XIII. století přivedli Frankensteina k životu za pomocí syntetizátorů

Recenze alba : Frankenstein

Interpret: XIII. století
Celkový čas: 00:41:02
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jihlavská skupina XIII. století na české půdě působí již téměř třicet let a přinejmenším klubovým příznivcům tuzemské scény není třeba tuhle gothic rockovou ikonu představovat. Přestože předposlední studiovka "Intacto” z roku 2016 měla být tou poslední v mozaice kapely, letos v květnu vyšla deska nová s názvem "Frankenstein”. Novinka obsahuje singly z tvorby XIII. století, které nikdy nevyšly na řadový albech a většina z nich se dočkala remasterovaných verzí. Novými písněmi jsou „Frankenstein” a „Chaotika”.

Temné monstrum nasáklé elektronikou


Stejnojmenná skladba na nás čeká hned v úvodu koncepční desky, jejichž skladby na sebe však nutně nenavazují. A to jak textově, tak hudebně. Deska funguje jako poklona celému gotickému žánru, nikoliv jako celistvá studiovka plná nově vytvořených skladeb. První novinka „Frankenstein” je výborný úvod podpořený půvabným moderním zvukem, který povětšinou přesto zanechává typickou temnou atmosférou XIII. století. Úvodní skladba posluchače hudebně naladí na tu správnou ponurou náladu a dramatický vokální výraz Petra Štěpána nahání husí kůži. To samé prakticky platí i o následující „Nový věk temnoty”, jejíž název mluví sám za sebe. Skladba, která se objevila jako bonus desky "Intacto”, udržuje tajemnou atmosféru i za pomocí lehkých elektronických vsuvek, ostré kytary a dynamické tempo si zase hraje s nestabilní energií dosud poslechnutého materiálu.

První změna přichází se skladbou „Faust”, která je výrazně pomalejší a na rozdíl od scénického originálu z roku 2013 působí až ambientně. Elektronické pozadí vytváří okultní posmrtnou atmosféru a vokály Petra Štěpána znatelně utichly. Kytarová vřava se vrátí s remasterovanou skladbou „Karneval” z roku 1992, kterou XIII. století vzdává hold Petru Jandovi a jeho kapele Olympic na kompilační desce "Dej Mi Víc ... Olympic”. Jejich temný až doomový kabát skladbě velmi sluší a po zvuková stránce zde nelze nic vyčíst.


Singlová kompilace bez výraznějších rozdílů


Druhou novou skladbou od XIII. století je „Chaotica”, která představuje tu klasičtější tvář kapely. Líbivé kytarové i klávesové melodie ztvárňují stylovost, kterou je skupina charakteristická. Skladba „Fénix” se objevila na výběrovém dvojalbu "Rituál” a verze na "Frankenstein” působí příjemně syrově a jednoduše. Melodie doprovází výrazná dunivá baskytara Miroslava Palečka. Skladba „Bohové na strojích” je patrně největším trnem v oku. Jedná se o syntetizátorové provedení ve stylu elektronického projektu Hindenburg Petra Štěpána. S tvorbou XIII. století to stylově nemá mnoho společného a píseň jednoznačně vyčnívá nejvíce. 

Poslední skladbou na desce je „Evropa”, která nedoznala příliš velkých změn od originálního singlu z roku 2017. Možná je trochu více "líznutá” syntetizátory a je asi o minutku zkrácená. Přesto je osmiminutový, částečně instrumentální epos, dynamickým závěrem tohoto nestandardního studiového výtvoru. Album "Frankenstein” opravdu nelze brát jako typickou studiovou desku. Pro fanoušky kapely novinka kromě skladeb „Frankenstein” a „Chaotica” nepřináší nic nového. Jedná se o kompilační album známých singlů, které byli moderněji remasterované, plus dvě nové skladby jako bonus.

Pro posluchače, kteří s XIII. stoletím nemají velké zkušenosti bude album jistě zajímavé. Pokud však kapelu sledujete alespoň posledních pět let, dočkáte se "jen” dvou nových skladeb. Těžko říct, zda kapela a Petr Štěpán chtěli touto nahrávkou nějakým způsobem ukončit kreativní kariéru, nebo se chystají na novou etapu s novou muzikou a „Frankenstainem” si chtěli pouze uklidit před vlastním prahem. 

DISKOGRAFIE

RECENZE
Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Album Intacto, jako nedotknutelná součást temné vášně XIII. století

Když se řekne XIII. století, mnohým je hned jasné, že řeč nebude o dějepisu, ale že téma...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pěvecká legenda Milan Černohouz vystoupí v Malostranské besedě
19.10.

Pěvecká legenda Milan Černohouz vystoupí v Malostranské besedě

Na prahu 77 aneb Benefice Milana Černohouze 22. října od 19 hodiny se uskuteční vystoupení pěvecké legendy...


Visací zámek vydává reedici prvního alba s dobovými bonusy
19.10.

Visací zámek vydává reedici prvního alba s dobovými bonusy

Punková kapela Visací zámek opět vydává své debutové, eponymní album z roku 1990. To obsahuje takové...


Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly
18.10.

Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly

V Paláci Akropolis 15. října zazněl koncert, na kterém známý kytarista z Jethro Tull Martin Barre představil...


Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2
18.10.

Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2

Nechybí Bára Zemanová ani Pokáč Jedna z našich nejúspěšnějších rockových skupin Rybičky 48 přichází s novým...


Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín
18.10.

Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín

Vyprodané jarní turné, skvělá letní sezóna, ale i koncertní pauza Ke konci letní sezóny si tahle...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru