Black Sabbath: postupný návrat na vrchol část II.

V minulé části jsme legendární skupinu opustili v době po dokončení drsného alba Born Again. Black Sabbath mají za sebou zářivou karieru lemovanou slavnými alby i hity. A vždy měli štěstí na výborné zpěváky (Ozzy, Dio, Gillan) a celkem ustálenou sestavu. Nyní v historii skupiny ale nastává období velkých personálních rošád. Řadami Black Sabbath postupně projdou osobnosti z kapel jako Deep Purple, Trapeze, Kiss Alice Cooper, Whitesnake, Rainbow, nebo Uriah Heep. I přes nesoudržnost jednotlivých sestav vznikají slušná alba jako Seventh Star (1986), Eternal Idol (1987), Headless Cross (1989), nebo Tyr (1990). Situace se mění až s návratem Ronnieho Jamese Dia, Geezera Butlera a Vinnyho Appiceho na drsném albu Dehumanizer. To sice není tak invenčně povedené jako dvě alba této sestavy z 80. let, přesto však díky skladbám jako I, nebo Too Late rozhodně stojí za pozornost. Ani tentokrát se ale skupina nevrací na dlouho a na dalších dvou albech je opět mix různých muzikantů. Desky Cross Purposes (1994) a Forbidden (1995) jsou zajímavé, přesto v kontextu tvorby skupiny nikterak zásadní. Tony Iommi si přeje obnovit původní sestavu.

Velký reunion poprvé

V roce 1997 se skupina v původním složení s Ozzym vydává na turné a dokonce začíná točit nové album! Z turné pochází i živé dvojalbum Reunion z roku 1998, doplněné dvěma skladbami, které měly být použity na vydání kompletně nové studiové desky (která nakonec však nevznikla). Skupina se ale opět rozpadá a jednotliví členové se věnují vlastním projektům. V roce 2006 se vrací nejslavnější sestava z 80. let s Diem v čele, aby podnikla úspěšné světové turné a o tři roky později vydala vynikající desku Devil You Know (2009).

V té době nebylo Ozzymu po chuti, že Iommi vlastní práva na název kapely jíž byl kdysi členem. Spor musel až k soudu a Iommi a spol. byli nuceni přejmenovat svoji sestavu. Pojmenovali se dle nejslavnější desky sestavy s Diem Heaven And Hell. Mezitím svět obletí smutná zpráva. 16.5. 2010 umírá legendární Ronnie James Dio na rakovinu. Pěvec, jehož stopa v historii rockové hudby je jedna z těch nejdůležitějších.. Vše nasvědčuje tomu, že s kapelou již je konec.

Magická "Třináctka" a návrat na vrchol

Rok na to přichází původní členové Black Sabbath s překvapivým oznámením.V magické datum 11. 11. 2011 čtveřice Ozzy/Tony Iommi/Geezer Butler/Bill Ward ohlašuje návrat na rocková kolbiště a dokonce i do studia! Po více než třech dekádách! Srdce každého rockového fanouška zaplesalo radostí a nadšením, protože tohle byl ten nejlepší vánoční dárek. Z projektu sice na poslední chvíli opět vycouvá Bill Ward (ve studiu nahrazen Bradem Wilkem z RATM), ale i tak nelze jinak než vítat tento návrat s nadšením. Důvodem Wardova odmítnutí má být údajně, že mu nebyl nabídnut „podepsatelný" kontrakt. Zda je tomu tak, zda za tím nebylo bohužel přeci jen již chatrné zdraví vědí jen rockové legendy samy. Kapela zdá se být v dobré pohodě a nezastaví ji ani další špatné zprávy. Kytarový hrdina Tony Iommi totiž onemocní rakovinou, která se alespoň podařila zachytit v poměrně raném stádiu. A přese všechna úskalí se pokračuje v nahrávání desky. Ta vychází právě v těchto dnech pod názvem 13 a zní fantasticky. Nutno dodat, že se jedná o opravdovou hudební událost, které je nutno věnovat tu nejvyšší možnou pozornost. O jednoznačném úspěchu svědčí i fakt, že dosáhla na vrcholy mnoha albových hitparád světa včetně té naší a vůbec poprvé v USA. Takového úspěchu nedosáhlo žádné předchozí album Black Sabbath a ani Ozzy na své úspěšné sólové dráze. Skupina je momentálně na turné mezi jehož zastávkami nechybí ani naše končiny. A dokonce se začíná mluvit o dalším albu. Navíc tentokrát snad už i s Billem Wardem. Ať tak či onak, buďme vděčni za tuhle šťastnou Třináctku. Jedni ze zakladatelů žánru se v takové formě nevrací často. A zvlášť, když se na tento návrat čekalo 35 let.


 

GALERIE

Související obsah:

» Black Sabbath   (Petr Škrabánek, 25. 09. 2010)
» Black Sabbath pojmenovali nové album!   (Ondra Kocáb, 13. 01. 2013)
» Black Sabbath představili skladbu God Is Dead?   (Ondra Kocáb, 19. 04. 2013)
» 13   (Petr Škrabánek, 07. 07. 2013)
» Black Sabbath Vol. 4   (Petr Škrabánek, 25. 09. 2010)
» Třinácka kapely Black Sabbath, aneb Ozzy je zpátky!   (Vojtěch Rodr, 16. 06. 2013)
» Black Sabbath: zrození temného hard & heavy rocku část I.   (Jiří Hotárek, 26. 06. 2013)
» Black Sabbath a End of the Beginning   (Ondra Kocáb, 08. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You
30.09.

Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You

Kanadská jazzová královna Diana Krall vydala své šestnácté album This Dream Of You. Na neobyčejné...


Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP
29.09.

Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP

Čtyřicet let od prvního vydání vychází u Supraphonu album na kterém se skví takové perly jako Nejlepší...


Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok
29.09.

Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok

Zatímco očekávané album The Neighbourhood již vyšlo, data rozsáhlého evropského turné musela...


České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents
29.09.

České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents

Kulturní sektor potřebuje v současné krizi způsobené koronavirem okamžitou podporu vlády. Té se ale v mnoha...


Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů
29.09.

Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů

Vydavatelství Galén se už dlouho nezaměřuje pouze na lékařskou literaturu, ale také na originální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru