„Na novince jsme se chtěli pohnout z místa,“ tvrdí Nylon Jail.

Nylon Jail se v loňském roce vrátili s plnou parádou a deskou Irreversible Changes. Tento měsíc tráví na turné, během kterého pokřtí nejen album samotné, ale také představí nový klip k písni Animal. Pokud je nezastihnete tento týden v Ostravě, Brně či Olomouci, budete mít příležitost na letních festivalech. Irreversible Changes přiblížil kytarista a autor písní a hudby Roman Vičík a zpěvák Jiřin Jirák. A pozor, další deska už se pomalu rodí... 

Hudební knihovna: Na nové desce, kterou jste vydali nejen na CD ale i vinylu u vydavatelství Červený kůň, je patrný příklon k syrovějšímu rocku. Jedná se o záměr?
Roman:Záměr bych přímo neřekl. Věděl jsem, že si jako skladatel v tomto ohledu něco dlužím, že bych rád ukázal tu naturálnější část sebe samého, ale ten směr jsem tenkrát nabral spíš intuitivně. Byl jsem ve vleku událostí. Cítil jsem se tak a podmínky pro vznik songů byly takové, že je nahrávka jaká je. Příčiny toho jsou všude kolem. Můj hudební základ, práce s Ježkem, osobní situace, politická situace, počasí, věk, nové zkušenosti, iluze, deziluze..."
Jiřin: „Stalo se to. Chtěli jsme se pohnout z místa a tohle z toho vylezlo."

Studio, které jen zaznamenává, mě nezajímá

HK: Jaká atmosféra panovala v Jámor studiu u vyhlášeného producenta Ondřeje Ježka a měli jste písničky před nahráváním již kompletně hotové?
Roman: „Tahle nahrávka vznikala poměrně nestandardně. U Ježka se nahrály vlastně jen vokály, bicí a nějaké kudrliny. Kytary, basy, harmoniky, klapky a další jsme nabrali s Petrem Mlynářem v Olomouci po zkušebnách a přeposlali po jemných úpravách Ondrovi. Některé stopy jsem mu dokonce poslal přímo ze svých demonahrávek. Bez příkras, bez znalostí, co se s tím musí udělat, aby to bylo srozumitelné v jazyku kmene producentů. Tady Ondrovi patří velký dík, že mě rovnou neposlal zpět na mou planetu a pokoušel se pochopit. Já zas musel hodně důvěřovat jeho bezednému talentu."
Jiřin: „Nikdy nemá člověk komplet hotové písničky ve studiu, pokud se budeme bavit o výsledné podobě a ne základních demáčích. Ty hotové byly, ale taky vlastně jen přibližně. Ve studiu se má nejen zaznamenávat, ale také tvořit. Studio, které jen zaznamenává, mě nezajímá. A Jámor není jen nahrávací studio. Je to Jámor. Tvůrčí prostředí s možností skvělého záznamu."

HK: Máte raději práci ve studiu nebo live vystoupení?
Roman:Já mám raději live. Mám syndrom červeného světýlka. Když se zmáčkne rec, začnu dělat chyby, které jsem do té doby nikdy nedělal. Ale nebudu zdaleka jediný, hádám."
Jiřin: „Já mám raději studiovou práci. Když budu upřímný, tak live hraní se vlastně trochu vyhýbám. Ale zatím se mi to nedaří jak bych chtěl." (smích)HK: Podle jakých kritérií jste vybírali hosty na nahrávku a vystoupí s vámi někteří na křtech?
Roman: „Hosté jsou vesměs přátelé, u kterých si vážíme jejich talentu. Někteří přijdou."
Jiřin: „Kritéria byla jasná. Neměli jsme žádné vlastní muzikanty a ti co tam hrají jsou do jednoho skvělí."

HK: Jaký je a bude průběh křtů v Praze a Olomouci? Budou identické a kdo se ujme role kmotra?
Roman: „To je otázka víceméně na Jiřina. Křty identické nebudou, budou jedinečné. Pro každé město chystáme něco trochu jiného."
Jiřin: „Doufám, že bude průběh v první řadě dobrý. Identické nebudou už z toho důvodu, že je to v jiných klubech. V Praze jsme měli spřátelenou kapelu Blacksea, skvělé muzikanty Muff, ve kterých hraje jeden z kmotrů desky Roman Vícha, který na ní i hostuje. A dalším kmotrem je náš celkový kmotr Ondřej Ježek. Jinak to nejde. Během večera v Praze se odpremiéroval velmi zajímavý videoklip s názvem Animal z dílny Jana Škopa, který nám už dělal klip na píseň Sentimental girl. Bude to stát za to. Přijďte to vidět v premiéře."HK: Přehrajete na turné celé novinkové album?
Roman:Celé ne. Některé songy s Irreversible Changes se nám moc nehodili do aktuálního živého projevu. Namísto toho jsme překopali pár starších věcí a vpasovali je do programu jarního turné."
Jiřin: „Celé ne, ale většinu ano."

Romanovy písně jsou dobré v jakémkoliv kabátu

HK: Předpokládám, že budete hrát písně i z debutu My Heart Soars Like A Hawk. Jak se jejich současná live podoba liší od podoby na pět let starémCD?
Roman: „Přijďte si poslechnout." (smích)
Jiřin: „Není to vlastně ani moc jiné. Ty písně, co Roman píše, mají výhodu, že jsou dobré v jakémkoliv kabátu. Nevýhoda je, že není lehké si pak vybrat v jakém kabátu by píseň chtěl slyšet."

HK: Co chystá Nylon Jail na léto?
Roman: „Od června budeme hrát festivaly. Není jich moc, ale k vidění budeme. Odkážu klasicky na web… Metronome a Colours of Ostrava z těch, co si vybavím. Pár koncertů si schováváme i pro podzim. A pak se začíná další kapitola…"
Jiřin: „Na léto chystáme nějaké festivaly a přípravu třetí desky, která začíná být na cestě."
GALERIE

Související obsah:

» Singl One Word avizuje debut kapely Nylon Jail   (Karel Souček, 20. 06. 2013)
» Na debut hodně suverénní   (Karel Souček, 05. 12. 2013)
» Nylon Jail se vznáší vysoko a míří ještě výš   (Karel Souček, 02. 11. 2013)
» Nylon Jail hlásí návrat albem Irreversible Changes   (Karel Souček, 19. 12. 2018)
» Nylon Jail vyráží na turné, kde pokřtí Irreversible Changes   (Ondra Kocáb, 07. 03. 2019)
» Zmrtvýchvstalí Nylon Jail chystají nové album i koncerty   (Karel Souček, 02. 11. 2017)
» Nylon Jail zažili v Kyjevě revoluční atmosféru   (Karel Souček, 20. 01. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


Anička Slováčková  a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip
22.05.

Anička Slováčková a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip

I když jsme plešatý je název nové skladby z pera českého písničkáře Pokáče Jak sám název napovídá,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru