Toulky irskou historií s Lorcánem Mac Mathúnou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už viděly leccos, ale troufám si tvrdit,že to, co přivezl irský zpěvák stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna, ještě ne. Přijel do ČR vůbec poprvé a s ním projekt o vizionářích, který obsahuje básně, písně a jinou literární tvorbu lidí, kteří se podíleli na Velikonočním povstání v roce 1916. Jedná se o nejvýznamnější událost irské historie, kdy si Irové vybojovali nezávislost na Spojeném království. Téma vizionářů, lidí, kteří v mnohých případech obětovali své životy pro své záměry a sny výborně zapadá do tématu celého letošního ročníku festivalu, které zní o snech a snílcích. Velkou pochvalu si zaslouží organizátoři, kteří návštěvníkům připravili brožurku vysvětlující tuto zásadní událost irských dějin společně s českým překladem použitých textů, které během představení recitoval Vladimír Javorský.

Očekávání před začátkem by se dalo krájet. Lorcánův zpěv poslouchali se zatajeným dechem, v němém úžasu. Jeho hlas se Vás dotkne a rozezní všechny struny Vašeho srdce. Charismatický umělec nechá na jevišti své vlastní srdce  a duši. Dokázali byste tyhle skladby poslouchat celý den a ani případný déšť Vám v tom nezabrání.

Komu to v neděli nestačilo, mohl vyrazit následující ráno na workshop a proniknout do tajů stylu sean-nós. Bývalo by to chtělo více jak dvě hodiny, ale i tak zde panoval pocit radosti ze společné umělecké činnosti a to je to, na čem záleží. Všichni víme, že hudba lidi spojuje, napříč kulturami, jazyky, staletími. Tyhle skladby se Vám dostanou pod kůži a jen tak se jich nezbavíte.

Pokud se našel někdo, kdo pořád neměl irských muzikantů dost (a podle množství těch, co si po nedělním koncertě přišli koupit cd, o takové lidi nebyla nouze), poslední příležitost je vidět a slyšet se naskytla na pondělním nočním koncertě v kouzelném prostředí zámecké knihovny. Prostředí samo o sobě slibovalo jedinečný zážitek a přítomní rozhodně nebyli zklamaní. Tentokrát si vyslechli něco zcela odlišného, Lorcán je se svými muzikanty vzal na cestu časem, daleko do minulosti, až do 8. století. Zde vynikla síla písní zpívaných v irském jazyce ještě mnohem více než při předchozím představení. Diváci opět soustředěně poslouchali, s otevřeným srdcem. Neuvěřitelně silný večer, u kterého si přejete, aby jen tak neskončil. 
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hodiny neztrácejí čas a vzkazují novým singlem, že není nikdy pozdě
17.07.

Hodiny neztrácejí čas a vzkazují novým singlem, že není nikdy pozdě

Nebudu v koutě stát.... "tak tohle napsal sám život a my našli jen ty správná slova, noty a akordy Čtveřice pražských...


Ivana, Martin, Ivan a Monika se mohou těšit na Hrady CZ
17.07.

Ivana, Martin, Ivan a Monika se mohou těšit na Hrady CZ

Ivana Poslušná, Martin Nýdr, Ivan Chlasták a Monika Chýlová. To jsou jména vítězů soutěže o volné vstupenky...


Brněnské Sono centrum v plamenech
17.07.

Brněnské Sono centrum v plamenech

Švédská metalová parta In Flames odstartovala letošní koncertovou sezónu až v druhé polovině roku a jako...


Jak se z úvodního koncertu festivalu stal koncert závěrečný
17.07.

Jak se z úvodního koncertu festivalu stal koncert závěrečný

Cork, druhé největší město Irské republiky, je vyhlášené svojí rozmanitou hudební scénou,...


Kdo vyhrál vstupenky na Cihlafest?
17.07.

Kdo vyhrál vstupenky na Cihlafest?

Příjemné prostředí zahrad Chráněného bydlení Fara v obci Slapy, přirozené setkávání návštěvníků...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Chce to hit!
16.07.

Chce to hit!

» Poletíme?

S předchozím albem Turbošanson měli Poletíme? slušně našlápnuto. Teď po téměř...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru