Toulky irskou historií s Lorcánem Mac Mathúnou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už viděly leccos, ale troufám si tvrdit,že to, co přivezl irský zpěvák stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna, ještě ne. Přijel do ČR vůbec poprvé a s ním projekt o vizionářích, který obsahuje básně, písně a jinou literární tvorbu lidí, kteří se podíleli na Velikonočním povstání v roce 1916. Jedná se o nejvýznamnější událost irské historie, kdy si Irové vybojovali nezávislost na Spojeném království. Téma vizionářů, lidí, kteří v mnohých případech obětovali své životy pro své záměry a sny výborně zapadá do tématu celého letošního ročníku festivalu, které zní o snech a snílcích. Velkou pochvalu si zaslouží organizátoři, kteří návštěvníkům připravili brožurku vysvětlující tuto zásadní událost irských dějin společně s českým překladem použitých textů, které během představení recitoval Vladimír Javorský.

Očekávání před začátkem by se dalo krájet. Lorcánův zpěv poslouchali se zatajeným dechem, v němém úžasu. Jeho hlas se Vás dotkne a rozezní všechny struny Vašeho srdce. Charismatický umělec nechá na jevišti své vlastní srdce  a duši. Dokázali byste tyhle skladby poslouchat celý den a ani případný déšť Vám v tom nezabrání.

Komu to v neděli nestačilo, mohl vyrazit následující ráno na workshop a proniknout do tajů stylu sean-nós. Bývalo by to chtělo více jak dvě hodiny, ale i tak zde panoval pocit radosti ze společné umělecké činnosti a to je to, na čem záleží. Všichni víme, že hudba lidi spojuje, napříč kulturami, jazyky, staletími. Tyhle skladby se Vám dostanou pod kůži a jen tak se jich nezbavíte.

Pokud se našel někdo, kdo pořád neměl irských muzikantů dost (a podle množství těch, co si po nedělním koncertě přišli koupit cd, o takové lidi nebyla nouze), poslední příležitost je vidět a slyšet se naskytla na pondělním nočním koncertě v kouzelném prostředí zámecké knihovny. Prostředí samo o sobě slibovalo jedinečný zážitek a přítomní rozhodně nebyli zklamaní. Tentokrát si vyslechli něco zcela odlišného, Lorcán je se svými muzikanty vzal na cestu časem, daleko do minulosti, až do 8. století. Zde vynikla síla písní zpívaných v irském jazyce ještě mnohem více než při předchozím představení. Diváci opět soustředěně poslouchali, s otevřeným srdcem. Neuvěřitelně silný večer, u kterého si přejete, aby jen tak neskončil. 
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou
18.03.

Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou

Aktuální klubové turné pražských rockerů Hentai Corporation je v plném proudu a v úterý 20. března...


Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat
18.03.

Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat

Další hvězdu ohlásili pořadatelé festivalu Rock for People, který proběhne od 4. do 6. července. Tentokrát zalovili...


Závěť Ricka Parfitta
17.03.

Závěť Ricka Parfitta

Největší fanoušek Status Quo v České republice o blonďákovi s kytarou. Před rokem zemřel na Štědrý den ve věku...


Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.
16.03.

Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.

Po veleúspěšném eponymním debutu hlásí Barbora Poláková nové album. Nese  víceznačný název ZE.MĚ,...


Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai
16.03.

Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai

Předávání Hudebních cen Evropy 2 za rok 2017, které se odehrálo 13. 2. 2018, bylo letos ve znamení velice zvučných...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
On Air
14.03.

On Air

» Rolling Stones

Kultovní rocková kapela Rolling Stones vydává kolekci rádiových nahrávek On Air....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru