SZIGET 2018: Den 5. - Ostrovu vládly kytary, představili se Wolf Alice či Slaves

Ani letos se festivalu Sziget rozprostřeném na ostrově Obudai v Budapešti nevyhýbají vysoké letní teploty. Prosluněná byla i neděle, která lákala na rockové Kaleo, hity Oasis od zlobivějšího z bratrů Gallagherových a také na soudobou popovou hvězdu Dua Lipu. Hudební knihovna opět byla u toho.

Za nejzdařilejší lze z našeho pohledu opět označit program v Mastercard Stanu A38. Tentokrát pořadatelé vsadili čistě na neotřelé riffy, punkovou dravost a přehršel energie. Začátek hlavního programu však měli na starost domácí Halott Pénz. Podobně jako během minulého ročníku rozehřáli publikum a bavili kombinací popu a hip-hopu a opět ukázali, že si největší stage zasloužili právem. Ve stanu mezitím začali souloví Rhye. Kanaďané okouzlovali lehkostí, se kterou představovali jednotlivé skladby. Mike Milosh a jeho kapela drželi laťku velmi vysoko po celý hodinový set, jehož jedinou kaňkou bylo denní světlo.

Jejich následníky se staly Slaves. Dvojice, která v říjnu přijede oslavit narozeniny s pražským klubem Roxy rozpoutala hotové peklo. Nechyběly skvělé grimasy od obou aktérů, hlavně ve skvělé Cut and Run s přizvanými fanoušky z hlediště. Došlo tak k napodobení jejich tanečků z oficiálního klipu čerstvé skladby, která se objeví na nadcházející čtvrté studiovce Acts Of Fear And Love.

Pořádný rock 'n roll během té doby zahříval i hlavní stage, kde se rozjeli Kaleo. Islanďané míchali skladby z dvou dosavadních alb, navrch mělo lehce druhé A/B. Směsice riffů se dočkala úspěchu a navnadila fanoušky i na rockového veterána Liama Gallaghera. Ten se stále veze na vlně povedené loňské desky As You Were, která sklízela kladná hodnocení. Liam namíchal koktejl tohoto alba s hity Oasis, které má na svědomí především on, a dostalo se i na Soul Love jeho druhé formace Beady Eye. Největší aplaus však zazněl při závěrečných Wonderwall, při které nechal zpívat refrény pouze dav, a poslední Live Forever. Nutno však uznat, že na Liamovi se životospráva a věk podepisují o něco více než na mladším z bratrů a i proto set působil místy hodně nostalgicky.


Ve stanu dostali po Slaves příležitost britští Wolf Alice, kteří se mohou pyšnit povedenou deskou druhou deskou Visions Of Life z loňského září. A my se můžeme z jejich setu jen a jen těšit. Čtveřice vedená Ellie Rowsell ždímala namačkané publikum jak o život. Kratší punkem ovlivněné skladby střídaly dlouhé jamy a improvizace jednotlivých členů.  Zazněly všechny hity včetně Lisbon, Yuk Foo nebo závěrečné Giant Peach. Za nás navíc šlo o největší zážitek nedělního programu. Blízko k němu měli však také King Gizzard & Lizard Wizzard.

Tito psychedeličtí rockeři z australského Melbourne svými nevypočitatelnými změnami rytmů a nekonečnými riffy udržovali celý stan v pohybu. Kapela, která sic vznikla až v roce 2010, má momentálně na kontě již třináct studiových alb, z nichž hned pět vyšlo během loňského roku. Je tedy opravdu do čeho sáhnout. Stan se mohl také těšit skvělým kulisám, které div že nevyvolávaly epileptický záchvat. Početné publikum nechybělo také na vystoupení Little Big. Satiričtí Rusové známí především svými videoklipy nadchli fanoušky seřazené poblíž Europe stage.

Foto: Rockstar Photographers

GALERIE

Související obsah:

» SZIGET 2018: Den 1. - 3. v obrazech   (Ondra Kocáb, 12. 08. 2018)
» SZIGET 2018: Den 4. - Ostrovem svobody zněly hity Mumford & Sons a Bastille   (Ondra Kocáb, 12. 08. 2018)
» SZIGET konečně ohlásil první jména, zářit budou Mumford & Sons nebo Kendrick Lamar   (Ondra Kocáb, 22. 01. 2018)
» SZIGET odhalil další tři kompletní scény   (Ondra Kocáb, 13. 04. 2018)
» Dalším headlinerem letošního Szigetu jsou Arctic Monkeys   (Ondra Kocáb, 29. 01. 2018)
» NAŠE TÉMA: Sziget lámal rekordy   (Karel Souček, 22. 08. 2016)
» NAŠE TÉMA: 450 tisíc Szigeťanů dorazilo ze stovky zemí   (Karel Souček, 23. 08. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings
22.09.

Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings

Dvě osobnosti současné české popové scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – se spojili, aby nazpívali...


Odložené třetí kolo Múzy 2020
22.09.

Odložené třetí kolo Múzy 2020

V Divadle Pod lampou se po několika měsících opět soutěžilo. Odsunuté třetí postupové kolo mělo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru