Malý bobr hraje Skoumalovy písně skvěle a s velkou chutí

Recenze alba : Narodíme se jen jednou…

Celkový čas: 00:59:17
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Na loňském festivalu Krásný ztráty Live patřil k nejsilnějším zážitkům koncert s názvem Pocta Petru Skoumalovi. Tehdy ve Všeticích na Benešovsku byla radost poslouchat prvotřídní muzikanty hrát s obrovským nadšením prvotřídní Skoumalovy písničky. Dnes si toto potěšení může dopřát již každý, Galén přichází s albem Narodíme se jen jednou… s podtitulem Pocta Petru Skoumalovi.

Své poslední koncerty hrál Petr Skoumal (1938 – 2014) většinou v triu s Jaroslavem Olinem Nejezchlebou a Norbi Kovácsem. A právě tito dva hudebníci jsou ústředními postavami skupiny Malý bobr, kde dále působí řada hudebníků z Mišíkových Etc… i odjinud, jen namátkou Pavel Skála, Vladimír Pavlíček nebo Jiří Zelenka. Skvělí muzikanti, kteří hrají nejen technicky dokonale, ale přidávají i srdce a invenci. Z nahrávky, kde se u některých písní pozměnily aranže, je to jasně patrné.Petr Skoumal patří k našim nejlepším skladatelům, publicista Jiří Černý ho ve vzpomínkovém textu řadí hned za Jaroslava Ježka. Jeho písně, které psal nejen pro sebe, ale například také pro Vladimíra Mišíka nebo Michala Prokopa, jsou velice nápadité a pestré, na jedné straně lehké, vzdušné, hravé, až rozpustilé, na druhé pak melancholické, jemně sentimentální, z některých až mrazí. Vždy však působí přesvědčivě a věrohodně.

Na nahrávce Narodíme se jen jednou… se střídají rozverné skladby s vážnějšími, dětské, které ale milují i starší posluchači, s dospělými, rychlejší s jemnějšími. Tomu odpovídá i stylová barevnost, zastoupen je rock, folk, jazz, folklór, blues i world music a opět vše ve velice autentickém provedení.

Hned v úvodní, trochu balkánské i klezmer písni Kdybych byl boháčem se ukáže instrumentální mistrovství všech zúčastněných. Nápaditě a funkčně zaranžované kytary, housle, bicí a výrazný klarinet, nápaditá práce s dynamikou a gradací. A nejen instrumentální, Olin Nejezchleba zpívá velice přirozeně a autenticky. V jemnější skladbě Kdo přijde po mně se přidává i tenorsaxofon hostujícího Jakuba Doležala, klavír dostává prostor v Nepomáhejte roztáčet mlýny. Silná atmosféra a hodně aktuální refrén: „Nepomáhejte roztáčet mlýny nebo vás samy semelou".

Klarinet a housle ovládají pseudofolklórní a vtipné Chmúry, hostujícímu Marku Ebenovi skvěle sednou klidnější Angličané. Osm minut a pořád je co poslouchat, to je hymnická, magická, monumentální píseň Neopouštěj nás (Svatý Václave), z jejíž aktuálnosti až mrazí. Jazzovou hříčku představuje Lev, další host Ben Konstantinidis si s Norbim Kovácsem za mikrofonem užije exotikou provoněnou písničku Na velbloudu.Stejně pestrá je i druhá polovina alba. Tu otevírá vzdušný jazz s prvky jemného sentimentu a melancholie ve skladbě Starej pán a uzavírá dojemná a bohužel pravdivá Narodíme se „Narodíme se jen jednou, jen jednou umřeme/nevíme, má milá, na co dojedeme."

Když si ke krásným Skoumalovým melodiím připočteme texty (básně) Pavla Šruta, Emanuela Frynty, Jana Vodňanského, Jiřího Dědečka, Jana Buriana, ale i samotného Skoumala, je jasné, že na albu čeká na posluchače šestnáct mistrovských kousků. A Malý bobr je hraje s obrovskou invencí a radostí, takže se zdaleka nejedná o nějakou strnulou poctu Mistrovi z povinnosti.
DISKOGRAFIE

RECENZE
V případě Olina Nejezchleby i Nečekaná návštěva potěší

V případě Olina Nejezchleby i Nečekaná návštěva potěší

Ačkoli na koncertech rozhodně není charismatický Jaroslav Olin Nejezchleba nenápadným mužem (naopak...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Kryštof nabídne místo festivalů vánoční koncert
25.05.

Kapela Kryštof nabídne místo festivalů vánoční koncert

Dva roky čekali fanoušci kapely kolem Richarda Krajča na čtvrtý ročník série festivalů Kryštof Kemp, který...


První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna
25.05.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut...


Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru