Cenná archivní nahrávka, výjimečné představení a speciální koncert k osmaosmdesátinám Hany Hegerové

Letošní podzim se ponese v oslavách osmaosmdesátin legendární zpěvačky Hany Hegerové.

Pro její věrné příznivce se připravuje hned několik zajímavých překvapení, které sleduje s velkým zájmem zpovzdálí svého soukromí. Mezi její letošní osmičky krásně zapadá i ta, která se počítá od roku 2011, kdy oficiálně ukončila Hana Hegerová  svoji pěveckou kariéru.

V pátek 6. září 2019 vydá Supraphon poprvé v kompletní nesestříhané podobě na 2CD záznam představení z divadla Semafor s názvem Recital Hegerová +Horníček 1966. Šansony Hany Hegerové doprovodil Miroslav Horníček monology, které s obsahy písní korespondovaly a zároveň je rovnocenně, s humorem, inteligencí umocňovaly. O emocionální síle této originální dvojice se nyní posluchači budou přesvědčit díky dvoj albu, které nahrávku přinese v remasterované podobě a s výpravným bookletem. Od premiéry 7. září budou Městská divadla pražská uvádět autorské představení režiséra Jakuba Nvoty nazvané Bez Hany (Hommage à Hana Hegerová). Inscenace divadla Rokoko je poctou písním Hany Hegerové, která svou pěveckou kariéru začínala právě v tomto divadle. Spolu s herci Městských divadel pražských Ninou Horákovou, Tomášem Havlínkem, Petrem Konášem účinkuje Dana Marková a slovenská herecká hvězda Zuzana Mauréry.

Určitě vás zaujmou dva velkolepé narozeninové koncerty Hana Hegerová 88 ve Fóru Karlín 20. a 21. října, kde hvězdy české a slovenské hudební a divadelní scény vzdají hold legendární šansoniérce a zazpívají z jejího repertoáru nejslavnější a nejoblíbenější písně. O živý doprovod se postará kapela klavíristy Petra Maláska ve stejném složení, v jakém dlouhá léta doprovázela samotnou Hanu Hegerovou. V prodeji jsou již jen poslední vstupenky na druhý koncert.

Z divadelního programu: Recital Hegerová+Horníček 1966

Vážená paní, jelikož jsem od září 1965 zaměstnán u divadla Semafor, může ředitelství tohoto podniku volně disponovati s mým pracovním zařazením. Před časem bylo rozhodnuto, abych ve vašem recitálu vystupoval po Vašem boku, a protože jevištní aranžmá bude jistě složité (režie Ján Roháč), můžeme říci: po Vašich bocích. Ujišťuji Vás, že tento pracovní příkaz jsem přijal kladně, shledávaje jej nejen ctí, ale i potěšením. A chtěl bych Vám při této příležitosti říci několik slov o svém vztahu k Vám. Znám Vás již několik let. Snad o dva roky déle než Vy mne, přestože jsem o mnoho let starší Vás. Sedával jsem při Vašem zpěvu, kryt diskrétní a milosrdnou tmou hlediště, a měl vždycky onen kýžený pocit, který v divákovi vyvolávají jen nejlepší z dobrých, pocit, že jsem sám. Divák má být sám, byť bylo vyprodáno. Divák – abychom užili extrémního příměru – má zapomenout i na vlastní ženu, sedí-li tato vedle něj.

Ano, byl to Váš zpěv, který kolem mne vytvářel tuto skvělou isolaci, toto nádherné osamění, tento žádoucí a nezbytný předpoklad pro dohodu, porozumění a souhlas. Zpívala jste nikoli nám, ale každému z nás. A každý z nás měl dojem, že nezpíváte každému z nás, nebo dokonce všem, ale pouze jemu. Jako byste o každém z nás věděla nejen své, ale i jeho. Žasli jsme odkud a naslouchali jsme zasahováni stále znovu, stále palčivěji hloubkou i přesností Vašich citových informací. Tak to má být. Byl jsem v té době již delší dobu u divadla a toto jsem nejen hrál, za což jsem pobíral plat, ale o něm i uvažoval, což – pokud se to nesepíše a nevydá – vypláceno není, ale vyplácí se to. Myslívám si, že také herec má mluvit nikoli k obecenstvu, ale k divákovi. Také herec se má uzavřít s divákem do kruhu samoty a svěřovat právě jemu nějakou úzkost, nějakou naději, otázku nějakou, starost či váhání, prostě ty věci, které ten který dramatik vložil do té které hry. Divák sedící v hledišti má být překvapen, odkud že herec ví o něm víc než on sám o sobě, kde zjistil, že také on již jednou nevěděl či vědět nebude, zda být, či nebýt. Musí být zaskočen a zasažen touto otázkou a možná poprvé pochopit, že tato otázka vůbec otázkou je a že být je víc než žít a že nebýt je něco jiného než jenom nežít. Proto přišli herci na Elsinor a přicházejí kamkoli: aby usvědčovali. Krále na Elsinoru z bratrovraždy a nás třeba z lásky. Nebo z lakoty. Nebo ze zpátečnictví. Nebo ze žárlivosti. Z touhy po moci. Ze soucitu. Z pýchy. Z obav. Z některé z těch přečetných lidských vlastností, nebo z některé z toho mála těch nelidských. Divák se dívá a herec hraje postavu; některý nám svými ústy o ní vypráví, jiný nám ústy postavy vypráví o sobě. Některý z herců ví, že je tu hlediště, jiný jako by to nevěděl, ale málokterý jde se svou postavou k jednomu každému z diváků, aby pak spolu jako nedílná trojice šli dějem a jeho zvraty a peripetiemi, od krize ke katarzi, která má být smyslem a cílem všeho divadla. Zdánlivě jsem odbočil. Chtěl jsem jen říci, že někdo se o to marně snaží v rozlehlých prostorách dramatu.

A někdo to docílí v písni. Znám Vaše oči. Jako divák. Jsou to oči, které vidí a vědí (vždycky jsem věřil, že právě mne a všecko o mně), na rozdíl od mnoha očí hereckých, které vědí jen to, že jsou viděny. A to jim stačí. Blíží se Váš recitál, ve kterém mi bude též vystupovati. Chtěl bych v tomto svém dopise dnes i v onom večeru pak proložit ono slovo Váš a ujistit Vás, že se vynasnažím ze všech sil aspoň nenarušit to, co tak svrchovaně docilujete Vy. Samotu divákovu. A jeho cestu, kterou ho vedete od krize ke katarzi.

Váš Miroslav Horníček

 

GALERIE

Související obsah:

» Nejkompletnější pohled na tvorbu Hany Hegerové vychází na třech CD   (Karel Souček, 05. 09. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Sziget vypouští aftermovie 2019 a spouští prodej vstupenek na rok 2020
13.11.

Sziget vypouští aftermovie 2019 a spouští prodej vstupenek na rok 2020

Obří festival v srdci Budapešti trvá sedm dní uprostřed léta a příští ročník Szigetu se bude konat od 5. do 11. srpna...


Album Old Shootterhand vychází na vinylu, nový klip odkazuje na Wenderse
13.11.

Album Old Shootterhand vychází na vinylu, nový klip odkazuje na Wenderse

Old Shootterhand je název debutového sólového alba Dana Šustra z Tiché dohody. Kromě CD podoby...


Na velkolepé show ve Foru Karlín vykročí Mydy Rabycad do nové etapy
13.11.

Na velkolepé show ve Foru Karlín vykročí Mydy Rabycad do nové etapy

Mydy Rabycad právě začínají s intenzivními zkouškami na jejich největší a nejnáročnější show ve Forum Karlín,...


Kensington vystoupí v Praze již popáté a představí novou desku
13.11.

Kensington vystoupí v Praze již popáté a představí novou desku

Nizozemská pop-rocková kapela Kensington ve své zemi běžněvyprodává haly pro tisíce fanoušků, ale doma je i v České...


P.O.D. a Alien Ant Farm se konečně představili i u nás
13.11.

P.O.D. a Alien Ant Farm se konečně představili i u nás

Konečně! Tak by se dal stručně popsat výraz fanoušků, kteří minulý čtvrtek čekali před branami klubu Masters of Rock...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kvalita
12.11.

Kvalita

» Vypsaná Fixa

V rámci oslav čtvrtstoletí existence vydala kapela Vypsaná fiXa u svého...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru