Co nového na slovenské hudební scéně?

Pokud chcete poznat současnou slovenskou nezávislou hudbu, pak doporučujeme katalog vydavatelství Slnko Records. To již více než patnáct let mapuje to nejzajímavější, co u našich východních sousedů v oblasti alternativní muziky vzniká. Těsně před prázdninami přibyly další tři originální tituly.  

Tante Elze - Hmota

Zasněný klavír, vrstvený vokál a šikovná hra se zvuky, elektrickou kytarou a beaty charakterizuje hudbu slovenského dua Tante Elze. Dvojice Veronika Lečková a Tomáš Prištiak právě vydává debutové album Hmota, na němž nabízí vše, co mají rádi – spojení písničkářství a abstraktní elektroniky, obrazů v textech i ve zvuku.  Veronika ráda zpívá v noci a skládá křehké, intimní písničky s klavírem a elektronikou. Chvíli hrála i s houslovým triem, z něhož je dnes duo Tante Elze. Před třemi lety vydalo EP Keď nevieš kam z konopí. Oba muzikanti studovali dokumentární film na VŠMU v Bratislavě a Veronika později přidala i skladbu na konzervatoři. I proto byl rozestup mezi EP a debutem trochu delší.

"Pesničky zachytávajú malé momenty, kedy nás fascinuje pomalá každodennosť a všednosť vo veciach okolo nás, v prírode, vo vzťahoch, slovenský rozbitý asfalt a iné hmotné aj nehmotné formy existencie,” vysvětlují Tante Elze. Svoji debutovou nahrávku označují také za pop pro soukromé slavnostní momenty.  

Archívny Chlapec – Tranzit

Všichni očekávali pokračování pozitivně přijatého debutu. Jen akustická kytara, občasné housle a charakteristický zpěv Richarda Vávry, známého jako Archívny Chlapec. Slovenský písničkář svým debutem Zvery oslovil mnoho slovenských i českých fanoušků a další indie-folková cesta sa zdála být jasná. Téměř dokončené druhé album se však Archívny Chlapec rozhodl z velké části předělat, a tak místo Zverov 2 vychází Tranzit.  „Jedného dňa sa zobudíš a zistíš, že už nechceš robiť veci tak ako doteraz," říká Archívny Chlapec o momentu, s nímž se setkávají nejen umělci, ale i lidé v běžném životě. Pocit, kdy se chcete vydat jiným směrem přišel nečekaně a na poslední chvíli. „Druhý album som mal už takmer nahratý, keď som si uvedomil, že v takejto podobe  ho vlastne vôbec nechcem vydať," vysvětluje Richard Vávra.  

Archívny Chlapec vysvětľuje, že stísňující pocit a potřeba změny v něm zrály už delší dobu. „Začal som si uvedomovať, že všetko robím príliš štandardne a konzervatívne. Nielen v hudbe ale aj v živote. Hrám na gitare, chodím do práce, uzatváram sa do seba. Začal som rozmýšľať, či ten konzervativizmus nemám v sebe vsugerovaný," vysvětluje kytarista a zpěvák. Tranzit je jako cesta po hudební mapě od jednoho bodu ke druhému, od starého k novému. Akorát že Archívny Chlapec posluchačům změny neservíruje postupně, ale rovnou od úvodních vteřin jim do uší chrstne zkreslenou basu, bicí a pestré elektronické zvuky.  

Martin Geišberg & Daniel Špiner -  V jabloňovom kraji

Čtrnáct nových společných skladeb Martina Geišberga a Daniela Špinera je ukázkovým příkladem, jak v hudbě přirozeně spojit písničkářský přístup s improvizací, poezií a magicko-realistickými texty. V jabloňovom kraji je zároveň prvním vydaným nosičem Martina Geišberga po dvanácti letech koncertování, režírování a tvorby divadelní hudby. Kromě zpěvu na něm zní kytary, klavír, akordeon, flétny a perkuse. O bicí se postaral Michal Fedor a kontrabas nahrál Michal Šelep.

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí
20.08.

Mirai v novém singlu vyzdvihují důležitost domova a zázemí

Skladba Hometown je předzvěstí druhého studiového alba Zpěváka Miraie Navrátila k napsání skladby inspiroval...


Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly
19.08.

Rappeři Cavalier a Abde přicházejí s novými singly

Rappeři Cavalier a Abde, oba pod hlavičkou Championship Music, vydávají nové signly. Abde Trochu lásky a Cavalier...


Plexis vydává legendární TO na vinylu
19.08.

Plexis vydává legendární TO na vinylu

Pražská punková legenda Plexis, která hraje v aktuálním složení Petr Hošek, Dušan Lébl, Martin Švec a Eda Fröhlich, brzy...


Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků
18.08.

Prasofest vol. 7 přilákal stovky fanoušků

V areálu zasazeném do lesnatého podhradí zříceniny Vlčtejn našlo dočasný azyl několik stovek příznivců...


Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru