Colours of Ostrava krok po kroku - Den 2.

Druhý den festivalu Colours Of Ostrava nabídl Rag'n'Bone Mana, Marizu, písničkáře Toma Walkera či multiinstrumentalistu Olafura Arnaldse proti české popové scéně na hlavních stagích. Připraveno však bylo i plno mimohudebního programu v rámci zdejšího Meltingpotu, takže kdo by neměl výše vypsané interprety zrovna v oblibě, mohl se zúčastnit debat či rozhovorů s nejrůznějšími osobnostmi, mezi které ve čtvrtek patřili Nora Fridrichová s Robertem Zárubou z České televize, Petr Fiala z Mňágy a žďorp nebo Dan Bárta, kterého čekalo také večerní vystoupení s jeho Illustratosphere.

Čtvrteční dramaturgické přešlapy


Druhý den otevíral na hlavní stage David Stypka se svojí kapelou Bandjeez. Už při pohledu na tohle jméno byly na místě otázky, zda je právě David zralý a jménem dosti lákavý na největší scénu největšího tuzemského festivalu. Odpovědi na otázky byly docela jednoznačné. David Stypka i kapela předvedla příjmný a poctivý hudební set, složený ze skladeb, tématicky spjatých s láskou. Nicméně ani největší hity jako Kříž nebo Dobré ráno, milá, odezpívané s cellistkou Terezií Kovalovou, nepřitáhl větší množství publika poblíž hlavní scény a nejistota či nervozita v pauzách mezi skladbami tomu rozhodně nepomohla. To Ben Cristovao na druhé největší stage přitáhl dav obrovský. Rozdílem však bylo, že zatímco se David Stypka soustředil především na hudební výkon, druhý jmenovaný měl v plánu především show, ve které je muzika bohužel druhořadým doplňkem.

Z českých jmen je třeba zmínit také ty z menších stagí. V jedné z hal v prostředí Meltingpotu se připravilo Malé zvíře. Kdo měl kdy čest vyslechnout si Zvíře jménem podzim, rozhodně měl tohle místo a čas poznačené. Zvíře přijelo ve čtyřčlené sestavě s hlavní postavou Jakubem Königem, podruhé ten den vystupující cellistkou Terezií Kovalovou, Aid Kidem a zpěvačkou Marií Puttnerovou. Hodinka, ve které se prolínala četba příběhu z kolínské roviny s hudebním podkladem utekla jakoby nic a už se tu připrvovali The Atavists na REC.Stage. Zde máme jeden z nejlepších rockových výkonů festivalu, společně s jedním z největších dramaturgických failů (Čí, proboha, byl nápad posadit vítěze dvou andělů "někam" napravo od toalet, když tu máme velkou stage zaměřenou na českou scénu??) No, kapela to organizátorům vrátila skvělým výkonem a dav, který ji sledoval, hovořil za své.

Intimita a smutek versus popová bombastičnost


Na Fresh stagi si podmanila publikum izraelská indie-popová parta Lola Marsh. Procítěný zpěv, melancholický doprovod akustikcé kytary, kláves a smyčců společně vytvořili výbornou atmosféru, po které se dostalo na zasloužený aplaus četného publika a jeden z nejsilnějších výkonů dne vůbec. Na hlavní stage poté přikráčel Tom Walker, coby první zahraniční hvězda druhého dne. Další z britských songwriterů se silným hlasem, objevených díky BBC Sound Of 2018. Jeho debutové album čítá plno povedených songů, které zněly i ostravských areálem. Leave A Light On, Angels či My Way, rezonující v hlavách posluchačů ještě dlouho po doznění, rozhodně potěšily. Přesto se nedá říct, že by osobnost Toma Walkera dorostla do velikosti jedné z největších hvězd festivalu.To další brit Rag'n'Bone Man proslul již před lety díky hitům Skin a Human a měl být jedním z hlavních lákadel celého festivalu. Samozřejmě tyto dva nejznámější kousky sklidily obrovský aplaus. Diváci se u show britského čmeláka náramně bavili. Nicméně těžko říct, kdo byl ve čtvrtek pravým headlinerem. Větší prostor totiž dostali závěreční Kryštof. Ti se na Colours vrátili po dlouhých dvanácti letech. Krajčo a spol. přitáhli tisíce lidí, kteří si již z dálky broukali jednu píseň za druhou. Došlo na konfety, různá blikátka a světla či ohňostroj. Nutno říct, že kapela, jejíž pověst se (především) poslední dobou potácí v rozpačitých hlubinách z mnoha důvodů, byla co se energie, atmosféry a početného davu dole pod pódiem týče, velmi blízko špičkám festivalu.

Kdo se tento den nespokojil s hlavními hvězdami, bylo samozřejmě mnoho alternativních programů. Portugalská zpěvačka Mariza přivezla do Ostravy své Fado. Písně plné emocí, bolesti, zpívané v mateřské portugalštině dojaly i silnější jedince na druhém pódiu. A podobně emotivní nálada na stejném místě panovala i v pozdních hodinách při vystoupení islandského multiinstrumentalisty Ólafura Arnaldse. Ten se do České republiky vrátí znovu hned na podzim a dá se očekávat enormní zájem, podobně jako tomu bylo při jeho ostravském vystoupení. Intimní instrumentální hudba především z poslední desky re:member byla v nočních hodinách neuvěřitelným zážitkem. Spolu s doprovodnou kapelou vytvořili magickou hodinku plnou čiré hudby doplněné vkusnou elektronikou. Závěr večera obstarali estonští Holy Motors. Další z objevů magazínu Full Moon odstartoval ve 23:00. Hudba s vlivy amerického folku a country zabalená v rockové špíně podpořené chraplákem zpěvačky Eliann Tulve si našla plno příznivců a stala se zdařilým zakončením druhého dne.
Foto: FB Colours, Olga Staňková
 
 
GALERIE

Související obsah:

» Colours of Ostrava představí Mogwai, Xaviera Rudda nebo Rag'n'Bone Mana   (Ondra Kocáb, 10. 12. 2018)
» Colours Of Ostrava odstartuje Florence And The Machine   (Ondra Kocáb, 08. 11. 2018)
» Colours of Ostrava krok po kroku - Den 1.   (Ondra Kocáb, 24. 07. 2019)
» Colours of Ostrava ve fotografiích Olgy Staňkové   (Karel Souček, 29. 07. 2018)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme
16.08.

Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert...


Brutal Assault 2019: Den třetí
16.08.

Brutal Assault 2019: Den třetí

V pořadí třetí den byl beze změn co se počasí týče. Opět bylo slunečno a velmi horko, s čímž bojoval každý po svém....


Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku
15.08.

Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku

Letos v květnu vydal skladatel a textař Dan Šustr, známý především jako frontman Tiché dohody, své debutové...


Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen
14.08.

Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen

Britští post-punkoví New Order, jejichž koncert proběhne 3. října ve velkém sále pražské Lucerny, si pozvali...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru