Pro Ringo Starra je hudba hlavně radost

Recenze alba : What’s My Name

Interpret: Ringo Starr
Celkový čas: 00:34:42
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Ex-beatla Ringo Starra musí mít hvězdy rády. Nejen proto, že se jako jeden z mála dokázal díky své nekonfliktní povaze přátelit po rozpadu Beatles se všemi zbývajícími členy slavné liverpoolské čtveřice, ale především proto, že takřka na prahu osmdesátky neztrácí chuť a směle se pouští do dalších hudebních projektů bez ohledu na moderní trendy a škatulky, které vytrvale ignoruje.Hudba je pro něj hlavně radost a ta je cítit i z jeho dvacátého studiového alba What's My Name, které nahrál s pomocí přátel doma ve svém studiu v Los Angeles. Novinku přitom otevírá vcelku nezáživná píseň Gotta Get Up To Get Down, kterou Ringo napsal spolu s americkým kytaristou a zpěvákem Joe Walshem, jenž je švagrem druhého žijícího Brouka. Naštěstí hned vzápětí přichází oživení v podobě svižnějšího kousku It's Not Love That You Want, který rychle napravuje dojem z nepovedeného začátku. Podíleli se na něm Ringo Starr a anglický kytarista Dave Stewart, známý například z působení v Eurythmics spolu s Annie Lennox.

A pak je tu lahůdka, nad kterou musí zaplesat radostí srdce všech fanoušků Johna Lennona. Píseň Grow Old With Me, která patří k jeho posledním, vznikla v roce 1980 a vyšla posmrtně na albu Milk And Honey (1984). Později se o ní uvažovalo v souvislosti s projektem The Beatles Anthology (1995/1996), ale nebyla použita. Ze současné nahrávky je však znát, že nad ní Ringo hodně přemýšlel a snažil se jejím prostřednictvím dát Brouky ještě jednou, alespoň symbolicky, dohromady. Nejenže na ní spolu s ním zpívá a hraje na basovou kytaru Paul McCartney, ale dokonce byly při jejím nahrávání použity struny, s kterými George Harrison nahrál svůj slavný hit Here Comes The Sun na beatlesácké album Abbey Road (1969). A konečně v čase 3:02 je Starr slyšet, jak říká: „Bůh vám žehnej, Johne." Právě to přimělo Ringa na adresu Lennonovy písně směle prohlásit: "Jsme to určitě my čtyři," i když je pojata v duchu současných Starrových nahrávek.Deska přináší i další zajímavé autorské spolupráce, například se Steve Lukatherem z amerických Toto ve skladbě Magic. Titulní píseň What's My Name, pohrávající si s motivem skandování na Ringových koncertech, pak napsal kytarista australských Men at Work Colin Hay. Nechybí ani další ohlédnutí za Beatles v coveru Money (That's What I Want) z produkce amerického labelu Motown, který Brouci proslavili v roce 1963, a tak bych mohl pokračovat dál.

Ne, tohle nebude deska, která si podmaní hudební žebříčky. Doma ve Velké Británii se jen tak, tak prokousala do první stovky albové hitparády (99. místo) a v USA skončila až na 127. místě. To ale Ringovi nevadí. S něčím takovým si už dávno nemusí lámat hlavu. Hraje je jen to, co je jeho srdci nejbližší a právě proto jsou mu hvězdy po většinu života nakloněny.
Autor recenze: Roman "News" Zahrádka
DISKOGRAFIE

RECENZE
Ringo Starr dokáže i v sedmasedmdesáti svojí hudbou bavit

Ringo Starr dokáže i v sedmasedmdesáti svojí hudbou bavit

Devatenácté studiové album bývalého Beatla Ringo Starra vzbuzuje zatím jen vlažné...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You
30.09.

Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You

Kanadská jazzová královna Diana Krall vydala své šestnácté album This Dream Of You. Na neobyčejné...


Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP
29.09.

Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP

Čtyřicet let od prvního vydání vychází u Supraphonu album na kterém se skví takové perly jako Nejlepší...


Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok
29.09.

Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok

Zatímco očekávané album The Neighbourhood již vyšlo, data rozsáhlého evropského turné musela...


České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents
29.09.

České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents

Kulturní sektor potřebuje v současné krizi způsobené koronavirem okamžitou podporu vlády. Té se ale v mnoha...


Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů
29.09.

Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů

Vydavatelství Galén se už dlouho nezaměřuje pouze na lékařskou literaturu, ale také na originální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru