Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Recenze alba : Intacto

Album: Intacto
Interpret: XIII. století
Celkový čas: 00:34:45
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Když se řekne XIII. století, mnohým je hned jasné, že řeč nebude o dějepisu, ale že téma hovoru se váže k hudbě, tedy konkrétně k jedné velmi specifické škatuli zvané gothic rock. Nicméně i s dějepisem lze mít co do činění, protože skupina XIII. století už píše hudební historii neuvěřitelných 25 let. Po delší pauze tak bylo vhodné zapsat do časové osy další milník. Album Intacto se takovým milníkem stává při čtvrtstoletých narozeninách kapely. Poslední studiová deska XIII. století Dogma vyšla už před sedmi lety a tak dílo Intacto jistě vzbuzuje velká očekávání. Věrní fans přece chtějí svoji dávku melancholie a posilu pro tvora ztrácejícího se v humbuku nelítostného světa. Nedá se však předpokládat, že by je hlavní mozek uskupení, Petr Štěpán, nechal ve štychu. Svými texty opět promlouvá mnohým z duše a otevírá temná zákoutí existencionálních vazeb mezi jedinci a jejich okolím. 

V oněch časech, kde vlkodlaci vyjí touhou a havrani brázdí oblohu

Vlkodlak, kterého už známe z minula, na nás až komiksově cení zuby z obalu a váže tak dílo Intacto k předešlé tvorbě skupiny. Pravda je, že svou výraznou melodičností a jakousi astrálností svoje předchůdce až překonává. Chytlavost melodií by XIII. století mohla závidět lecjaká popová hvězda. Proto ani např. Černá věž nevyznívá tak černě, čemuž prospívají hlavně melancholické klávesové plochy. Klávesistka Kateřina Kameníková jich rozsévá měrou vrchovatou, ale neutápí písně v marastu temnot nýbrž každému songu dává spíše vlny pro snadnější plutí. V Havranovi však její iniciativu převezme trochu nezvykle akustická kytara.Ačkoliv se témata skladeb věnují především tradičním schématům takřka od kapely očekávaných, je ještě další tvář, která se na albu Intacto projevuje. Je to to, co XIII. Století vyjímá ze souboru podobných jiných kapel. Její základy jsou totiž v punkové minulosti a takové zrnko punkové syrovosti je pro tvorbu skupiny též příznačné. Na Intactu přes veškerou chytlavost ostatních písní ční Nebe nad Berlínem. Z temných zákoutí pohnutek melancholie přenese posluchače do problematiky přesahující rámec pouze unikátních osudů, ale poukazuje v obrazu berlínské zdi na jakousi jizvu rozvrácenosti nejen mnohých jedinců, ale i větších společenstev. Je syrově působivá nejen textem, ale i hudbou.

XIII.století se punku nevzdává

Avšak do temnoty se vrátíme přímo po hlavě a to v Horror Monsters, kde ještě více indikujeme punkové souvislosti. Že by snad pocta The Misfits? Závěr alba ovšem jakoby nechtěl nechat nic náhodě a zatáhne oblohu tmavě šedými mraky. Nocturama nastolí tempo z první půlky a na klávesovém melodickém záhladu pochoduje vstříc nelítostným osudům: ,,...jediné, co můžu dodat, jak stýská se mi po mrtvých." A výhled do budoucna jakoby neměl být růžový. ,,Svět je plný slz a bolestí, ztrácí se z něj cesty ke štěstí." Tak praví poslední V slzách příštích dnů doprovázená kavírem.Album Intacto je po letech tou pravou vodou pro jistou skupinu fans. Jistě jim vlije živou krev do žil. Rozdává plná vědra žádaných nálad a to na poměry skupiny celkem svěžím způsobem. Z širšího hudebního pohledu však rozměr hudby na Intactu nepůsobí kdovíjak současně. Nahrávka naopak trochu připomíná vyvřelinu z jakéhosi hudebního světa dávných dob. Chytlavost jednoduchých melodií hraničí až s podbízivostí. Že ke každému specifickému hudebnímu stylu často patří nějaká dávka kýče, je nad míru jasné, ale užití velmi laciných triků, jako krákání havrana, či hřmění bouřky už dnes působí opravdu úsměvně. To jsou však atributy, které vyhraněný svět gothic rocku bude jen těžko řešit. Deska Intacto do něj bezesporu zapadne, jako další součást temné mozaiky.
DISKOGRAFIE

RECENZE
XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

Jihlavská skupina XIII. století na české půdě působí již téměř třicet let a přinejmenším...Související obsah:

» V Písku zazněl gothic rock legendární kapely XIII. století   (Dagmar Hejlková, 30. 11. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla
22.01.

Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla

31. března 2020 se bude v nové pražské hale O2 universum konat slavnostní ceremoniál Cen České hudební...


Black metal z orientu již za dva dny v Brně
21.01.

Black metal z orientu již za dva dny v Brně

Již ve čtvrtek 23. ledna bude brněnský klub Melodka hostit unikátní black metalovou přehlídku. Vystoupí kapely z míst,...


Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis
21.01.

Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis

Jako klavíristka a skladatelka se Beata Hlavenková představila na labelu Animal Music už čtyřikrát. Její druhé...


Punkový večírek v Radobytcích
21.01.

Punkový večírek v Radobytcích

Obec Radobytce na Písecku se stala centrem dění mnoha příznivců punkové muziky na soukromé párty. Ve velice zajímavém...


Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava
20.01.

Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava

Impozantní hlas, obrovské charisma, bezprostřední komunikace s fanoušky, nezapomenutelný koncert a pro mnohé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ghost Army
19.01.

Ghost Army

» Vanessa

„Před nějakou dobou jsme se rozhodli Vanessu zabít a uspořádali jsme poslední...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru