Charisma, které překračuje hranice

Charisma je mocný nástroj, který dokáže velké věci, tedy pokud ho máte, nedá se totiž naučit. Dva umělci, kteří přijeli 27.8. zahrát do pražského Fóra Karlín, mají charisma na rozdávání. A nejen to, mají toho společného mnohem víc. Oba pochází z Irska, jsou mladí, talentovaní, chtějí svojí tvorbou posluchačům něco předat.

David Keenan, písničkář z irského Dundalku, se představil v roli předskokana a nenechal nikoho na pochybách, že všechny pozitivní věci, které jste o něm za poslední roky slyšeli, jsou víc než pravdivé. Působil dojmem, že se zkrátka narodil s kytarou v ruce, že pódium je pro něj jako stvořené. Českému publiku se poprvé představil na nedávných United Islands of Prague, poté na koncertě v Jablonci nad Nisou a příští rok v březnu se vrátí do Prahy na první samostatný koncert. Většina písní na karlínském koncertě pocházela z nedávno vydaného debutového alba „A beginner’s guide to bravery", ale došlo i na časem prověřené melodie jako například „Lawrence of Arcadia" nebo „James Dean". Sice je to jen pár měsíců, co byl David v České republice, ale ti, kdo ho tehdy viděli, měli určitě dojem, že teď je před nimi někdo jiný. Vyzrálý interpret, který je na velkých pódiích jako doma.

Koncert byl dlouhou dobu dopředu vyprodaný, což není žádným překvapením, jelikož se jednalo o Hozierovo vůbec první vystoupení v České republice. Vzhledem k velkému počtu návštěvníků stoupla i teplota v sále, místy na hranici tropických hodnot. Přítomní to však téměř nevnímali, ve vzduchu bylo cítit nadšení a očekávání. Jakmile se na pódiu objevili členové dobrovodné kapely, nadšené výkřiky zesilovaly. Poté se u mikrofonu objevila známá postava s dlouhými vlasy, ozvaly se první tóny a nezaměnitelný hlas s charakteristickými soulovými prvky. Hozier zrovna není typem umělce, který vám bude během koncertu vyprávět historky, ale to ani nemusí. Stačí jediné gesto a okamžitě si podmaní vyprodaný sál. Není mnoho muzikantů, kteří tohle dokážou, napadá mě Nick Cave či Liam Ó Maonlaí, frontman irských Hothouse Flowers. Repertoár tvořily převážně skladby z nového alba Wasteland, baby! Za doprovodu kapely multi-instrumentalistů (vyzdvihněme houslistku, která stíhala zpívat, střídat housle s kytarou a ještě se po celý večer usmívat) vznikl charakteristický zvuk v gospelovém stylu, všichni v sále se ocitli na jedné vlně. Publikum bylo párkrát požádáno, aby Hozierovi propůjčili své „krásné hlasy" a doprovodili jeho písničky. A překvapivě se lidé nebáli se přidat, i když o to nebyli přímo požádáni z pódia. Žádný Hozierův koncert byl nemohl proběhnout bez hitu, který mu odstartoval celou kariéru – Take Me To Church. Jakoby všichni na tenhle moment čekali, sál se téměř otřásal v základech.

V téhle až frenetické atmosféře se neubráníte otázce, kolik z přítomných ví, o čem tenhle hit vlastně je. Jde o celkem otevřenou kritiku irské katolické církve. Ti z vás, co sledují ostrovní dění, určitě ví o hrůzných odhaleních z posledních let a stanovisku církve jako takové. Emocemi nabitý večer skončil rychleji, než by si kdokoliv z návštěvníků přál. Nezbývá než doufat, že se charismatický Ir zase brzy vrátí.

Foto: Filip Kůstka
GALERIE

Související obsah:

» Irský zpěvák Hozier přiveze své hity poprvé do Prahy   (Ondra Kocáb, 13. 02. 2019)
» David Keenan se zamiloval. Do Prahy   (Jana Vondrušová, 02. 06. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964
19.09.

WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964

WWW Neurobeat si po delší odmlce připravili samostatný koncert. Zahrají 26. září v Holešovicích na náplavce před dočasně...


Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu
19.09.

Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu

Známy slovenský dramaturg, režisér, pesničkár Martin Geišberg prichádza spoločne s inštrumentalistom Danielom...


Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert
19.09.

Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert

Tradiční sportovně zábavný den bývá v Měcholupech u Nepomuka zakončený rockovou tečkou. Nejinak tomu bylo i 14. září...


Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa
19.09.

Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa

Lindsey Stirling, americká houslistka, zpěvačka, tanečnice a skladatelka v jedné osobě, se po dvou letech...


Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii
18.09.

Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii

Francouzské hudební duo Dorian Lo a César de Rummel, které zná celý taneční svět jako Ofenbach, se vrací...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru