Spáleného hudba podtrhuje genius loci poutního místa

Recenze alba : Panenko skákavá

Celkový čas: 01:15:57
Vydavatel: EMI
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: CD

Nezaměnitelný bluesový a jazzový zpěvák, klavírista, kornetista, skladatel a textař Jan Spálený spolu s trumpetistou Michalem Gerou a svým synem Filipem natočil živé koncertní album Panenko skákavá na památném místě, v mariánském kostele ve Skokách. V magické atmosféře zahráli známé skladby, které se však už dlouho na žádné nahrávce neobjevily.

Čerstvý sedmdesátník Jan Spálený je fenomenálním zpěvákem s velice uhrančivým pěveckým projevem. Poutní kostel Navštívení Panny Marie v západočeských Skokách je zase místo s pohnutou minulostí a nesmírně sugestivní atmosférou. Nevím, co by se muselo stát, aby toto spojení nefungovalo. Nestalo se nic, a tak Skoky umocňují Spáleného hudbu a Spálený podtrhuje genius loci tohoto poutního místa.

Střídmější aranže písním sluší

Na CD převažují starší písně Hotel Štístko blues, Asi v tom bude nějakej háček, Bojlér blues, Cínový vojáček, Věřím v nás nebo Mezi břehy, které Spálený hrál v 80. letech s nejsilnější sestavou svého ASPM (Amatérské sdružení profesionálních muzikantů), tedy s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Zastoupeny jsou ale i novější songy V ulicích je déšť, Suzanna, Dnes opouštím přístav. Ty Spálený uvedl již v novém tisíciletí s Gerou, synem Filipem a Radkem Kramplem.
Každopádně obě skupiny písní znají posluchači v jiných aranžích, než se nyní objevují na Panence skákavé. Z prostorových a akustických důvodů se do kostela nevešlo celé ASPM a tudíž se v písních nemohly uplatnit všechny, hlavně dechové, nástroje. Střídmější aranže skladbám, zvláště v souvislosti s místem natáčení, moc sluší.
Písně tak dostávají mnohem komornější, intimnější atmosféru. Nahrávka působí sevřeně, což ještě umocňuje sílu jejího vyznění. V každé písni mají velký prostor instrumentální pasáže, v nichž se mísí elektrické piano, trubka, bezpražcová basová kytara, křídlovka nebo tuba. Trio hraje velice citlivě, muzikanti přidávají srdíčko, mazlí se s každým tónem, nikam nespěchají. Na koncertech Trio běžně střídá jazzové a bluesové skladby, ve Skokách dali hudebníci z pochopitelných důvodů přednost jazzu.

Trochu unavený, ale nerezignující chlapík

Jako zpěvák Jan Spálený stále vyzařuje silné charisma. Jasně, že už jsou znát jeho problémy s dechem, ale Spálený se s tímto omezením vyrovnává po svém. Netlačí se do poloh a výšek, které by nedal, ale spíše staví na atmosféře svého zpěvu. Je uvěřitelný v každém verši, za texty, o něž se podělil se Zdeňkem Rytířem, Pavlem Koptou, Janem Velíškem nebo Karlem Diepoldem, je znát silný prožitek.
Působivě a přesvědčivě vypráví příběhy ze života, poeticky se zamýšlí nad mezilidskými vztahy, zachycuje pocity a stavy osamění, naděje, radosti, stáří... V jeho zpěvu je všudypřítomná zkušenost chlapa, který už toho má hodně za sebou. Trochu unaveného, ale zdaleka nerezignujícího. A jakoby mimochodem sázejícího perly typu: „Život tě pokousal mléčnými tesáky našich dětí".

Nemá cenu zde rozebírat jednotlivé písničky. Všechny jsou dokonale a nápaditě vystavěné, jak po stránce hudební, textařské či aranžmá. A je úplně jedno, zda je složil Jan Spálený, Tom Waits nebo Bob Dylan. Jsou z jednoho těsta a dohromady tvoří nádhernou mozaiku, z níž se skládá jeden hodně poctivý koncert. Je moc dobře, že byl zaznamenán na CD.

DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» Panenko skákavá   (Karel Souček, 30. 12. 2012)
» Jan Spálený Trio   (Karel Souček, 30. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Marilyn Manson si do nového klipu pozval hollywoodského herce
26.09.

Marilyn Manson si do nového klipu pozval hollywoodského herce

Zpěvák Marilyn Manson před dvěmi týdny vydal svou jedenáctou desku „We Are Chaos". Po osmi letech opět vystřídal...


Michal Němec se obklopil omladinou, Krajina Ró vydá debut
26.09.

Michal Němec se obklopil omladinou, Krajina Ró vydá debut

Svou identitu po tajemném jarním vstupu na hudební scénu odhalila Krajina Ró. Vznik kapely inicioval kapelník...


První ročník metalového festivalu Secretly Separated v Brně proběhl na jedničku
26.09.

První ročník metalového festivalu Secretly Separated v Brně proběhl na jedničku

Patrně jedna z posledních outdoorových hudebních akcí tohoto podivného roku se uskutečnila v Brně v prostorách...


Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka
25.09.

Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka

Trvalo to dlouho, ale fanoušci se nakonec dočkali. Devět let po vydání svého předchozího sólového alba...


Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business
25.09.

Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business

Pořadatelé festivalu Praha Září bleskově zareagovali na zpřísněná protipandemická opatření i aktuální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru