Toulky irskou historií s Lorcánem Mac Mathúnou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už viděly leccos, ale troufám si tvrdit,že to, co přivezl irský zpěvák stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna, ještě ne. Přijel do ČR vůbec poprvé a s ním projekt o vizionářích, který obsahuje básně, písně a jinou literární tvorbu lidí, kteří se podíleli na Velikonočním povstání v roce 1916. Jedná se o nejvýznamnější událost irské historie, kdy si Irové vybojovali nezávislost na Spojeném království. Téma vizionářů, lidí, kteří v mnohých případech obětovali své životy pro své záměry a sny výborně zapadá do tématu celého letošního ročníku festivalu, které zní o snech a snílcích. Velkou pochvalu si zaslouží organizátoři, kteří návštěvníkům připravili brožurku vysvětlující tuto zásadní událost irských dějin společně s českým překladem použitých textů, které během představení recitoval Vladimír Javorský.

Očekávání před začátkem by se dalo krájet. Lorcánův zpěv poslouchali se zatajeným dechem, v němém úžasu. Jeho hlas se Vás dotkne a rozezní všechny struny Vašeho srdce. Charismatický umělec nechá na jevišti své vlastní srdce  a duši. Dokázali byste tyhle skladby poslouchat celý den a ani případný déšť Vám v tom nezabrání.

Komu to v neděli nestačilo, mohl vyrazit následující ráno na workshop a proniknout do tajů stylu sean-nós. Bývalo by to chtělo více jak dvě hodiny, ale i tak zde panoval pocit radosti ze společné umělecké činnosti a to je to, na čem záleží. Všichni víme, že hudba lidi spojuje, napříč kulturami, jazyky, staletími. Tyhle skladby se Vám dostanou pod kůži a jen tak se jich nezbavíte.

Pokud se našel někdo, kdo pořád neměl irských muzikantů dost (a podle množství těch, co si po nedělním koncertě přišli koupit cd, o takové lidi nebyla nouze), poslední příležitost je vidět a slyšet se naskytla na pondělním nočním koncertě v kouzelném prostředí zámecké knihovny. Prostředí samo o sobě slibovalo jedinečný zážitek a přítomní rozhodně nebyli zklamaní. Tentokrát si vyslechli něco zcela odlišného, Lorcán je se svými muzikanty vzal na cestu časem, daleko do minulosti, až do 8. století. Zde vynikla síla písní zpívaných v irském jazyce ještě mnohem více než při předchozím představení. Diváci opět soustředěně poslouchali, s otevřeným srdcem. Neuvěřitelně silný večer, u kterého si přejete, aby jen tak neskončil. 
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Tomáš Kočko pokřtil Z Radosti
17.12.

Tomáš Kočko pokřtil Z Radosti

Tomáš Kočko & Orchestr pokřtili v Brně své nové album Z Radosti. Kde jinde, než v divadle Radost, kde vznikla...


Eminem včera vydal svůj Revival
16.12.

Eminem včera vydal svůj Revival

Revival je název novém, v pořadí devátého alba jednoho z nejvýznamnějších rapperů Eminema. Vyšlo...


Dáma s čápem se louči, Elephantour pokračuje
16.12.

Dáma s čápem se louči, Elephantour pokračuje

Svoji sedmadvacátou koncertní sezónu zakončí populární, už dávno nejen skáčková kapela Sto zvířat v bezbariérovém...


Kapela No Name připravila pro fanoušky speciální vánoční dárek
15.12.

Kapela No Name připravila pro fanoušky speciální vánoční dárek

Dnes vyšel Slavíkům bez hranic souhrn celé jejich tvorby. Box 10 CD + 2 DVD: No Name 1998 – 2018 Tento komplet obsahuje...


Ježíšek poslechl a přinesl nové album
15.12.

Ježíšek poslechl a přinesl nové album

Ježíšku, přines! je název nového, v pořadí již třetího alba z Textové dílny Slávka Janouška....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru