Anděl s ďáblem v těle

Recenze alba : Recto Verso

Interpret: ZAZ
Celkový čas: 00:52:48
Vydavatel: Sony Music
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Nevzpomínám si, kdy české prodejní hitparádě dominovala dvě francouzská alba. Možná nikdy, teď však ano. První místo ovládá Daft Punk, druhé zpěvačka Zaz (Isabelle Geffroy). Zatímco první skupina osloví především vyznavače elektronické taneční hudby, druhá písničkářka má mnohem širší záběr. Díky pestrosti, kvalitě a nakažlivosti své novinky Recto Verso dokáže zaujmout snad všechny generace. Alespoň v mém okolí desku poslouchají děti, rodiče i prarodiče.Děti potěší svojí hravostí, lehkostí a bezprostředností, rodiče nápaditými a propracovanými aranžemi a prarodiče náladou výrazných šansonů, které připomínají umění Edith Piaf, Mireille Mathieu či, chceme-li zůstat doma, Hany Hegerové. Jen v modernější, popovější verzi.

Nakažlivý optimismus a radost ze života


Všechny potom bez rozdílu věku a stylových priorit musí Zaz uchvátit svým mile nakřáplým sexy hlasem, evokující například Szidi Tobias, temperamentním projevem a uchu lahodící francouzštinou. Nejcennější však je zpěvaččin nakažlivý optimismus, radost ze života, pozitivní energie. Zaz je prostě sluníčko, které hlavně za současného počasí nutně potřebujeme.

Uvolněnou náladu navodí hned úvodní rozverný song On Ira. Temperamentní, roztančená skladba s naléhavým, přitom však lehkým a vzdušným zpěvem. Klasické nástroje doplňuje jemná elektronika, která však pouze dotváří atmosféru. Na akustické kytaře a klavíru je vystavěna melodická lahůdka Comme ci, Comme ça, rockověji vyznívá nesmírně pozitivní a nenucená píseň Gamine, kde opět dostává v rytmické části prostor elektronika.Jemnější T'attends Quoi představuje návrat ke kytaře, která je citlivě propojena se smyčcovými nástroji. Prvním vrcholem alba je citlivý a velice působivý šanson La Lessive, ten si vystačí jen s uhrančivě krásným zpěvem a jemnou kytarou. Další vrchol, J'ai Tant Escamote, hned následuje. Posmutnělý, prožitý, vygradovaný a na harmonice vystavěný šanson v duchu Edith Piaf. Skladba, jež si projde velkým vývojem.Zklidnění, i když poměrně energické, přináší Deterre a Toujours nabízí další vrcholnou pecku, radostnou, pozitivní, optimistickou, v níž se nápaditě proplétají kytary, housle a akordeon. Do jazzu směřuje jemnější, alternativnější a intimnější Si Je Perds. Další písní, na kterou posluchač hned tak nezapomene, je Si. Silná balada s minimalistickým doprovodem klavíru, která postupně rozkvétá. Zaz ji utáhne pouze svým hlasem, který stoupá výš a výš až někam do nebes.

Osudovost, hravost i bezprostřednost


I v dalších skladbách se střídají jemnější balady s temperamentními písněmi, nechybí energický a veselý jazzový šanson (Oublie Loulou), v němž Zaz se svým zastřeným hlasem rozpustile čaruje, melodická lahůdka Nous Debout nebo procítěné tango (La Lune), střídající osudové vyznění s hravostí a bezprostředností. Divadelní představení se vším všudy.

Za zmínku stojí i tři bonusy v de luxe edici. Hlavně Le retour du soleil a Laissez-moi vznikly z radosti a pro radost. Při těchto neuvěřitelně chytlavých písních se musí posluchač nutně usmívat. I kdyby nechtěl, kouzlo zpěvaččina hlasu totiž funguje spolehlivě. Dokáže člověka přenést do staré Francie, jak ji známe z Allenova půvabného filmu Půlnoc v Paříži, odkud se nikomu určitě nechce.Zaz mistrně mísí pop, rock, folk i šanson, ze všech stylů si bere přesně to, co do té které své písničky potřebuje. Popovou melodičnost a chytlavost, rockovou energii a temperament, folkovou jemnost a přehlednost či šansonovou pestrost a naléhavost.

Z těchto ingrediencí, k nimž ještě přidává silné prožitky a emoce, pak skládá své pouliční i šantánové popěvky stejně jakou nesmírně intimní a emocionálně bohaté balady. Ve všech je absolutně přesvědčivá, jistá, bezprostřední a přirozená.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Zaz představuje Paříž na své desce, jako zamilovaná puberťačka

Zaz představuje Paříž na své desce, jako zamilovaná puberťačka

Charismatická zpěvačka Zaz je už nějaký čas výrazným pěveckým talentem francouzského...GALERIE

Související obsah:

» Recto Verso   (Karel Souček, 31. 05. 2013)
» Talentovaná písničkářka ZAZ přichází s druhým albem   (Karel Souček, 13. 04. 2013)
» ZAZ   (Karel Souček, 31. 05. 2013)
» Daft Punk se po osmi letech vracejí na scénu   (Karel Souček, 29. 03. 2013)
» Daft Punk vydal Random Acces Memories, začal útok na hitparády   (Joe Stramr, 23. 05. 2013)
» Předvánoční relax na koncertech Szidi Tobias   (Karel Souček, 03. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru