Nejlepší skladby muzikálu Sibyla vycházejí na CD, křtilo se pískem

„Když dál ztrácíš sílu žít, slyš mé další znamení: Náš svět lidem nic nové nikdy nezjeví. Všechno má svůj původ minulý a dávný stín!"
Biblický romantický příběh o králi Šalamounovi ze Země izraelské a Sibyle, královně ze Sáby, byl ve své premiéře uveden 17. března 2016 v pražském Divadle Hybernia a často je označován za jeden z muzikálů, srovnatelný s muzikálem Dracula. Jeho obsazení čítá řadu hvězdných jmen jako Daniel Hůlka, Radim Schwab, Alice Konečná, Jiří Zonyga, Ilona Csáková, Hana Křížková, Eva Burešová či Karolina Gudasová. Letošní nákladově nejdražší muzikál, ve kterém se na 36 hercích a tanečnících objeví 380 kostýmů, už zhlédlo více než 25 000 diváků. To bylo impulzem pro to, aby se ty nejlepší skladby přenesly i na CD nosič. Ten byl pokřtěn 25. října v Praze a to dost netradičně, místo šampaňského ho Igor Timko a Zoli SallaiNo Name pokřtili pískem.  Kromě ústředního motivu velké lásky dvou panovníků, Sibyly a Šalamouna, jež kvůli intrikám nemohla být zpečetěná manželským svazkem, má v sobě i poselství proroctví a vizí, které budoucím generacím zanechala Sibyla, královna ze Sáby. Děj prochází různými obdobími a kromě historie se divák ocitá v současnosti i daleké budoucnosti. Unikátní postavou je zde Pán času, je klíčovým pojítkem a provází diváka celým příběhem. Symbolizuje věčnost, minulost, přítomnost i budoucnost současně. Další důležité místo má v muzikálu písek. Je znakem času a věčnosti, objevuje se v řadě audiovizuálních projekcí, jež jsou nedílnou součástí představení.

Za hudbou a libretem stojí Miro Procházka, zpěvák, hudební skladatel, textař a producent, s česko – slovenskými kořeny. Práci na svém životním projektu – Sibyla, královna ze Sáby, věnoval posledních deset let.

Hudební knihovna: Jak muzikál vlastně vznikl?
Miro Procházka:
"Velmi zvláštně. Seděl jsem před dvanácti lety v jednom pražské parku, relaxoval a najednou jsem měl základ, myšlenku. Později k tomu začala přibývat hudba a texty a skládačka do sebe začala zapadat. Vznikl tak příběh života Sibyly, královny ze Sáby. Teprve když bylo hotové celé první dějství o setkání Sibyly a Šalamouna, dopracoval jsem se ke knihám a historickým zdrojům. Pak mi došlo, že pro mne fascinující spojení hudby, slova a příběhu mohu dokončit pouze studiem historických materiálů, což při mém pracovním vytížení trvalo pár let. Pak přišla na řadu ta nejtěžší etapa, představit dílo producentům v Praze. Jako Slovák jsem napsal muzikál v češtině, možná i proto, že nápad se zrodil v Praze. Ale tak i trochu protože můj otec a celá jeho rodina jsou Češi."

HK: Čím je zvláštní?
MP:
"Kromě toho, že to je historický muzikál vyprávějící o velké lásce dvou významných panovníků královi Šalamounovi a královně ze Sáby, což sám o sobě je velmi silný příběh, má ještě další významné poselství. Tím jsou proroctví a vize, které nám, budoucím generacím, zanechalaSibyla, královna ze Sáby. Proto i může být zpracování tohoto muzikálu tak zajímavé.Prochází různými obdobími a kromě historie se ocitáme v současnosti i v daleké budoucnosti."HK: Jak jste vybíral protagonisty jednotlivých rolí?
MP:
"Nebylo to jednoduché. Jsou zde velmi náročné pěvecké party, které samozřejmě musel protagonista bezchybně zvládnout.  K tomu jsme se ještě museli sjednotit s požadavky režiséra Radka Balaše, aby nejen hlas, ale i herecký výkon byl perfektní. Každá postava musela projít náročným castingem. Nejdéle trvalo obsazení klíčové postavy krále Šalamouna. Už od prvního tónu jsem věděl, že píšu pro Daniela Hůlku. Neuměl jsem si představit, že by v muzikálu nebyl. Naštěstí jsme se domluvili a dnes už je zřejmé, že rola krále Šalamouna a Drákuly jsou jeho životními. Jsem opravdu hrdý na to, jaký tým se nám podařilo dát dohromady. Vidět a slyšet najednou třiceti šesti členný ansámbl je obrovský zážitek."

HK: Jak důležité místo má ve vašem muzikálu písek?
MP:
"Velmi důležitou. Je znakem času a věčnosti. Nejen že si sním hrajeme i vrámci audiovizuálních projekcí, je nedílnou součástí představení. Technicky jsou na obou stranách podia rezervoáry naplněné skutečným pískem, se kterým vprůběhu celého děje pracují herci a Pán času."
Autor textu: Zuzana Juskaniinová
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek
15.09.

Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce...


Chapeau Rouge slaví sté narozeniny
13.09.

Chapeau Rouge slaví sté narozeniny

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge, kde se začal psát...


Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny
13.09.

Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny

Zpěvačka Tereza Kerndlová natočila píseň s rapperem Kalim. Pojmenovala ji Ve frontě na sny a s Kalim k ní...


Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze
13.09.

Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze

Dánská kritikou uznávaná klavíristka, zpěvačka a skladatelka Agnes Obel vyráží na evropské turné, během...


Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze
13.09.

Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze

Jamie Cullum! Ten, kdo zažil jeho neuvěřitelné koncerty na Colours of Ostrava 2009 a 2013, na ně nezapomene - britský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru