Stadionová pohodička v podobě protikladů

Recenze alba : Opposites

Album: Opposites
Interpret: Biffy Clyro
Celkový čas: 01:18:27
Vydavatel: 14th Floor
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Alternativní rockeři ze skotského Killmarnocku, Biffy Clyro, nachystali na leden nového roku další, v pořadí již šestou studiovou desku. Jde dokonce o dvojalbum, které se celkově nazývá Opposites neboli protiklady. To nám také dává jasný signál, že obě alba budou asi v lecčem rozdílná. První nese název The Sand At the Core of Our Bones a to druhé The Land At the End of Our Toes. Na každé z nich kapela zařadila deset songů, a komu to je stále málo, tak v deluxe edici je na každém ještě jedna instrumentální titulní skladba navíc.

Poslední řadovka Biffy Clyro získala plno nových fanoušků, ti odvěcí byli ale lehce zklamaní až moc mainstreamovým zvukem a určitě byli v mnohem větším očekávání. To kapela si na albu Only Revolutions rozhodně vydělala prozatím nejvíce a vyšlapala si cestičku ke slávě, také díky hitům The Captain, Bubbles nebo Mountains.

Jakou cestu kapela zvolila na novince?

Kapela už delší dobu před vydáním alba naznačila, že zvukově dělá alba po určitých částech, a že po Opposites se zase začne ubírat jiným, novým směrem. První tři alba měla hodně syrový zvuk, často také různé experimentální vyhrávky a písní, které by kapelu proslavily díky rádiu, bylo jen velmi pomálu. Další trojice je ale přesně opačná. Kapela ubrala jak na řízných kytarách, tak na experimentech a přiblížila se k modernímu vyhlazenému rockovému soundu a řekla si tak i o větší prostor v rádiích a televizích.

Rozdíl mezi novými disky je hlavně v textovém pojetí. Na prvním The Sand At the Core of Our Bones se kapela zabývá problémy, které ji postihly v důsledku velké slávy a vůbec celého zájmu o členy kapely. Bubeník Ben Johnson zápasil s alkoholem a frontman Simon Neil zase řešil velké deprese. Druhá část alba The Land At the End of Our Toes se naopak na tyto problémy dívá z druhé strany, a kapela se tu z nich snaží najít pozitiva do budoucnosti.

Z bývalé post-hardcorové kapely se na Opposites stává stadiónová kapela. Nenachází se tu skoro žádné kytarové bláznění jako v dobách alb Vertigo of Bliss nebo Infinity Land. Kapela napsala 20 skladeb, které jsou vhodné pro stadionová vystoupení a jasně říkají zpívejte s námi. Hlavně první disk alba si říká o pořádný kotel lidí pod pódiem, kteří budou všechny texty zpívat s kapelou. Písně Stingin' Belle, úvodní singl Black Chandelier či Sounds Like Balloons jsou toho přesným vzorem.

Boužel po chvíli ale zjistíte, že kapela, která byla známá neustálými překvapeními ve skladbách, častými změnami taktů a tempa, tu hraje stále to stejné a rozhodně to nebaví po dobu obou alb. Sice tu jsou různé experimenty, jako například dudy v úvodní skladbě, trumpety a vliv mariachi ve skladbě Spanish Radio, nebo elektronika ve Woo Woo, ale ty se lehce ztratí. Kapela převážně hraje klidně a její originalita a hravost jak textová tak instrumentální se na albu zlehka vytrácí.

Tep v krvi trochu rozproudí rychlejší A Girl and His Cat, Little Hospitals nebo Modern Magic Formula, ale to je tak vše. Najdou se tu také pomalejší kousky, třeba baladická Opposite je jako kopie minulé God and Satan, ale narozdíl od ní už není tak nezvyklou složkou v diskografii kapely a lehce nudí.

Opposites je tedy album, kde kapela volí cestu napříč rádiím, během které mockrát neodbočí a frčí co nejpřímější cestou k cíli. Jsou tu výborné momenty a skladby, které rozhodně zůstavají v hlavě delší dobu, ať už singl Black Chandelier, stadiónovka Sounds Like Balloons, jemná The Fog nebo rychlejší Modern Magic Formula, a kapela rozhodně zúročí jejich kvalitu během koncertů, které, jak jistě potvrdí všichni, co kapelu někdy naživo viděli, patří k tomu lepšímu, co rocková hudba může momentálně nabídnout. Naživo je kapela stále jako nezastavitelný živel, ale na posledních dvou albech občas zní nudně a tuctově. Opposites ale rozhodně stojí za poslech a přes veškeré mouchy, které se zde najdou, je to slušná rocková procházka.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Biffy Clyro na osobní Ellipsis bádají po nových územích

Biffy Clyro na osobní Ellipsis bádají po nových územích

Po třech těžkých, ale hudebně velmi úspěšných rocích se s novým studiovým počinem vrací...Související obsah:

» Biffy Clyro natočili video k novému singlu   (Ondra Kocáb, 12. 12. 2012)
» Novinka Biffy Clyro se objeví 28. ledna   (Ondra Kocáb, 21. 09. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme
16.08.

Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert...


Brutal Assault 2019: Den třetí
16.08.

Brutal Assault 2019: Den třetí

V pořadí třetí den byl beze změn co se počasí týče. Opět bylo slunečno a velmi horko, s čímž bojoval každý po svém....


Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku
15.08.

Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku

Letos v květnu vydal skladatel a textař Dan Šustr, známý především jako frontman Tiché dohody, své debutové...


Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen
14.08.

Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen

Britští post-punkoví New Order, jejichž koncert proběhne 3. října ve velkém sále pražské Lucerny, si pozvali...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru