Královna česko-slovenského popu Marika Gombitová zvedla Prahu ze židlí

Letošní předvánoční čas připravil nezapomenutelný zážitek pro všechny fanoušky nestárnoucí stálice česko-slovenské hudební popové scény, Mariky Gombitové. Pro svůj jediný exkluzivní koncert v roce 2017 si vybrala právě Prahu, přestože pochází ze Slovenska. Svým příznivcům se představila v precizně propracovaném recitálu Sen Mariky Gombitové v sobotu 2. prosince 2017 v pražské Tipsport Aréně.

Emočně nesmírně silná atmosféra

Narozeninový galakoncert, na němž vystoupila řada mladých umělců z Čech a Slovenska, se nesl v kouzelné, sváteční a emočně nesmírně silné atmosféře, kdy neutichající ovace, často ve stoje, se nesly zaplněnou halou od začátku až do konce vystoupení této charismatické zpěvačky a skladatelky. Marika Gombitová patří bezesporu mezi nejoblíbenější slovenské interprety. Nahrála devět profilových alb, prodala více než milión nosičů a je autorkou více než šedesáti písní. Absolvovala téměř pět set koncertů doma i v zahraničí.Slavnostním večerem, který byl koncipován jako galakoncert sestaven ze dvou částí, provázel mistr slova Alexander Hemala, jehož vytříbený, spontánní a často i vtipný projev dodával celému večeru specifický šmrnc. Nezřídka to byla úloha nelehká, kdy například vzhledem k neočekávaným technickým potížím s ozvučením musela Marika se svou kapelou trpělivě čekat, až ji mistři zvuku umožní zazářit před svými věrnými fanoušky naplno. V první části koncertu se představila generaci mladší, kde řada mladých talentovaných interpretů zazpívala Maričiny písně, z nichž velkou část také sama složila. Teprve v té druhé polovině vystoupila samotná Marika se svou kapelou.

Splněný Maričin sen

Slavnostní zahájení patřilo známé skladbě Zem menom láska v podání smyčcového dua The Swans. Septet Plus Orchestra Dalibora Kaprase doprovázel mladičké interprety, kteří přišli Marice splnit její sen a zazpívali její autorské písně, aby se tyto, jak si Marika moc přála, nesly napříč generacemi. Překvapení to bylo více než povedené. Na pódiu se v autentické performance vystřídali mladičká Sabina Křováková, skladby Územie zázrakov se ujal slovenský objev Adam Ďurica, přes hlasovou indispozici byl přívětivý i výkon Emmy Smetany.

Prvý príbeh přezpívala v kytarovém předvedení Tereza Kerndlová. Slnečného kalendára se i přes prosincový mráz ujala Emma Drobná. Výrazné emoce, za kterými je zřejmý silný osobní příběh, rezonovaly z písní Prosba v podání Martina Chodúra či Celeste Buckingham. Těm to dokonale slušelo v propracovaném duetu Neznámý pár, v původní interpretaci Mariky Gombitové a Karla Gotta. Ladislav Bubnár, který vyrůstal v dětském domově, vyzvednul Maričinou angažovanost a poděkoval ji za podporu a účast na různých charitativních koncertech. Hold královně česko-slovenské popové scény složil v písni Na rozlúčku. První část koncertu uzavřel neméně oblíbený Adam Mišík melodickou skladbou Kúsok šťastia.

Tato perspektivní generace mladých zpěváků z Čech a Slovenska tak připravila divákům do posledního místa vyprodané Tipsport Arény i samotné Marice důstojnou, plně profesionální atmosféru. Písně, které si kdysi notovala teď už věkem zralejší generace bývalého Československa, propojila svým vystoupením v jeden nesmírně sugestivní emotivní celek. Najednou jakoby se zastavil čas a posluchač tak skoro ani nezaznamenal, že mezi zrodem některých skladeb a jejich interpretací uběhlo již několik desetiletí. Precizní výkon odvedly také orchestr Dalibora Kaprase i výrazné vokály, čímž ještě víc umocnily slavnostní atmosféru galakoncertu.

Nedočkaví fanoušci se vystoupení Mariky dovolávali hlasitým skandováním. Svou oblíbenou zpěvačku a autorku, za niž mnozí neváhali jet i stovky kilometrů, uvítali nadšenými ovacemi ve stoje, na pódium se i během vystoupení snášely záplavy květin. Přivítaní to bylo více než vřelé a nesmírně dojemné.

Noblesa, grácie, nádherný křišťálový hlas a elegance

Úvod patřil dynamickému Paradiso, kdy se všichni najednou jakoby mávnutím kouzelného proutku přesunuli mimo čas a prostor. Nikdo by nevěřil, že Marice Gombitové už není dvacet či třicet. Zlatou éru své královny si mohli fanoušci zpřítomnit v nezapomenutelných písních s hlubokou osobní výpovědí, nadčasovým poselstvím i rezonující melodičností, jako Koloseum, Peklo milencov, Zabudnuté sa vráti, Čo s láskou. Nechyběly ani nostalgické Úlomky spomienok, poetická skladba Ateliér duše či rytmické Sťahovanie duší.

V závěrečném defilé poděkovala všem účinkujícím, kteří ji připravili důstojné entrée a narozeninové překvapení. Na emoce bohatý slavnostní galavečer uzavřela zpěvačka za doprovodu dětského pěveckého sboru baladou, která zazněla také v úvodu koncertu, Zem menom láska. Tečka to byla přímo nadpozemsky kouzelná, nadčasová, vánoční. Její hluboké vnitřní poselství doznívalo v nejednom z fanoušků ještě dlouho poté, co zhasly reflektory a sál opustil i poslední posluchač.

Marika Gombitová, to je noblesa a grácie, nádherný křišťálový hlas a elegance, křehkost i vnitřní síla zároveň. To vše, zahaleno dle slov jedné z jejich písní, do sametového mušelínu barevných tónů, protkaných rezonujícími charakterovými texty.
Autor reportáže: Zuzana Juskaninová
Foto: FB Mariky Gombitové

Související obsah:

» Marika Gombitová nazpívala po dlouhých letech novou píseň   (Karel Souček, 07. 07. 2015)
» Jaký Sen má Marika Gombitová? Dozvíte se začátkem prosince v Praze.   (Karel Souček, 19. 11. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy
15.12.

Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy

Vzestup buskerů Too Many Zooz z New Yorku je skvělým důkazem toho, jakou sílu mají sociální sítě. Jsou to tři roky,...


Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival
15.12.

Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival

Třetí ročník pražského Metronome festivalu čeká opravdová lahůdka – britští elektro dance mágové...


Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!
15.12.

Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!

8 května 2018 oslavíme nejen Den osvobození, ale také narozeniny Enrique Iglesiase, který zde slibuje uspořádat...


Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází
14.12.

Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází

Kolekce obsahuje dva boxy a v každém jsou čtyři CD Celkově osm alb odhaluje, jakou výjimečnou osobností je na české...


Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného
14.12.

Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného

I dvaadvacet let po své smrti má zpěvák Michal Tučný stále velké množství fanoušků. Především jim je určen...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru