Zpověď Axla Rose baví

Recenze alba : Chinese Democracy

Interpret: Guns N Roses
Celkový čas: 01:11:21
Vydavatel: Geffen Records
Rok vydání: 2008
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Guns'n'Roses už budou patřit mezi hard rockové mistry za to, co prováděli před nástupem nového milénia. Mluvím samozřejmě o jejich srdceryvné hudbě, emočně vyzrálých písních, skvělých kvalitách zpěvu Axla Rose i kytarovému umění kytarového mága Slashe. Jejich drogové skandály a koncertové průšvihy jistě držely kapelu na výslunní také, ale základ si kapela vytvořila skvělou muzikou. V roce 1994 ale jejich muzika přestala hrát a začal letitý spor na poli Guns'n'Roses. Z původní sestavy hvězdného alba Appetite For Destruction zbyl jen zpěvák Axl Rose. Zbytek muzikantů z rozhádané skupiny, včetně Slashe (který odešel hrát do Velvet Revolver) Axla opustili. S každým dalším rokem je vydání dříve avizovaného alba Chinese Democracy více a více pochybné. V roce 2008 jsme se ale konečně dočkali, po 15. letech kapela Guns'n'Roses vydává Chinese Democracy v kompletně překopané sestavě.

14 skladeb, 71 minut muziky zahajuje "Prostitute" začíná nesměle a i Axl nastupuje v poměrně opatrném tempu. To se ale střídá s jeho typickým "ječákem" a ostrou kytarou, které trochu chybí mistrovské prsty a energie, kterou měl Slash. Skladba končí ve velmi uvolněném doznívání tónů. "Chinese Democracy" začíná štěbetáním lidí, a poté nastupuje kytara, Axl a chytlavý refrén, který si mě hned získal. Tato skladba má podle mého názoru velký potenciál a vrací kapelu do slavných dob, s trochu jiným soundem. "Shackler's Revenge" je plná hutných syrových momentů, v chytlavém tempu, a objevují se zde lehké elektronické prvky které ze skladby dělají skutečný klenot. "Better" začíná krásným riffem a Axl pokračuje v houpavé melodii, a nekompromisním ostrým refrénem. Tady Axl dává na odiv své pěvecké kvality. "Street Of Dreams" je jedna z pomalejších procítěných skladeb. V "If The World" se objevují řekl bych trochu exotické zvuky které tvoří zajímavou atmosféru s Axlovým hlasem a později i kytarou. "There Was A Time" svádí k pozornému poslechu a představit si život podle vlastní fantazie, a třeba ho porovnat s tím, o kterém zpívá Axl. "Catcher In The Rye" je další procítěná emotivní skladba. Ve "Scraped" si jakoby Axl zkouší své intonační meze, které naplno rozloží do celých 3 a půl minut. Velice energická skladba "Riad n' the Bedouins" začíná jakoby v hororovém stylu, který rozsekne Axlův výkřik. Pecka ze které přímo srší energie se hodí k nějaké adrenalinové akci ve stylu závodní dráhy. Ve skladbě "Sorry" se objeví i host, je jím Sebastian Bach, který zpíval v Skid Row. Sorry je pomalejší, odlehčená skladba u které si posluchač odpočine. "I.R.S." přidá do mozaiky Chinese Democracy trochu tvrdých přísad. "Madagaskar" se uvede v dechovém světle a Axl zde velmi trefně vsadil na orchestrální prvky, se kterými skladba získá temnou tvář. Chinese Democracy se s námi rozloučí, dle mého názoru nejemotivnější, nejsmutnější a nejepičtější skladbou. "This I Love" mě při poslechu až vhání slzy do očí. Klavírní doprovod a Axlův intenzivní zpěv v refrénu a ponurý mimo něj je krásnou melancholickou tečkou za celým albem. Osobně jsem si This I Love pustil ke konci 3x za sebou. Velmi vydařená věc, kterou podrthuje i dobře zapadající sólo.

Duch rock'n'rollu který naplno řádil v 90. letech na této desce možná budete hledat těžko, ale pojem jako Axl Rose bezesporu je přichází s deskou s tvrdou slupku Hard Rocku, pod níž se skrývají melodické emotivní tóny plné naděje i zklamání. Každý kdo se o G'n'R trochu zajímá a přečte si texty zjistí, že Chinese Democracy je obrovská Axlova zpověď. Po poslechu Chinese Democracy mám upřímně trochu smíšené pocity z poselství, nebo spíše z toho, co Axl musel těch 15 let nosit v hlavě. Rozhodně ale album hodnotím jednoznačně pozitivně, s klidným prohlášením že Axl Rose se znovu tvrdě hlásí o slovo, a kdyby to mělo být to poslední co nazpívá a konec Guns'n'Roses, byla by to velice důstojná tečka

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Matěj Homola vás naučí na ukulele snadno a rychle
20.10.

Matěj Homola vás naučí na ukulele snadno a rychle

Každá osmá česká domácnost podle statistik výrobců a prodejců hudebních nástrojů vlastní ukulele. Meziročně se u nás...


Kapela Harlej posílá do světa třetí klip k albu Smutku dávám sbohem, v hlavní roli s Tomášem Hanákem
19.10.

Kapela Harlej posílá do světa třetí klip k albu Smutku dávám sbohem, v hlavní roli s Tomášem Hanákem

Harlej slaví letos 25 let existence a v první polovině roku mělo proběhnout výroční halové tour. Po první zastávce...


BLITZ UNION v novém singlu pojednávají o vlivu médií
19.10.

BLITZ UNION v novém singlu pojednávají o vlivu médií

„Paráda, moc se mi to líbí, žádná brutální vypalovačka, ale moc přijemná pohodovka, zajímavá melodie." „Naprosto...


Veronika Vítová vnímá hudbu jako Průhledný svět
18.10.

Veronika Vítová vnímá hudbu jako Průhledný svět

Fanoušci vokální skupiny Skety jistě znají její zakladatelku, zpěvačku a songwriterku Veroniku Vítovou. Ta nyní vydává...


Richard Clayderman, který jako první natočil Baladu pro Adélku, vystoupí v Plzni
18.10.

Richard Clayderman, který jako první natočil Baladu pro Adélku, vystoupí v Plzni

Pokud jste chodili do hudebky na klavír, určitě jste si zahráli Baladu pro Adélku z roku 1976. Její úvodní část...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sami
19.10.

Sami

» Tichá Kateřina Marie

Sami je název prvního alba písničkářky Kateřiny Marie Tiché. První...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru