Die Antwoord na festivalu Rock for People

Nad Hradcem Králové se přehnal tajfun z Jižní Afriky

Die Antwoord. Kapela, kterou buď nenávidíte, nebo milujete. Dva rozdílné pohledy na něco neobvyklého, které dělí velmi tenká hranice. Drobná upištěná blondýnka, potetovaný rapper a zamaskovaný DJ, který si říká God. To je sestava jedné z nejpopulárnějších kapel současnosti, která budí rozruch s každou novinkou. A někdy budí i ze spaní. Die Antwoord mají na kontě čtyři desky, přičemž pátá (a údajně poslední) vyjde během letošního roku. Na Rock for People si přivezli obří LED stěnu, jednu z největších v historii festivalu a nutno říct, že to byla opravdu do detailu propracovaná podívaná. Během celého koncertu se ústřední dvojice Yolandi a Ninja střídali ve vedení na pódiu a společně udržovali dynamiku celé show. LED stěna měla více pater a vrchního patra hojně využívali oba vokalisté i doprovodní tanečníci. Shora na všechno také dohlížel DJ God. Na LED stěně často běžel text známých písní ve velmi slangové angličtině, kterou byste ve školách hledali jen těžko. Prostřednictvím LED stěny kapela ukazovala i úryvky svých klipů, různé oplzlé animace nebo zkrátka adekvátní světelné efekty. Většinu času jste na pódiu mohli vidět jak Yolandi, tak Ninju, jelikož se ve svých písních často velmi rychle střídají ve zpívání a ani jeden z nich si nemůže vzít příliš dlouhé „volno". Když už se stalo, že jeden či druhá chybí, věnovali se převlékání do jiných extravagantních oblečků, aby nezevšedněli. Někdy oba byli zahalení v třpytících se kombinézách, jindy ve stejnobarevných teplákových soupravách a jindy zase Ninja stojí uprostřed pódia jen v trenýrkách. Bylo patrné, že se oba protagonisté znají celý život. Na pódiu se skvěle doplňovali, byli sehraný tým a vždy moc dobře věděli, kde stojí ten druhý nebo ve který moment přijde ze zákulisí. Die Antwoord si zřejmě příliš nepotrpí na ohnivé efekty, rachejtle nebo dělobuchy. Vsadili na efekty kouřové, kdy z pódia občas vystřelily mlhové proudy nebo přišli doprovodní tanečníci vybavení „kouřomety". Po vizuální stránce byl zkrátka koncert plný malých i velkých překvapení a bylo stále na co koukat.

Všechny hity v jednom velkém, hambatém balíčku


Die Antwoord odehráli plnohodnotný koncertní set plný svých největších hitů i různě experimentálních skladeb. Největší porce byla naservírována z třetího alba Donker Mag, které je plné dnešních hitů. První vlnu energie zařídila dvojice „We Have Candy" a známá „Fatty Boom Boom", tedy píseň s klipem, kterým posměšně a provokativně odpověděli na pozvání od Lady Gagy ke společnému koncertu. Z novinky zazněla i „Daddy" a „Banana Brain", při které to ve festivalu parku skutečně vypadalo jako někde na technoparty. Pak už to byl jen hit za hitem ze soudku těch starších a notoricky známých singlů. Nemohl chybět „Ugly Boy", provokativní „Cookie Thumper" nebo roztančený „Pitbull Terrier". Kapela nám nabídla i ochutnávku s chystaného pátého alba The Book of Zef v podobě prvního singlu „Love Drug". Oba zpěváci si vzájemně vyvolávali svá jména, aby dali divákům jasně najevo, kdo je dnes večer baví. V případě Yolandi nejvíce bavily provokativní tanečky, Ninja zase zaujal svými hopsavými pohyby většinou do půl těla. Také Die Antwoord několikrát potrápil zvuk, kdy vypadlo několik reproduktorů a nebyla téměř slyšet produkce kapely. Díky tomu jsme bohužel přišli o několik minut rapového umění jak Yolandi tak Ninjy a zážitek tak nebyl bohužel stoprocentní. Za to ale muzikanti nemohou. Jak poznamenal můj soused v publiku, odborník na slovo vzatý Bruno Balanta z The Qemists, na pódiu jakýkoliv zvukový výpadek nelze poznat, protože muzikanti se z odposlechu slyší normálně. Naštěstí potíže nepřetrvaly a nášup hitů v podobě „Baby’s on Fire" a „I Fink You Freeky" byl už v pořádku. Závěr koncertu už měl lehce sestupující tendenci, ale po odchodu kapely z pódia bylo pravděpodobné, že ještě není po všem.


Párty po několika minutách pokračovala dál a podával se nášup. Nejdříve velmi povedená tanečně popová novinka „I don’t Care" a na samotný závěr „Enter the Ninja", patrně nejznámější skladba Die Antwoord vůbec. V závěru této skladby vystřelila děla s konfetami a ve stejné chvíli Ninja vystřihl salto přímo do předních řad. Za zlatého konfetového deště jsme vstřebávali asi největší freakshow, kterou tento festival zažil. Die Antwoord předvedli strhující show plnou efektů, zvrácených textů a animací, vyzývavých tanců, obscénností a hudební profesionality. Kapela se nechala několikrát slyšet, že po vydání páté desky v září okamžitě ukončí svou činnost. Pokud to trojice myslí s odchodem do hudebního důchodu vážně, jednalo se o jednu z posledních možností vidět toto zvrácené divadlo naživo. Rock for People na něj však jistě bude vzpomínat v dobrém. Tedy asi až na pracovníky, kteří budou uklízet zlatavé konfety možná až do příštího ročníku.
Použité fotografie z Facebooku Rock for People, Autor Petr Klapper.


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Billy Talent rozpálí Prahu již příští čtvrtek
26.07.

Billy Talent rozpálí Prahu již příští čtvrtek

Kanadská kapela Billy Talent má momentálně nabitý festivalový program, přesto si ve čtvrtek 3. srpna stačí odskočit...


Marilyn Manson je zpět, novinku přiveze i do Prahy
26.07.

Marilyn Manson je zpět, novinku přiveze i do Prahy

Americký rocker Marilyn Manson a jeho parta má téměř hotovo a je blízko vydání své jubilejní desáté...


„Má to smysl, třiďte odpad,“ vzkazují Wohnouti a Thom Artway
25.07.

„Má to smysl, třiďte odpad,“ vzkazují Wohnouti a Thom Artway

Hudební projekt Ekompilace si již během čtyř let získal řadu příznivců. Nejen že vyzývá k záslužným aktivitám...


Nový videoklip Monkey Business je plný slavných jmen
25.07.

Nový videoklip Monkey Business je plný slavných jmen

Album kapely Monkey Business s názvem Sex and Sport? Never! Sice vyšlo již v roce 2015, ale videoklip k titulní...


Koncert pro Kaštánka bude opět znít v Modré Vopici již po třetí
24.07.

Koncert pro Kaštánka bude opět znít v Modré Vopici již po třetí

9. srpna je den, který napořád bude patřit člověku, který pro Music Club Modrá Vopice hodně udělal. Lubomír Kaštánek...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru