Kanadský zpěvák Michael Bublé se podruhé chystá do České republiky

Pražská O2 Arena bude 17. září patřit Michaelu Bublému. Tento kanadský zpěvák je označován za Sinatru 21. století. Z jeho odkazu sice vychází, ale hranice swingu posouvá. Odkaz dávných swingařů je při jeho koncertě samozřejmě velmi patrný, ale mnohem víc je Bublého koncert současnou popovou show, která nadchne milovníky kvalitní hudby bez rozdílu věku.  

O tom, jak velkou hvězdou čtyřiačtyřicetiletý zpěvák a skladatel Michael Bublé je, svědčí jména velkých jmen, se kterými nazpíval duet. Za všechny jmenujme mj. jeho nejoblíbenějšího zpěváka Elvise Presleyho, Tonyho Bennetta, Paula Anku, Barbru Streisand, Barryho Gibba z Bee Gees, Roda Stewarta, Bryana Adamse, Robbieho Williamse, Dianu Krall nebo americkou herečku Reese Witherspoon. Od chvíle, kdy před šestnácti lety vydal své první album nazvané Michael Bublé, se stal celosvětovou hvězdou první velikosti a prodal pětasedmdesát miliónů desek. A to je v dnešní době, kdy se hudba většinou stahuje, vážně co říct.

Michael Bublé pochází z města Burnaby v kanadské Britské Kolumbii. Má dvě mladší sestry a je jediným synem svých rodičů, kteří jsou italsko-chorvatského původu. Spolu s dědečkem a s otcem Lewisem, který se živil jako rybář specializovaný na odchyt lososů, byl Michael Bublé od dětství zapáleným fanouškem hokeje. Dokonce snil o tom, že se jednou stane profesionálním hráčem hokejového klubu Vancouver Canucks, který dnes hojně podporuje, a od roku 2008 je jedním z vlastníků hlavního hokejového týmu hrajícího Western Hockey League, Vancouver Giants



Pokud prý před ním nadhodíte téma hokej, dokáže bez mrknutí oka vyjmenovat soupisky tohoto týmu z několika ér a k nejlepším hokejistům světa všech dob řadí Jaromíra Jágra, Jiřího Šlégra a Patrika Eliáše. Mezi velká Bublého životní zklamání patřila porážka země javorového listu na Olympiádě v Naganu s českým týmem. Od dětství sbírá hokejové puky a několikrát přiznal, že jimi v dětství dostal párkrát pěkně do nosu. Hrdiny Bublého dětství, jak sám říká, nebyli ale jen hokejisté Ivan Hlinka a Jiří Bubla, ale jak dospíval, i zpěvák Bing Crosby. Jeho album Bílé vánoce si zamiloval a vánoce u Bubléů se bez něj, tak jako v milionech jiných domácností po celém světě, prostě neobešly.

Příběh rychlého startu tohoto mladého muže je takřka neuvěřitelný. Když v roce 2000 na svatbě dcery bývalého kanadského premiéra Briana Mulroneyho uslyšel v Bublého podání slavného Mackie Messera v současnosti asi nejúspěšnější hudební producent na světě David Foster, bylo o osudu Michaela Bublého rozhodnuto. Michael Bublé zanechal zpívání swingových evergreenů na zaoceánských lodích, na nichž podle něho bylo nejlepším svádění vnuček penzistů, kteří se na nich plavili, a s Davidem Fosterem se hned začal bavit o nahrání prvního alba.

Na své první album si musel Michael Bublé počkat tři roky, během kterých ho producent Foster dal do učení k autorovi slavné písně Diana a kanadskému zpěvákovi syrského původu Paulovi Ankovi. I díky Ankovi se v Bublého repertoáru víc než zdařile mísí pop, swing, jazz, soul a další hudební styly. Bublé, který nemá repertoár zacílený na teenagery, a přesto si je získal, má všechno, co má skutečná popová hvězda mít. Skvěle zpívá, dobře vypadá, je zábavný a je jen otázkou času, kdy se prosadí v Hollywoodu. Už dlouho se na scéně světové pop music neobjevil mladík, po kterém by rády sáhly dívky stejně jako jejich matky. Michael Bublé, který není rozhodně prvoplánovým krasavcem, se svému ženskému publiku zamlouvá i díky svému smyslu pro humor. 

 „Myslím, že to je nejlepší deska, kterou jsem kdy natočil," prohlásil o svém albu To Be Loved Michael Bublé v roce 2013 v jednom interview. „Vím, že tohle říká každý zpěvák o své nové desce. Tentokrát to je ale pravda. Přísahám. Můžete se zeptat mý mámy. Ale nenechte se ovlivnit ani mou mámou, ani mnou.  Přehrajte si ji a uvidíte a uslyšíte, že vám nelžu. Chci vás vzít na krásnou výpravu věnovanou lásce, všem různým druhům lásky.  Tahle deska swinguje ostošest, rockuje, je citlivá, šťastná, někdy trochu smutná a romantická. Je prostě k sežrání a je od srdce", dodal Michael Bublé. 



Za první singl z tohoto alba zvolil Michael Bublé skvostnou popovou píseň It´s A Beautiful Day. Nazývá ji anti love songem, písní pomsty a jak sám říká, zní vesele, ale když se do ní zaposloucháte, zjistíte, že je to píseň pro všechny. Pro nás všechny, kteří někdy dostali kopačky a až po čase si uvědomí, že to byla nakonec ta nejlepší věc, která se nám stala. Život je krásný, ale když máte zlomené srdce, zapomínáte na to. Velkým hitem Michaela Bublého se v roce 2005 stala píseň Lost, na které se autorsky podílel. Vznikla v Itálii a Bublé se jejím prostřednictvím vyrovnával s rozchodem se svou dlouholetou přítelkyní, herečkou, tanečnicí a zpěvačkou Debbie Timuss. Mezi důležité ženy jeho života patří i britská herečka Emily Blunt, se kterou žil tři roky.

Píseň Haven't Met You Yet napsal o své ženě, argentinské herečce a modelce Luisaně Lopilato, a moci žen ve světě. Je i o jeho sestrách, matce, babičce. Prostě o ženách obecně a Michael Bublé si v téhle písni klade otázku: „Kde bychom bez žen vlastně byli?" Luisianu Lopilato si Bublé vzal v březnu roku 2011 v Buenos Aires a mají dva syny - šestiletého Noaha a tříletého Eliase – a roční dceru Vidu. Když se mu narodil první syn Noah, nechal se Bublé krátce po porodu zvěčnit s manželkou a synem na Twitteru ještě s hygienickou čepicí na hlavě a k fotce napsal: „Přešťastný a plný vděčnosti za narození našeho syna"

V roce 2016 se manželé Bubléovi dozvěděli zdrcující zprávu. Jejich tehdy tříletému synkovi Noahovi byla diagnostikována rakovina jater a musel podstoupit čtyřměsíční chemoterapii. Noah měl podobné příznaky, které bývají při příušnicích. A zpočátku si to také všichni mysleli. Nakonec se ale zjistilo, že jeho játra napadla rakovina.Rodina se kvůli tomu přestěhovala na čas do Spojených států a oba manželé ukončili své kariéry. „Celá moje osobnost se změnila, moje vnímání života," přiznal Bublé v jednom z mnoha emotivních rozhovorů do médií se slzami v očích. 



Když loni vydal album Love, které mimochodem opět považuje za své nejlepší, prohlásil: „Existují tři důvody, proč jsem chtěl udělat tohle album. Za prvé, pocítil jsem hluboký vděk, hlubší, než mohu vysvětlit, k milionům lidí po celém světě, kteří se za nás modlili a ukázali nám soucit. To mi dalo víru v lidstvo. Za druhé, mám rád hudbu a cítil jsem, že musím pokračovat v odkazu svých hudebních idolů. A za třetí, protože kdyby svět skončil – a jak tak sleduji politické nepokoje v Americe a v Evropě, tak skutečně hrozí, že se všechno rozpadne – nikdy nebyl lepší čas pro hudbu. Udělal jsem dokonalou nahrávku a nyní mohu odejít na naprostém vrcholu."

Neodešel, je zpátky. Konkrétně na turné čítajícím 103 koncerty. V jeho rámci vystoupí i 17. září letošního roku v pražské O2 Areně za doprovodu svého téměř čtyřicetičlenného big bandu. Když v Praze koncertoval poprvé před pěti lety, nenechali si jeho koncert ujít Karel Gott, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Štefan Margita, Jitka Zelenková, sourozenci Adéla a Dalibor Gandíkovi, Jiří Langmajer, Vojtěch Dyk, Jan Maxián a Jan Smigmator. Ten se za Bublém vypravil na konci července do Toronta, kde s ním natočil rozhovor pro rozhlasový pořad Klub Evergreen Speciál, který si budete moci poslechnout v sobotu 31. srpna na Českém rozhlase Dvojka v 19,10 hod. a v repríze pak tamtéž v pondělí 2. září ve 21,00 hod. Povídání Michaela Bublého do češtiny předaboval herec Marek Libert.

Velká hvězda retro popu, swingu, jazzu a soulu Bublé králi českého swingu a moderátorovi Smigmatorovi mj. prozradil: „Nikdy jsem neviděl na živo Sinatru nebo Deana Martina. Když ještě zpívali, byl jsem hrozně malej. Navíc oni už hodně staří. Neviděl jsem nic kromě pár klipů na YouTube. I z toho důvodu se cítím jako ochránce Velkého amerického zpěvníku. Ochránce jejich odkazu. To, co oni dokázali, je totiž úžasný. Snažím se na ně navazovat, ale zároveň chci jít dál". 
Foto: Live Nation, Sony Music, Reprise, Jiří Krušina







GALERIE

Související obsah:

» Michael Bublé v Praze   (Jan Vavřík, 01. 11. 2013)
» Michael Bublé uvolnil dvě skladby z chystané novinky   (Karel Souček, 06. 09. 2016)
» Michael Bublé překonal dvaadvacet let starý rekord   (Karel Souček, 27. 12. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
V náručí kapely Kaleida bylo dobře
28.03.

V náručí kapely Kaleida bylo dobře

Brněnský Kabinet Múz minulou neděli hostil koncert elektro-popového duo Kaleida. Jejich turné k nové...


Jak bouřlivá melodie plná emocí rozhýbala Fórum Karlín aneb Mother Mother v Praze
28.03.

Jak bouřlivá melodie plná emocí rozhýbala Fórum Karlín aneb Mother Mother v Praze

Kanadská skupina Mother Mother zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila 24. 3. ve Fóru Karlín v rámci...


Desetiletá skupina Skety vydává novou desku, kterou pokřtí Adam Plachetka
28.03.

Desetiletá skupina Skety vydává novou desku, kterou pokřtí Adam Plachetka

Vokální skupina Skety, která v letošním roce slaví 10 let na scéně, vydává své čtvrté řadové...


Vyprodaný Medvěd měl na programu šestou zastávku republikové 10x3 Tour 2024
27.03.

Vyprodaný Medvěd měl na programu šestou zastávku republikové 10x3 Tour 2024

Plzeňský multižánrový klub Bílej Medvěd se v sobotu 23.3.2024 mohl pochlubit jak výběrovým line-upem, tak cedulí...


To nejlepší z Krylovy tvorby vychází na dvou vinylech
27.03.

To nejlepší z Krylovy tvorby vychází na dvou vinylech

Karel Kryl (1944 – 1994) by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před touto významnou událostí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Všechno bude dobrý
23.03.

Všechno bude dobrý

» Jelen

Všechno bude dobrý je název nového alba kapely Jelen, které vyšlo...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru