XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

Recenze alba : Frankenstein

Interpret: XIII. století
Celkový čas: 00:41:02
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jihlavská skupina XIII. století na české půdě působí již téměř třicet let a přinejmenším klubovým příznivcům tuzemské scény není třeba tuhle gothic rockovou ikonu představovat. Přestože předposlední studiovka "Intacto” z roku 2016 měla být tou poslední v mozaice kapely, letos v květnu vyšla deska nová s názvem "Frankenstein”. Novinka obsahuje singly z tvorby XIII. století, které nikdy nevyšly na řadový albech a většina z nich se dočkala remasterovaných verzí. Novými písněmi jsou „Frankenstein” a „Chaotika”.

Temné monstrum nasáklé elektronikou


Stejnojmenná skladba na nás čeká hned v úvodu koncepční desky, jejichž skladby na sebe však nutně nenavazují. A to jak textově, tak hudebně. Deska funguje jako poklona celému gotickému žánru, nikoliv jako celistvá studiovka plná nově vytvořených skladeb. První novinka „Frankenstein” je výborný úvod podpořený půvabným moderním zvukem, který povětšinou přesto zanechává typickou temnou atmosférou XIII. století. Úvodní skladba posluchače hudebně naladí na tu správnou ponurou náladu a dramatický vokální výraz Petra Štěpána nahání husí kůži. To samé prakticky platí i o následující „Nový věk temnoty”, jejíž název mluví sám za sebe. Skladba, která se objevila jako bonus desky "Intacto”, udržuje tajemnou atmosféru i za pomocí lehkých elektronických vsuvek, ostré kytary a dynamické tempo si zase hraje s nestabilní energií dosud poslechnutého materiálu.

První změna přichází se skladbou „Faust”, která je výrazně pomalejší a na rozdíl od scénického originálu z roku 2013 působí až ambientně. Elektronické pozadí vytváří okultní posmrtnou atmosféru a vokály Petra Štěpána znatelně utichly. Kytarová vřava se vrátí s remasterovanou skladbou „Karneval” z roku 1992, kterou XIII. století vzdává hold Petru Jandovi a jeho kapele Olympic na kompilační desce "Dej Mi Víc ... Olympic”. Jejich temný až doomový kabát skladbě velmi sluší a po zvuková stránce zde nelze nic vyčíst.


Singlová kompilace bez výraznějších rozdílů


Druhou novou skladbou od XIII. století je „Chaotica”, která představuje tu klasičtější tvář kapely. Líbivé kytarové i klávesové melodie ztvárňují stylovost, kterou je skupina charakteristická. Skladba „Fénix” se objevila na výběrovém dvojalbu "Rituál” a verze na "Frankenstein” působí příjemně syrově a jednoduše. Melodie doprovází výrazná dunivá baskytara Miroslava Palečka. Skladba „Bohové na strojích” je patrně největším trnem v oku. Jedná se o syntetizátorové provedení ve stylu elektronického projektu Hindenburg Petra Štěpána. S tvorbou XIII. století to stylově nemá mnoho společného a píseň jednoznačně vyčnívá nejvíce. 

Poslední skladbou na desce je „Evropa”, která nedoznala příliš velkých změn od originálního singlu z roku 2017. Možná je trochu více "líznutá” syntetizátory a je asi o minutku zkrácená. Přesto je osmiminutový, částečně instrumentální epos, dynamickým závěrem tohoto nestandardního studiového výtvoru. Album "Frankenstein” opravdu nelze brát jako typickou studiovou desku. Pro fanoušky kapely novinka kromě skladeb „Frankenstein” a „Chaotica” nepřináší nic nového. Jedná se o kompilační album známých singlů, které byli moderněji remasterované, plus dvě nové skladby jako bonus.

Pro posluchače, kteří s XIII. stoletím nemají velké zkušenosti bude album jistě zajímavé. Pokud však kapelu sledujete alespoň posledních pět let, dočkáte se "jen” dvou nových skladeb. Těžko říct, zda kapela a Petr Štěpán chtěli touto nahrávkou nějakým způsobem ukončit kreativní kariéru, nebo se chystají na novou etapu s novou muzikou a „Frankenstainem” si chtěli pouze uklidit před vlastním prahem. 

DISKOGRAFIE

RECENZE
Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Když se řekne XIII. století, mnohým je hned jasné, že řeč nebude o dějepisu, ale že téma...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Katarzia představuje mrazivě aktuální singl Tristan a Izolda
03.04.

Katarzia představuje mrazivě aktuální singl Tristan a Izolda

Skladba Tristan a Izolda od skladatelky a producentky Katarzie měla být o astmatickém záchvatu a létě...


Výtěžek z nového alba věnují Klusovi nadačnímu fondu
02.04.

Výtěžek z nového alba věnují Klusovi nadačnímu fondu

Tisíce dobrovolníků teď pomáhají všude tam, kde je to nejvíc potřeba v těžkých chvílích, které s sebou...


The Strokes již za týden potěší fanoušky novou deskou The New Abnormal
03.04.

The Strokes již za týden potěší fanoušky novou deskou The New Abnormal

The Strokes oznámili vydání jejich prvního studiového alba po sedmi letech, které vyjde 10. dubna 2020 a jmenuje se...


Čtvrtým singlem desky Září od Zvíře jménem Podzim je Podzimní pes
02.04.

Čtvrtým singlem desky Září od Zvíře jménem Podzim je Podzimní pes

Kapela Zvíře jménem Podzim posílá svým posluchačům povzbuzující pozdrav a pohlazení, videoklip k písničce...


Naše věc je věcí nás VŠECH
01.04.

Naše věc je věcí nás VŠECH

Nejdřív bych této chlumecké bandě chtěl poděkovat za možnost být součástí "toho všeho". I přes...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Beneath The Eyrie
31.03.

Beneath The Eyrie

» Pixies

Útrobní, hudebně filmové, jakoby z jiného světa, ale zvláštně...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru