hercem. Všem jsem jim to vysvětloval a oni říkali: „Jo, to pěkně kecáš."  nebo „Tak to se bojím." (smích) 

HK: Mnoho českých kapel poslední dobou absolvuje divadelní tour. Je to teď nějaká moderní vlna nebo náhoda?

Xindl X: "Tak pochopitelně, já jsem s tím začal před třemi  lety a od té doby mě všichni kopírují, to je jednoduché (smích). Ale já myslím, že je zase důležitý, když chceš jedit často, nabízet posluchačům nové podoby. Pro nás je to hezké. Jednou jsme jeli turné po menších divadlech, pak jsme se zaměřili spíš na kluby, teď jsme si říkali, že bychom si rádi zkusili větší divadla. Pro nás nebyl rozhodující prostor divadla, ale chtěli jsme zopakovat koncert na sezení, jako jsme měli když jsme točili naše DVD, vlastně tehdy ještě v rámci projektu G2 acoustic stage  na Óčku, kde to bylo unplugged a protože tak hrajeme pořád, chtěli jsme aby to bylo jiný, proto jsme to okořenili „dechama". Toto jsme si chtěli zopakovat a přišlo nám, že divadla jsou nejvhodnější prostor. Koncert bude víc o tom, sednout si, poslechnout texty, než přijít na bar, zapařit si a přitom si poslechnout toho Xindla, což děláme po zbytek roku."

HK: Na svém webu zmiňuješ, že nemáš rád zakouřené hospody a z nich načichlé oblečení. Jsi rád, že od nového roku se bude uzákoněn zákaz?

Xindl X: "Nejsem. Myslím si, že by se věci neměly zakazovat, že všechno je věcí dobrovolného lidského rozhodnutí. Přece jen, když já jsem nekuřák, tak nechodím do kuřáckých hospod, maximálně když tam mám práci. Ale z pozice živnostníků, proč by jim měl někdo přikazovat,  že mají zakazovat kouřit ve svých podnicích, to je nesmysl. Jako dobře, kdybychom řekli, když to lidi srovnávají třeba s drogami, že když ty jsou zakázané, tak se v hospodách brát nesmějí, ale pokud to berou takto, ať tedy kouření zakážou úplně a nevymýšlí si. Je to jedna z fint, jak zlikvidovat drobné živnostníky, aby se to tady mohlo centralizovat na velké podniky a postupně závést oligarchii pár lidí, která to tady bude ovládat. Toto se svobodou nekuřáků nemá nic společného."

HK: Blíží se Vánoce, slavíš Štědrý den tak, jako o tom zpíváš? J

Xindl X: "Ne, já to odkládám až na Silvestra J Pro mě jsou Vánoce, od té doby, co mám děti, svátkem hlavně pro ně, takže spíš vymýšlíme, jak ten Štědrý den udělat hezký a to je na tom to nejzábavnější. Taky je důležité, že se sejde rodina. Sice se říká, že rodina se může sejít kdykoliv, ale když máš rodinu rozesetou po celé republice, tak je hezké udělat Vánoční turné po rodičích, prarodičích a tu republiku objet."

 

HK: Zmiňuješ Silvestr, tedy konec roku 2015. Co pro své fanoušky chystáš v tom následujícím?

Xindl X: "V podstatě chystáme soustavně. Teď máme před sebou zmiňované turné a už organizujeme další. Někteří z vás možná byli na našem jarním turné s kapelou UDG, což bylo nečekané spojení, které nás ve finále překvapilo a bavilo, tak jsme se rozhodli, že pár přidáme a nakonec  pojedeme na jaře,  myslím, víc než  20 koncertů, po českých a moravských zemích.  Sotva dojedeme turné, budeme vydávat novou desku, jejiž název neznáme zatím ani my sami. Momentálně ji máme roztočenou, takže doufám, že do konce bude většina, do konce ledna zbytek. Dali jsme si předsevzetí, že než vyjedeme na jarní turné, bude deska hotová a Dalibor Cidlinský bude už pak jen míchat. A v lednu byste se mohli těšit na první vlaštovku, singl Na vodě."

Děkuji za rozhovor.

text: Marcela Holubjáková

Související obsah:

» Čecháček Made   (Karel Souček, 13. 05. 2014)
» Xindlovo nové video Štědrý večer nastal   (Joe Stramr, 04. 10. 2012)
» Xindl X myslí na Michala Hrůzu   (Karel Souček, 18. 07. 2014)
» Na písničkářských koncertech mám rád intimitu s publikem, tvrdí Xindl X   (Karel Souček, 20. 03. 2013)
» Xindl X a UDG se na společném turné dohodli u piva   (Karel Souček, 19. 01. 2015)
» Xindl X a UDG přivezli do Prahy i autobus   (Jiří Klecan, 10. 03. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Série Dixie On the Road potěší milovníky blues, bluegrassu, country i rocku
27.05.

Série Dixie On the Road potěší milovníky blues, bluegrassu, country i rocku

Dixie On the Road je název nové koncertní série, kterou připravilo Radio Dixie spolu s legendárním teplickým...


Klára Vytisková představuje písně z nové desky Love Is Gold
27.05.

Klára Vytisková představuje písně z nové desky Love Is Gold

Klára Vytisková, která počátkem března vydala druhé sólové album „Love Is Gold”, se "pouze” s deskou...


Žluté lázně zpříjemní konec školy Kašpárkem, dospělé pak potěší Muchou
27.05.

Žluté lázně zpříjemní konec školy Kašpárkem, dospělé pak potěší Muchou

Po Michalu Prokopovi a Buty oznámili pořadatelé koncertního cyklu Rozmarné hudební léto další programové...


Legendární Olympic vybere klávesistu konkurzem v přímém přenosu již tento víkend
26.05.

Legendární Olympic vybere klávesistu konkurzem v přímém přenosu již tento víkend

V rámci charitativního pořadu Víkend pro seniory 2 se odehraje koncert, který je v pětapadesátileté kariéře...


Richard Müller přichází po letech s novou, hodně upřímnou skladbou
26.05.

Richard Müller přichází po letech s novou, hodně upřímnou skladbou

Velice osobní zpověď přináší nová písnička slovenského zpěváka Richarda Müllera. Nese název Anomália a...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Planeta jménem stres
26.05.

Planeta jménem stres

» Ztracený Marek

Zpěvák Marek Ztracený zcela nečekaně před pár dny  překvapil své fanoušky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru