Proč jet na PoD PaRoU fest

Největší český ryze punkový festival PoD PaRoU proběhne tento víkend (2. až 4. srpna) v Moravské Třebové. Zahraje na něm celkem 25 zahraničních a 64 tuzemských kapel představujících ve většině případů to nejzajímavější, co žánr může nabídnout. Pokusili jsme se najít několik pádných důvodů, proč na letošní jubilejní desátý ročník dorazit.

Do Třebové naposledy?

Když se v zimě objevily informace, že se festival stěhuje na letiště do Hradce Králové, vyvolalo to mezi skalními fanoušky bouři nevole. Organizátoři k situaci přistoupili naprosto otevřeně a (také na základě veřejného hlasování) nakonec od přesunu upustili. I letos se tedy akce koná v kouzelném areálu u Moravské Třebové, jeho další osud však otázkou zůstává. Jak už to u úspěšných festů bývá, narůstající počet návštěvníků a jejich zvyšujícími se nároky nevyhnutelně vedou ke změně místa (vzpomeňme na Rock for People, Colours of Ostrava či Benátskou noc), proto je pravděpodobné, že k čemu nedošlo letos, nakonec stejně proběhne třeba už příští rok a tento PoD PaRoU fest v Třebové je ten poslední.


Vzpomínka na loňský ročník festivalu PoD PaRoU

Návrat dinosaurů

Festival letos zasáhne nebývale silná sestava legendárních kapel, které formovaly základy žánru a i po desítkách let brázdí světová podia . Nové desky už dávno nevydávají, žijí ze své dávné slávy a diváci ani moc neřeší, že už to jsou skoro dědečkové. U takových Misfits to ani moc nevadí, svou horor punkovou show rozjedou totiž s řádně namalovanými xichty (kterými mohou připomenout mnohem slavnější Kiss). To kalifornští Dead Kennedys sází na přirozený zjev a jedovaté, sarkastické komentování prohnilé současnosti. Bohužel po reunionu (2001) už bez své ikony, táty-zakladatele Jello Biafry a víří tak mezi svými fanoušky bouřlivé diskuse, zdali je to správné či nikoliv. Wattie Buchan je svým Exploited věrný od samého začátku (1979), možná proto posunul zvuk kapely od oi punku až po HC metal – punk prostě není mrtvý. Stejně dlouho fungují Adolescents, hrdinové newyorské hardcore scény, kteří byli k vidění i na nedávných Mighty Sounds. Z dávných časů 70. let se objevují i populární 999. Pravda, jejich pestrobarevné ohozy už nikoho nevyšokují jako tenkrát, našlapané, energické vystoupení, které stojí za to vidět, ale pořád ještě zvládnou. Anarchisté Discharge reprezentují oproti popíčkovému punku Devítek pořádný hardcore odvaz a Velšané Demented Are Go patří k prorokům evropského psychobilly.


the Misfits – Astro Zombies


Dead Kennedys – California Uber Alles


999 - Homicide

Česká špička

Že se festu zúčastní absolutní česká punková elita, je asi zbytečné připomínat, to je prostě povinnost lákající velkou část diváků. Chybět tedy nebudou E!E, the Fialky, NVÚ, Plexis, Punk Floid, SPS, Tleskač, Visací zámek, Volant či Znouzecnost. Line-up ozdobí i několik opravdu starých, polozapomenutých part z místních hospod a sklepů, Exploited po česku Čertůf punk, „tak se přidej" Do řady, libereční oi srandisté Hubert Macháně, velice tvrdá úderka VT Marvin nebo brněnská legenda Zeměžluč.


Volant – Paramo, Semtín, Pervitin


Hubert Macháně – Hoja hoj


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.
23.10.

„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.

Kytarista, hudební publicista a pedagog Milan Bátor vydává debutové album s názvem Mario Gangi: Works for Solo...


Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem
23.10.

Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem

V singlu Home To You se jedná o první společný projekt zpěvačky Nykki a britského producenta a skladatele Peta...


Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové
22.10.

Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové

Koncem letošního listopadu vydává zpěvačka Aneta Langerová nové album Dvě slunce. Nyní z něj představuje...


Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu
22.10.

Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu

Po prvním singlu Věrná peřinám přichází nová tvář české ženské hudební scény Adéla...


Murphyho zákon, nové pop-swingové album Jana Smigmatora
22.10.

Murphyho zákon, nové pop-swingové album Jana Smigmatora

Novinka s českými texty vyjde již v pátek 23.října u vydavatelství Supraphon na CD i ve všech digitálních formátech Jako...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sami
19.10.

Sami

» Tichá Kateřina Marie

Sami je název prvního alba písničkářky Kateřiny Marie Tiché. První...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru