Dýchajúce obrazy jsou vydařeným experimentem slovenských Billy Barman

Recenze alba : Dýchajúce obrazy

Interpret: Billy Barman
Celkový čas: 00:38:10
Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Partička z Bratislavy Billy Barman koncem loňského roku potěšila své nadšence jak na Slovensku, tak i tu v České republice, kde se jejich základna také už slušně rozrostla. Jejich třetí řadovka nese název Dýchajúce obrazy a stala se doposud nejosobnější nahrávkou plnou prožitých příběhů, které nechaly tyto skladby vzniknout.

Hned při prvním poslechu je slyšet výrazné zapojení elektroniky, která zdobí nejednu skladbu. Již více než rok předem byla známá skladba Mladým chýba vojna. Ze skladby se stal na Slovensku hit. Je to vlastně ústřední bod, kolem kterého vzniklo vše ostatní. Temnější skladba umocněná klavesovými vsuvkami je jinak postavená na melodickém refrénu a kytarách, kterých jinak oproti desce Modrý jazyk výrazně ubylo.

„Na tomto albume je konečne cítiť pokoj. Dýchajúce obrazy sú veľmi osobné, dlhodobo zaznamenané príbehy a obrazy, ktoré sme prežili s našimi priateľmi a rodinami. Podnetom na vznik viacerých textov boli niektoré frázy na­šich kamarátov," prozradil frontman Juraj Podmanický. Avšak často albem proplouvá temnota. Ukázkou jsou skladby Dávno nebolo tak ticho, postavená na vokálu, Len šedá pak okouzluje saxofonovým sólem v závěru a ukazuje, jak jednoduše se dá udělat skvělá popová skladba.



Další kousek, jenž byl vyslán delší dobu před vydáním celé kolekce, je Miletička, ve které hostuje raper Vec. Tento přechod naprosto uvolní atmosféru z černotou prostoupené Len šedé, což jen potvrzuje časté změny nálad během stopáže. Kapela opravdu byla naprosto svobodná při tvorbě a skládání hudby nemělo hranice. To se několikrát povedlo i v textech (Štvrndelok).

Úvod a závěr desky obstarává ústřední téma Sloboda. Zatímco úvodní čát se nese především v elektronické podobě, závěr je postaven na naproto odlišných aranžích a prim hraje piáno a cimbál, což dohromady s lidovým pojetím skladby může působit hodně bláznivě. Jenže ono to funguje a uzavírá tak podivně příjemnou desku.



Dýchajúce obrazy jsou abstraktní jak po stránce hudební, tak i textové. Stejně jako celý přebal alba. Rozhodně nejde o zboží na první poslech, v tom je však to kouzlo. S každým dalším poslechem lze najít další detaily, které tuhle kolekci zdobí. Atmosféru nenaruší ani časté změny nálad a emocí během alba a hitová skladba Mladým chýba vojna jen dokazuje, že Billy Barman jsou jedním z top zboží slovenské scény.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Billy Barman našel hranici mezi mainsteamem a alternativou

Billy Barman našel hranici mezi mainsteamem a alternativou

Na inteligentní popovou hudbu jsou Slováci machři. Nagym, Grigorovem a Elánem počínaje přes Žbirku,...



GALERIE

Související obsah:

» Billy Barman - klip   (Karel Souček, 22. 09. 2014)
» Billy Barman našel hranici mezi mainsteamem a alternativou   (Karel Souček, 29. 01. 2014)
» Slovenští Billy Barman se zastaví v Čechách hned dvakrát   (Karel Souček, 13. 11. 2014)
» Billy Barman představují své Dýchajúce obrazy   (Karel Souček, 04. 12. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Colours of Ostrava rozšiřují program: dorazí Lorde, Moby, LP nebo Teddy Swims
09.03.

Colours of Ostrava rozšiřují program: dorazí Lorde, Moby, LP nebo Teddy Swims

Festival Colours of Ostrava odhaluje další část programu nadcházejícího ročníku a přidává jména, která potvrzují...


Hlavní hvězdou festivalu Basinfirefest budou američtí W.A.S.P.
09.03.

Hlavní hvězdou festivalu Basinfirefest budou američtí W.A.S.P.

Festival Basinfirefest pokračuje v odhalování programu nadcházejícího ročníku a potvrzuje další silná jména...


Thrasoví velikáni se valí do Prahy
08.03.

Thrasoví velikáni se valí do Prahy

Pražský večer 12. dubna 2026 nebude jen další zastávkou turné kapely Kreator. Bude to konfrontace generací, stylů i...


Trutnoff Open Air Festival hlásí první jména
08.03.

Trutnoff Open Air Festival hlásí první jména

Festival Trutnoff Open Air Festival odhaluje první část programu nadcházejícího ročníku a potvrzuje dvě výrazná jména,...


Miss May I a Crystal Lake si naporcovali Rock Café
08.03.

Miss May I a Crystal Lake si naporcovali Rock Café

Autorkou článku je Anna Stoklásková. Autorkou fotografií je Klaudia Ligačová. Venkovní počasí už pomalu...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Krushers of the World
18.02.

Krushers of the World

» Kreator

Krushers of the World je název šestnáctého studiového alba německé...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta