Katarze je album plné chytlavých melodií a inteligentních romantických textů

Recenze alba : Katarze

Album: Katarze
Interpret: Slza
Celkový čas: 00:35:09
Vydavatel: Universal
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Skupinu Slza netřeba dlouze představovat. Nejznámější skladba Lhůta záruční, která je také úvodní písní jejich debutového alba Katarze, válcuje rádia i srdce posluchačů. Už na první poslech jde o příjemnou bigbeatovku, kde prim hrají sólově tepajicí bicí, kytara dokresluje atmosféru. Hlas zpěváka je lehce zastřený, tato verze má jistě úspěch i na koncertech. Zde si producent vyhrál.V další, o něco houkavější, skladbě Atrakce se hudebníci prezentují jako romantici, ovšem s jistými hranicemi. Velmi povedený text Ondřeje Ládka, který duu velmi pomáhá, dává nenásilně najevo, že Petr Lexa i Lukáš Bundil jsou pokorní, naprosto normální lidé, ne celebrity, které úspěch katapultoval do nedostupných výšin. Také Celibát již není úplně neznámý. I díky tomuto singlu si kapely všimlo mnoho lidí, včetně kritiků a muzikantů, zněl v mnoha rádiích, přinesl skupině mnoho ocenění a také nabídku hostování před koncertem švédských Roxette. Samotná píseň má také hitový potenciál, podobně jako výše zmíněná Lhůta záruční, i když je o něco romantičtější, možná až bláznivější. Ale v lásce je všechno dovoleno.

Chytlavé melodie a romantické, přesto inteligentní texty

Elektronické Etikety ukazují Slzu v odlišném, méně obvyklém světle, přestože chvílemi střídají, vrací k milé klasice: zpěv a kytara. Je však škoda často se opakujících fází (nálepkou co zas lepíš na mý čelo) ač patrně jde o součást refrénu. Do konceptu alba mi tento song úplně nezapadá. V dešti zášti se kapela vrací s aranžemi k pohodovému soundu, jde o pomalou romantickou pianovou skladbu a to klukům sedí. Samozřejmě s refrénem přichází gradace, čímž je písnička příjemně oživena.

Od počátků svižná Vstříc nekonečnům má podle mého hitový potenciál, velmi příjemný spád i dobře pamatovatelný text. Píseň, která dala název celému albu je také nejnovějším videoklipem Slzy a je známá ze seriálu Přístav. Kapela o ní říká: „Katarze je o snaze napravit nefungující vztah, přestože víme, jak malá je pravděpodobnost, že se vše vrátí do starých kolejí. Může jít o vztah k životu jako takovému."Jít a nevzdávat se

Ze škatulky romantických textů vybočuje Fáze pád. Ta pojednává spíš o postoji k životu, poukazuje na to, že máme jít a nevzdávat se, ať už máme podporu okolí nebo ne, stejně si tu svou cestu musíme prošlapat sami, odrazit se, nebát překážek a jít. Pozice off je bohatá na taneční muziku, tenorové záchvěvy a beaty. Také vhodný adept do playlistu tuzemských rádií. S nepodbízivým textem má velkou šanci na úspěch. I když toto asi není pro Slzu typickým songem, může proto dojít k nerozeznání od jiných tanečních skladeb českých interpretů.

Album je uzavřeno opět pomalou, romantickou, i když tentokrát smutnou písní Pouta.  Niterní skladba, v níž zní jen zpěv a kytara, v refrénu klávesy, rozezní nejedno zlomené srdce, které se v ní snadno najde.  Pak nezbývá, než si znovu pustit Fázi off nebo rovnou celé album. Protože stojí za to!
Autor textu: Hana Poláchová
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Slza dnes debutuje Lhůtou záruční   (Karel Souček, 20. 10. 2014)
» Autogramiády Slzy – nic pro klaustrofobiky   (Karel Souček, 26. 11. 2015)
» Naváže Celibát na megaúspěch Lhůty záruční?   (Karel Souček, 24. 03. 2015)
» Slza nahrála úvodní píseň k seriálu Přístav a chystá nové album   (Hana Poláchová, 30. 08. 2015)
» Slza hledá klíč ke Katarzím a na listopad chystá debut   (Karel Souček, 26. 10. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna
25.02.

Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna

Kočovný muzikant Rocky Leon ovládá nejen kytaru a ukulele, ale osvojil si i práci s loopovými přístoji, které...


Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna
25.02.

Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna

Rocková zpěvačka, herečka a multi-instrumentalistka Suzi Quatro se ve čtvrtek 27. února představí v brněnském...


Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun
25.02.

Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun

Další z nekonečné řady koncertních večírků ve známém berounském rockáči měl v pátek 21. února...


Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Návštěva z vesmíru
25.02.

Návštěva z vesmíru

» CheckPoint

Páté studiové album kapely CheckPoint Návštěva z vesmíru vychází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru