V případě Olina Nejezchleby i Nečekaná návštěva potěší

Recenze alba : Nečekaná návštěva

Celkový čas: 00:43:05
Vydavatel: 100Promotion
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Ačkoli na koncertech rozhodně není charismatický Jaroslav Olin Nejezchleba nenápadným mužem (naopak díky své postavě, neustálému špičkování s Norbi Kovácsem a Ivanem Hlasem a hlavně skvělé hře na violoncello je nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný), jeho písně se zprvu jeví poněkud nenápadně. Ale opravdu jen zprvu, neboť při opakovaných posleších rozkvétají do krásy a odhalují jemné, nevtíravé melodie, příjemné rytmy a mistrovská aranžmá. Nové, v pořadí druhé a opět výhradně autorské album Nečekaná návštěva za trochu trpělivosti určitě stojí.     

Mluvíme-li o nenápadnosti, pak se to týká pouze vážnějších skladeb. Ty veselé (Lihoryty, Song o kvalitní písni, Na Portě, Čekárna) zaujmou na první dobrou a od jemného pousmání vedou přes (sebe)ironii až k hurónskému smíchu (asi nejen v mém případě Na Portě). Těmi Olin vyvažuje vážnější, melancholičtější, jemnější skladby, v nichž se nejlépe ukazuje dokonalé instrumentální mistrovství Olina a jeho souputníka Norbiho Kovácse. Poslouchat Olinovy smyčce a Norbiho kytary je úžasný zážitek. Z hostů je nejvýraznější bubeník Jiří Zelenka a ostatní nástroje (mimo jiné klávesy, keltská harfa, klarinet nebo whistle) dotvářejí náladu písní a objevují se pouze v případě, když vyznění skladeb dokáží podtrhnout.Úvodní energická Naděje patří do ranku vážnějších. Působí posmutněle, ale nikoli bezvýchodně, neboť pořád ještě zbývá naděje. „Tu nelze ukrást, koupit, prodat, zastřelit/před nikým se nikdy neshýbá…". Kontrast vysoké, duchovní hudby i přednesu s lehkovážnými situacemi z vinárny přinášejí Lihoryty, lyrická, melancholická balada Teide odkazuje k irské hudbě. Ironický Song o kvalitní písni představuje veselou bluesrockovou pecku, svižné country Na Portě určitě potěší všechny milovníky tohoto legendárního festivalu, kteří doma nikdy nezapomenou svůj klobouk s vocasem z mývala.

Titulní skladba s odkazy na Petra Skoumala se ubírá v posmutnělé melancholické náladě, na silné atmosféře je založený i bluesový Jeden den. Folkové vyprávění Amerika rozsvítí svým výrazným hlasem Marta Kubišová, od folku k rocku gradují procítěné a naléhavé Kalné vody. O závěr alba se pak postará šramlovitá motivační Čekárna s bohatýrským Olinovým zpěvem. „Zkusím být živý tady a teď/nechci abych se pak vztekal. Chci v poslední vteřině jistotu/že jsem život nepročekal."V textech Olina Nejezchleby se mísí pocity, často dost osobní, s krátkými příběhy. Zachycují naději, stáří, cesty, snění, hledání i ztráty, autor pozve své posluchače do vinárny, na Portu, do Ameriky, mezi skladatele či staré lidi. Svojí poetikou s hudbou dokonale souzní, což platí i o zpěvu. Samozřejmě, že Olin není žádným velkým zpěvákem s dokonalou technikou či velkým hlasovým rozsahem. Ale na druhou stranu je vždy uvěřitelný a přirozený, což u podobné hudby bývá důležitější. Nečekaná návštěva je příjemnou a zároveň upřímnou deskou, u níž se nejen skvěle pobavíte, ale zároveň si projdete melancholickými náladami. I při nich vám bude dobře.
DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Krásnej dar nejen pro všechny fanoušky Ivan Hlas Tria   (Karel Souček, 17. 11. 2016)
» Souznění, kvalita a pohoda – to je dnešní Ivan Hlas Trio   (Karel Souček, 01. 10. 2014)
» Ivan Hlas se vrací ke svým písním, které tak trochu zapadly   (Karel Souček, 13. 10. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází
14.12.

Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází

Kolekce obsahuje dva boxy a v každém jsou čtyři CD Celkově osm alb odhaluje, jakou výjimečnou osobností je na české...


Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného
14.12.

Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného

I dvaadvacet let po své smrti má zpěvák Michal Tučný stále velké množství fanoušků. Především jim je určen...


The Prodigy se na Rock for People vracejí, Sick Puppies budou mít premiéru
14.12.

The Prodigy se na Rock for People vracejí, Sick Puppies budou mít premiéru

Další dvě hvězdná jména ohlásili organizátoři festivalu Rock for People. Vedle Skillet, In This Moment a Pop Evil...


Vyhrajte vstupenky na vánoční koncert Tří sester!
13.12.

Vyhrajte vstupenky na vánoční koncert Tří sester!

Kapela Tři sestry odehraje 22. prosince v Malé sportovní hale v Praze - Holešovicích svůj každoroční tradiční...


Pánský klub propojil světoznámého skladatele, nevidomého zpěváka a populární umělce
13.12.

Pánský klub propojil světoznámého skladatele, nevidomého zpěváka a populární umělce

Pánský klub je název alba, na němž pod taktovkou světoznámého skladatele Tomáše Kympla vystupují populární...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru