Katarze je album plné chytlavých melodií a inteligentních romantických textů

Recenze alba : Katarze

Album: Katarze
Interpret: Slza
Celkový čas: 00:35:09
Vydavatel: Universal
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Skupinu Slza netřeba dlouze představovat. Nejznámější skladba Lhůta záruční, která je také úvodní písní jejich debutového alba Katarze, válcuje rádia i srdce posluchačů. Už na první poslech jde o příjemnou bigbeatovku, kde prim hrají sólově tepajicí bicí, kytara dokresluje atmosféru. Hlas zpěváka je lehce zastřený, tato verze má jistě úspěch i na koncertech. Zde si producent vyhrál.V další, o něco houkavější, skladbě Atrakce se hudebníci prezentují jako romantici, ovšem s jistými hranicemi. Velmi povedený text Ondřeje Ládka, který duu velmi pomáhá, dává nenásilně najevo, že Petr Lexa i Lukáš Bundil jsou pokorní, naprosto normální lidé, ne celebrity, které úspěch katapultoval do nedostupných výšin. Také Celibát již není úplně neznámý. I díky tomuto singlu si kapely všimlo mnoho lidí, včetně kritiků a muzikantů, zněl v mnoha rádiích, přinesl skupině mnoho ocenění a také nabídku hostování před koncertem švédských Roxette. Samotná píseň má také hitový potenciál, podobně jako výše zmíněná Lhůta záruční, i když je o něco romantičtější, možná až bláznivější. Ale v lásce je všechno dovoleno.

Chytlavé melodie a romantické, přesto inteligentní texty

Elektronické Etikety ukazují Slzu v odlišném, méně obvyklém světle, přestože chvílemi střídají, vrací k milé klasice: zpěv a kytara. Je však škoda často se opakujících fází (nálepkou co zas lepíš na mý čelo) ač patrně jde o součást refrénu. Do konceptu alba mi tento song úplně nezapadá. V dešti zášti se kapela vrací s aranžemi k pohodovému soundu, jde o pomalou romantickou pianovou skladbu a to klukům sedí. Samozřejmě s refrénem přichází gradace, čímž je písnička příjemně oživena.

Od počátků svižná Vstříc nekonečnům má podle mého hitový potenciál, velmi příjemný spád i dobře pamatovatelný text. Píseň, která dala název celému albu je také nejnovějším videoklipem Slzy a je známá ze seriálu Přístav. Kapela o ní říká: „Katarze je o snaze napravit nefungující vztah, přestože víme, jak malá je pravděpodobnost, že se vše vrátí do starých kolejí. Může jít o vztah k životu jako takovému."Jít a nevzdávat se

Ze škatulky romantických textů vybočuje Fáze pád. Ta pojednává spíš o postoji k životu, poukazuje na to, že máme jít a nevzdávat se, ať už máme podporu okolí nebo ne, stejně si tu svou cestu musíme prošlapat sami, odrazit se, nebát překážek a jít. Pozice off je bohatá na taneční muziku, tenorové záchvěvy a beaty. Také vhodný adept do playlistu tuzemských rádií. S nepodbízivým textem má velkou šanci na úspěch. I když toto asi není pro Slzu typickým songem, může proto dojít k nerozeznání od jiných tanečních skladeb českých interpretů.

Album je uzavřeno opět pomalou, romantickou, i když tentokrát smutnou písní Pouta.  Niterní skladba, v níž zní jen zpěv a kytara, v refrénu klávesy, rozezní nejedno zlomené srdce, které se v ní snadno najde.  Pak nezbývá, než si znovu pustit Fázi off nebo rovnou celé album. Protože stojí za to!
Autor textu: Hana Poláchová
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Slza dnes debutuje Lhůtou záruční   (Karel Souček, 20. 10. 2014)
» Autogramiády Slzy – nic pro klaustrofobiky   (Karel Souček, 26. 11. 2015)
» Naváže Celibát na megaúspěch Lhůty záruční?   (Karel Souček, 24. 03. 2015)
» Slza nahrála úvodní píseň k seriálu Přístav a chystá nové album   (Hana Poláchová, 30. 08. 2015)
» Slza hledá klíč ke Katarzím a na listopad chystá debut   (Karel Souček, 26. 10. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková
29.10.

Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková

V neděli skončil 26. ročník největšího hudebního veletrhu world-music WOMEX (Worldwide Music Expo), na který se hlásí tisícovky...


Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů
29.10.

Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů

Hned dva singly z nové, v pořadí deváté desky nazvané Květy Květy zveřejnila brněnská rocková...


4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert
28.10.

4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert

Jediný listopadový koncert chystá na neděli 1. listopadu od 19 hodin úspěšná vokální formace 4 Tenoři. Uskuteční...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Whoosh!
28.10.

Whoosh!

» Deep Purple

Whoosh! je název jedenadvacátého studiového alba anglické...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru