Jiříkovo vidění aneb 20 let klidní jsou a kouří?


Jiříkovo vidění je již dvacet let na hudební scéně. Tyhle narozeniny chtěli pořádně oslavit, proto si vybrali klub, který nezavírá úderem dvaadvacáté hodiny. Jejich narozeninový koncert si společně s nimi můžete užívat v sobotu 14. listopadu až do pozdních nočních hodin právě v klubu Modrá Vopice. Ten najdete v pražských Vysočanech na rohu ulic Spojovací a K Žižkovu.

Za čas, který uběhl se postupně kapela zredukovala na základní trio. Milan Jaroš je na postu kytaristy a zpěváka, Jiří Kraus co by hráč na baskytaru a Honza Chaluš bravurně zvládá bicí, ale i zpěv. Jiříkovo vidění je parta muzikantů, která využívá samply z filmů, programované groovy, kouzlo zvuku kytar spojených s elektronikou. Více není důležité kapelu představovat. Přijměte naše pozvání si tuhle trojici muzikantů poslechnout do již zmíněného klubu.

Tento večer přislíbili účast na koncertě i někteří z bývalých členů

A, že jich za tu řádku let bylo!

Miloš Kraus - groovebox (1997 - 2012), Pafka Konvalinkova (Staňková) - klávesy, zpěv (1997 - 2009), Petra Kadrabová - violoncello, zpěv (2009 - 2013) , Tomáš "Hurvajz" Švígler (1997), Kateřina Ducháčová - zpěv (2006), Michaela Burdová - housle, zpěv (2008 - 2009), Lukáš "Máca" Máca - bonga (2008 - 2009), Petr "Dymek" Hora - bicí (2009), Aleš "Červ" Čermák - bicí (2006 -2009) Jiří "Emák" Šimon - bicí (2009 - 2013)

Kdo z uvedených muzikantů přijde si zavzpomínat, je takové malé překvapení večera.

Jako hosté vystoupí dvě spřátelené kapely, Jinovatka a Strom stínu.

 

Závěrem pár slov pohledem kamaráda, který je s kapelou dá se říct od samého začátku.

 Taky jste někdy byli v Jiříkově vidění? 

"Já s touhle kapelou několikrát Začnu co možná od začátku. Jirku K. znám od střední školy. Byl na internátě, já dojížděl. Sdíleli jsme zálibu v hudbě, takže když občas mohl po vyučování ke mně domů místo na intr, za účelem doučování, samozřejmě jsme poslouchali muziku z gramofonu, poměrně čerstvě zakoupeného mými rodiči. Byla raná 80. léta, takže to byli Olympic, Progres 2, Turbo, pak Citron, Accept, Iron Maiden a dostupný metal všeho druhu i z kotoučáku.

Ze stejné školy se znám i s Mejlou, ještě než ho kvůli kázeňskému deliktu vylili. Dodnes si pamatuju, jak na kutnohorském náměstí mimoděk odklepával popel z hořící cigarety na obal prvního alba Turbo, čerstvě zakoupeného v nedalekém Supraphonu, a pronášel cosi uznalého na adresu tehdy nadějné čs. super skupiny.

Jirka se během čtyř let našeho společného studia stal baskytaristou školní kapely Kamenný chléb. Snad i někdy vystoupili. S Jirkou a Mejlou, kteří ještě během školy založili další, teď už přímo garážovou kapelu Paralen (s dalším spolužákem Jirkou Neradem na papírové bicí), jsme vymetli spoustu vesnických zábav a většinu dostupných koncertů Arakainu a Vitacitu. Po jednom z nich nás dokonce Lucie Bílá (nevím už, s kterou kapelou tehdy zrovna hostovala) pozvala k sobě domů, ale cestou si to bohužel rozmyslela. 

Přišly taky vojna dvouletá a revoluce sametová. Rozkvět metalu v Čechách a na Moravě, spousta festiválků. Uchvátila nás mimo jiné bzenecká parta Terminator, a podle jedné z jejích skladeb dostala jméno nová kapela Golgota s mladičkým Tomem Švíglerem u bicích. První vystoupení proběhlo na letním festivalu ve Vrchotových Janovicích. 

A tam jsem pochopil, že tihle chlapci to s hraním muziky myslí vážně, přinejmenším tak, jako já s jejím posloucháním a zkoumáním. Pomalu přicházely i nové hudební podněty, vyvalivší se český underground 70. let, navazující projekty a spousta muziky, která k nám proudila ze zahraničí. 

Příchodem Jakuba Veleby (Jinovatka) do Golgoty se názory na styl hraní kapely štěpí na dva tábory a logickým vyústěním byl vznik Jinovatky a tím i úplný zánik Golgoty. Jakub přišel tehdy s recesistickým vystoupením na oblastním kole Porty, z něhož se pak zrodila nová hvězda, kapela Jinovatka. Přesto i Jinovatka musela dočasně zemřít, než se někdy během roku 1996 narodilo Jiříkovo vidění."

 

 

Autor příspěvku: Miloš Latislav, září 2015

 


 

GALERIE

Související obsah:

» Premier na minifestu v Modrý Vopici   (Jana Kleinbauerová, 30. 04. 2015)
» Modrá Vopice slavila 22. narozeniny a nechyběl ani ohňostroj   (Jana Kleinbauerová, 04. 09. 2015)
» Jinovatka a Jiříkovo vidění aneb povedený večírek v Modrý Vopici   (Jana Kleinbauerová, 22. 01. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvačka Kateřina Marie Tichá zve na akustické streamované prosincové vystoupení
02.12.

Zpěvačka Kateřina Marie Tichá zve na akustické streamované prosincové vystoupení

Koncert se bude živě přenášet na sociálních sítích Kateřiny Marie Tiché. Před více než měsícem představila...


Dagmar Voňková vydává záznam unikátního koncertu v Arše
02.12.

Dagmar Voňková vydává záznam unikátního koncertu v Arše

Legendární a nezaměnitelná zpěvačka, kytaristka a skladatelka Dagmar Voňková přijala v roce 2018 pozvání Petra...


V Čechách populární Sinplus ze Švýcarska vydávají nové EP
02.12.

V Čechách populární Sinplus ze Švýcarska vydávají nové EP

Švýcarská rocková kapela Sinplus si podmanila fanoušky na velkých českých festivalech a její klipy rotuji v tuzemských...


Melodický Optimik střílí Bang! a vydá comebackovou desku Tour de Bor
01.12.

Melodický Optimik střílí Bang! a vydá comebackovou desku Tour de Bor

Celých 18 let trvalo novoborské kapele Optimik, než se vrátila k vydání svých nových rockových písní....


Donnie Darko vydávají pestrý debut Yesterdays
30.11.

Donnie Darko vydávají pestrý debut Yesterdays

Již za pár dní, konkrétně 4. prosince, vyjde na digitálních platformách album energické kapely Donnie Darko....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ozveny lazov
29.11.

Ozveny lazov

» Hmlisto

Ozveny lazov obsahují jedenáct nových písní rodinného dua Hmlisto,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru