Co nového na slovenské hudební scéně?

Pokud chcete poznat současnou slovenskou nezávislou hudbu, pak doporučujeme katalog vydavatelství Slnko Records. To již více než patnáct let mapuje to nejzajímavější, co u našich východních sousedů v oblasti alternativní muziky vzniká. Těsně před prázdninami přibyly další tři originální tituly.  

Tante Elze - Hmota

Zasněný klavír, vrstvený vokál a šikovná hra se zvuky, elektrickou kytarou a beaty charakterizuje hudbu slovenského dua Tante Elze. Dvojice Veronika Lečková a Tomáš Prištiak právě vydává debutové album Hmota, na němž nabízí vše, co mají rádi – spojení písničkářství a abstraktní elektroniky, obrazů v textech i ve zvuku.  Veronika ráda zpívá v noci a skládá křehké, intimní písničky s klavírem a elektronikou. Chvíli hrála i s houslovým triem, z něhož je dnes duo Tante Elze. Před třemi lety vydalo EP Keď nevieš kam z konopí. Oba muzikanti studovali dokumentární film na VŠMU v Bratislavě a Veronika později přidala i skladbu na konzervatoři. I proto byl rozestup mezi EP a debutem trochu delší.

"Pesničky zachytávajú malé momenty, kedy nás fascinuje pomalá každodennosť a všednosť vo veciach okolo nás, v prírode, vo vzťahoch, slovenský rozbitý asfalt a iné hmotné aj nehmotné formy existencie,” vysvětlují Tante Elze. Svoji debutovou nahrávku označují také za pop pro soukromé slavnostní momenty.  

Archívny Chlapec – Tranzit

Všichni očekávali pokračování pozitivně přijatého debutu. Jen akustická kytara, občasné housle a charakteristický zpěv Richarda Vávry, známého jako Archívny Chlapec. Slovenský písničkář svým debutem Zvery oslovil mnoho slovenských i českých fanoušků a další indie-folková cesta sa zdála být jasná. Téměř dokončené druhé album se však Archívny Chlapec rozhodl z velké části předělat, a tak místo Zverov 2 vychází Tranzit.  „Jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už nechceš robiť veci tak ako doteraz," říká Archívny Chlapec o momentu, s nímž se setkávají nejen umělci, ale i lidé v běžném životě. Pocit, kdy se chcete vydat jiným směrem přišel nečekaně a na poslední chvíli. „Druhý album som mal už takmer nahratý, keď som si uvedomil, že v takejto podobe  ho vlastne vôbec nechcem vydať," vysvětluje Richard Vávra.  

Archívny Chlapec vysvětľuje, že stísňující pocit a potřeba změny v něm zrály už delší dobu. „Začal som si uvedomovať, že všetko robím príliš štandardne a konzervatívne. Nielen v hudbe ale aj v živote. Hrám na gitare, chodím do práce, uzatváram sa do seba. Začal som rozmýšľať, či ten konzervativizmus nemám v sebe vsugerovaný," vysvětluje kytarista a zpěvák. Tranzit je jako cesta po hudební mapě od jednoho bodu ke druhému, od starého k novému. Akorát že Archívny Chlapec posluchačům změny neservíruje postupně, ale rovnou od úvodních vteřin jim do uší chrstne zkreslenou basu, bicí a pestré elektronické zvuky.  

Martin Geišberg & Daniel Špiner -  V jabloňovom kraji

Čtrnáct nových společných skladeb Martina Geišberga a Daniela Špinera je ukázkovým příkladem, jak v hudbě přirozeně spojit písničkářský přístup s improvizací, poezií a magicko-realistickými texty. V jabloňovom kraji je zároveň prvním vydaným nosičem Martina Geišberga po dvanácti letech koncertování, režírování a tvorby divadelní hudby. Kromě zpěvu na něm zní kytary, klavír, akordeon, flétny a perkuse. O bicí se postaral Michal Fedor a kontrabas nahrál Michal Šelep.

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


Anička Slováčková  a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip
22.05.

Anička Slováčková a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip

I když jsme plešatý je název nové skladby z pera českého písničkáře Pokáče Jak sám název napovídá,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru