Jemná melancholie Janě Lotě sluší

Recenze alba : Děvčátko

Interpret: Jana Lota
Celkový čas: 00:45:07
Vydavatel: vlastní náklad, 100PROmotion
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Jana Lota! To tedy zní. A nejen jméno samo, ale především hudba, která se objevuje na druhé desce této originální zpěvačky, skladatelky a textařky. Album nese název Děvčátko a na rozdíl od jména interpretky nedokáže zaujmout první signální. Posluchači si na její muziku musí udělat čas, což se rozhodně vyplatí.

Jana Lota je zřejmě velice citlivou ženou, což dokazuje už tím, že se při přípravě desky spojila s dětmi se zrakovým postižením a dětmi s vadami řeči ze ZŠ Havlíčkovy v Opavě. Ty vytvořily pro toto album 200 originálních obalů, takže každý titul z limitované edice je jiný. Z každého prodaného originálního CD pak poputuje sto korun na podporu této školy.

Sjednocující intimní poetika

A stejně citlivá a poetická je i tvorba Jany Loty, v níž se dokonale propojuje skladatelská, textařská i pěvecká část. Všechny tyto složky jsou prodchnuty stejnou intimní poetikou, křehkostí, zasněně melancholickou náladou. Proto nahrávka působí velice sevřeně, jedna píseň přechází plynule a přirozeně v druhou, vůbec by mezi nimi nemusely být pauzy.

Úvodní Děti otevírá jemná elektronika, k níž se postupně přidávají kytary, klávesové nástroje a jemné bicí. Éterickou, náladotvornou ale přitom vnitřně hodně energickou muziku umocňuje poetický text plný symbolů a křehký Janin zpěv. Stejnou stavbu má titulní Děvčátko. „Malé děvčátko, hlavu ve dlaních, jen jedno přání vplétá do copů myšlenek, samotě uniká, ve vlasech chmýří babího léta." Ve spojení s atmosférickou hudbou a úsporným zpěvem síla.
Jemnost a křehkost dominuje také propracované skladbě Bosá či posmutnělé, mírně najazzlé baladě Tichá. Následují dva anglicky zpívané songy Sky a Sorrow a angličtina zní z Janiných úst stejně přirozeně jako čeština. Navíc v Sorrow se poprvé vnitřní energie přelije i do vnějšího temperamentu, i když žádnou divočinu rozhodně nečekejte. Spíše melodičtější jazz.

Nálada písně na prvním místě

I zbytek alba (za zmínku ještě stojí naléhavá a vygradovaná skladba Tomorrow, nápaditě propracovaná Duše či folkový hit Za zády se skvostnou akustickou kytarou Jakuba Lenze) sjednocuje melancholická poetika, ale nuda z opakování či stereotypů nehrozí. Už jen proto, že na nahrávce se podílelo celkem dvanáct muzikantů, včetně takových mistrů jako kytarista a klávesista Miroslav Chyška, baskytarista Jan Jakubec, bubeník Štěpán Smetáček, kytarista Jakub Lenz nebo klávesista Filip Jelínek. Všichni hrají velice nápaditě, jemně, srdcem, ale necpou se do popředí, dávají vyniknout zpěvu a náladě každé písničky.

Velký podíl na kvalitě nahrávky má Miroslav Chyška, jinak kytarista z J.A.R. Nejen že celé album produkoval, ale společně s Janou Lotou je autorem všech skladeb a většiny aranží, nahrál elektrické a akustické kytary, klávesy, programoval náladotvorné zvuky a do písně Sorrow dostal baskytaru a mandolu.

Děvčátko se od přímočařejšího, melodičtějšího debutu Jany Loty Lidi diametrálně liší. Svojí křehkostí, intimní náladou, všudypřítomnými symboly. Jsem moc zvědav, jakými cestami se bude zpěvačka ubírat dál. Obě předešlé jí slušely, jemnější a sevřenější Děvčátko však trochu víc.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Jana Lota chystá koncerty a další klipy. Bude jich deset.   (Karel Souček, 05. 01. 2013)
» Děvčátko   (Karel Souček, 03. 02. 2013)
»  Jana Lota   (Karel Souček, 05. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Singl Enemy je první ochutnávkou z chystané desky Lenny, v klipu si střihla dvojroli
20.04.

Singl Enemy je první ochutnávkou z chystané desky Lenny, v klipu si střihla dvojroli

Písničkářka Lenny připravuje své druhé album, první ochutnávkou je hodně výrazný, melodicky silný singl...


Nový Jachtafest v Chocni slibuje pestré zážitky pro celou rodinu
19.04.

Nový Jachtafest v Chocni slibuje pestré zážitky pro celou rodinu

I když by se mohlo zdát, že je u nás trochu přefestilováno, stále vznikají nové festivaly. K nejzajímavějším nováčkům...


Chcete vyhrát vstupenky na koncert God Is An Astronaut v MeetFactory?
19.04.

Chcete vyhrát vstupenky na koncert God Is An Astronaut v MeetFactory?

Fúzi rockové instrumentace s éterickým a emocionálním zvukem, úchvatnou dynamikou a ohromující melodií...


Bittová, Dusilová a Načeva se po roce opět sejdou na jednom pódiu
18.04.

Bittová, Dusilová a Načeva se po roce opět sejdou na jednom pódiu

Když neobvyklé dámské trio Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva ohlásilo 4 koncerty na prosinec loňského...


Zpěvačka Kylie Minogue ovládla britské hitparády s novinkou Golden
18.04.

Zpěvačka Kylie Minogue ovládla britské hitparády s novinkou Golden

Australská zpěvačka, skladatelka a herečka Kylie Minogue nezpomaluje ani před blížící se padesátkou. Právě na trh uvádí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Technology
19.04.

Technology

» Don Broco

Technology je název třetího alba britské kapely Don Broco. Vyšlo...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru