,,I hatery si musíte zasloužit," říká zpěvák Support Lesbiens Marco

Populární skupina Support Lesbiens je na české hudební scéně již od roku 1992. Za tu dobu přišlo několik změn, co se obsazení týče. Co se ale nemění, je stále velká obliba u publika, která s každou další vydanou deskou jen a jen roste. A právě k jejich nové desce jsme měli příležitost vyzpovídat zpěváka Marca a bubeníka Radka Tomáška.


HK: Ačkoli CD Glow oficiálně vyšla až 12 října, nahráli jste jí pro fanoušky již dříve a to na Apple Music a Spotify. Jaké zatím byly ohlasy? Přišla nějaká kritika?
Marco: Zatím byly ohlasy převážně pozitivní, za což jsme samozřejmě rádi. Ale určitě se najdou i hateři, ovšem i za ty jsme rádi, protože i hatery si musíte zasloužit. Vždy se zkrátka najdou lidé, kteří budou kritizovat. A zvlášť muzikanty, protože to jsou snad nejvíc kritizovaní umělci. Což je na jednu stranu velká škoda, protože takoví lidé často nevidí všechny ty hodiny práce a přemýšlení, které tomu všemu předcházejí. A dalším problémem je to, že se stále někteří vrací k těm starým Supportům, kteří byli v roce 1995. Ale teď je rok 2018 a my se chceme dívat dopředu a chceme dělat muziku, která nás baví teď.
Radek: Co se konkrétních výtek týče, zaznamenal jsem něco, že je tohle album "moc popový”, nebo že tam není žádná vypalovačka. Na tento názor má samozřejmě každý právo, ale my jsme prostě cítili, že chceme udělat přesně takovou pohodovou desku, kterou právě Glow je.
Marco: Já jsem vlastně zaznamenal jeden super hate, nad kterým jsem se pak dlouho zamýšlel. Stálo v něm, že ,,ten předešlej zpěvák byl ještě v pohodě, ale ten novej nestojí vůbec za nic”. (smích)

HK: Povíte nám víc o přebalu desky? Autorem je Daniel Kurz - nechali jste mu volnou ruku, nebo jste za ním přišli s určitou představou?

Radek: S Danem spolupracujeme už delší dobu, dělal nám i minulou desku Kid. A s ním je vždy spolupráce úplně fascinující, protože cokoli mu s nějakou představou zadáme, to on udělá téměř hned na první dobrou. Tentokrát jsme ho oslovili s tím, že jsme zatím neznali název desky. Ale bavili jsme se o tom, že máme představu o nějakém barevném přebalu. A když jsme mu později řekli, že to bude Glow, tak nám poslal právě tenhle barevný nápis asi ve třech verzích a my se pak už jen dohodli na tom, která se nám líbí nejvíc.
HK: Když už jsme u toho, proč se deska jmenuje zrovna Glow?

Marco: Glow má vícero synonym. Může to znamenat "žhnout” nebo "zářit”. Žhnout určitě proto, že jsme na tu desku byli nažhavení - těšili jsme se, dělali jsme ji s radostí a chtěli jsme ji udělat. A záře? Září na nás právě tím pozitivním nádechem, není na ní žádná depkařská písnička.

HK: Xindl X a Marley Wildthing, dvě osobnosti, které jste oslovili ke spolupráci při vytváření nového CD. Proč zrovna oni?
Marco: Marley je skvělá písničkářka z Rakouska a shodou okolností moje přítelkyně. Měli jsme na albu jednu rockovější písničku a já úplně nevěděl, jak se k tomu postavit, přeci jen jsem spíš na pop, soul nebo pop-rock. Takže jsem jí to poslal a ona mi nabídla pomoc. Tehdy byla zrovna ve vlaku na cestě do Vídně, takže si vzala počítač s nahrávkou a telefon na záchod, pustila nahrávku a do telefonu mi zpívala melodii s textem, který napsala. A vyšlo to úplně super, tak jsme to na desce nechali.
 Radek: Od začátku jsme chtěli, aby alespoň jedna písnička na albu měla český text. A když jsme s Marcem složili písničku Still Myself, tak nás strašně zajímalo, jak by to znělo v češtině, že by to mohl být zajímavý song. Ale na české texty si nikdo z nás netroufá, k tomu máme obrovský respekt. Takže když jsme přemýšleli, kdo jiný by to mohl v Čechách napsat, shodli jsme se právě na Ondrovi Ládkovi, alias Xindlu X. Je to nejen náš kamarád, ale taky velmi talentovaný textař a jeho tvorba se nám vždy líbila. Tak jsme si říkali, že by to mohl posunout o level výš, nebo že by to minimálně nemusel podělat. (smích) 


 
HK: Na kterou písničku z Glow se těšíte nejvíc, až jí budete hrát naživo?
Radek: My jsme ve fázi, kdy jsme nadšení ze všech těch songů, takže bychom je strašně rádi hráli všechny. Což ovšem není úplně reálné. Ale pokud bych měl být sám za sebe konkrétní, tak asi skladba People.
Marco: Zkusili jsme hrát krom singlů Moving on a Brighter Day i písničku Ocean, ale přišel jsem na to, že jsem si na sebe ušil docela bič, protože ve studiu si to může člověk dobře připravit a udělat x nahrávek, ale zazpívat to v kuse naživo na pódiu, to je docela výzva.

HK: Bude nějaký veřejný křest CD?

Radek: Bude, akorát zatím nevíme, jak ho pojmeme. Chtěli bychom ho udělat v prosinci, což už je poměrně blízká budoucnost. A přemýšlíme nad tím, že bychom neudělali klasický křest s koncertem, spíš chceme zapařit s největšími fanoušky a lidmi, se kterými spolupracujeme a kteří nám s deskou pomáhali. Takže zatím hledáme nějaké zajímavé místo, klidně i pro menší publikum, kam bychom je pozvali. Hodláme to zkrátka pojmout jako jeden velký mejdan. (smích)
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Monkey Business chystají podzimní koncertní šňůru. Do českých a moravských klubů přivezou show „Bad Time For Gentlemen"
22.08.

Monkey Business chystají podzimní koncertní šňůru. Do českých a moravských klubů přivezou show „Bad Time For Gentlemen"

Aktuální držitelé hudebních cen Anděl a Žebřík, skupina Monkey Business, vyjedou v říjnu na podzimní část...


Supraphon připravil na podzim pestrý ediční plán
21.08.

Supraphon připravil na podzim pestrý ediční plán

Vydavatelství Supraphon chystá na podzim řadu zajímavých a mnohdy unikátních alb z oblasti populární i klasické...


Debutové album Christiny Aguilery vychází po dvaceti letech v  Deluxe Edition
21.08.

Debutové album Christiny Aguilery vychází po dvaceti letech v Deluxe Edition

Od alba Christina Aguilera, které odstartovalo zpěvaččinu závratnou hudební kariéru, uplynulo 20 let. Při...


Hrady se stěhují na Bouzov, budou u toho Dominika a Václav
21.08.

Hrady se stěhují na Bouzov, budou u toho Dominika a Václav

Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ se po Točníku, Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří a Hradci...


Festival Okoř se v sobotu uskuteční již podevatenácté
20.08.

Festival Okoř se v sobotu uskuteční již podevatenácté

Romantický hrad Okoř bude 24. srpna dějištěm již 19. ročníku rodinného open-air festivalu Okoř. Ten se těší...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru