Kdo chce hledat, Spolčení hlupců si najde

Recenze alba : Zpoždění

Celkový čas: 00:46:38
Vydavatel: Vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Kapela Spolčení hlupců dělá muziku, na kterou v rozhlase ani televizi nenarazíte. Musíte se za ní vydat do klubů a trochu toho vynaloženého úsilí se rozhodně vyplatí, neboť s touto šestičlennou teplickou partičkou můžete při troše trpělivosti navázat hodně intenzivní vztah. Ten lze získat i při poslechu jejího nového alba Zpoždění.To nabízí osm zhruba šestiminutových písniček, které však nepatří mezi ty přímočaré skladby, jež si jednou dvakrát poslechnete, řeknete si fajn, příjemná záležitost, ale už nemáte potřebu se k nim vracet. K těmto, pokud jste vnímavými a otevřenými posluchači, se vracet určitě budete a při každém poslechu objevíte něco nového. Každá z nich je totiž dost originální.

Žánrové škatulky zde neplatí


Spolčení hlupců se pohybuje mezi alternativním rockem a jazzem. V některých písních převažuje první styl, v jiných druhý, ale nejčastěji se oba nacházejí ve vzájemně se obohacující symbióze. Základním stavebním kamenem skladeb je totiž jejich veliká pestrost a barevnost, takže muzikanti během jedné písně třeba i několikrát mění rytmus, melodii, harmonii, tempo i atmosféru. Žádná pravidla, natož žánrové škatulky, pro ně neplatí.

Třeba hned úvodní Barbie, taková klidná síla. Skvělá a nápaditá souhra kytar, bicích, saxofonu a akordeonu, dlouhé instrumentální pasáže, které však ani vteřinku nenudí. Chvíli rock s prvky jazzu, pak zase jazz s prvky rocku - je radost poslouchat ty neotřelé vazby mezi jednotlivými nástroji. Za mikrofonem se střídá Karel Šidlo s Alenou Habětínkovou, ženský vokál mi připadá výraznější a přesvědčivější.

I první dvě minuty následující skladby Veritas jsou čistě instrumentální a myslím, že díky lehkosti a propracovanosti aranžmá nikomu ani zpěv nechybí. Je patrné, že členové kapely mají klasické hudební vzdělání, což u rockové hudby bývá občas na překážku. Zde je tomu však přesně naopak, muzikanti hrají dokonale, bezchybně a zároveň disponují obrovskou fantazií a citem pro souhru. Náležitě se vyřádí a přitom poctivě slouží písničce, rozhodně tedy žádné exhibice.

Jemné melodie směřují do Francie


Dvě skladby jsou na Zpoždění ve francouzštině. Tu sais i Cochon připomínají Francii nejen jazykem, ale i lehkou, vzdušnou a jemně melodickou náladou, prozářenou melancholickým zvukem akordeonu a výrazným saxofonem.K dalším vrcholům nahrávky patří vygradovaná Jiná historie, v níž se počáteční jazz mění v temperamentní rock, směřující přes ska až k zběsilému závěru. Skladba má obrovský spád, z něhož sálá silná a nakažlivá energie. Na pomezí jazzu a rocku se pohybuje také naléhavá Golgota, nejsugestivnější song desky.

Pozvánka na koncerty


Novinka Spolčení hlupců staví na nápaditých písních a propracovaných aranžích, které v poměrně dlouhých písních mají hodně prostoru. Ukázková je práce s dynamikou, což musí být zážitkem hlavně na koncertech. Za instrumentálními výkony bohužel trochu pokulhávají ty pěvecké. Občas jsou nevýrazné, utopené v nástrojích a navíc ne vždy je rozumět textům.

A to je velká škoda, obzvláště, když skupina využívá poetických básní známé severočeské básnířky Svatavy Antošové. Bohužel jsem je nenašel ani na profilech kapely na Bandzone a Facebooku. S jejich znalostí by byla produkce skupiny ještě sugestivnější a naléhavější.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Spolčení hlupců   (Karel Souček, 02. 05. 2013)
» Zpoždění   (Karel Souček, 03. 05. 2013)
» Cermaque vydává desku plnou démonů   (Karel Souček, 28. 12. 2012)
» Legendární Plastici zavzpomínají na Václava Havla   (Karel Souček, 10. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
První den The Legends Rock Fest zažil pořádnou dávku Zemětřesení
22.07.

První den The Legends Rock Fest zažil pořádnou dávku Zemětřesení

Celkem po osmé otevřel festival své brány fanouškům, ale poprvé měl k dispozici celý areál! The...


Multižánrový festival Colour Meeting zve do Poličky
21.07.

Multižánrový festival Colour Meeting zve do Poličky

Příští víkend, tedy 26. a 27. července, se v krásném městečku Polička uskuteční již šestnáctý...


Muzikál Jesus Christ Superstar byl u nás uveden před pětadvaceti lety
19.07.

Muzikál Jesus Christ Superstar byl u nás uveden před pětadvaceti lety

Je to přesně pětadvacet let, co se v pražském Divadle Spirála konala česká premiéra rockového...


Anthems přicházejí s novým singlem Patience
19.07.

Anthems přicházejí s novým singlem Patience

Patience je název nového singlu pražské metalcorové kapely Anthems. Syrovou, energií nabitou, dynamickou...


Bubeník Pink Floyd Nick Mason vystoupí v Praze již příští čtvrtek
18.07.

Bubeník Pink Floyd Nick Mason vystoupí v Praze již příští čtvrtek

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason a jeho Saucerful of Secrets přiváží do Prahy atmosféru prvních desek...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Půlnoční vlak Michala Tučného
21.07.

Půlnoční vlak Michala Tučného

» Jelen

„Je to víc než deska coververzí. Vracíme se tam, kde jsme jako malí sami brali,"...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru