,,Koronakrize byla pro naši novou desku takové menší PR,“ říká houslista kapely Zrní

Kladenská kapela Zrní začíná po vydání alba Nebeský klid a nucené pauzy od vystupování opět koncertovat. Houslista Jan Fišer nám prozradil, jak skupina krizi prožívala, co si z ní odnesla a mnoho dalšího.

HK: V pondělí 15. června jste v Rezidenci primátora hl. m. Prahy převzali poděkování za spolupráci od Nadace Olgy Havlové. Můžeš ve zkratce popsat za co poděkování bylo?
JF:
,,Bylo to za náš projekt Havlovy děti Havlovi, který jsme uskutečnili loni k výročí 30 let od Sametové revoluce. Vymysleli jsme si, že pojedeme po místech, které jsou nějak spojené s Václavem Havlem a k té příležitosti nás napadlo že bychom mohli uspořádat sbírku a vybrat nějaké peníze, které následně předáme právě nadaci Olgy Havlové. Vybírali jsme je prostřednictvím speciálního merche, což byly odznáčky a tašky se srdcem – symbolem Václava Havla – a lidé přispěli víc, než jsme vůbec očekávali. Takže jsme měli velkou radost, že jsme mohli takhle pomoct. Výtěžek pak putoval ke třem studentům, kterým to zaplatilo roční stipendium."

HK: Jaké jsou tvoje nejzajímavější vzpomínky z tohoto projektu?
JF: ,,Hráli jsme na hodně zajímavých místech, ale opravdu silný zážitek byl, když jsme hráli ve vězení pro asi 80 chlapů, kteří to dostali za dobré chování. Při koncertu nemohli stát, jen seděli. A ty songy tam dostávaly úplně jiný rozměr. Tam mi došlo, jakou má umění sílu a moc – že je to strašně svobodná věc a do tak nesvobodného místa trochu té svobody vnáší."

HK: Jak kapelu ovlivnil zákaz vystupování? Vydali jste novou desku Nebeský klid a nemohli jste jet na turné, byli jste z toho hodně špatní?
JF: ,,Byli. Nás to totiž zastihlo v ten moment, kdy jsme už škrtali pomyslnou zápalkou o sirky. Jezdili jsme na zkoušky a vždycky nám volal manažer, že zakázali tohle, zakázali tamto a postupně se to nabalovalo. Zkoušení jsme tak ukončili všichni v rouškách a gumových rukavicích. Měli jsme naplánované komplet celé turné, kdy se jen minimum z toho přesunulo, ale většina termínů se bohužel zrušila. Nutno ale říct, že nová deska má takový trošku postapokalyptický téma, takže se to vlastně k téhle době docela hodí a je to takové mini PR." (smích)

HK: Můžeš nám nějak blíž popsat, jak vzniknul její obal s holubičkou na červeném pozadí?
JF: ,,Vymyslel to náš výtvarník Aleš Fulín. On vše vždycky hrozně řeší a promejšlí a už dopředu chce mít poslané texty a nějaké demo nahrávky. No a jednou ráno se tak vzbudil a řekl svojí manželce: „Hele, já cejtim, že tahle deska bude červená," no a tak dal nakreslit svojí nejmladší dceři obrázek, která nakreslila právě tuto holubičku. Takže je to zastřelená holubice míru na červeném pozadí, která koresponduje s názvem desky Nebeský klid, což odkazuje k masakru v Číně, který se tam odehrál."

HK: Ze songů na Nebeském klidu je slyšet kombinace běžných nástrojů (bicí, basa, kytara, smyčce atd.) a elektroniky. Co z toho vás baví víc?
JF: ,,
My jsme po tom zakomponování elektroniky vždycky tak trochu prahli. Dost se nám to povedlo třeba na předchozím CD Jiskřící, to byla zatím naše nejvíc elektro deska. Ale čím dál tím víc nás baví hrát jenom na akustické nástroje bez použití samplů a elektroniky. Možná se tak nějakou oklikou vracíme ke kořenům. I Nebeský klid je takový menší návrat k tomu, jak jsme začínali – je tam pár psychedelických nálad."


HK: Našel bys pro tebe jako pro muzikanta krom záporů celé korona situace i nějaké klady?
JF: ,,Samozřejmě jsem nad pozitivy přemýšlel. Akorát jsem na nic nepřišel. Já si svůj čas řídím sám, takže mi to žádný čas navíc nepřidalo. Uvědomil jsem si, jak moc mám rád živý koncerty a hodně se těším, až zase začneme hrát. A to si myslím, že tak máme z kapely všichni. Online streamy jsou sice super a jsme opravdu moc rádi, že nás lidi přes ně podporovali, ale živej koncert je prostě živej koncert."

HK: Co máš na živých koncertech nejradši? To těšení před ním, samotný průběh nebo pocit z fajn odvedený „práce" potom?
JF: ,,Nejvíc, co na živých koncertech a vlastně obecně na hudbě je to, že v určitý okamžik nastane takové „bezčasí", jakože jsi teď a tady. Je to sice hrozný klišé, ale opravdu se to děje. A když jde všechno tak jak má, tak se to prostě stane. A děje se to i když muziku teprve skládáme. Loni jsme sice jeli strašně moc koncertů, kdy jsme vystupovali co třetí den. Byl jsem z toho trošku unavenej – pořád v dodávce, balení a vybalování, nošení krámů, spánek nic moc, ale teď se na to všechno zase moc těším."

HK: Kolik hodin denně vůbec cvičíš? Teď jsi měl aspoň na tuhle část přípravy víc času.
JF: ,,V poslední době jsem cvičil hodně. Hodně dávno jsem měl období, kdy jsem cvičil třeba i 8 hodin denně, ale to už pominulo. Teď se snažím cvičit aspoň dvě hodiny. Když jsou koncerty, tak hraju samozřejmě míň, ale teď jsem v tom našel docela zalíbení. Takže vlastně aspoň tohle pozitivum mi korona přinesla." (smích)

HK: Během karantény jste vystupovali v rámci projektu Místo pro pět – online bytové koncerty. Jaké jste měli pocity? Ta blízkost lidí tam byla přeci jen větší, než když stojí pod pódiem.
JF: ,,Myslím si, že jsme kapela, která tenhle druh koncertů docela umí – že dokážeme být intimní a dokážeme navázat kontakt s fanouškama. Je to naše docela velká devíza. Takže vlastně jediný, co jsme řešili bylo, aby to nebylo nějak extrémně nahlas, protože jsme hráli v bytě. Ale celkově to bylo super. Je to skvělej projekt."

HK: Takže hlasitost jste vychytali a nikdo si nestěžoval?
JF: ,,Myslím si, že ne. Až pak teda sousedi, když začala afterparty." (smích)

HK: Poslední otázka – pojí se k nějaké písničce z nové desky nějaký zajímavý příběh?
JF: ,,Dvě písničky, Štír a motýl plus Mír a déšť a odpuštění, jsme nenahrávali klasicky po stopách, ale nahrávali jsme je živě jako celá kapela, abychom zachytili atmosféru a náladu, kterou ty skladby měly ze zkoušek. Povedlo se nám to asi na třetí take. Bylo to super, stejně jako celý nahrávání, který jsme si totálně užili."

 

Nadcházející koncerty kapely ZRNÍ


17/07/2020 – Korouhev, Penzion Na Čechách
19/07/2020 – Praha, Střecha Radost
20/07/2020 – Praha, Střecha Radost
24/07/2020 – Chotěmice
25/07/2020 – Karlovy Vary, Kulturní léto
31/07/2020 – Radostín Fest, Radostín nad Oslavou
08/08/2020 – Veselí nad Lužnicí
15/08/2020 – Proseč, festival Šumsad
21/08/2020 – Žamberk, Ejhle, loutka v Žamberku


Foto: Zděnek Chrapek, archiv Zrní

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů
29.10.

Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů

Hned dva singly z nové, v pořadí deváté desky nazvané Květy Květy zveřejnila brněnská rocková...


4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert
28.10.

4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert

Jediný listopadový koncert chystá na neděli 1. listopadu od 19 hodin úspěšná vokální formace 4 Tenoři. Uskuteční...


Nouvelle Prague bude v sobotu online a zdarma
27.10.

Nouvelle Prague bude v sobotu online a zdarma

Již poosmé se v sobotu 31. října uskuteční hudební konference a přehlídka Nouvelle Prague. Z pochopitelných...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Whoosh!
28.10.

Whoosh!

» Deep Purple

Whoosh! je název jedenadvacátého studiového alba anglické...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru