James Bond od A do Z

Stačí vyslovit tři cifry nula-nula-sedm a každému je hned jasno. Filmový James Bond, symbol elegance, úspěchu a nezničitelnosti letos slaví Skyfallem kulatých padesát let od svého prvního zjevení na stříbrném plátně – Dr. No vstoupil do kin přesně 8. října 1962. Nedílnou a zároveň velice důležitou součást všech bondovek tvoří hudba, která - jak už to u úspěšných filmů bývá – nenásilně dokresluje celkovou atmosféru děje a zároveň v úvodních a závěrečných titulcích strhává divákovu pozornost na sebe. Ze snímků o agentovi jejího královského Veličenstva bychom tak už mohli poskládat docela slušnou řádku hitů, které nakonec dokázaly žít svým vlastním životem a zanechat hlubokou stopu nejen ve filmové, ale i v hudební historii. Nehledě na to, že jejich interpreti tvoří velice vybranou společnost, jejíž řady rozšířit je ctí pro každého dalšího. A všechno to vlastně začal John Barry s Marty Normanem…

1. Dr. No (1962)

Historicky prvnímu filmu s Jamesem Bondem kralovala legendární píseň, nazvaná prostě James Bond Theme, jejíž sláva a využití ve dobrodružné sérii trvá dodnes. Na svědomí ji mají skladatelé Marty Norman a John Barry, přičemž druhý jmenovaný složil hudbu pro dalších dvanáct bondovek. Norman a Barry se později dvakrát soudili o autorství dané písně, protože není zcela jasné, který z těchto skladatelů původní melodii napsal. Jako autor skladby je veden Marty Norman, nicméně píseň hraje John Barry Orchestra.

2. From Russia With Love (1963)

Hudbu k druhému filmu už napsal čistě John Barry a titul zůstává stejný: From Russia With Love. Píseň zpívá slavný anglický operní zpěvák Matt Monro, který v roce 1985 zemřel na rakovinu jater. Oproti písni z předchozího filmu je From Russia With Love tesklivá, smutná a v bluesovém hávu.

 

3. Goldfinger (1964)

První Bond film, kde soundtrack zpívá Shirley Bassey. Ta svým silným a dramatickým projevem dala trademark celé sérii. Píseň Goldfinger napsal opět John Barry, o text se postarali Anthony Newley a Leslie Bricusse a celý soundtrack je považován za klasiku svého žánru. Přesto ho spoluproducent Harry Saltzman nesnášel tak, že ho nechtěl vůbec použít. Nakonec podlehl nátlaku režiséra Alberta Broccoliho.

4. Thunderball (1965)

Ve slavné filmové sérii si v roce 1965 zazpíval i Tom Jones. John Barry napsal hudbu a píseň Thunderball i dirigoval, jelikož ji hrál John Barry Orchestra. Zajímavostí je, že před premiérou filmu byla vydána jen asi polovina písní z filmu. Posledních sedm skladeb bylo oficiálně vydáno až na CD v roce 2003. Dokonce ani hudba k filmu nebyla hotová ještě několik dní před premiérou v kinech. Problémy nastaly kvůli produkční společnosti Eon Production, protože nechtěli povolit píseň se stejným názvem, jako film.

5. You Only Live Twice (1967)

Ve velkých jménech pokračujeme. You Only Live Twice je jeden z nejlegendárnějších filmů celé série a výjimečnou práci odvedl i výhradní skladatel John Barry spolu s textařkou Leslie Bricusse. Píseň, která je považována za jednu z nejlepších od Johna Barryho, zpívá Nancy Sinatra, dcera legendárního FrankaSinatry.

6. On Her Majesty's Secret Service (1969)

Soundtracku k první bondovce bez Seana Conneryho se opět ujal JohnBarry Orchestra. Píseň byla v roce 1997 zremixována britským big beatovým ensáblem Propellerheads pro album Shaken and Stirred, kde bylo přezpíváno celkem 12 soundtracků z filmu Jamese Bonda. Šestá bondovka je jediný 007 film s Georgem Lazenbym v hlavní roli.

7. Diamonds Are Forever (1971)

Po comebacku Seana Conneryho se do hlavní role vrací i Shirley Bassey. Diamonds Are Forever otextoval Don Black a napsal dvorní skladatel John Barry. Píseň existuje i v italské verzi pod názvem Una Cascata di Diamanti (Vivo di Diamanti).

8. Live and Let Die (1973)

První bondovku s Rogerem Moorem doprovázel legendární Paul McCartney z Beatles, který toho času hrál se svou kapelou Wings. Live and Let Die je první 007 soundtrack, na kterém se nepodílel John Barry. Píseň napsal sám Paul McCartney se svou manželkou Lindou.

9. The Man with the Golden Gun (1974)

Po roční odmlce se vrací skladatel John Barry, který napsal The Man with the Golden Gun pro zpěvačku Lulu. Texty obstaral opět Don Black.

10. The Spy who Loved Me (1977)

Soundtrack pro jubilejní desátý film poskládal Marvin Hamlisch a jmenuje se Nobody Does It Better. Otextovala ji Carole Bayer Sager a soundtrack zpívá Carly Simon. Je to první titulní skladba, která se jmenuje jinak, než je název filmu.

11. Moonraker (1979)

Posledním filmem, kde zpívá hlas celé série, Shirley Bassey, byl jedenáctý Moonraker. Původně byl zvažován Frank Sinatra, ale píseň s jeho zpěvem režisérům nevyhovovala. Další kandidátka, KateBush, nabídku odmítla a skladatel John Barry tak zakázku nabídl Shirley Bassey.

12. For Your Eyes Only (1981)

Píseň napsal Bill Conti a otextoval Michael Leeson. Zpěvu se ujala skotská zpěvačka Sheena Easton. Píseň byla o rok později nominována na Academy Award a Zlatý Glóbus. Sheena Easton je také první umělec, který zpívá na pozadí při zahajovací sekvenci filmu.

13. Octopussy (1983)

Autorem skladby je John Barry, autorem textu Tim Rice. Píseň nazvanou All Time High zpívá americká držitelka Grammy Rita Coolidge. Soudtrack je jedním z pěti, kde se titulní skladba odlišuje od názvu filmu.

14. A View to a Kill (1985)

Titulní skladba, napsaná Johnem Barrym a kapelou Duran Duran, byla do té doby nejúspěšnější 007 soundtrack. Nahráván byl s šedesátičlenným orchestrem a autoři byli v roce 1986 nominováni na Zlatý Glóbus za nejlepší originální song. Po sedmi filmech končí v hlavní roli Roger Moore.

15. The Living Daylights (1987)

Soundtrack k prvnímu Bond filmu s Timothy Daltonem složila a nahrála norská popová skupina A-ha pro své album Stay On These Roads. John Barry ale s písní nebyl příliš spokojen a znovu ji zmixoval v soukromém studiu, kde jí dodal adekvátní „filmový feeling". To kvitoval i zpěvák kapely Paul Waaktaar a obě strany se s režiséry dohodli na verzi, kterou zmixoval John Barry. Soundtrack The Living Daylight je první titulní Bond písní, jejíž autor a interpret není Brit nebo Američan.

 

16. Licence to Kill (1989)

Dvorní skladatel John Barry nebyl kvůli akutní operaci hrdla schopný složit titulní píseň, a tak byl do zbraně povolán Michael Kamen, který napsal hudbu například ke všem dílům Smrtonostné zbraně. K interpretaci byli zpočátku osloveni Eric Clapton a Vic Flick, s nimiž jednání nakonec ztroskotalo. Zpěvu se tedy ujala černošská americká zpěvačka Gladys Knight. Licence to Kill se v Británii později umístil do TOP 10 Hits. Šestnáctý Bond film byl druhým a posledním v hlavní roli s Timothym Daltonem.

17. Goldeneye (1995)

Píseň GoldenEye složil Bono Vox a kytarista The Edge z legendární skupiny U2. Píseň pak zpívala neméně slavná Tina Turner. Soundtrack GoldenEye je jedním z nejslavnějších v rámci celé série. Poprvé se tu v hlavní roli objevil Pierce Brosnan.

18. Tomorrow Never Dies (1997)

Hudbu složil David Arnold a zpěvačkou byla americká interpretka Sheryl Crow.

19. The World is Not Enough (1999)

Soundtrack složil opět David Arnold a píseň obsahovala více elektronických prvků. Interpretaci obstarala čistě rocková skupina Garbage.

20. Die Another Day (2002)

Posledním filmem Pierce Brosnana byl trhák Die Another Day, pod nějž se podepsal opět David Arnold a hostem byla opět jedna z živoucích legend. Píseň Die Another Day nezpíval nikdo jiný, než popová královna Madonna.

21. Casino Royale (2006)

Zatím posledním agentem Jamesem Bondem se stal DanielCraig, a v jeho prvním filmu soundtrack zpívá Chris Cornell, zpěvák Audioslave a Soundgarden. Píseň You Know My Name si Chris napsal sám a je tedy uveden jako výhradní autor.

22. Quantum Of Solace (2008)

Dvaadvacátý film o Jamesi Bondovi je předposledním filmem série. Pro tento díl byl vizí duet kytaristy a zpěvačky. Původně byli osloveni Mark Ronson a AmyWinehouse, ale Amy byla odvolána kvůli jejím drogovým excesům a režiséři se obávali, že by její nechvalná pověst pošpinila film. Výborná volba tak padla na Jacka Blacka z White Stripes, s kterým zpívala Alicia Keys.

23. Skyfall (2012)

Zatím posledním filmem Jamese Bonda je třiadvacátý Skyfall, který měl premiéru teprve před měsícem. Hudbu pro titulní píseň napsal Thomas Newman, který je během třiadvaceti filmů teprve devátým skladatelem, který se na nějakém filmu o 007 podílel. Píseň zpívá fenomén posledních let, zpěvačka Adele a již stihla zabodovat v řadě hitparád.


Všechny titulní a další písně z filmů o Jamesi Bondovi nyní vycházejí na 2CD Best of Bond… James Bond. Zde jsou track listy:

První CD - Best of Bond… James Bond

01. James Bond Theme - The John Barry Orchestra (Dr. No, 1962)
02. Russia With Love - Matt Monro (Srdečné pozdravy z Ruska, 1963)
03. Goldfinger - Shirley Bassey (Goldfinger, 1964)
04. Thunderball - Tom Jones (Thunderball, 1965)
05. You Only Live Twice - Nancy Sinatra (Žiješ jenom dvakrát, 1967)
06. On Her Majesty's Secret Service - The John Barry Orchestra (V tajné službě Jejího Veličenstva, 1969)
07. We Have All The Time In The World - Louis Armstrong (V tajné službě Jejího Veličenstva, 1969)
08. Diamonds Are Forever - Shirley Bassey (Diamanty jsou věčné, 1971)
09. Live And Let Die - Paul McCartney & Wings (Žít a nechat zemřít, 1973)
10. The Man With The Golden Gun - Lulu (Muž se zlatou zbraní, 1974)
11. Nobody Does It Better - Carly Simon (Špion, který mě miloval, 1977)
12. Moonraker - Shirley Bassey (Moonraker, 1979)
13. For Your Eyes Only - Sheena Easton (Jen pro tvé oči, 1981)
14. All Time High - Rita Coolidge (Chobotnička, 1983)
15. A View To A Kill - Duran Duran (Vyhlídka na vraždu, 1985)
16. The Living Daylights - A-Ha (Dech života, 1987)
17. Licence To Kill - Gladys Knight (Povolení zabíjet, 1989)
18. GoldenEye (Single Edit) - Tina Turner (Zlaté oko, 1995)
19. Tomorrow Never Dies - Sheryl Crow (Zítřek nikdy neumírá, 1997)
20. The World Is Not Enough - Garbage (Jeden svět nestačí, 1999)
21. Die Another Day - Madonna (Dnes neumírej, 2002)
22. You Know My Name - Chris Cornell (Casino Royale, 2006)
23. Another Way To Die - Jack White & Alicia Keys (Quantum Of Solace, 2008)

Druhé CD (vydání 50 Years - 50 Tracks)

01. Dr. No's Fantasy - The Monty Norman Orchestra (Dr. No, 1962)
02. Under The Mango Tree - Diana Coupland (Dr. No, 1962)
03. 007 - The John Barry Orchestra (Srdečné pozdravy z Ruska, 1963)
04. Medley: James Bond Is Back/Russia With Love/James Bond Theme - The John Barry Orchestra (Srdečné pozdravy z Ruska, 1963)
05. Into Miami - The John Barry Orchestra (Goldfinger, 1964)
06. The Laser Beam - The John Barry Orchestra (Goldfinger, 1964)
07. Mr. Kiss Kiss Bang Bang - Shirley Bassey (Thunderball, 1965 - ve filmu nepoužito)
08. Switching The Body - The John Barry Orchestra (Thunderball, 1965)
09. Capsule in Space - The John Barry Orchestra (Žiješ jenom dvakrát, 1967)
10. Do You Know How Christmas Trees Are Grown - Nina (V tajné službě Jejího Veličenstva, 1969)
11. Bond Smells a Rat - The John Barry Orchestra (Diamanty jsou věčné, 1971)
12. Fillet Of Soul-New Orleans/Live And Let Die/Fillet Of Soul-Harlem (Medley) - The George Martin Orchestra featuring B.J. Arnau (Žít a nechat zemřít, 1973)
13. Underground Lair - The John Barry Orchestra (Žít a nechat zemřít, 1973)
14. Hip's Trip - The John Barry Orchestra (Muž se zlatou zbraní, 1974)
15. The Pyramids - Marvin Hamlisch (Špion, který mě miloval, 1977)
16. Cable Car And Snake Fight - The John Barry Orchestra (Moonraker, 1979)
17. Make It Last All Night - Bill Conti featuring Rage (Jen pro tvé oči, 1981)
18. The Chase Bomb Theme - The John Barry Orchestra (Chobotnička, 1983)
19. Snow Job - The John Barry Orchestra (Vyhlídka na vraždu, 1985)
20. Where Has Everybody Gone - The Pretenders (Dech života, 1987)
21. If There Was a Man - The Pretenders (Dech života, 1987)
22. The Experience Of Love - Eric Serra (Zlaté oko, 1995)
23. James Bond Theme - Moby (Moby's Re-Version) (inspirováno filmem Zítřek nikdy neumírá, 1997)
24. Surrender - k.d. lang (Zítřek nikdy neumírá, 1997)
25. Only Myself To Blame - Scott Walker (Jeden svět nestačí, 1999)
26. Vesper - David Arnold (Casino Royale, 2006)
27. Time To Get Out - David Arnold (Quantum Of Solace, 2008)

Související obsah:

» Adele v zajetí sedmiček   (Joe Stramr, 16. 10. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert
28.10.

4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert

Jediný listopadový koncert chystá na neděli 1. listopadu od 19 hodin úspěšná vokální formace 4 Tenoři. Uskuteční...


Nouvelle Prague bude v sobotu online a zdarma
27.10.

Nouvelle Prague bude v sobotu online a zdarma

Již poosmé se v sobotu 31. října uskuteční hudební konference a přehlídka Nouvelle Prague. Z pochopitelných...


Vycházejí dosud nevydané Morriconeho skladby
27.10.

Vycházejí dosud nevydané Morriconeho skladby

Morricone Segreto je název nového alba, které 6. listopadu nabídne sedm dosud nevydaných skladeb Ennia Morriconeho....


Blíží se Halloween, Support Lesbiens natočili temný singl i klip
27.10.

Blíží se Halloween, Support Lesbiens natočili temný singl i klip

Blížící se Halloween vítá kapela Support Lesbiens novou, dosti syrovou skladbou White Lines. Singl, který popisuje temné...


V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou
25.10.

V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou

Zpěvák a skladatel Patrik Malý vydává nový videoklip k písni Síla Moře. Hlavní postavu si zde zahrála jedna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Whoosh!
28.10.

Whoosh!

» Deep Purple

Whoosh! je název jedenadvacátého studiového alba anglické...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru