V případě Olina Nejezchleby i Nečekaná návštěva potěší

Recenze alba : Nečekaná návštěva

Celkový čas: 00:43:05
Vydavatel: 100Promotion
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Ačkoli na koncertech rozhodně není charismatický Jaroslav Olin Nejezchleba nenápadným mužem (naopak díky své postavě, neustálému špičkování s Norbi Kovácsem a Ivanem Hlasem a hlavně skvělé hře na violoncello je nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný), jeho písně se zprvu jeví poněkud nenápadně. Ale opravdu jen zprvu, neboť při opakovaných posleších rozkvétají do krásy a odhalují jemné, nevtíravé melodie, příjemné rytmy a mistrovská aranžmá. Nové, v pořadí druhé a opět výhradně autorské album Nečekaná návštěva za trochu trpělivosti určitě stojí.     

Mluvíme-li o nenápadnosti, pak se to týká pouze vážnějších skladeb. Ty veselé (Lihoryty, Song o kvalitní písni, Na Portě, Čekárna) zaujmou na první dobrou a od jemného pousmání vedou přes (sebe)ironii až k hurónskému smíchu (asi nejen v mém případě Na Portě). Těmi Olin vyvažuje vážnější, melancholičtější, jemnější skladby, v nichž se nejlépe ukazuje dokonalé instrumentální mistrovství Olina a jeho souputníka Norbiho Kovácse. Poslouchat Olinovy smyčce a Norbiho kytary je úžasný zážitek. Z hostů je nejvýraznější bubeník Jiří Zelenka a ostatní nástroje (mimo jiné klávesy, keltská harfa, klarinet nebo whistle) dotvářejí náladu písní a objevují se pouze v případě, když vyznění skladeb dokáží podtrhnout.Úvodní energická Naděje patří do ranku vážnějších. Působí posmutněle, ale nikoli bezvýchodně, neboť pořád ještě zbývá naděje. „Tu nelze ukrást, koupit, prodat, zastřelit/před nikým se nikdy neshýbá…". Kontrast vysoké, duchovní hudby i přednesu s lehkovážnými situacemi z vinárny přinášejí Lihoryty, lyrická, melancholická balada Teide odkazuje k irské hudbě. Ironický Song o kvalitní písni představuje veselou bluesrockovou pecku, svižné country Na Portě určitě potěší všechny milovníky tohoto legendárního festivalu, kteří doma nikdy nezapomenou svůj klobouk s vocasem z mývala.

Titulní skladba s odkazy na Petra Skoumala se ubírá v posmutnělé melancholické náladě, na silné atmosféře je založený i bluesový Jeden den. Folkové vyprávění Amerika rozsvítí svým výrazným hlasem Marta Kubišová, od folku k rocku gradují procítěné a naléhavé Kalné vody. O závěr alba se pak postará šramlovitá motivační Čekárna s bohatýrským Olinovým zpěvem. „Zkusím být živý tady a teď/nechci abych se pak vztekal. Chci v poslední vteřině jistotu/že jsem život nepročekal."V textech Olina Nejezchleby se mísí pocity, často dost osobní, s krátkými příběhy. Zachycují naději, stáří, cesty, snění, hledání i ztráty, autor pozve své posluchače do vinárny, na Portu, do Ameriky, mezi skladatele či staré lidi. Svojí poetikou s hudbou dokonale souzní, což platí i o zpěvu. Samozřejmě, že Olin není žádným velkým zpěvákem s dokonalou technikou či velkým hlasovým rozsahem. Ale na druhou stranu je vždy uvěřitelný a přirozený, což u podobné hudby bývá důležitější. Nečekaná návštěva je příjemnou a zároveň upřímnou deskou, u níž se nejen skvěle pobavíte, ale zároveň si projdete melancholickými náladami. I při nich vám bude dobře.
DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Krásnej dar nejen pro všechny fanoušky Ivan Hlas Tria   (Karel Souček, 17. 11. 2016)
» Souznění, kvalita a pohoda – to je dnešní Ivan Hlas Trio   (Karel Souček, 01. 10. 2014)
» Ivan Hlas se vrací ke svým písním, které tak trochu zapadly   (Karel Souček, 13. 10. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hodiny neztrácejí čas a vzkazují novým singlem, že není nikdy pozdě
17.07.

Hodiny neztrácejí čas a vzkazují novým singlem, že není nikdy pozdě

Nebudu v koutě stát.... "tak tohle napsal sám život a my našli jen ty správná slova, noty a akordy Čtveřice pražských...


Ivana, Martin, Ivan a Monika se mohou těšit na Hrady CZ
17.07.

Ivana, Martin, Ivan a Monika se mohou těšit na Hrady CZ

Ivana Poslušná, Martin Nýdr, Ivan Chlasták a Monika Chýlová. To jsou jména vítězů soutěže o volné vstupenky...


Brněnské Sono centrum v plamenech
17.07.

Brněnské Sono centrum v plamenech

Švédská metalová parta In Flames odstartovala letošní koncertovou sezónu až v druhé polovině roku a jako...


Jak se z úvodního koncertu festivalu stal koncert závěrečný
17.07.

Jak se z úvodního koncertu festivalu stal koncert závěrečný

Cork, druhé největší město Irské republiky, je vyhlášené svojí rozmanitou hudební scénou,...


Kdo vyhrál vstupenky na Cihlafest?
17.07.

Kdo vyhrál vstupenky na Cihlafest?

Příjemné prostředí zahrad Chráněného bydlení Fara v obci Slapy, přirozené setkávání návštěvníků...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Chce to hit!
16.07.

Chce to hit!

» Poletíme?

S předchozím albem Turbošanson měli Poletíme? slušně našlápnuto. Teď po téměř...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru