Alice Cooper a jeho krvavé trumfy

Již v pátek zamíří strašák Alice Cooper do brněnské Kajot Areny, neboli Ronda, a předvede zde svoje další vystoupení. Na nedávném Masters of Madness Tour se střídal s Marilynem Mansonem, a podle nadšení fanoušků je rozhodně na co se těšit, od tohoto pětašedesátiletého rockera z michiganu. My se teď podíváme, čím se vlastně toto jméno proslavilo...

Svoji hudební kariéru Alice započal ve skupině Spiders, ještě na střední škole, a ještě také se svým oficiálním jménem (Vincent Damon Furnier). Ta se později přejmenovala na The Nazz, ale jelikož taková parta už existovala, museli si vymyslet nové jméno. Furnier rozhodl, že nikdo nemá při vystoupeních stejný herecký potenciál jako oni, takže to musí být výrazné. No jméno Alice Cooper je slyšet dodnes, a je spojováno právě jen s Furnierem, podle kterého to byl jeden z nejdůležitějších kroků kariéry.

Ještě jako kapela, stihli Alice Cooper vydat sedm studiových alb, z nichž ty nejpovedenější jsou Killer a School's Out, ze začátku sedmdesátých let. Kapela začala také používat více a více efektů během koncertů. Tím nejzapamatovatelnějším je rozhodně klasická gilotina, kterou využívá dodnes.

Svouji sólovou kariéru začal v roce 1975. Musel kvůli tomu přijmout jméno Alice Cooper za své, ale to mu nevadilo. Na otázky proč už pokračuje jako sólo odpověděl, že po těch deseti letech toho měla kapela dost, a přestalo jí to fungovat. A Alice asi dobře věděl co dělá. Hned jeho debut Welcome to My Nightmare byl veležádaným a úspěšným zbožím. Od té doby vydal dalších 18 studiovek, z nichž ta poslední vyšla v roce 2011, a zároveň je pokračováním debutu, k němuž odkazuje i název Welcome 2 My Nightmare. Zbytek kapely se pak objevil už jen jako kapela Billion Dollar Babies (odkaz k jednomu z nejpovedenějších alb), ale jejich jediné album propadlo a tak už se nikdy nesešli.

Když sečteme celou jeho diskografii, napočítáme úctyhodných 26 studiových nahrávek. Je strašně těžké vybírat jen některé, protože dobrá polovina je hodně vyrovnaná a kvalitní a na každé je alespoň jeden hit. Alice je na scéně již šestou dekádou a stále má co dát.

1978 From the Inside

Tato deska byla první, po návratu Alice z psychiatrické léčebny, kde se jako jediný lečil z alkoholismu, ostatní na tom byli daleko hůř. Na desce se spojil s textařem Berniem Taupinem, známým ze spolupráce s Eltonem Johnem, a vzniklo tak křehké album se silnými texty. Překvapivě klavírně laděné songy, včetně nejpovedenější balady How You Gonna Se Me Now, která je vlastně předělaná z dopisu, který zpěvák z léčebny poslal své ženě.

1989 Trash

O jedenáct let později už byla situace na scéně zcela jiná. V této době se Alice spojil s Desmond Childem a vzniklo tak album, které ho nakoplo opět na slavnou vlnu. Vznikly hity Only My Heart Talkin', House of Fire nebo Bed of Nails. Cooper byl v éře popmetalu, který doplňoval svými dráždivými a sexy klipy. Nejlegendárnější je samozřejmě skladba Poison, která je slyšet až dodnes.

1972 School's Out

Album, které se stalo klasikou, tady ještě Alice Cooper jako kapela.ústřední téma konec mládí a začátek dospělosti dostalo na začátku sedmdesátých let kapelu na vrchol. S kapelou tehdy pracoval Bob Ezrin a vzniklo skvělé album, žánrově nejednotné, s velkým hitem School's Out.

1983 DaDa

Jedno z nejděsivějších alb, které kdy Alice spáchal. Hned úvodní titulní skladba DaDa dodává horovou atmosféru. Skladbu otvírají dunivé syntezátory a následně nasamplovaný dětský hlas hlasící DaDa!, který se kryje s rozhovorem psychiatra s pacientem. Album ukončuje až sebevražedná balada Pass the Gun Around, kterou tíná konečný výstřel.

2001 Dragontown

V novém tisíciletí se Alice změnil a začal si hrát s tvrdší hudbou, která je slyšet hlavně z alba Brutal Planet a ještě i lehce z Dragontown. Od té doby se nijak výrazněji nepouští do experimentů. Dragontown je město na Brutální planetě ale jako album je daleko křehčí než se na první pohled zdá. Je tu například krásná balada Every Woman Has a Name, rockenrolová It's Much Too Late nebo pocta Elvisu Presleymu Disgraceland.

V pátek tedy bude Alici patřit Brno a doufejme, že předvede klasicky energickou šou, plnou nejrůznějších efektů, scének a dalších mimohudebních vložek.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings
22.09.

Vojtěch Dyk a Ewa Farna vydávají první vlaštovku z velkolepého projektu Folk Swings

Dvě osobnosti současné české popové scény – Ewa Farna a Vojtěch Dyk – se spojili, aby nazpívali...


Odložené třetí kolo Múzy 2020
22.09.

Odložené třetí kolo Múzy 2020

V Divadle Pod lampou se po několika měsících opět soutěžilo. Odsunuté třetí postupové kolo mělo...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru