U charismatické Mirky Miškechové jasně vítězí optimismus nad schizofrenií

Recenze alba : Schizofrenik/optimista

Celkový čas: 00:43:10
Vydavatel: EMP Music, s.r.o.
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Cesty showbyznysu jsou někdy nevyzpytatelné. Nebýt současné popularity Xindla X, mnozí čeští posluchači by se zřejmě o slovenské zpěvačce Mirce Miškechové nedozvěděli. A to by byla velká škoda. Společný hit Cudzinka v tvojej zemi, podpořený nápaditým videoklipem, to však změnil. Odtud je už jen kousek k debutovému Mirčinu albu Schizofrenik/optimista, které za poslech (a ne jeden) rozhodně stojí.

Mirka Miškechová má dar zaujmout na první poslech. Charismatickým a výrazově bohatým zpěvem, spontánním a autentickým projevem, nakažlivou upřímností a bezprostředností, melodickou slovenštinou. A protože se jedná o desku ryze autorskou, tak i příjemnými, vzdušnými melodiemi, střídmými, ale promyšlenými aranžemi a osobními texty z každodenního života.  Schizofrenik/optimista přináší čtrnáct přímočarých písniček, v nichž je humor i něha. Nejsou nijak komplikované, ale vyznívají absolutně přirozeně. Pohybují se od folku přes pop až k jemnému rocku, i když nechybí ani drobné přesahy do jazzu. Stavějí na výrazných melodiích, jemných rytmech, zpěvných refrénech, lehkosti a příjemné atmosféře, v níž je posluchači moc hezky.  

Ve studiu se zpěvačka obklopila zkušenými instrumentalisty, kteří ctí její písničkářské pojetí. A i když se jedná o skvělé muzikanty (Petr Vavřík, David Landštof, Lukáš Bundil, Richard Dvořák, Vojta Szabo...), necpou se do popředí, neupozorňují na sebe, ale pokorně slouží vyznění jednotlivých skladeb.  

Hned úvodní melodická píseň Čo už s ním nabízí mix folku, popu a jemného rocku, který výborně koresponduje s osobním textem. Jemnější, ale parádně vygradovaná titulní písnička staví na libozvučné harmonice a střídání radosti se smutkem. „Svoj svet delím na dva diely, jeden čierny, druhý biely". Obě polohy jsou absolutně věrohodné. Jemné nahlédnutí do jazzu nabídne Deník beznádejnej novinárky, kde se o atmosféru stará trubka. Neplavec a povodeň a Niečo na tebe je jsou na kytarách vystavěné melodické lahůdky, posmutnělý šanson o samotě přináší Svišť, folkovou sebekritiku pak chytlavý song Miňa zavut Sodoma. A stejně pestrá a melodicky výrazná je i druhá polovina desky s krásnými písněmi jako Špatnokrásny manekýn, Marry nebo Teleport.      Osobní texty o vztazích jsou plné dobře známých pocitů a prožitků, podaných bez frází a klišé. Láska, touha, radost, ale i odcizení, nepochopení, míjení. Černý i bílý svět, kdy ten druhý převažuje. A důležité je, že si písničkářka umí udělat legraci i sama ze sebe. Takže díky, Xindle X.
Foto: Patrik Pseja
DISKOGRAFIE

RECENZE
Cesty Mirky Miškechové vedou stále dopředu

Cesty Mirky Miškechové vedou stále dopředu

„Kam ma cesty povedú?," ptá se názvem první písničky svého nového alba slovenská...GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly
18.10.

Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly

V Paláci Akropolis 15. října zazněl koncert, na kterém známý kytarista z Jethro Tull Martin Barre představil...


Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2
18.10.

Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2

Nechybí Bára Zemanová ani Pokáč Jedna z našich nejúspěšnějších rockových skupin Rybičky 48 přichází s novým...


Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín
18.10.

Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín

Vyprodané jarní turné, skvělá letní sezóna, ale i koncertní pauza Ke konci letní sezóny si tahle...


Na nový singl navážou Mandrage deskou a koncertním turné
17.10.

Na nový singl navážou Mandrage deskou a koncertním turné

Vidím to růžově je název dalšího chytlavého hitu kapely Mandrage. Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipuodehrává,předznamenává skupina...


Memoriál Wayna Statica předčil všechny představy
17.10.

Memoriál Wayna Statica předčil všechny představy

Světové turné ikony industriálního metalu je v plném proudu a na závěr evropské části zavítala...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru