„Atmosféra Krušných hor na mě dýchá ještě více než v dětství,“ tvrdí Jana Lota.

Zpěvačka, skladatelka a textařka Jana Lota, která v říjnu loňského roku vydala první část své osobní zpovědi Do světla, vyrazila na sérii jarních koncertů s podtitulem Melancholie a vzpomínky z Krušných hor. První koncert, kde celé album představila, se uskutečnil 16. února v Písku. Následovat bude chomutovské Café Rouge (31.3.) a pražská  Cargo Gallery (3.5.). Písničkářka navíc pracuje na druhé části projektu Rudohořím a hostuje na recitálech Michala Horáčka, takže důvodů k rozhovoru s Hudební knihovnou je více.

Hudební knihovna: Jak se vydařil první koncert v Písku?      
Jana Lota:
„Po listopadovém křtu desky Do světla v pražském NoD bylo vystoupení v píseckém divadle startovacím v rámci jarních koncertů. Moc jsme se těšili a myslím, že se velmi vydařil. Po koncertě jsem se s pár posluchači setkala a bylo to potěšení na obou stranách."

HK: Jak se live verze vašich písní z novinky Do světla liší od verzí studiových?   
JL:
„Koncertní provedení je v našem případě vždycky trochu jiné oproti studiovým verzím. Většinou je hudební produkce studiových nahrávek tak pestrá v aranžích, že kdybychom to chtěli hrát stejně, museli bychom jezdit s malým orchestrem a používat samply elektronických zvuků, které v písních na desce jsou. S těmi samply ale momentálně experimentujeme a v Písku jsme premiérovali se smyčkami k písni Laně. Je to určitě o něco zajímavější, byť nás to striktně drží v tempech a délce skladeb. Plánujeme smyčky z nahrávek přetáhnout  i do dalších písní. Nabízí se to i kvůli projekci, která je součástí projektu Rudohořím."HK: Podle jakých kritérií jste vybírala muzikanty, kteří s vámi koncertují?    
JL:
„Kapela je naštěstí stálá už několik let, až na bubeníka Michaela Noska, který s námi hraje dva roky. Muzikanti před lety přišli vlastně sami, přirozeně. Buď přes kytaristu Míru Chyšku nebo pianistu Honzu Aleše. Byla to taková ladná setkání a následná spolupráce."

HK: V Písku s vámi vystoupila Jana Koubková, v Praze bude Barbora Mochowá. Kdo z nich je vám hudebně bližší?     
JL:
„Obě zpěvačky mají svůj specifický hudební profil. Pro mě jako hudebního melancholika a trochu klasika je Bára určitě blíže, ale na druhou stranu Jana má velmi osobitý projev a v některých polohách je opravdu zajímavá."

HK: Koncerty nesou podtitul Melancholie a vzpomínky z Krušných hor, kde jste strávila dětství. Jak často se nyní dostanete do Krušných hor a dýchají na vás stále stejnou atmosférou jako v dětství?   
JL:
„Snažím se tam jezdit co nejčastěji. I kvůli inspiraci k druhé desce, která bude jakýmsi pokračováním cesty Rudohořím. Jejich atmosféra na mě dýchá ještě více než-li v dětství, pač jako dítě žijete v tu chvíli a užíváte si přírody, bavíte se s rodinou. V tomto čase se na ta místa vracím a vzpomínky umocňují pocity, které se stávají absolutně specifickými."HK: Jaká další místa v Čechách máte ráda a proč?   
JL:
„Mám ráda i Šumavu, Sušici, kterou jsem minulý rok poznala, a řeku Otavu, která jí protéká. Horský živel s neskutečnou silou. České středohoří je také krásné i s historií našich počátků. Praze blízké Brdy – tam také ráda jezdím. V létě na houby za přáteli, kteří tam žijí. Těch míst je opravdu spousta. Na mušce teď mám ale svůj rodný sever/severozápad a svým způsobem vždycky už mít budu."

HK: V jakém stádiu je momentálně druhá část Rudohořím?     
JL:
„Jsem ve stádiu příprav. Zatím mám pár hudebních fragmentů. Pro mě je důležitý ucelený koncept, na kterém pak stavím a mohu tvořit. Konkrétní témata už také mám. Součástí desky bude opět i její vizuál. Kromě mého stálého kreativního týmu bych se ráda spojila s Petrem Mikšíčkem, dokumentaristou Krušných hor, a vizuální část projektu dávala dohromady s ním."

HK: Příležitostně vystupujete na recitálech Michala Horáčka. Jak a kdy začala vaše spolupráce?    
JL:
Michala Horáčka a ještě Petra Hapku jsem poznala u spolupráce na singlu Přišlo mi to vhod, který byl avízem lyrikálu Kudykam. Tehdy mi volal Ondra Brzobohatý, který se hudebně též podílel na tomto díle, jestli bych nenazpívala tuto píseň s Richardem Krajčem. Na konci předminulého roku mi po pár letech Michal Horáček volal sám, zda bych se nechtěla účastnit jejich koncertní šňůry s názvem Petr Hapka žije! 2016. Od té doby příležitostně jezdím v rámci jeho recitálů."HK: Na těchto recitálech zpíváte písně z repertoáru Hany Hegerové. Jak se s tím vyrovnáváte? Snažíte se je zpívat jako ona nebo jdete vlastní cestou?   
JL:
„Hany Hegerové si moc vážím a jsem ráda, že hodně písní, které zpívám, nazpívala právě ona. Myslím, že se její přednes nedá kopírovat a ani se o to nesnažím. Snažím se, aby vyzněly konkrétní příběhy písní, a vdechuji jim život po svém."
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou
18.03.

Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou

Aktuální klubové turné pražských rockerů Hentai Corporation je v plném proudu a v úterý 20. března...


Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat
18.03.

Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat

Další hvězdu ohlásili pořadatelé festivalu Rock for People, který proběhne od 4. do 6. července. Tentokrát zalovili...


Závěť Ricka Parfitta
17.03.

Závěť Ricka Parfitta

Největší fanoušek Status Quo v České republice o blonďákovi s kytarou. Před rokem zemřel na Štědrý den ve věku...


Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.
16.03.

Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.

Po veleúspěšném eponymním debutu hlásí Barbora Poláková nové album. Nese  víceznačný název ZE.MĚ,...


Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai
16.03.

Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai

Předávání Hudebních cen Evropy 2 za rok 2017, které se odehrálo 13. 2. 2018, bylo letos ve znamení velice zvučných...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
On Air
14.03.

On Air

» Rolling Stones

Kultovní rocková kapela Rolling Stones vydává kolekci rádiových nahrávek On Air....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru