Colours of Ostrava krok po kroku - Den 2.

Druhý den festivalu Colours Of Ostrava nabídl Rag'n'Bone Mana, Marizu, písničkáře Toma Walkera či multiinstrumentalistu Olafura Arnaldse proti české popové scéně na hlavních stagích. Připraveno však bylo i plno mimohudebního programu v rámci zdejšího Meltingpotu, takže kdo by neměl výše vypsané interprety zrovna v oblibě, mohl se zúčastnit debat či rozhovorů s nejrůznějšími osobnostmi, mezi které ve čtvrtek patřili Nora Fridrichová s Robertem Zárubou z České televize, Petr Fiala z Mňágy a žďorp nebo Dan Bárta, kterého čekalo také večerní vystoupení s jeho Illustratosphere.

Čtvrteční dramaturgické přešlapy


Druhý den otevíral na hlavní stage David Stypka se svojí kapelou Bandjeez. Už při pohledu na tohle jméno byly na místě otázky, zda je právě David zralý a jménem dosti lákavý na největší scénu největšího tuzemského festivalu. Odpovědi na otázky byly docela jednoznačné. David Stypka i kapela předvedla příjmný a poctivý hudební set, složený ze skladeb, tématicky spjatých s láskou. Nicméně ani největší hity jako Kříž nebo Dobré ráno, milá, odezpívané s cellistkou Terezií Kovalovou, nepřitáhl větší množství publika poblíž hlavní scény a nejistota či nervozita v pauzách mezi skladbami tomu rozhodně nepomohla. To Ben Cristovao na druhé největší stage přitáhl dav obrovský. Rozdílem však bylo, že zatímco se David Stypka soustředil především na hudební výkon, druhý jmenovaný měl v plánu především show, ve které je muzika bohužel druhořadým doplňkem.

Z českých jmen je třeba zmínit také ty z menších stagí. V jedné z hal v prostředí Meltingpotu se připravilo Malé zvíře. Kdo měl kdy čest vyslechnout si Zvíře jménem podzim, rozhodně měl tohle místo a čas poznačené. Zvíře přijelo ve čtyřčlené sestavě s hlavní postavou Jakubem Königem, podruhé ten den vystupující cellistkou Terezií Kovalovou, Aid Kidem a zpěvačkou Marií Puttnerovou. Hodinka, ve které se prolínala četba příběhu z kolínské roviny s hudebním podkladem utekla jakoby nic a už se tu připrvovali The Atavists na REC.Stage. Zde máme jeden z nejlepších rockových výkonů festivalu, společně s jedním z největších dramaturgických failů (Čí, proboha, byl nápad posadit vítěze dvou andělů "někam" napravo od toalet, když tu máme velkou stage zaměřenou na českou scénu??) No, kapela to organizátorům vrátila skvělým výkonem a dav, který ji sledoval, hovořil za své.

Intimita a smutek versus popová bombastičnost


Na Fresh stagi si podmanila publikum izraelská indie-popová parta Lola Marsh. Procítěný zpěv, melancholický doprovod akustikcé kytary, kláves a smyčců společně vytvořili výbornou atmosféru, po které se dostalo na zasloužený aplaus četného publika a jeden z nejsilnějších výkonů dne vůbec. Na hlavní stage poté přikráčel Tom Walker, coby první zahraniční hvězda druhého dne. Další z britských songwriterů se silným hlasem, objevených díky BBC Sound Of 2018. Jeho debutové album čítá plno povedených songů, které zněly i ostravských areálem. Leave A Light On, Angels či My Way, rezonující v hlavách posluchačů ještě dlouho po doznění, rozhodně potěšily. Přesto se nedá říct, že by osobnost Toma Walkera dorostla do velikosti jedné z největších hvězd festivalu.To další brit Rag'n'Bone Man proslul již před lety díky hitům Skin a Human a měl být jedním z hlavních lákadel celého festivalu. Samozřejmě tyto dva nejznámější kousky sklidily obrovský aplaus. Diváci se u show britského čmeláka náramně bavili. Nicméně těžko říct, kdo byl ve čtvrtek pravým headlinerem. Větší prostor totiž dostali závěreční Kryštof. Ti se na Colours vrátili po dlouhých dvanácti letech. Krajčo a spol. přitáhli tisíce lidí, kteří si již z dálky broukali jednu píseň za druhou. Došlo na konfety, různá blikátka a světla či ohňostroj. Nutno říct, že kapela, jejíž pověst se (především) poslední dobou potácí v rozpačitých hlubinách z mnoha důvodů, byla co se energie, atmosféry a početného davu dole pod pódiem týče, velmi blízko špičkám festivalu.

Kdo se tento den nespokojil s hlavními hvězdami, bylo samozřejmě mnoho alternativních programů. Portugalská zpěvačka Mariza přivezla do Ostravy své Fado. Písně plné emocí, bolesti, zpívané v mateřské portugalštině dojaly i silnější jedince na druhém pódiu. A podobně emotivní nálada na stejném místě panovala i v pozdních hodinách při vystoupení islandského multiinstrumentalisty Ólafura Arnaldse. Ten se do České republiky vrátí znovu hned na podzim a dá se očekávat enormní zájem, podobně jako tomu bylo při jeho ostravském vystoupení. Intimní instrumentální hudba především z poslední desky re:member byla v nočních hodinách neuvěřitelným zážitkem. Spolu s doprovodnou kapelou vytvořili magickou hodinku plnou čiré hudby doplněné vkusnou elektronikou. Závěr večera obstarali estonští Holy Motors. Další z objevů magazínu Full Moon odstartoval ve 23:00. Hudba s vlivy amerického folku a country zabalená v rockové špíně podpořené chraplákem zpěvačky Eliann Tulve si našla plno příznivců a stala se zdařilým zakončením druhého dne.
Foto: FB Colours, Olga Staňková
 
 
GALERIE

Související obsah:

» Colours of Ostrava představí Mogwai, Xaviera Rudda nebo Rag'n'Bone Mana   (Ondra Kocáb, 10. 12. 2018)
» Colours Of Ostrava odstartuje Florence And The Machine   (Ondra Kocáb, 08. 11. 2018)
» Colours of Ostrava krok po kroku - Den 1.   (Ondra Kocáb, 24. 07. 2019)
» Colours of Ostrava ve fotografiích Olgy Staňkové   (Karel Souček, 29. 07. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


Dreampopoví Daughter se vrací na pódia, v srpnu zahrají v Praze
23.02.

Dreampopoví Daughter se vrací na pódia, v srpnu zahrají v Praze

Tříčlenná formace Daughter vznikla jako sólový projekt písničkářky Eleny Tonry, která do své intimní tvorby...


Německá techno dechovka MEUTE přiveze nové album do Prahy a Ostravy
23.02.

Německá techno dechovka MEUTE přiveze nové album do Prahy a Ostravy

Jedenáctičlenná německá "pochodová techno dechovka” MEUTE známá svými strhujícími koncerty vydala 21. února své...


Úvodní kolo Múzy 2020 se stalo minulostí
23.02.

Úvodní kolo Múzy 2020 se stalo minulostí

Nejstarší hudební soutěž amatérských kapel v České republice se letos pyšní 28. ročníkem. Ve čtvrtek...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Everyday Life
16.02.

Everyday Life

» Coldplay

Skupina COLDPLAY vydala nové album. Deska Everyday Life je...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru