Toulky irskou historií s Lorcánem Mac Mathúnou

Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou už viděly leccos, ale troufám si tvrdit,že to, co přivezl irský zpěvák stylu sean-nós Lorcán Mac Mathúna, ještě ne. Přijel do ČR vůbec poprvé a s ním projekt o vizionářích, který obsahuje básně, písně a jinou literární tvorbu lidí, kteří se podíleli na Velikonočním povstání v roce 1916. Jedná se o nejvýznamnější událost irské historie, kdy si Irové vybojovali nezávislost na Spojeném království. Téma vizionářů, lidí, kteří v mnohých případech obětovali své životy pro své záměry a sny výborně zapadá do tématu celého letošního ročníku festivalu, které zní o snech a snílcích. Velkou pochvalu si zaslouží organizátoři, kteří návštěvníkům připravili brožurku vysvětlující tuto zásadní událost irských dějin společně s českým překladem použitých textů, které během představení recitoval Vladimír Javorský.

Očekávání před začátkem by se dalo krájet. Lorcánův zpěv poslouchali se zatajeným dechem, v němém úžasu. Jeho hlas se Vás dotkne a rozezní všechny struny Vašeho srdce. Charismatický umělec nechá na jevišti své vlastní srdce  a duši. Dokázali byste tyhle skladby poslouchat celý den a ani případný déšť Vám v tom nezabrání.

Komu to v neděli nestačilo, mohl vyrazit následující ráno na workshop a proniknout do tajů stylu sean-nós. Bývalo by to chtělo více jak dvě hodiny, ale i tak zde panoval pocit radosti ze společné umělecké činnosti a to je to, na čem záleží. Všichni víme, že hudba lidi spojuje, napříč kulturami, jazyky, staletími. Tyhle skladby se Vám dostanou pod kůži a jen tak se jich nezbavíte.

Pokud se našel někdo, kdo pořád neměl irských muzikantů dost (a podle množství těch, co si po nedělním koncertě přišli koupit cd, o takové lidi nebyla nouze), poslední příležitost je vidět a slyšet se naskytla na pondělním nočním koncertě v kouzelném prostředí zámecké knihovny. Prostředí samo o sobě slibovalo jedinečný zážitek a přítomní rozhodně nebyli zklamaní. Tentokrát si vyslechli něco zcela odlišného, Lorcán je se svými muzikanty vzal na cestu časem, daleko do minulosti, až do 8. století. Zde vynikla síla písní zpívaných v irském jazyce ještě mnohem více než při předchozím představení. Diváci opět soustředěně poslouchali, s otevřeným srdcem. Neuvěřitelně silný večer, u kterého si přejete, aby jen tak neskončil. 
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
The Chancers se v novém klipu vymezují proti rasismu a xenofobii
17.10.

The Chancers se v novém klipu vymezují proti rasismu a xenofobii

Fight Dem Back je nový singl kapely The Chancers. Jedná se o první ukázku z chystaného EP, kterým kapela se staronovým...


Bittová, Dusilová a Načeva se sejdou na jednom pódiu
17.10.

Bittová, Dusilová a Načeva se sejdou na jednom pódiu

Tři výrazné osobnosti české nezávislé hudby, Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva, vymyslely jedinečný...


Dirty Blondes otevřou ve čtvrtek nový prostor Collbenka 1704
17.10.

Dirty Blondes otevřou ve čtvrtek nový prostor Collbenka 1704

Collbenka 1704 je název nového uměleckého prostoru, který vznikl v areálu někdejší výdejny nářadí v průmyslových...


Bigbítové a rockové dunění v paláci Akropolis nejen s Veterány studené války
16.10.

Bigbítové a rockové dunění v paláci Akropolis nejen s Veterány studené války

Sobota 14. října byla pro mnohé fanoušky velkým důvodem jít na poctivej bigbít právě do paláce Akropolis. Dveře...


Diva Baara zve k poslechu svého alba Debut
16.10.

Diva Baara zve k poslechu svého alba Debut

Bára Vaculíková se rozhodla vytvořit sólový projekt. Zvolila si umělecké jméno Diva Baara a desítku autorských...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Intoxicated Women
18.10.

Intoxicated Women

» Harvey Mick

Multiinstrumentalista a zakladatel Caveových The Bad Seeds Mick Harvey...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru