Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Recenze alba : Intacto

Album: Intacto
Interpret: XIII. století
Celkový čas: 00:34:45
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Když se řekne XIII. století, mnohým je hned jasné, že řeč nebude o dějepisu, ale že téma hovoru se váže k hudbě, tedy konkrétně k jedné velmi specifické škatuli zvané gothic rock. Nicméně i s dějepisem lze mít co do činění, protože skupina XIII. století už píše hudební historii neuvěřitelných 25 let. Po delší pauze tak bylo vhodné zapsat do časové osy další milník. Album Intacto se takovým milníkem stává při čtvrtstoletých narozeninách kapely. Poslední studiová deska XIII. století Dogma vyšla už před sedmi lety a tak dílo Intacto jistě vzbuzuje velká očekávání. Věrní fans přece chtějí svoji dávku melancholie a posilu pro tvora ztrácejícího se v humbuku nelítostného světa. Nedá se však předpokládat, že by je hlavní mozek uskupení, Petr Štěpán, nechal ve štychu. Svými texty opět promlouvá mnohým z duše a otevírá temná zákoutí existencionálních vazeb mezi jedinci a jejich okolím. 

V oněch časech, kde vlkodlaci vyjí touhou a havrani brázdí oblohu

Vlkodlak, kterého už známe z minula, na nás až komiksově cení zuby z obalu a váže tak dílo Intacto k předešlé tvorbě skupiny. Pravda je, že svou výraznou melodičností a jakousi astrálností svoje předchůdce až překonává. Chytlavost melodií by XIII. století mohla závidět lecjaká popová hvězda. Proto ani např. Černá věž nevyznívá tak černě, čemuž prospívají hlavně melancholické klávesové plochy. Klávesistka Kateřina Kameníková jich rozsévá měrou vrchovatou, ale neutápí písně v marastu temnot nýbrž každému songu dává spíše vlny pro snadnější plutí. V Havranovi však její iniciativu převezme trochu nezvykle akustická kytara.Ačkoliv se témata skladeb věnují především tradičním schématům takřka od kapely očekávaných, je ještě další tvář, která se na albu Intacto projevuje. Je to to, co XIII. Století vyjímá ze souboru podobných jiných kapel. Její základy jsou totiž v punkové minulosti a takové zrnko punkové syrovosti je pro tvorbu skupiny též příznačné. Na Intactu přes veškerou chytlavost ostatních písní ční Nebe nad Berlínem. Z temných zákoutí pohnutek melancholie přenese posluchače do problematiky přesahující rámec pouze unikátních osudů, ale poukazuje v obrazu berlínské zdi na jakousi jizvu rozvrácenosti nejen mnohých jedinců, ale i větších společenstev. Je syrově působivá nejen textem, ale i hudbou.

XIII.století se punku nevzdává

Avšak do temnoty se vrátíme přímo po hlavě a to v Horror Monsters, kde ještě více indikujeme punkové souvislosti. Že by snad pocta The Misfits? Závěr alba ovšem jakoby nechtěl nechat nic náhodě a zatáhne oblohu tmavě šedými mraky. Nocturama nastolí tempo z první půlky a na klávesovém melodickém záhladu pochoduje vstříc nelítostným osudům: ,,...jediné, co můžu dodat, jak stýská se mi po mrtvých." A výhled do budoucna jakoby neměl být růžový. ,,Svět je plný slz a bolestí, ztrácí se z něj cesty ke štěstí." Tak praví poslední V slzách příštích dnů doprovázená kavírem.Album Intacto je po letech tou pravou vodou pro jistou skupinu fans. Jistě jim vlije živou krev do žil. Rozdává plná vědra žádaných nálad a to na poměry skupiny celkem svěžím způsobem. Z širšího hudebního pohledu však rozměr hudby na Intactu nepůsobí kdovíjak současně. Nahrávka naopak trochu připomíná vyvřelinu z jakéhosi hudebního světa dávných dob. Chytlavost jednoduchých melodií hraničí až s podbízivostí. Že ke každému specifickému hudebnímu stylu často patří nějaká dávka kýče, je nad míru jasné, ale užití velmi laciných triků, jako krákání havrana, či hřmění bouřky už dnes působí opravdu úsměvně. To jsou však atributy, které vyhraněný svět gothic rocku bude jen těžko řešit. Deska Intacto do něj bezesporu zapadne, jako další součást temné mozaiky.
DISKOGRAFIE

RECENZE
XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

Jihlavská skupina XIII. století na české půdě působí již téměř třicet let a přinejmenším...Související obsah:

» V Písku zazněl gothic rock legendární kapely XIII. století   (Dagmar Hejlková, 30. 11. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Autumn Night  v Katovicích, bude opět pomáhat!
21.10.

Autumn Night v Katovicích, bude opět pomáhat!

Na sedmý ročník charitativní multižánrové akce zve Rally Fans Katovice a Riverside Project Kulturní dům...


The Amazons dokázali, že Praha miluje rokenrol
21.10.

The Amazons dokázali, že Praha miluje rokenrol

Nedělní večer v Praze patřil britským rodákům z Readingu. The Amazons do České republiky dorazili podruhé,...


Miro Žbirka není jenom na Zemi, ale i ve vesmíru
21.10.

Miro Žbirka není jenom na Zemi, ale i ve vesmíru

Právě dnes slaví zpěvák Miro Žbirka 67. narozeniny. Kromě dárku, který si nadělil sám sobě spolu se synem Davidem...


Skupina Lanugo pokřtí svoji novinku v pražském Planetáriu
21.10.

Skupina Lanugo pokřtí svoji novinku v pražském Planetáriu

Multižánrová skupina Lanugo vydává po pěti letech nové album. Poprvé se jedná o konceptuální nahrávku a...


Jokers vyslali z připravovaného alba do světa druhý singl v bizarním klipu
20.10.

Jokers vyslali z připravovaného alba do světa druhý singl v bizarním klipu

Pětičlenná parta muzikantů představuje nový videoklip právě dnes! Po písní Havířov to je singl Frajárečka z připravované...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru