Jiříkovo vidění aneb 20 let klidní jsou a kouří?
Jiříkovo vidění je již dvacet let na hudební scéně. Tyhle narozeniny chtěli pořádně oslavit, proto si vybrali klub, který nezavírá úderem dvaadvacáté hodiny. Jejich narozeninový koncert si společně s nimi můžete užívat v sobotu 14. listopadu až do pozdních nočních hodin právě v klubu Modrá Vopice. Ten najdete v pražských Vysočanech na rohu ulic Spojovací a K Žižkovu.
Za čas, který uběhl se postupně kapela zredukovala na základní trio. Milan Jaroš je na postu kytaristy a zpěváka, Jiří Kraus co by hráč na baskytaru a Honza Chaluš bravurně zvládá bicí, ale i zpěv. Jiříkovo vidění je parta muzikantů, která využívá samply z filmů, programované groovy, kouzlo zvuku kytar spojených s elektronikou. Více není důležité kapelu představovat. Přijměte naše pozvání si tuhle trojici muzikantů poslechnout do již zmíněného klubu.
Tento večer přislíbili účast na koncertě i někteří z bývalých členů
A, že jich za tu řádku let bylo!
Miloš Kraus - groovebox (1997 - 2012), Pafka Konvalinkova (Staňková) - klávesy, zpěv (1997 - 2009), Petra Kadrabová - violoncello, zpěv (2009 - 2013) , Tomáš "Hurvajz" Švígler (1997), Kateřina Ducháčová - zpěv (2006), Michaela Burdová - housle, zpěv (2008 - 2009), Lukáš "Máca" Máca - bonga (2008 - 2009), Petr "Dymek" Hora - bicí (2009), Aleš "Červ" Čermák - bicí (2006 -2009) Jiří "Emák" Šimon - bicí (2009 - 2013)
Kdo z uvedených muzikantů přijde si zavzpomínat, je takové malé překvapení večera.
Jako hosté vystoupí dvě spřátelené kapely, Jinovatka a Strom stínu.
Závěrem pár slov pohledem kamaráda, který je s kapelou dá se říct od samého začátku.
Taky jste někdy byli v Jiříkově vidění?
"Já s touhle kapelou několikrát Začnu co možná od začátku. Jirku K. znám od střední školy. Byl na internátě, já dojížděl. Sdíleli jsme zálibu v hudbě, takže když občas mohl po vyučování ke mně domů místo na intr, za účelem doučování, samozřejmě jsme poslouchali muziku z gramofonu, poměrně čerstvě zakoupeného mými rodiči. Byla raná 80. léta, takže to byli Olympic, Progres 2, Turbo, pak Citron, Accept, Iron Maiden a dostupný metal všeho druhu i z kotoučáku.
Ze stejné školy se znám i s Mejlou, ještě než ho kvůli kázeňskému deliktu vylili. Dodnes si pamatuju, jak na kutnohorském náměstí mimoděk odklepával popel z hořící cigarety na obal prvního alba Turbo, čerstvě zakoupeného v nedalekém Supraphonu, a pronášel cosi uznalého na adresu tehdy nadějné čs. super skupiny.
Jirka se během čtyř let našeho společného studia stal baskytaristou školní kapely Kamenný chléb. Snad i někdy vystoupili. S Jirkou a Mejlou, kteří ještě během školy založili další, teď už přímo garážovou kapelu Paralen (s dalším spolužákem Jirkou Neradem na papírové bicí), jsme vymetli spoustu vesnických zábav a většinu dostupných koncertů Arakainu a Vitacitu. Po jednom z nich nás dokonce Lucie Bílá (nevím už, s kterou kapelou tehdy zrovna hostovala) pozvala k sobě domů, ale cestou si to bohužel rozmyslela.
Přišly taky vojna dvouletá a revoluce sametová. Rozkvět metalu v Čechách a na Moravě, spousta festiválků. Uchvátila nás mimo jiné bzenecká parta Terminator, a podle jedné z jejích skladeb dostala jméno nová kapela Golgota s mladičkým Tomem Švíglerem u bicích. První vystoupení proběhlo na letním festivalu ve Vrchotových Janovicích.
A tam jsem pochopil, že tihle chlapci to s hraním muziky myslí vážně, přinejmenším tak, jako já s jejím posloucháním a zkoumáním. Pomalu přicházely i nové hudební podněty, vyvalivší se český underground 70. let, navazující projekty a spousta muziky, která k nám proudila ze zahraničí.
Příchodem Jakuba Veleby (Jinovatka) do Golgoty se názory na styl hraní kapely štěpí na dva tábory a logickým vyústěním byl vznik Jinovatky a tím i úplný zánik Golgoty. Jakub přišel tehdy s recesistickým vystoupením na oblastním kole Porty, z něhož se pak zrodila nová hvězda, kapela Jinovatka. Přesto i Jinovatka musela dočasně zemřít, než se někdy během roku 1996 narodilo Jiříkovo vidění."
Autor příspěvku: Miloš Latislav, září 2015
Související obsah:
» Premier na minifestu v Modrý Vopici (Jana Kleinbauerová, 30. 04. 2015)» Modrá Vopice slavila 22. narozeniny a nechyběl ani ohňostroj (Jana Kleinbauerová, 04. 09. 2015)
» Jinovatka a Jiříkovo vidění aneb povedený večírek v Modrý Vopici (Jana Kleinbauerová, 22. 01. 2015)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Projekt horských koled uzavírají O5 a Radeček písní Vánoce přicházejí
Už šestou vánoční koledu zveřejnila letos na Štědrý den kapela O5 a Radeček, tentokrát klasickou píseň Vánoce...
Nauzea Orchestra ohlašuje nové album singlem Utíkej
Energický, zvukově bohatý a pestrý, naléhavý, melodický, ale místy i znepokojivý. Takový je singl Utíkej kapely...
Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi populární adventní kalendář. V průběhu...
Zrní naživo: přirozenost, emoce a společný zážitek
Každý rok okolo listopadu či prosince se odehrává v Lucerna Music Baru koncert kapely Zrní. Letos to vyšlo na datum 16.12....
Jakub König touží po dobrých zprávách a znameních
Melancholické vyznění písně Zprávy hudebníka a výtvarníka Jakuba Königa ještě zesiluje její vizuální podoba....
» zobrazit více...
RECENZE
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» Poslední rozkaz od W.A.S.P. slaví bezbožných...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
Francouzští Resolve mají namířeno do pražského Futurum
V lednu se můžete těšit na večer plný nabitého metalcorového...
Zrní naživo: přirozenost, emoce a společný zážitek
Každý rok okolo listopadu či prosince se odehrává v Lucerna Music Baru koncert...
Vážení přátelé
» Elektrïck MannKapela Elektrïck Mann vydala 6. června 2025 nové album Vážení přátelé,...
Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi...
Oceans Ate Alaska: Fanoušci teď více než kdy předtím akceptují jiné žánry, které si razí cestu do metalu
Po koncertě britské kapely Oceans Ate Alaska na festivalu Brutal Assault...
Ikona české hudební scény Jana Uriel Kratochvílová pokřtí nové album v Rock Café
Vánoční koncert v centru Prahy Kapela Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše...
Projekt horských koled uzavírají O5 a Radeček písní Vánoce přicházejí
Už šestou vánoční koledu zveřejnila letos na Štědrý den kapela O5 a Radeček, tentokrát...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #20: To nejlepší z roku 2025
V posledním díle roku 2025 si popovídáme o hlavních událostech tohoto roku...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:






















