Spáleného hudba podtrhuje genius loci poutního místa

Recenze alba : Panenko skákavá

Celkový čas: 01:15:57
Vydavatel: EMI
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: CD

Nezaměnitelný bluesový a jazzový zpěvák, klavírista, kornetista, skladatel a textař Jan Spálený spolu s trumpetistou Michalem Gerou a svým synem Filipem natočil živé koncertní album Panenko skákavá na památném místě, v mariánském kostele ve Skokách. V magické atmosféře zahráli známé skladby, které se však už dlouho na žádné nahrávce neobjevily.

Čerstvý sedmdesátník Jan Spálený je fenomenálním zpěvákem s velice uhrančivým pěveckým projevem. Poutní kostel Navštívení Panny Marie v západočeských Skokách je zase místo s pohnutou minulostí a nesmírně sugestivní atmosférou. Nevím, co by se muselo stát, aby toto spojení nefungovalo. Nestalo se nic, a tak Skoky umocňují Spáleného hudbu a Spálený podtrhuje genius loci tohoto poutního místa.

Střídmější aranže písním sluší

Na CD převažují starší písně Hotel Štístko blues, Asi v tom bude nějakej háček, Bojlér blues, Cínový vojáček, Věřím v nás nebo Mezi břehy, které Spálený hrál v 80. letech s nejsilnější sestavou svého ASPM (Amatérské sdružení profesionálních muzikantů), tedy s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Zastoupeny jsou ale i novější songy V ulicích je déšť, Suzanna, Dnes opouštím přístav. Ty Spálený uvedl již v novém tisíciletí s Gerou, synem Filipem a Radkem Kramplem.
Každopádně obě skupiny písní znají posluchači v jiných aranžích, než se nyní objevují na Panence skákavé. Z prostorových a akustických důvodů se do kostela nevešlo celé ASPM a tudíž se v písních nemohly uplatnit všechny, hlavně dechové, nástroje. Střídmější aranže skladbám, zvláště v souvislosti s místem natáčení, moc sluší.
Písně tak dostávají mnohem komornější, intimnější atmosféru. Nahrávka působí sevřeně, což ještě umocňuje sílu jejího vyznění. V každé písni mají velký prostor instrumentální pasáže, v nichž se mísí elektrické piano, trubka, bezpražcová basová kytara, křídlovka nebo tuba. Trio hraje velice citlivě, muzikanti přidávají srdíčko, mazlí se s každým tónem, nikam nespěchají. Na koncertech Trio běžně střídá jazzové a bluesové skladby, ve Skokách dali hudebníci z pochopitelných důvodů přednost jazzu.

Trochu unavený, ale nerezignující chlapík

Jako zpěvák Jan Spálený stále vyzařuje silné charisma. Jasně, že už jsou znát jeho problémy s dechem, ale Spálený se s tímto omezením vyrovnává po svém. Netlačí se do poloh a výšek, které by nedal, ale spíše staví na atmosféře svého zpěvu. Je uvěřitelný v každém verši, za texty, o něž se podělil se Zdeňkem Rytířem, Pavlem Koptou, Janem Velíškem nebo Karlem Diepoldem, je znát silný prožitek.
Působivě a přesvědčivě vypráví příběhy ze života, poeticky se zamýšlí nad mezilidskými vztahy, zachycuje pocity a stavy osamění, naděje, radosti, stáří... V jeho zpěvu je všudypřítomná zkušenost chlapa, který už toho má hodně za sebou. Trochu unaveného, ale zdaleka nerezignujícího. A jakoby mimochodem sázejícího perly typu: „Život tě pokousal mléčnými tesáky našich dětí".

Nemá cenu zde rozebírat jednotlivé písničky. Všechny jsou dokonale a nápaditě vystavěné, jak po stránce hudební, textařské či aranžmá. A je úplně jedno, zda je složil Jan Spálený, Tom Waits nebo Bob Dylan. Jsou z jednoho těsta a dohromady tvoří nádhernou mozaiku, z níž se skládá jeden hodně poctivý koncert. Je moc dobře, že byl zaznamenán na CD.

DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» Panenko skákavá   (Karel Souček, 30. 12. 2012)
» Jan Spálený Trio   (Karel Souček, 30. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru