Cenu české hudební kritiky Apollo si letos odnesli Kalle!

Sedmý ročník cen české hudební kritiky Apollo 2017 proběhl 8. března v pražském Paláci Akropolis. Během večera, jak už bývá zvykem u tohoto ocenění, vystoupilo šest nominovaných (sedmí nominovaní Fiordmoss, sídlící převážně v Berlíně, se již předem omluvili) se dvěmi skladbami.

Jako první se po krátkém vstupu Luďka Staňka, moderátora celého večera, představili funkové legendy J.A.R., kteří prezentovali svou poslední desku Eskalace dobra. Šoumenství a preciznost, plus Dan Bárta bubnující na bonga a zahazující židli. Co víc chtít na rozpálení večera? Hned po tomto tanečním oživení přišli na řadu koneční vítězové Kalle. Nominace podomácky vytvořeného Saffron Hillls nebyla žádným překvapením, a že byla právem zasloužená dokázal i živý výkon táborské dvojice.


Těžké to měl celý večer moderátor Luděk Staněk, který podle plánu scénáře chtěl pauzy při přestavbě pódia využít k rozhovoru s hudebníky. Ti měli však plné ruce práce a tak došlo vždy jen k pár vtípkům a vyzpovídán byl pořádně jen frontman Cold Cold Nights Jakub Jirásek. Ten se mírně rozpovídal o nominované debutové desce (The) Last Summer a následně s celou sestavou zahrál i úspěšný singl Joie. Stejně tak kapela Role měla nominaci za debutové album. Rána ukázala jejich osobitý přístup, který ji katapultoval z nováčků mezi největší překvapení loňského roku a že si již pódia náramně užívají dokázali i domácí Akropoli.

Největší show se však dala čekat od Kapitána Dema. Fiktivní postava hudebníka Jiřího Buriana, parodující skrz na skrz českou, ale i světovou rapovou scénu se ukázala opravdu ve velkém. Ve zlaté barvě oděný rapper vystoupil i se dvěma tanečnicemi po bocích a reprezentoval loňskou desku Bez klobouku boss. Největší překvápko si však přichystali taktéž domácí Wild Tides. K obměněné sestavě, kde Michala Dovce u bicí vystřídal Lukáš Přikryl, se připojila také dvojice Martin Přikryl a Martin Převrátil. Původní dvojice Kuba Kaifosz / Vegy se tak spojila s trojicí z končících The Prostitutes. A dá se říct, že zvuku to prospělo. Wild Tides byli ještě daleko žívejší a to i v klidné písni Nezbylo nic z nominované desky Sbohem & šáteček, poté navíc zahráli úplnou novinku, takže je vidět, že vůbec neotálí a máme se nač těšit.

Předání ceny proběhlo těsně před desátou hodinou večerní, hlavní partner akce OSA předala vítězi finanční odměnu v hodnotě 60.000 Kč. Kalle vše přijali, nicméně největší aplaus večera získali hned po děkovačce všem, co se na desce podíleli. Poté se totiž pustili právě do "OSA" za jejich všeobecný postoj k umění a umělcům a sami se rozhodli věnovat částku na charitu.


Pohled Markéty Brančíkové: Předávání cen Apollo muselo být lahodnou záležitostí už jen kvůli tomu, že se odehrávalo v Paláci Akropolis (opravdu i kdyby večer nestál za nic, tak ta budova je skvostná!). Už do předu bylo známo, že se bude jednat spíše o komorní záležitost, nicméně při vstupu (něco po 19hod) jsem měla nutkavý pocit, že organizátoři a vystupující na nás budou hrát slušnou přesilovku. Což se úplně nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. U točené Plzně jsem usoudila, že je to naprosto perfektní, protože vám nikdo nefuněl do ucha, ani se o vás neotíral upocenýma pažema plus žádné fronty na toalety. De facto koncert snů. 

Co jsem já vždy přivítala jako příhodnou dobu na cigárko, musel moderátor Staněk proklínat. Byly to chvíle, kdy se střídaly kapely. Myslím, že v ty momenty, kdy jen postával na jevišti a zmateně koukal kolem sebe a taky na jednu paní, která zastala práci celého týmu ve štelování aparatury a pobíhala po scéně s čelovkou na hlavě, lehce litoval, že nezůstal doma. Jelikož je to ale Luděk Staněk, tak komicky působily i momenty, kdy jen stál a přemlouval kapely, ať už pro lásku boží začnou hrát. S první kapelou J.A.R jsem se začala lehce roztíkat kvůli famózním pohybům, které má v bocích Michal Viktořík. Nevím, jestli to bylo tím, že na mě jde jaro a nebo za to mohl i Dan Bárta, který se za bongem choval jako naprosté zvíře. Milé zklidnění dolehlo s kapelou Kalle. Nádherná minimalistická muzika. Úžasná jednoduchost, která právě tímto musela dostat všechny v sále.

Sympatie všech si jistě zajistili i u předávání ceny, kdy vyjádřili jasný nesouhlas s politikou organizace OSA a ostře zkritizovali její přístup k malým kapelám. Což samozřejmě OSA přijala velmi sportovně a smetla celou tuto záležitost pod kobereček tak, že se v žádném oficiálním reportu z akce neobjevila. Bravo!      Korunu celému večeru nasadil orgnizátor celé akce, který byl na konci pozván na pódium, aby se všichni zúčastnění mohli oblažit pohledem na „hrdinu celého eventu". Naneštěstí měl zřejmě takovou radost, že celý večer proběhl bez větších potíží, že se naprosto uvolnil a nešťastně místo toho, aby České televizi poděkoval, tak ji ve svém proslovu „podělal"…. naštěstí je chybovat lidské.


GALERIE

Související obsah:

» Hudební kritici prokázali svůj vkus   (Karel Souček, 09. 12. 2014)
» Ceny Apollo znají sedmičku finalistů   (Karel Souček, 01. 01. 2013)
» U kritiků zabodovalo album The Escapist Borise Carloffa   (Karel Souček, 06. 02. 2013)
» Ceny Apollo 2017 nabízí své letošní nominace   (Ondra Kocáb, 07. 12. 2017)
» Borise Carloffa vystřídali Bratři Orffové   (Karel Souček, 06. 02. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Videoklipem Najednou uzavírají From klipovou trilogii
23.01.

Videoklipem Najednou uzavírají From klipovou trilogii

Teplická kapela FROM vznikla v roce 2013. Název si vytvořila podle počátečních písmen jmen všech čtyř členů: Filip...


ESO našel Elišku, výsledkem je singl Teraz je ten čas
22.01.

ESO našel Elišku, výsledkem je singl Teraz je ten čas

Rap mladého slovenského rappera Esa se výborně doplňuje s melodickým zpěvem Elišky Rousové, finalistky...


Jarní turné aneb speciální narozeninová show kapely UDG
21.01.

Jarní turné aneb speciální narozeninová show kapely UDG

Zazní novinky, ale i známé pecky jako Kurtizána, Hvězdář nebo Buď a nebe UDG jarním turné odstartují...


Markus Schulz bude headlinerem brněnské Citadely. Oslaví na ní narozeniny
21.01.

Markus Schulz bude headlinerem brněnské Citadely. Oslaví na ní narozeniny

Když v Česku nesmírně populární DJ a producent Markus Schulz na jaře vydal EP s názvem In Bloom, bylo vcelku jasné,...


Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu
20.01.

Dirty Rudolph oblékli Black Sabbath do swingového kabátu

Pražská kapela Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates vydala svůj první singl War Pigs. Slavnou hitovku od průkopníků...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Automatka
18.01.

Automatka

» Mateřská.com

Duo zpěvaček Bára Vaculíková a Lena Yellow vystupujících pod názvem Mateřská.com...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru