„Úvahy o smyslu života prozatím ponechávám povolanějším,“ tvrdí písničkářka Alexandra Niklíčková

Pokusný pražský folk punk s venkovskými kořeny. Tak svoji tvorbu charakterizuje mladoboleslavská písničkářka Saša Niklíčková. Ta se svou autorskou tvorbou při doprovodu harmoniky vystupuje od roku 2007, je členkou hudebního dua Panna a Vorel, spolupracuje s řadou divadel a podílí se na mnoha projektech. Na sklonku loňského roku vydala debutové album Kam nepřijde den, především o něm si Hudební knihovna se Sašou povídala.

Hudební knihovna: Jak deska Kam nepřijde den vznikala?
Saša Niklíčková:
„O tom, že se bude natáčet deska, rozhodla vlastně náhoda. V září 2013 jsem vystupovala spolu se spoluhráčem Tomášem Vorlem (pozn. nejedná se o režiséra, jen shoda jmen) na jedné akci v Praze na Žižkově. Náhodou byl přítomen taky spisovatel S. d. Ch., který má vlastní kapelu Ruce naší Dory. Písničky se mu moc líbily, podivil se, že není žádné cédéčko a navrhl, že mě spojí se svým vydavatelem. Tím je Josef Jindrák, majitel vydavatelství Polí5.
Slovo dalo slovo a s Josefem jsme se dohodli, že dodám nahrávku. Jelikož s nahráváním moc zkušeností nemám, oslovila jsem s nabídkou produkce
Alexe Švamberka, publicistu a hudebníka, který nakonec desku nejen produkoval, ale také zvukově zaznamenal."

HK: Přizvali jste nějaké hosty?
SN:
„Naživo jsem písničky hrála buď solo s harmonikou, nebo s kytaristou, ale při úvahách o nahrávce jsme s AlexemAlexandra Niklíčkovádošli k závěru, že pro větší pestrost přizveme pár dalších hostů. Těmi byli kromě již zmíněného Tomáše Vorla ještě Vláďa Šťástka, baskytarista skupiny Visací zámek, a Radek Trupl, houslista ze Státní opery Praha. Kromě Radka Trupla jsem se už se všemi znala z předchozích projektů, takže spolupráce byla příjemná a naprosto bez problémů. Sám Alex si v jedné z písniček „vystříhnul" perkusový part, takže nakonec jsem, coby folková harmonikářka, na desce měla zvláštní kombinaci hostů - folkového kytaristu, symfonického houslistu, punkového basáka a industriálního perkusionistu." (smích)

HK: Kde album vznikalo?
SN:
„Desku jsme natočili v průběhu června 2014 v prostorách Městského divadla Dobrovice. Chtěli jsme zachovat určitou živost písniček, takže jsme nakonec dali přednost divadlu před klasickým studiem. Mastering alba pak obstaral Ondřej Ježek ze studia Jámor a deska vyšla v listopadu 2014."

HK: Zařadila jste na debut výhradně nové skladby?
SN:
„Album Kam nepřijde den obsahuje 15 autorských písniček. Některé jsem napsala ještě pro ochotnické divadlo, další už vznikly samostatně. Jde vlastně o průřez mojí tvorbou za uplynulých sedm let. U některých písní je vliv divadla výraznější (Pan Šmeral, Takovej chlap, Panáček...), to jsou právě ty skladby, které byly napsány pro divadelní kabaret. Další už vznikaly zcela spontánně, ale dle mého názoru i názoru některých zcela nezaujatých hodnotitelů je v nich vliv divadla stále patrný - asi mi to už zkrátka zůstalo, pořád mě baví vyprávět zajímavé příběhy a bavit lidi vtipnými (jak doufám) pointami. Úvahy o smyslu života a nesmrtelnosti lidské duše prozatím ponechávám povolanějším."

Hodně dalších vtipných písniček přeje Hudební knihovna
Foto: Lenka Živná

GALERIE

Související obsah:

» Radůzina novinka Gaia rozkládá svět na atomy   (Karel Souček, 04. 02. 2014)
» Kam Andělové chodí spát   (Petr Škrabánek, 06. 02. 2013)
» „Oslovení buzna je tak nějak přátelské,“ tvrdí baskytarista Visacího zámku Vladimír Savec Šťástka   (Karel Souček, 09. 04. 2013)
» V Punkovým království slibuje Visací zámek total chaos   (Karel Souček, 13. 03. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?
21.02.

Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?

Stále populárnější kapela Poletíme? vystoupila ve středu 19. února v Lucerně Music Baru. O jejich popularitě svědčí...


TrutnOFF BrnoON. Legendární festival se vrací!
20.02.

TrutnOFF BrnoON. Legendární festival se vrací!

Nejstarší festival svého druhu, legendární "Fotr všech festivalů”, Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock,...


Giudi a Mejla z Vypsané Fixy mají společný singl
20.02.

Giudi a Mejla z Vypsané Fixy mají společný singl

Giudi vydává nový singl a ke spolupráci si tentokrát vybrala Mejlu, kytaristu ze skupiny Vypsaná Fixa. Po něm získala...


Podbrdská hospoda, Těně a punk rockový koncert
20.02.

Podbrdská hospoda, Těně a punk rockový koncert

Na hudební párty v Podbrdské hospodě Těně zahrály tři rokycanské kapely. Sobotní večer 15. února...


Nový festival Kollerfest na Vranovské přehradě pod taktovkou muzikanta Davida Kollera
19.02.

Nový festival Kollerfest na Vranovské přehradě pod taktovkou muzikanta Davida Kollera

Nebude chybět Kollerband se speciálním programem David Koller se podílí na dramaturgii i konceptu festivalu a uskuteční...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Everyday Life
16.02.

Everyday Life

» Coldplay

Skupina COLDPLAY vydala nové album. Deska Everyday Life je...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru