„Platinum Collection je výběr toho nejlepšího, co máme.“

Kapela Divokej Bill svou tvorbou promlouvá do české hudební kultury již sedmnáctým rokem. Za ta léta vytvořila nemalou řádku písní, které téměř zlidověly a oslovují další a další generace posluchačů.  Po takové době na scéně a s populárním a bohatým repertoárem si početná muzikantská parta mohla dovolit vydat třídiskový soubor Platinum Collection. Roman Procházka a Adam Karlík se v rozhovoru pro Hudební knihovnu.cz rozpovídali nejen o této novince, ale rovněž o plánech do budoucna.

HK: 20. listopadu vyšla Vaše platinová kolekce. Proč by si komplet měli pořídit i Vaši skalní fanoušci? Je tam nějaký bonus, něco speciálního?

Adam: „Je to průřez celou naší tvorbou. Na jednom CD jsou singly, které prošly rádii, na druhém ploužáky a na třetím nářezy. Je to výběr toho nejlepšího, co máme. Ten, kdo má rád hitovost, což jsou na běžném CD tak tři, čtyři pecky, by si to měl určitě koupit."

HK: Jak jste písně vybírali? Každý tam má svou oblíbenou nebo měl někdo hlavní slovo?

Adam: „Prochajda dal dohromady takový nástřel, my jsme to v podstatě odsouhlasili. Udělali jsme pár změn, něco jsme vyhodili, něco doplnili."

Roman: „Spíš doplnili. Na každém CD je patnáct písní. Dohromady je to pětačtyřicet. My máme v repertoáru zhruba pětasedmdesát věcí. Jak říkal Adam, je to výběr pro lidi. Na party si pustí nářezy, ploužáky jsou na poklidnější akci, singly ocení djové na diskotékách, mají to pohromadě a nemusí to hrabat po jednotlivých CDčkách. Navíc to jde chronologicky, od první desky do poslední."

HK: Co najdou posluchači v bookletu?

Roman: „Jsou tam fotky, které nejsou nikde jinde. Vybrali jsme je z archivu. Od doby, kdy jsme začínali, kdy jsme nejdřív vypadali hubeně, pak tlustě, pak zase hubeně… Je tam náš bývalý bubeník, naše první focení na obal desky, fotka, když jsme slavili vítězství na Mistrovství světa v hokeji. Jsou to takové momentky. Jsou tam vlastně spíš starší fotky. Ty novější už lidi najdou na webu."

HK: To je tedy to nejlepší od Divokýho Billa. Teď už ale velmi brzy chystáte natáčení nové desky. Četla jsem, že by měla vyjít v březnu.

Adam, Roman: „Jo, chystáme." (smích)

Adam: „Trošku jsme museli změnit naši strategii. Za prvé jsme před Vánoci chtěli vydat tenhle výběr, za druhé jsme se domluvili s Českou televizí na nahrání živého koncertu, který proběhl letos 15. srpna. Záznam teď dolaďujeme, měl by vyjít na jaře, a tím pádem jsme posunuli novou desku na 2017."

HK: To bude spousta lidí zklamaná…

Adam, Roman: „Nebudou zklamaní."

Adam: „Budou se o to víc těšit."

Roman: „Chceme, aby ta deska byla supr. Ještě nemáme plný počet písniček a nechceme, aby to bylo šité horkou jehlou. Chceme to všechno vymakat, dát si na všem víc záležet. Je toho dost, od přípravy desky, přes turné, je na to potřeba čas."

HK: Nemáte plný počet písniček? Konkurenční média informovala, že už je hotovo třináct věcí. Co je pro Vás tedy plný počet?

Adam: „Míváme tak jedenáct, dvanáct pecek na albu. Že bychom měli třináct nových písniček, o tom nic nevím."

Roman: „Třeba to má Vašek už nějak připravené. (smích) Jsou čtyři, které už hrajeme na koncertech. K tomu asi dalších pět je rozdělaných. Vašek ještě asi něco má, třeba nějaké vytáhneme z dob, co byly. Všichni máme nějaké nevyužité nápady. Kdyby se to spočítalo, možná bychom se dostali i na vyšší číslo, ale to je všechno ve hvězdách. Celých písníček máme zhruba pět. Čtyři hrajeme, jednu až dvě zkoušíme. Ta jedna ještě není úplně pod střechou, ale řekněme, že už je na verandě."

HK: Desku odsouváte na 2017, tedy i turné.

Roman: „Ano, i turné pojedeme až 2017. Ale příští rok máme naplánované festivaly, kolem pětadvaceti. Objevíme se v rámci všech krajů. Na jaře potom vyjde DVD se záznamem koncertu v Úvalech a rovnou házíme první vlaštovku k nové desce. Na tom DVD bude písnička Tsunami, kterou vypouštíme jako prvotní singl k DVD a zároveň jí předznamenáváme tu desku."

HK: Nové písničky na koncertech budete hrát, kdo si tedy v diskuzích stěžoval, že čtyři novinky ještě neslyšel, bude mít příští rok dostatek příležitostí si je naposlouchat.

Adam: „Možná uslyší i další. Potřebujeme si to takhle vždycky ohrát, než to budeme natáčet. Každá písnička si potřebuje sednout."

HK: Už víte, v jakém studiu budete album nahrávat?

Adam: „Poslední řadovou desku jsme nahrávali v Sonu u Pavla Karlíka, který nám dělal producenta, a s tou deskou jsme hrozně spokojení. Byli na ni i dobré ohlasy. Chtěli bychom v tom tedy pokračovat. Pavel Karlík dělal producenta třeba i Wanastowkám. Máme ozkoušené, že opravdu ví, co dělá."

Roman: „Navíc nás dobře zná a umí k nám přistupovat. Na poslední desce se nám stalo, že jeden text do písničky úplně nešel. Pavel řekl, že je potřeba přetextovat, ne celý, jen část. Nebo jsme vzali dvě písničky a vytvořili z nich jednu. Během natáčení ještě tak vznikají nové věci. Jsme otevření všemu, protože chceme, aby ten výsledek byl co nejlepší. Pavel má na výsledném znění velký rukopis. První věc, kterou změnil, že jsme hráli všichni všude, od začátku do konce. Myslím, že to tomu hodně pomohlo. Je to čistší, lepší."

HK: Budete mít Platinum Collection, DVD, nové písničky a máte také nové webové stránky. Kdo Vám je dělal?

Roman: „Máme. Dělali nám je kamarádi z VMD-Software. Vytvářeli jsme je asi půl roku, než jsme došli k finální verzi. Je to moderní web, jaké dnes vznikají. Včetně třeba e-shopu. Snažíme se dělat věci, které lidi ocení, protože jim to zjednoduší prohlížení nebo objednání. My když jsme se s Kubou (Jakub Vobořil, pozn. red.) potkali, říkal: ,Vy jste tady v těch věcech hrozní dinosauři.´ A musím uznat, že měl pravdu. Teď se snažíme všechny tyhle věci řešit a jít s dobou. Projel jsem hrozně moc různých webů kapel po celém světě a došel jsem k tomu, že tenhle systém je nejlepší, nejjednodušší, nejvíc přehledný. Jsou tam tisíce vychytávek."

Adam: „Chtěli jsme to ošetřit ze všech stran. Jak z pohledu e-shopu, tak z hlediska sociálních sítí, na čemž se pracuje dál a dál. Když člověk klikne na něco, co ho zajímá, aby se dostal i k informacím, které prioritně nehledal."

HK: Zmínili jste e-shop. Nově propagujete trička pro děti. Máte hodně dětských fanoušků?

Roman: „Trika pro děti jsme už měli na turné v roce 2013. Pak nebyla asi rok a teď jsme udělali nová, protože předchozí se vyprodala. Řešili jsme, jestli je dát vyrobit nebo ne, na koncert v Úvalech jsme je nechali udělat a zase se prodávala, fungovalo to. Tím, že naši fanoušci stárnou a mají děti. I většina kluků z kapely má děti, tak trička jedou. Je to nasnadě. Navíc se dětem líbí."

HK: Mnoho muzikantů, když se stává rodiči, má ambici psát písničky pro děti. Jak je to u Divokýho Billa?

Adam: „Jasně, to děláme, ale že by vyšly na desce, to asi ne."

HK: Děkuji za rozhovor.

 

GALERIE

Související obsah:

» Divokej Bill pomůže nemocné dívce   (Karel Souček, 02. 02. 2015)
» NAŠE TÉMA: Divokej Bill má patnáct   (Joe Stramr, 04. 07. 2013)
» Na unplugged album naváží Billové akustickým turné   (Karel Souček, 03. 11. 2014)
» Pekelná show Divokýho Billa neměla včera v Brně chybu   (Karel Souček, 07. 02. 2014)
» Cocotte Minute nahráli nejsyrovější nahrávku v jejich historii   (Patricie Hochmannová, 29. 11. 2015)
» Wohnout vypustil Vltavu, chystá dvojkoncert a přebírá patronát   (Karel Souček, 17. 11. 2015)
» Slavit, slavit, slavit. To je náplň letošního roku Tří sester.   (Karel Souček, 29. 01. 2015)
» Lety mimo pokřtí novinku v den jejího vydání   (Karel Souček, 03. 03. 2015)
» Co budou mít Slíže a Pipes pod skotskými sukněmi?   (Karel Souček, 11. 09. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Koncerty Beth Hart a Waltera Trouta se přesouvají na rok 2021
14.08.

Koncerty Beth Hart a Waltera Trouta se přesouvají na rok 2021

Vzhledem k nelepšící se situaci ve spojení s koronavirovou epidemií dochází ke změnám v termínech...


Čehúni Hentai Corporation a Čoboláci Čad na podzim zase spojí dvě rozdělené republiky
14.08.

Čehúni Hentai Corporation a Čoboláci Čad na podzim zase spojí dvě rozdělené republiky

Na podzim tohoto roku se chystá možná to nejšílenější československé turné v dějinách těchto dvou zemí....


Projekt Praha ZÁŘÍ na pražském Výstavišti bude především oslavou kultury
14.08.

Projekt Praha ZÁŘÍ na pražském Výstavišti bude především oslavou kultury

Akci podporuje Magistrát Hlavního města Prahy a Výstaviště Praha Akci pořádá sdružení Prague Incredible, které...


Modrou Vopicí se rozezněl tradiční koncert věnovaný vzpomínce na Kaštánka
13.08.

Modrou Vopicí se rozezněl tradiční koncert věnovaný vzpomínce na Kaštánka

V Modré Vopici se o pestrý program skvěle stará usměvavá Alena Nebeská se svým „opičím týmem" Odehrávají...


Bratrské duo The Garden dorazí v březnu do Prahy
13.08.

Bratrské duo The Garden dorazí v březnu do Prahy

The Garden, bratrské duo Wyatta a Fletchera Shearsových, si od roku 2011 prošlapává vlastní hudební cestu, na které...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Vzhůru přes oceán
03.08.

Vzhůru přes oceán

» Vitacit

Vzhůru přes oceán je debutové album legendární heavymetalové skupiny...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru